Kenia – pogoda. Kiedy jechać do Kenii

Kenia – pogoda. Kiedy jechać do Kenii?

Gdy myślimy o Kenii, na myśl przychodzą nam wszystkie afrykańskie atrakcje z Safari na czele. Te wschodnioafrykańskie państwo położone nad Oceanem Indyjskim zachwyca wspaniałymi krajobrazami, ciekawą roślinnością i przede wszystkim zwierzętami, które w naszych warunkach klimatycznych możemy oglądać jedynie w filmach przyrodniczych. Kiedy jechać do Kenii, aby mieć pewność udanych wakacji?

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Kenia – kiedy jechać?

Jeśli planujemy wyjazd do Kenii, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jej pogody i klimatu. Sprawdźmy zatem jakie temperatury w Kenii są latem, a jakie w sezonie zimowym, a także kiedy występuje pora deszczowa w Kenii. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli zaplanować wakacje w określonej porze roku.

Całoroczne temperatury - Kenia
Całoroczne temperatury – Kenia / shutterstock.com / LMspencer

Na pytanie: „Kenia – kiedy jechać?” – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, na co się nastawiamy: czy na plażowanie, czy może na zwiedzanie parków narodowych i spotkanie ze zwierzętami w dzikim safari.

od:
3 559 zł
Niezapomniane wakacje w Kenii!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne do Kenii.

Przy planowaniu podróży warto wziąć pod uwagę duże zróżnicowanie terenu. Co prawda Kenia leży na obszarze klimatu równikowego (równik przebiega przez środek kraju), ale klimat nie zawsze jest typowy dla tej strefy klimatycznej. Gdy zastanawiamy się, kiedy najlepiej jechać do Kenii, warto najpierw ustalić, czy wybieramy się na wybrzeże, w region graniczny na północy, w rejony górskie, a może na Wyżynę Kenijską. Pogoda w Kenii w każdym z tych regionów może się nieco różnić.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 21 °C do 33 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 22 °C do 35 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 22 °C do 34 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 21 °C do 33 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 20 °C do 32 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 19 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 19 °C do 30 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 19 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 21 °C do 32 °C | opady: ☔  średnie
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 21 °C do 33 °C | opady:  ☔  średnie
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 21 °C do 32 °C | opady: ☔  średnie
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 20 °C do 33 °C | opady: ☔  małe

Warto również sprawdzić oferty Kenia last minute oraz Kenia all inclusive. Istnieje spora szansa na znalezienie tańszych opcji wyjazdu wakacyjnego do Kenii.

Kenia pogoda styczeń

Kiedy do Kenii wybieramy się w styczniu, możemy mieć pewność, że trafimy na pełnię lata. Jest tu wtedy bardzo ciepło i przyjemnie – temperatury utrzymują się na poziomie około 28 stopni Celsjusza. Nie ma więc trudnych do wytrzymania upałów.

od:
3 600 zł
od:
4 500 zł
od:
4 200 zł
<
>

W styczniu pogoda w całym kraju jest dosyć zbliżona, a ryzyko deszczu jest niewielkie. To idealna pora na safari w parkach narodowych, zwiedzanie rezerwatów czy wyjazd nad słynne Jezioro Wiktorii. Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać do Kenii, aby mieć naprawdę udane i pełne wrażeń wakacje, styczeń będzie doskonałym miesiącem.

Kenia pogoda luty

Jeśli interesuje nas słoneczna Kenia, pogoda w lutym również będzie idealna na gorące wakacje. Kiedy do Kenii przyjedziemy w lutym, możemy mieć pewność, że wrócimy do kraju z piękną opalenizną i mnóstwem wrażeń. Najprzyjemniej w lutym jest w rejonie granicznym na północy oraz na Wyżynie Kenijskiej.

Kenia kiedy jechać
Kenia kiedy jechać / shutterstock.com / Juliya Shangarey

Na wybrzeżu również warunki klimatyczne są doskonałe, może być jednak dosyć wilgotno, co wiąże się z tym, że temperatury odczuwalne są wyższe od tych na termometrach. Warunki te rekompensuje jednak bryza od morza. Jeśli interesuje nas lutowa Kenia, Mombasa i Nairobi to miasta, w których z pewnością nasze wakacje upłyną w świetnej atmosferze.

Kenia pogoda marzec

Kiedy do Kenii wybieramy się w marcu, pogoda może być uzależniona od terminu naszych wakacji. Na początku marca jest słonecznie i ciepło, podobnie jak w lutym. Pod koniec miesiąca mogą natomiast pojawić się dosyć ulewne deszcze, a opadami zajęta jest cała Kenia. Pora deszczowa pojawiająca się w marcu nie jest uciążliwa. Deszcze nie padają bowiem przez długi czas – są intensywne, ale krótkotrwałe, a po ich zakończeniu niemal od razu wychodzi słońce.

