Tajlandia – pogoda. Kiedy do Tajlandii

Tajlandia – pogoda. Kiedy do Tajlandii?

Tajlandia cieszy się dużą popularnością wśród podróżników, którym zależy nie tylko na leniwym wypoczynku, ale również na zwiedzaniu. Obecnie jest najczęściej odwiedzanym krajem w  Ten niezwykle malowniczy kraj przyciąga nie tylko rajskimi plażami i dziką naturą, ale również królewskimi pałacami i buddyjskimi świątyniami, które pokazują ogromną potęgę Tajów. Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii? Wybierając termin warto wziąć pod uwagę pogodę, która na przestrzeni roku jest dosyć zmienna.

od:
4 300 zł
Najlepsze oferty na wakacje w Tajlandii

Sprawdź najciekawsze oferty wakacyjne

Królestwo Tajlandii położone jest w południowo-wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim. Kraj z trzech stron oblewają wody Morza Andamańskiego, Morza Południowochińskiego oraz Zatoki Syjamskiej. Tajlandia przez wieki oparła się wszelkim wpływom kolonizacyjnym, jednak obecnie jest tak tłumnie odwiedzana przez turystów, że można to zjawisko nazwać współczesną kolonizacją. Kiedy do Tajlandii przybywają turyści, czasem bywa ich więcej niż rodowitych mieszkańców.

Długoterminowa pogoda dla Tajlandii
Długoterminowa pogoda dla Tajlandii / shutterstock.com / Day2505

Kiedy jechać do Tajlandii?

Jeśli planujemy wymarzone wakacje w Tajlandii, warto bardzo dobrze zaplanować podróż, a jednocześnie wziąć pod uwagę zupełnie inny klimat niż w naszym regionie świata. Tajlandia niemal w całości leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Niewielki fragment kraju, Półwysep Malajski ma natomiast typowo równikowy klimat. W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku – gorącą i suchą, gorącą i wilgotną oraz ciepłą i suchą.

Kiedy jechać do Tajlandii
Kiedy jechać do Tajlandii / shutterstock.com / NAS CREATIVES

Pogoda w Tajlandii jest więc zdecydowanie inna niż w Polsce. Podczas gdy u nas panuje jesień i zima, tam rozpoczyna się największy boom turystyczny. Pora deszczowa w Tajlandii trwa natomiast wtedy, gdy u nas jest pełnia lata. Z racji tego, że kraj znajduje się w dwóch różnych strefach klimatycznych, pogoda na północy i południu kraju może w tym samym czasie być różna.

Przeczytaj także ile trwa lot do Tajlandii

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach
 • Temperatura w styczniu: ☀️ od 22 °C do 31 °C | opady: ☂️ małe
 • Temperatura w lutym: ☀️ od 23 °C do 33 °C | opady: ☂️ małe
 • Temperatura w marcu: ☀️ od 26 °C do 36 °C | opady: ☂️ małe
 • Temperatura w kwietniu: ☀️ od 28 °C do 37 °C | opady: ☂️ średnie
 • Temperatura w maju: ☀️ od 28 °C do 35 °C | opady: ☂️ duże
 • Temperatura w czerwcu: ☀️ od 27 °C do 33 °C | opady: ☂️ duże
 • Temperatura w lipcu: ☀️ od 26 °C do 32 °C | opady: ☂️ duże
 • Temperatura w sierpniu: ☀️ od 25 °C do 31 °C | opady: ☂️ duże
 • Temperatura we wrześniu: ☀️ od 26 °C do 32 °C | opady: ☂️ b. duże
 • Temperatura w październiku: ☀️ od 26 °C do 32 °C | opady: ☂️ duże
 • Temperatura w listopadzie: ☀️ od 23 °C do 31 °C | opady: ☂️ średnie
 • Temperatura w grudniu: ☀️ od 21 °C do 30 °C | opady: ☂️ małe

