Kuba – pogoda. Kiedy jechać na Kubę

Kuba – pogoda. Kiedy jechać na Kubę?

Kuba jest jednym z ciekawszych kierunków egzotycznych podróży wśród osób, którym znudziły się już najbardziej oblegane kraje, kurorty czy piaszczyste plaże. Karaibskie klimaty, wyjątkowa kultura oraz sporo miejsc do zwiedzania przyciągają turystów z całego świata. Planując wakacje w tym niezwykłym miejscu, warto sprawdzić, kiedy najlepiej lecieć na Kubę, aby wyjazd był w stu procentach udany. Jaką pogodę zapewnia letnia i zimowa Kuba? Kiedy jechać, aby się nie rozczarować?

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Kuba – kiedy jechać?

Na pytanie: Kuba – kiedy jechać nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakie są nasze potrzeby. Czy planujemy leżeć na plaży, czy może bardziej interesuje nas aktywne zwiedzanie. Dużo zależy też od tego, czy wybieramy się w pojedynkę, ze znajomymi czy może z małymi dziećmi. Zanim zamówimy bilety lotnicze oraz zarezerwujemy miejsca w hotelach, trzeba dokładnie przeanalizować pogodę.

Całoroczna pogoda na Kubie
Całoroczna pogoda na Kubie / shutterstock.com / Kamira

Kuba leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, a to oznacza, że na wyspie jest ciepło praktycznie przez cały rok. Wysokie temperatury nie idą jednak zawsze w parze z doskonałą, słoneczną pogodą. Jeśli interesuje nas słoneczna Kuba, pora deszczowa może nam nieco zepsuć wakacje. Planując, kiedy jechać na Kubę, warto więc wziąć pod uwagę terminy pory suchej i deszczowej, a co za tym idzie, wybrać taki termin, który na pewno będzie nam odpowiadał pod względem pogodowym.

od:
4 500 zł
Hawana – najlepsze oferty wakacyjne

Zobacz najlepsze oferty na Kubie!

Pora deszczowa na Kubie trwa od połowy maja do połowy listopada, natomiast od listopada do maja jest pora sucha, która cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród turystów. Jeśli nie wiemy, kiedy lecieć na Kubę, warto sprawdzić szczegółowe opisy pogody na każdy miesiąc. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie znaleźć odpowiedni termin na wymarzone wakacje.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 24 °C do 26 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 23 °C do 26 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 25 °C do 27 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 27 °C do 29 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 28 °C do 30 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 29 °C do 31 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 29 °C do 31 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 29 °C do 31 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 29 °C do 31 °C | opady: ☔  duże
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 28 °C do 30 °C | opady:  ☔  duże
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 26 °C do 28 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 24 °C do 27 °C | opady: ☔  małe

Sprawdź również najlepsze oferty Kuba last minute oraz Kuba all inclusive i wybierz wycieczkę, która spełni Twoje oczekiwania

Kuba pogoda styczeń

Kiedy na Kubę wybieramy się w styczniu, możemy spodziewać się świetnej pogody. Jest to bowiem w tym klimacie pełnia lata. Temperatury w ciągu dnia sięgają 26 stopni Celsjusza, ryzyko opadów jest natomiast dosyć niewielkie. Warto jednak zabrać na wyjazd także coś cieplejszego do ubrania – temperatury w nocy mogą bowiem znacznie spadać.

Długoterminowa pogoda - Kuba
Długoterminowa pogoda – Kuba / shutterstock.com / Richard Cavalleri

W styczniu doskonała jest również woda w oceanie.  Nie jest co prawda gorąca, jednak znacznie wyższa niż latem na Bałtyku. W trakcie naszej zimy warto więc wybrać się na Kubę na plażowanie oraz kąpiele w oceanie. To dobry czas na wyjazdy z dziećmi. Jest bardzo ciepło, ale nie ma trudnych do wytrzymania upałów. Na pytanie „Kuba – kiedy jechać?” styczeń wydaje się więc bardzo dobrą odpowiedzią.

Kuba pogoda luty

W lutym, podobnie jak w styczniu, pogoda na Kubie jest doskonała. Temperatury przekraczają 29 stopni w ciągu dnia, a w nocy niewiele spadają. W lutym jest też niższe ryzyko pojawienia się chłodniejszych dni, można więc zaplanować czas na plażowanie, kąpiele w oceanie, a także na bardziej intensywne zwiedzanie.

Kiedy jechać na Kubę
Kiedy jechać na Kubę / shutterstock.com / Lena Wurm

Gdy planujemy, kiedy jechać na Kubę, warto również brać pod uwagę, że pogoda może być różna w różnych miejscach na wyspy. Najcieplej, ale jednocześnie najbardziej wilgotno, jest w północno-wschodnich prowincjach.