Kiedy jechać do Kenii
Kiedy jechać do Kenii / shutterstock.com / Wynian

Marcowe deszcze sprawiają, że roślinność w Kenii staje się bardziej zielona i bujna. Warto wiec wybrać się wtedy na zwiedzanie któregoś ze słynnych parków narodowych lub krajobrazowych. Na pytanie: Kenia, kiedy jechać, marzec może być więc bardzo dobrą odpowiedzią.

Przeczytaj także dokąd najlepiej jechać w marcu?

Kenia pogoda kwiecień

Kiedy do Kenii wybieramy się w kwietniu, musimy mieć świadomość, że wtedy we wschodniej Afryce rozpoczyna się pora deszczowa trwająca do czerwca. Jeśli jednak interesuje nas gorąca Kenia, temperatura w kwietniu będzie idealna. W wielu regionach słupki rtęci przekraczają 30 stopni Celsjusza. Upały potęgowane są dodatkowo przez często padające deszcze.

Kiedy lecieć do Kenii
Kiedy lecieć do Kenii / shutterstock.com / RujStudio

W tym czasie turyści stawiają raczej na inne atrakcje niż zwiedzanie parków narodowych i safari. A szkoda, bo właśnie w czasie pory deszczowej roślinność jest najpiękniejsza, a ze swoich kryjówek wychodzą najciekawsze zwierzęta. Jeśli więc nie jest nam potrzebna stale słoneczna pogoda, Kenia w kwietniu może być bardzo dobrym czasem na dłuższe lub krótsze wakacje.

Kenia pogoda maj

Gdy zastanawiamy się, kiedy jechać do Kenii, często planujemy podróże na wiosnę. Warto jednak mieć świadomość, że gdy w naszych warunkach klimatycznych maj wręcz rozkwita, klimat w Kenii nie jest do końca wiosenny. W maju padają ulewne deszcze, choć można też liczyć na sporo słońca. Temperatury pomimo opadów są dosyć wysokie i często przekraczają 30 stopni Celsjusza.

od:
3 559 zł
Niezapomniane wakacje w Kenii!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne do Kenii.

Wyjątkowo nieprzyjemnie w maju jest na wybrzeżu – deszcze plus wiatr od morza sprawiają, że warunki do opalania mogą być dosyć kiepskie. Jednak kiedy do Kenii wyruszamy w maju, możemy wybrać się do Rezerwatu Masai Mara oraz parku Narodowego Amboseli. W tym miesiącu są tam bowiem najlepsze warunki na egzotyczne safari.

Kenia pogoda czerwiec

W czerwcu na terenie całego kraju następuje zakończenie pory deszczowej, a co za tym idzie – wzmożenie ruchu turystycznego. Jest dużo więcej słońca zarówno na wybrzeżu, jak i w północno-wschodnich rejonach kraju. Temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza.

Kiedy najcieplej w Kenii
Kiedy najcieplej w Kenii / shutterstock.com / Dan Baciu

W głębi lądu temperatura jest mocniej odczuwalna, natomiast na wybrzeżu upały są nieco łagodzone przez wiatry wiejące od oceanu. Kiedy do Kenii wybieramy się w czerwcu, warto zaplanować safari w północnych rezerwatach. W tym czasie mają one najwięcej do zaoferowania.

Kenia pogoda lipiec

Jeśli interesuje nas słoneczna, gorąca Kenia, klimat w lipcu z pewnością spodoba się każdemu kto leci do Kenii, aby wyłącznie leżeć i wypoczywać na plaży. W lipcu ciepło jest na terenie całego kraju, także na wybrzeżu, które we wcześniejszych miesiącach było nieco chłodne.

Pogoda - Kenia
Pogoda – Kenia / shutterstock.com / BlueOrange Studio

W lipcu wręcz oblegane są nadmorskie kurorty, a w trakcie zwiedzania safari możemy zauważyć, że roślinność staje się mniej bujna i zaczyna wysychać. Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać do Kenii, aby mieć pewność słonecznej pogody, termin wyjazdu w lipcu będzie na pewno idealny.

Kenia pogoda sierpień

Na pytanie Kenia kiedy jechać, doskonałą odpowiedzią będzie również sierpień. W tym miesiącu jest równie ciepło jak w lipcu, a liczba słonecznych godzin w ciągu dnia zachęca do aktywności od rana aż do wieczora. Możemy być zatem pewni, że spędzimy niezapomniane wakacje w rajskich warunkach, bowiem Kenia to zdecydowanie jeden z ciekawszych kierunków na wyjazd w tropiki.

Kenia pogoda wrzesień

Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać do Kenii, dobrym pomysłem będzie wyjazd we wrześniu. W tym miesiącu na terenie całego kraju temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni. We wszystkich regionach jest też pora sucha.

