Czy do Grecji potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy do Grecji potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Grecji słynie ze starożytnych zabytków, zapierających dech w piersi plaż, pięknej pogody i setek małych, rajskich wysp. Liczne atrakcje, w połączeniu z łatwo dostępnymi lotami i atrakcyjnymi ofertami biur podróży sprawiły, że Grecja stała się jednym z ulubionych kierunków na wakacje wśród Polaków. Ale zanim wyruszysz w kierunku czystych, błękitnych wód i piaszczystych plaż, możesz zastanawiać się, czy do Grecji potrzebny jest paszport? W tym artykule znajdziesz kompleksowe i aktualnie informacje na ten temat. Wyjaśniliśmy także niuanse dotyczące innych dokumentów niezbędnych w Grecji, a także zasady dotyczące podróży z dziećmi i zasady ważności dokumentów. 

Czy podróżując do Grecji potrzebny będzie nam paszport?

Jak już zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę, członkiem Unii Europejskiej i członkiem strefy Schengen jest Grecja. Co w praktyce oznacza to dla podróżujących do tego kraju? Otóż okazuje się, że podróżowanie do Grecji nigdy nie było prostsze, ponieważ nie ma potrzeby wyrabiania i zabierania ze sobą paszportu, wystarczy jedynie dowód osobisty.

Czy podróżując do Grecji potrzebny będzie nam paszport
Czy podróżując do Grecji potrzebny będzie nam paszport / shutterstock.com / Sven Hansche

Bez względu na to, czy planujesz przekraczać granicę drogą lądową, morską, czy lotniczą – wystarczy dowód osobisty. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy potrzebny paszport do Grecji samolotem – nie musisz się martwić, jeśli nie masz paszportu, ponieważ dowód osobisty jest respektowanym przez greckie władze dowodem tożsamości. W praktyce, podróżując samolotem do Grecji nie trzeba nawet okazywać dokumentu straży granicznej – możliwe są jednak wyrywkowe kontrole. Dokument będzie jedynie weryfikowany przez pracowników linii lotniczej. Przekraczając granicę drogą lądową, również nie będzie kontroli na granicy (zakładając, że podróżujesz ze strefy Schengen). 

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Możliwe są jednak wyrywkowe kontrole przez lokalne służby bezpieczeństwa, po przekroczeniu granicy. W miastach, czy na greckich wyspach takie kontrole są rzadsze, ale warto zawsze ze sobą nosić dokument tożsamości, lub jego kopię w formie papierowej, lub elektronicznej, aby okazać go w razie kontroli, lub w razie problemów.

Jeśli planujesz podróż do Grecji, możesz zabrać ze sobą jeden z następujących dokumentów:

  • Dowód osobisty,
  • Paszport,
  • Paszport tymczasowy.

Który dokument warto ostatecznie wybrać? 

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać ze sobą zarówno dowód osobisty, jak i paszport. Paszport radzimy jednak zostawić w zakwaterowaniu. Jest to sposób na upewnienie się, że nawet jeśli zgubisz jeden z dokumentów – co zdarza się podczas wakacji, będziesz miał/ miała zapasowy dokument. Jeśli jednak posiadasz tylko dowód osobisty, nie zastanawiaj się dłużej, ponieważ Grecja na dowód jest możliwa do zwiedzenia. 

Warto jednak zauważyć, że paszport jest przydatny, jeśli planujesz na przykład kupić lokalną kartę SIM (wiele operatorów wymaga paszportu), lub jeśli wybierasz się na rejs statkiem, lub wycieczkę, która obejmuje kraje nieznajdujące się w strefie Schengen – wtedy paszport będzie niezbędny.

Sprawdź również ceny w Grecji

Kiedy przydatny będzie paszport tymczasowy?

Jeśli Twoja podróż do Grecji jest za kilka dni, lub nawet godzin i okazuje się, że nie jesteś w posiadaniu ani dowodu osobistego, ani standardowego paszportu, lub dokumenty straciły swoją ważność, rozwiązaniem tego problemu jest wyrobienie paszportu tymczasowego.  Tego typu paszport można wyrobić na lotnisku przed odlotem, w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, a także u konsula za granicą – w przypadku jeśli dokument tożsamości zostanie zgubiony w innym kraju. Koszt paszportu tymczasowego to 30 złotych. 

Pamiętaj jednak, że paszport tymczasowy ma ograniczoną ważność i jest wydawany na określony czas, zwykle na kilka miesięcy. Różni się od standardowego paszportu tym, że ma mniej stron i jest wyraźnie oznaczony, jako tymczasowy. Niektóre kraje nie akceptują takiego dokumentu, ale Grecja tak. 

Jakie dokumenty są niezbędne do Grecji? 