Kuba pogoda marzec

Kiedy na Kubę wybieramy się w marcu, możemy liczyć na doskonałą pogodę i szczyt sezonu turystycznego. Temperatury w marcu sięgają 30 stopniu Celsjusza, ale jest sucho, dzięki czemu nie ma trudnych do zniesienia upałów. Wieczorem i w nocy temperatury spadają do około 20 stopni. Różnica między dniem i nocą nie jest więc zbyt duża.

Kiedy lecieć na Kubę
Kiedy lecieć na Kubę / shutterstock.com / Tupungato

Pogoda na Kubie w marcu jest dosyć stabilna. Najwięcej jest dni słonecznych, jeśli natomiast zdarzy się deszcz, będzie on gwałtowny, ale potrwa zaledwie kilka minut. Taka ulewa nie jest żadnym zagrożenie dla wakacyjnych aktywności, a doskonale oczyszcza powietrze.

Przeczytaj również gdzie warto jechać na wakacje w marcu.

Kuba pogoda kwiecień

Kwiecień na Kubie jest upalny i ciepły, ale widać powolną zmianę pogody. Słupki rtęci idą w górę i utrzymują się na poziomie 30-32 stopnie Celsjusza. Jest też nieco większe ryzyko deszczu, gdyż nieuchronnie zbliża się pora deszczowa.

Kiedy na Kubę
Kiedy na Kubę / shutterstock.com / Kamira

Kiedy na Kubę wybieramy się w kwietniu, musimy liczyć się z tym, że w turystyce jest to już sezon niski. Wiele atrakcji turystycznych, także w dużych miastach, jest już zamykanych. Nawet w Hawanie nie wszystkie restauracje zajmują się obsługą turystów. Sezon na Kubie w kwietniu zdecydowanie więc już się skończył.

Kuba pogoda maj

Gdy zastanawiamy się, kiedy jechać na Kubę, warto ostrożnie podchodzić do planowania wyjazdu w maju. Na Karaibach w tym czasie rozpoczyna się pora deszczowa. Ryzyko deszczu jest spore, choć jego intensywność i częstotliwość występowania mogą być różne w zależności od regionu i roku.

Kiedy najlepiej jechać na Kubę
Kiedy najlepiej jechać na Kubę / shutterstock.com / nodff

W niektórych latach w maju pada okazjonalnie, są jednak i takie sezony, w których cały maj jest deszczowy. Jeśli interesuje nas przyjazna i słoneczna Kuba, pogoda w maju z pewnością nie spełni naszych oczekiwań.

Kuba pogoda czerwiec

Kiedy na Kubę wybieramy się w czerwcu, musimy liczyć się z nadal wysokimi temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo dosyć duża jest też wilgotność powietrza, co powoduje, że upały są jeszcze bardziej odczuwalne. Ryzyko opadów deszczu jest dosyć wysokie, jednak podczas gdy w jednych częściach kraju są ulewy, w innych jest całkiem przyjemna, słoneczna pogoda.

Kiedy najlepiej lecieć na Kubę
Kiedy najlepiej lecieć na Kubę / shutterstock.com / Julian Peters Photography

Jeśli więc zastanawiamy się, kiedy jechać na Kubę i nie musimy koniecznie wybrać się tam w szczycie sezonu, czerwiec może być bardzo dobrym pomysłem.

Kuba pogoda lipiec

Klimat na Kubie w lipcu nie sprzyja dużemu ruchowi turystycznemu. Jest gorąco, powyżej 30 stopni, a także parno i deszczowo. Jednak to właśnie w tym czasie można wybrać się w tę część Karaibów za dużo mniejsze pieniądze niż w szczycie sezonu. Nie trzeba też szukać miejsc w hotelach i z dużym wyprzedzeniem rezerwować pobyty.

Warto jednak mieć świadomość, że kiedy na Kubę polecimy w lipcu, możemy nie dać rady zbyt wiele zobaczyć. Chwilami jest tak parno i duszno, że turyści wolą siedzieć w hotelowych pokojach z klimatyzacją. Co ciekawe, lokalni mieszkańcy wyspy nie mają z upałami większego problemu.

Kuba pogoda sierpień

Gdy zastanawiamy się, kiedy jechać na Kubę, warto uważać na sierpniowe terminy. W tym czasie pogoda na wyspie jest najbardziej zwodnicza i niebezpieczna. Jest parno i gorąco, po czym w krótkim czasie mogą pojawić się silne burze i huragany.

od:
4 500 zł
Hawana – najlepsze oferty wakacyjne

Zobacz najlepsze oferty na Kubie!

Oczywiście, nie oznacza to, że jadąc na Kubę w sierpniu na pewno trafimy na huragan, jednak ryzyko jest spore. Nie jest to więc dobry czas na podróżowanie, szczególnie z małymi dziećmi.