Pogoda długoterminowa dla Kenii
Pogoda długoterminowa dla Kenii / shutterstock.com / hbpro

Jeśli pojawiają się deszcze, są one naprawdę sporadyczne. Wrzesień to najlepszy czas na wyprawę do Parku Narodowego Masai Mara. Idealne warunki są też na wybrzeżu, gdzie można korzystać z uroków plaż i ciepłego morza.

Kenia pogoda październik

Kiedy jechać do Kenii zamierzamy w październiku, musimy liczyć się z tym, że pogoda będzie się różnić w zależności od regionu, który wybierzemy. Na terenie całego kraju nadal będzie ciepło do 30 stopni, ale na wybrzeżu zaczyna się już druga pora deszczowa. Oczywiście, nie oznacza to, że deszcz pada przez cały czas. Ulewy pojawiają się nagle, są gwałtowne, ale najczęściej krótkotrwałe.

Prognoza pogody dla Kenii
Prognoza pogody dla Kenii / shutterstock.com / Shairaa

Nawet, jeśli wybierzemy się na urlop na kenijskim wybrzeżu możemy więc mieć pewność, że deszcz nie zepsuje nam całych wakacji. W październiku są też idealne warunki na zwiedzanie safari w Parku Narodowym Aberdare oraz Parku Narodowym Amboseli.

Przeczytaj także dokąd najlepiej jechać w październiku?

Kenia pogoda listopad

Kenia – kiedy jechać? Takie pytanie zadają sobie osoby, które planują urlop we wschodniej Afryce w listopadzie. W tym czasie na terenie całego kraju trwa mniej lub bardziej intensywna pora deszczowa. Wszędzie jest dosyć ciepło, a w niektórych miejscach wręcz upalnie.

Temperatura Kenia
Temperatura Kenia / shutterstock.com / GoodFocused

Odczuwanie temperatur może dodatkowo potęgować duża wilgotność powietrza. Zwiedzając Kenię w listopadzie możemy zauważyć, jak roślinność wysuszona w trakcie pory suchej odzyskuje swoją intensywną zieleń i bujność. Listopad jest też bardzo dobrym miesiącem na zwiedzanie okolic słynnego Jeziora Wiktorii.

Kenia pogoda grudzień

W grudniu w Kenii pora deszczowa jest jedynie na zachodzie i południu, w pozostałych regionach jest ciepło i sucho. Na wybrzeżu nie jest aż tak ciepło, jak w szczycie pory suchej. Można więc wypocząć z dala od tłumu turystów, którzy w tym czasie rzadziej wybierają się na kenijskie safari.

od:
3 559 zł
Niezapomniane wakacje w Kenii!

Sprawdź najlepsze oferty turystyczne do Kenii.

To natomiast dobra pora dla osób, które szukają atrakcyjnych cen i okazji w hotelach oraz atrakcjach turystycznych. W grudniu jest zdecydowanie taniej niż w szczycie sezonu. Jeśli więc zastanawiamy się – Kenia, kiedy jechać, aby było najtaniej, wycieczka do wschodniej Afryki pod koniec roku może być bardzo dobrym pomysłem. A może warto rozważyć, czy nie spędzić także Sylwestra na dzikim safari w którymś ze słynnych parków narodowych?

Przeczytaj także dokąd najlepiej jechać w grudniu?

Czytaj również:

Aplikacja
Kenia – kiedy najtaniej?

Najtaniej w Kenii jest z pewnością poza sezonem, a więc w czasie pory deszczowej, a także w tygodniach ją poprzedzających, gdy pogoda mocno się załamuje. Ceny w hotelach oraz w atrakcjach turystycznych są wtedy dużo niższe niż w szczycie sezonu.

Kiedy w Kenii jest najwięcej komarów?

Najwięcej komarów w Kenii, podobnie jak w innych regionach świata, możemy spotkać w czasie pory deszczowej. Jeśli wybieramy się w tym czasie na safari czy zwiedzanie któregoś z parków narodowych, warto zaopatrzyć się w duży zapas środków przeciw komarom i innym insektom.

Kiedy w Kenii jest pora deszczowa?

Pora deszczowa w Kenii trwa od kwietnia do czerwca, a także od listopada do grudnia na wybrzeżu oraz na północnym wschodzie kraju. Granice pory suchej i deszczowej w różnych regionach mogą się nieco przesuwać.

Kiedy w Kenii jest sezon turystyczny?

Szczyt sezonu turystycznego przypada w Kenii od maja do października i od grudnia do lutego. Ruch turystyczny w poszczególnych regionach może być zróżnicowany. Na pytanie Kenia kiedy jechać najlepsza odpowiedzią są lipiec i sierpień.

Jaki klimat jest w Kenii?

Kenia leży w strefie klimatu równikowego, a sam równik przebiega dokładnie przez środek kraju. Jednak przez wzgląd na duże zróżnicowanie terenu klimat w różnych regionach kraju może być w tym samym czasie zupełnie inny.