Sprawdź także najlepsze lasty do Tajlandii oraz Tajlandia all inclusive

Tajlandia pogoda styczeń

W styczniu w Tajlandii trwa pora ciepła i sucha. Jest to czas bardzo popularny wśród turystów, szczególnie przybywających z umiarkowanych stref klimatycznych. Pogoda w styczniu jest idealna na wypoczynek praktycznie w całej Tajlandii. Temperatury w ciągu dnia sięgają 30 stopni Celsjusza, w nocy natomiast spadają do około 22-23 stopni. Jest więc ciepło, ale na pewno nie upalnie.

od:
4 300 zł
Najlepsze oferty na wakacje w Tajlandii

Sprawdź najciekawsze oferty wakacyjne

Jeśli więc szukamy terminu, kiedy do Tajlandii najlepiej jest się wybrać, styczeń może być czasem doskonałym. Osoby lubiące leniwy wypoczynek na plaży będą miały możliwość wylegiwania się na piasku oraz kąpieli w ciepłym morzu. Pogoda z pewnością spodoba się miłośnikom zwiedzania. Na dłuższe wyprawy warto wybierać się jednak o poranku, gdy pogoda jest orzeźwiająca i jest chłodniej niż w południe. Jeśli w styczniu wybieramy się do wschodniej Tajlandii, trzeba też liczyć się z tym, że mogą pojawić się opady deszczu. Są one jednak sporadyczne i sprawiają, że powietrze staje się bardziej rześkie.

Tajlandia pogoda luty

Luty w Tajlandii to schyłek pory ciepłej i suchej, a to oznacza, że zaczyna być naprawdę gorąco. W ciągu dnia temperatura sięga nawet 33 stopni Celsjusza, w nocy spada do 24 stopni. Temperatury nocne utrzymują się na tym samym poziomie, co w chłodniejszych miesiącach. Prawdopodobieństwo opadów w lutym jest najmniejsze w skali całego roku.

Kiedy lecieć do Tajlandii
Kiedy lecieć do Tajlandii / shutterstock.com / saravutpics

W lutym w Tajlandii jest koniec sezonu Bożego Narodzenia, a więc nie ma już takiego tłumu turystów, jak na święta. Luty, podobnie jak styczeń, to najlepszy czas na zwiedzanie kraju. Kiedy do Tajlandii wybieramy się całą rodziną, również warto pomyśleć o wyjeździe właśnie w tym czasie. Od marca będzie już bowiem naprawdę gorąco.

Tajlandia pogoda marzec

W marcu w Tajlandii rozpoczyna się pora gorąca i sucha, która trwa do maja. Słupki rtęci w ciągu dnia pokazują 35 stopni w cieniu, w nocy natomiast spadają do 27 stopni. Najbardziej przyjazne dla turystów jest wtedy południowe wybrzeże, które ze względu na obecność morza nie jest tak upalne. Wiatr znad morza ochładza nieco bardzo gorącą atmosferę. W tym czasie na północy kraju jest nie tylko gorąco, ale również bardzo dokuczliwy jest smog, który unosi się nie tylko nad dużymi miastami, ale również nad polami uprawnymi.

Sprawdź także gdzie na wakacje w marcu

Tajlandia pogoda kwiecień

W kwietniu w Tajlandii jest bardzo upalnie, temperatury w wielu miejscach przekraczają 35 stopni w cieniu. Najgoręcej jest w środkowej części kraju, najprzyjemniej natomiast na południu. Tam upały są niwelowane przez wiatr znad morza.

Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii
Kiedy najlepiej jechać do Tajlandii / pexels.com / Pixabay

Na zachodzie kraju natomiast w kwietniu dosyć często zdarzają się opady deszczu, które oczyszczają powietrze i sprawiają, że można zarówno opalać się i korzystać z morskich kąpieli, jak i intensywnie zwiedzać największe atrakcje turystyczne tego regionu.