Planując podróż do Grecji, warto wiedzieć, które dokumenty będzie niezbędne, a które nie. Oto zwięzłe podsumowanie najważniejszych informacji:

  • Dokument tożsamości: kwestia dokumentów tożsamości i dotycząca tego, czy do Grecji jest potrzebny paszport, została już w dużej mierze wyjaśniona powyżej. Podsumowując, do Grecji można podróżować, zarówno posługując się dowodem osobistym, jak i paszportem. 
  • Wiza: Polacy nie potrzebują wizy do Grecji. Nie ma także potrzeby wypełniania żadnych formularzy, ani wniosków. Według przepisów Unii Europejskiej Polacy mogą przebywać na takich swobodnych zasadach przez 90 dni. Po upływie tego okresu czasu, według prawa trzeba uzyskać pozwolenie na pobyt, w wydziale policji ds. cudzoziemców. Pozwolenie to nie jest skomplikowane, trzeba jedynie dostarczyć fotografie i wskazać motyw pobytu – może to być zaświadczenie o od pracodawcy, zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej, zaświadczenie o zapisaniu się na studia, czy dokument potwierdzający pokrewieństwo z obywatelem Grecji. W praktyce jeśli wybierasz się do Grecji w celach turystycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać dowolną ilość czasu. Nie są egzekwowane żadne kary finansowe, ani zakaz wjazdu. 
  • Ubezpieczenie zdrowotne EKUZ: zalecamy posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) podczas podróży do Grecji, aby pobyt w tym kraju był komfortowy i bezstresowy. W Grecji nie ma problemu z wysokiej jakości usługami medycznymi, ale koszty leczenia bez ubezpieczenia mogą być wysokie. Dzięki EKUZ możesz skorzystać z opieki medycznej w ramach publicznego systemu zdrowia za darmo, lub za niewielką opłatą. W przypadku wypadków lub nagłych schorzeń, posiadanie EKUZ znacznie uprościć proces uzyskania pomocy medycznej. Zamiast martwić się o koszty leczenia, można skupić się na szybkim uzyskaniu pomocy. Posiadając EKUZ nie trzeba także wykupywać dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.
  • Jakie dokumenty potrzebne podróżując do Grecji samochodem? Wystarczy dokument tożsamości, polskie prawo jazdy (nie musi być to międzynarodowe prawo jazdy), ubezpieczenie OC, a także dowód rejestracyjny pojazdu. W praktyce nie musisz wyrabiać żadnych innych dokumentów, które masz już obecnie, jako posiadacz samochodu. 
  • Jakie dokumenty potrzebne są podróżując do Grecji, ze zwierzęciem domowym? Zgodnie z przepisami EU, które również dotyczą Grecji, zwierzak musu posiadać mikroczip, który umożliwia szybką identyfikację zwierzęcia. Koniecznie jest także szczepienie przeciw wściekliźnie (21 dni przed datą podróży), a także wymagany jest paszport i certyfikat zdrowia – te dokumenty można uzyskać u weterynarza.
od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Zobacz także oferty last minute do Grecji

Jakie dokumenty dla dzieci do Grecji?

Pojawia się także wiele wątpliwości co do tego, czy do Grecji potrzebny jest paszport dla dziecka? Otóż podobnie jak w przypadku dorosłych dzieci mogą podróżować do Grecji z paszportem, lub dowodem osobistym – nie ma to znaczenia.

Jakie dokumenty do Grecji dla dzieci
Jakie dokumenty do Grecji dla dzieci / shutterstock.com / TravnikovStudio

Niuansem, na który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że dokumenty tożsamości dzieci mają krótszą datę ważności – dowód osobisty jest ważny przez 5 lat do 18 roku życia, zaś paszport jest ważny przez 5 lat od daty wydania dla dzieci, które nie ukończyły 12 lat.

Nie ma potrzeby zabierania w podróż do Grecji aktu urodzenia. Przepisy prawne nie nakładają również obowiązku sporządzania zgody na podróż przez rodziców, jeśli nieletnie osoba podróżuje bez opieki. Niemniej jednak brak zgody może komplikować załatwianie takich spraw, jak hospitalizacja, czy wydanie paszportu tymczasowego.

Czytaj też jakie pamiątki przywieźć z Grecji

Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Grecji

Dokumenty muszą być ważne podczas wjazdu do Grecji i podczas opuszczania kraju. Nie ma określonego czasu, przez jaki dokument musi być ważny podczas podróży, tak jak ma to miejsce w innych krajach, poza Schengen – mowa o słynnej zasadzie 6 miesięcy ważności paszportu. W praktyce musisz się upewnić, że Twoje dokumenty nie wygasną podczas trwania wakacji w Grecji. Jeśli na przykład Twój dowód osobisty wygasa za 30 dni, a jutro podróżujesz do Grecji na 2 tygodnie, lub 29 dni, nie będziesz miał/ miała problemów na lotniskach, ani na terenie Grecji.

Ważność dokumentów podczas podróżowania do Grecji
Ważność dokumentów podczas podróżowania do Grecji / shutterstock.com / Sven Hansche

Zalecane jest jednak złożenie wniosku o uzyskanie dowodu osobistego na 30 dni przed jego wygaśnięciem, ponieważ tyle może trwać jego wyrobienie. Czas wyrabiania paszportu jest podobny. 

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Sprawdź również najpiękniejsze plaże w Grecji