Kuba pogoda wrzesień

We wrześniu na Kubie pojawiają się huragany, które mogą trwać aż do połowy października. Nadal jest bardzo parno i gorąco, a jednocześnie mogą pojawiać się silne opady deszczu.

Kiedy na Kubę wybieramy się we wrześniu, musimy liczyć się z tym, że nie mamy gwarancji dobrej pogody i może się zdarzyć, że większą część urlopu będziemy musieli spędzić w hotelu.

Kuba pogoda październik

Październik na Kubie to miesiąc tak zwanego sezonu przejściowego pomiędzy porą deszczową a suchą. Deszcze powoli ustępują pięknej pogodzie. Owszem, nadal się zdarzają, ale są już zdecydowanie krótsze i spokojniejsze. O wiele mniejsze jest również ryzyko wystąpienia silnego wiatru.

Kuba - kiedy jechać
Kuba – kiedy jechać / shutterstock.com / Kako Escalona

Jeśli interesuje nas słoneczna, ciepła Kuba, temperatura w październiku będzie bardzo dobra. Nie ma już tak wysokich upałów, jak w porze deszczowej. W ciągu dnia temperatury nie przekraczają 30 stopni. Jest ciepło i przyjemnie, a powietrze ma dużo niższy poziom wilgotności. To dobry czas na aktywne zwiedzanie i poznawanie Kuby od różnych stron.

Przeczytaj również gdzie warto jechać na wakacje w październiku.

Kuba pogoda listopad

W listopadzie na Kubie rozpoczyna się pora sucha. Jeśli nie wiemy, kiedy lecieć na Kubę, a zależy nam na doskonałej pogodzie, wyjazd w listopadzie będzie doskonały. W tym czasie występują jednak duże różnice pomiędzy poziomem temperatur w różnych miejscach na Kubie. Przykładowo w Hawanie w listopadzie temperatury dochodzą nawet do 30 stopni, natomiast w Santiago de Cuba jest 10 stopni mniej.

Temperatura Kuba
Temperatura Kuba / shutterstock.com / hybbGO

Nieduże jest też prawdopodobieństwo deszczu, który pojawia się głównie wieczorem. Na zachodzie wyspy prawdopodobieństwo wynosi około 15 procent. Im dalej na wschód, tym opady mogą być częstsze. Najczęściej jednak trwają około kwadransa. Listopad na Kubie to także najlepszy miesiąc na podziwianie egzotycznej, bujnej roślinności w wielu odcieniach zieleni. Po kilku miesiącach pory deszczowej wszystkie lasy i tereny zielone prezentują się zjawiskowo.

Kuba pogoda grudzień

Pogoda na Kubie w grudniu jest dosyć zbliżona do tej w listopadzie. Jest bardzo ciepło – temperatury powietrza sięgają 29 stopni w ciągu dnia, w nocy spadają o kilka stopni. Ciepła jest również woda w oceanie, idealna na codzienne kąpiele.

od:
4 500 zł
Hawana – najlepsze oferty wakacyjne

Zobacz najlepsze oferty na Kubie!

Jeśli nie wiemy, kiedy najlepiej jechać na Kubę, grudzień jest bardzo dobrym terminem. W tym czasie mamy niemal gwarancję doskonałej pogody i możemy mieć pewność, że nasze wakacje na pewno będą udane. Trzeba jednak mieć świadomość, że na przełomie grudnia i stycznia Kuba jest wyjątkowo zatłoczona – wielu turystów z całego świata chce spędzić Boże Narodzenie i sylwestra na Karaibach. Oczywiście, wysoki ruch turystyczny generuje także dosyć wysokie ceny.

Przeczytaj również gdzie warto jechać na wakacje w grudniu.

Czytaj również:

Kuba – kiedy najtaniej?

Najtaniej na Kubie jest w czasie pory deszczowej od maja do listopada. W tym czasie nie ma gwarancji dobrej pogody, wiele hoteli i restauracji jest nieczynnych, a te, które działają, oferują dużo niższe ceny.

Kiedy są komary na Kubie?

Komary na Kubie, podobnie jak inne drobne owady są prawdziwą zmorą w czasie pory deszczowej od maja do listopada. Jeśli w tym czasie wybieramy się na wakacje na Karaiby, warto zabrać ze sobą zapas preparatów ochronnych.

Kiedy na Kubie jest pora deszczowa?

Pora deszczowa na Kubie trwa od maja do końca października. Zdarza się jednak, że co roku terminy rozpoczęcia i zakończenia obu pór mogą się przesunąć o tydzień lub dwa w jedną lub w drugą stronę.

Kiedy na Kubie jest sezon turystyczny?

Najwyższy sezon turystyczny na Kubie trwa od listopada do marca, czyli wtedy, gdy jest pora sucha.

Jaki klimat jest na Kubie?

Kuba leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego z charakterystycznym podziałem na dwie pory – suchą i deszczową.