Tajlandia pogoda maj

W północnej i środkowej części Tajlandii w maju rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa do lipca. Na początku miesiąca deszcze są niewielkie, z czasem jednak przybierają na sile. Jednorazowe opady potrafią być bardzo intensywne i trwać nawet kilka godzin. Jednak od razu po ich zakończeniu wychodzi słońce.

od:
4 300 zł
Najlepsze oferty na wakacje w Tajlandii

Sprawdź najciekawsze oferty wakacyjne

Na wschodzie kraju w maju jest natomiast wyjątkowo gorąco. Temperatury w cieniu sięgają 35 stopni. Jeśli planujemy, kiedy do Tajlandii najlepiej się wybrać, maj będzie dobrą porą pod warunkiem, że lubimy upały i leżenie na plaży. Jeśli natomiast interesuje nas przede wszystkim zwiedzanie niezwykłych zakątków kraju, lepiej wybrać miesiąc z nieco mniej upalnymi temperaturami.

Tajlandia pogoda czerwiec

Czerwiec w Tajlandii jest dosyć deszczowy, ale jednocześnie bardzo ciepły – temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza temperatury mogą być mocniej odczuwalne. W czerwcu egzotyczna przyroda budzi się do życia, jest niezwykle zielono i pięknie.

Pogoda Tajlandia
Pogoda Tajlandia / shutterstock.com / pittaya wongsarattanasil

Jeśli zastanawiamy się, kiedy do Tajlandii, czerwiec może być dobrym pomysłem, o ile planujemy pobyt w południowo-wschodniej części kraju. W tym rejonie jest najprzyjemniej, a pogoda jest idealna do kąpieli i nurkowania. Nie jest to natomiast dobra pora do wędrówek w rejonach górskich, gdyż wiele szlaków może być rozmytych przez ulewne deszcze.

Sprawdź też gdzie lecieć na wakacje w czerwcu

Tajlandia pogoda lipiec

Pogoda w lipcu raczej nie sprzyja plażowaniu, pora deszczowa jest wtedy bowiem w pełni niemal w całym kraju. Ładnie jest jedynie na wschodnim wybrzeżu, gdzie deszcze zdarzają się sporadycznie. Temperatury powietrza też są niższe – 28-29 stopni Celsjusza.

Pogoda w Tajlandii
Pogoda w Tajlandii / shutterstock.com / Goldquest

Jeśli zastanawiamy się, kiedy do Tajlandii najlepiej jest pojechać, lipiec może być dobrym pomysłem na wschodnim wybrzeżu. Dużą zaletą może być fakt, że jest to czas poza głównym sezonem turystycznym, a więc może być sporo taniej zarówno w hotelach, jak i w atrakcjach turystycznych.

Tajlandia pogoda sierpień

Sierpień w Tajlandii można nazwać prawdziwym apogeum pory deszczowej. Najbardziej pada w północnej części kraju, gdzie mogą występować nawet utrudnienia z dojazdami. Ładnie i słonecznie jest natomiast na wschodnim wybrzeżu. Czasem i tam zdarzają się opady deszczu, są jednak dosyć krótkie, a natychmiast po ich zakończeniu rozpogadza się i wychodzi słońce. Można więc w pełni korzystać ze zwiedzania, plażowania, morskich kąpieli oraz innych lokalnych atrakcji.

Tajlandia pogoda wrzesień

Jeśli jeszcze nie wiemy, kiedy jechać do Tajlandii, ale niekoniecznie marzy nam się wyłącznie plażowanie, można wybrać wrzesień. To miesiąc dobry dla podróżników, którzy są zainteresowani przede wszystkim poznawaniem kultury i historii tego niezwykłego kraju. Pod względem pogodowym jest średnio – deszcze padają już na terenie całej Tajlandii, jednak z różną intensywnością.

Tajlandia - temperatura całoroczna
Tajlandia – temperatura całoroczna / shutterstock.com / iMoStudio

Sprzyjająca jest natomiast temperatura powietrza, w większości regionów nie przekracza 25 stopni. Jako że we wrześniu w Tajlandii turystów jest niewielu, to dobry czas dla osób, którym zależy na niskich cenach. Można zwiedzić kraj dużo taniej niż w szczycie sezonu turystycznego.

Przeczytaj też gdzie jechać na wakacje we wrześniu

Tajlandia pogoda październik

Październik w Tajlandii to czas, gdy pora deszczowa zaczyna powoli ustępować bardziej słonecznej pogodzie. Po kilku miesiącach deszczów na uwagę zasługuje zachwycająca przyroda. To dobry czas, by wybrać się chociażby do parku narodowego Khao Sok i podziwiać niezwykłe okazy flory oraz fauny. W Tajlandii na żywo i w naturalnym środowisku można spotkać słonie, nosorożce, a przy odrobinie szczęścia także leopardy i tygrysy.

Temperatury w Tajlandii
Temperatury w Tajlandii / shutterstock.com / Mazur Travel

Najchłodniej we wrześniu jest w północnej Tajlandii, w której w tym czasie rozpoczyna się zima. Nie jest to jednak zdecydowanie taka zima, jaką znamy z naszego klimatu. Temperatury w ciągu dnia spadają bowiem tylko do 24 stopni. Jest więc przyjemnie ciepło, co pozwala na korzystanie ze wszystkich możliwości, jakie daje zwiedzanie Tajlandii.

Tajlandia pogoda listopad

Listopadowa Tajlandia jest już zdecydowanie bardziej przyjazna dla zwiedzających niż w poprzednich miesiącach. Średnie temperatury w zależności od regionu kształtują się na poziomie od 23 do 30 stopni. Jest ciepło, przyjemnie, można zarówno leżeć na plaży, jak i korzystać z bardziej aktywnych form spędzania czasu na świeżym powietrzu.

od:
4 300 zł
Najlepsze oferty na wakacje w Tajlandii

Sprawdź najciekawsze oferty wakacyjne

W tym czasie warto wybrać się w północne regiony kraju, na zwiedzanie gór, jaskiń, a także najpiękniejszych świątyń. Dobrym miejscem na wypoczynek jest również słoneczna i ciepła Tajlandia południowo-zachodnia. Niezbyt przyjazny jest natomiast wschód kraju – tutaj w listopadzie przypada szczyt pory deszczowej.

Zobacz gdzie jest ciepło w listopadzie

Tajlandia pogoda grudzień

Jeśli nadal zastanawiamy się, kiedy lecieć do Tajlandii, doskonałą odpowiedzią będzie grudzień. To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych miesięcy w całym roku. Na północy kraju temperatury na poziomie 25 stopni sprzyjają zwiedzaniu, wędrówkom i poznawaniu niezwykłej przyrody. Miłośnicy plażowania mogą natomiast wybrać się na gorące i słoneczne południe, gdzie temperatury przekraczają nawet 30 stopni. W grudniu ruch turystyczny jest naprawdę spory – do Tajlandii przyjeżdżają wtedy turyści, którym marzy się spędzenie Bożego Narodzenia z dala od śniegu, ale za to pod palmami.

Wzmożony ruch turystyczny generuje za to wyższe ceny oraz czasem problemy ze znalezieniem wolnych miejsc w hotelach. Jeśli wybieramy się do Tajlandii na własną rękę, warto pomyśleć o rezerwacji noclegów z większym wyprzedzeniem. W szczycie sezonu najlepsze hotele są bowiem zajęte na wiele tygodni do przodu.

Czytaj również:

Aplikacja
Tajlandia pogoda kiedy jechać?

Najlepsza pogoda na podróż do Tajlandii to okres od stycznia do marca

Phuket – kiedy lecieć?

Najlepszym okresem na wakacje Phuket jest termin od stycznia do marca, gdy temperatura powietrza jest idealna, a opady nieznaczne.

Kiedy najtaniej do Tajlandii?

Najlepsze ceny na wakacje w Tajlandii znajdziemy we wrześniu, gdy opady są bardzo częste i dużo trudniej o regularne plażowanie

Tajlandia opady

Najmniejsze opady w Tajlandii występują od grudnia do marca, najwięcej deszczu możemy spodziewać się od kwietnia do listopada.