Kiedy jechać na Sri Lankę

Kiedy jechać na Sri Lankę? Co zabrać na Sri Lankę? Jakie ceny na Sri Lance? – Poradnik turystyczny

Niezwykła, pełna różnorodnych krajobrazów i niezwykłych atrakcji Sri Lanka położona jest nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych. To niewielkie południowoazjatyckie państwo położone na wyspie Cejlon na Oceanie Indyjskim. Choć wyspa jest nieduża, bo zajmuje zaledwie jedną piątą powierzchni Polski, to jest to miejsce coraz chętniej odwiedzane przez turystów z całego świata. Zobacz zatem kiedy jechać na Sri Lankę, co ze sobą zabrać oraz poznaj ceny panujące na wyspie.

Sri Lanka
Sri Lanka / shutterstock.com / shutterlk

Do 1972 roku Sri lanka funkcjonowała pod nazwą Cejlon. Jej obecna nazwa w sanskrycie oznacza „olśniewający kraj”, co idealnie wpisuje się we wszystkie widoki i atrakcje, jakie możemy spotkać na wyspie. Kiedy na Sri Lankę? Co zobaczyć na Sri Lance? Sprawdź nasze pomysły na egzotyczne wakacje.

od:
3 536 zł
Wakacje na Sri Lance

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży

Kiedy jechać na Sri Lankę?

Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać na Sri Lankę, warto najpierw nieco poznać jego geografię i klimat. Przede wszystkim, wyspa leży w strefie klimatu podrównikowego, ale panujący na niej klimat nie jest typowy dla tej strefy klimatycznej. W odróżnieniu od typowej pogody w strefie podrównikowej, na Sri lance nie występuje jedna pora sucha dla całego kraju.

Kiedy na Sri Lankę
Kiedy na Sri Lankę / shutterstock.com / leoks

Wyspa leży w strefie monsunowej, co roku nawiedzają ją dwa monsuny, pojawiające się o różnych porach i zmieniające pogodę w różnych częściach wyspy. Monsun zimowy wieje od listopada do kwietnia – wtedy dobrym miejscem na wypoczynek jest południe Sri Lanki. Monsun letni wieje natomiast od maja do października. W tym czasie najlepszym miejscem na zwiedzanie wyspy i plażowanie jest jej wschodnia część.

Sri Lanka, kiedy jechać
Sri Lanka, kiedy jechać / shutterstock.com / paul prescott

Sporo opadów jest też w maju oraz w październiku, czyli w miesiącach, w których jest przerwa pomiędzy monsunami. Jeśli nie wiemy, kiedy jechać na Sri Lankę, warto więc najpierw upewnić się, w jakiej części wyspy znajduje się wybrany przez nas kurort, hotel czy też region, który chcemy odwiedzić. W różnych regionach wyspy najlepsza pora na wakacje może być więc różna.

Sri Lanka pogoda
Sri Lanka pogoda / shutterstock.com / Anton Gvozdikov

Jeśli chodzi o temperatury na Sri Lance, utrzymują się one mniej więcej na podobnym poziomie. Średnia roczna temperatura waha się między 25 a 35 stopni. Trzeba jednak pamiętać, że poza tym, iż jest gorąco, jest również bardzo wilgotno. Jeśli lubimy długie spacery i wielogodzinne zwiedzanie, może być dosyć trudno przy tak ciężkiej pogodzie. Sri Lanka w styczniu jest dużo cieplejsza niż wtedy, gdy w naszych warunkach klimatycznych panuje lato. Można więc wybrać się na wyspę na zimowe wakacje. Sri Lanka w grudniu to także dobre rozwiązanie dla osób, które zamiast świątecznego zamieszania wolą sobie zafundować egzotyczne wakacje bożonarodzeniowe.

od:
3 536 zł
Wakacje na Sri Lance

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży

Zatem kiedy jechać na Sri Lankę? Zobacz tabelę średnich temperatur i opadów:

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 22 °C do 30 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 22 °C do 30 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 24 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 24 °C do 32 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 24 °C do 32 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 24 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 24 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 24 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 25 °C do 31 °C | opady: ☔ średnie
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 25 °C do 30 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 23 °C do 30 °C | opady: ☔  duże
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 24 °C do 30 °C | opady: ☔  średnie

Sprawdź również najlepsze last minute Sri Lanka oraz Sri lanka all inclusive

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Co zabrać na Sri Lankę?

Planując wyjazd na Sri Lankę warto postępować podobnie jak przed każdymi innymi egzotycznymi wakacjami. Zapakować należy przede wszystkim podstawowe dokumenty, dowód osobisty i paszport. Warto pamiętać, że aby wjechać na Sri lankę, trzeba posiadać wizę. Pamiętajmy też o zabraniu wszystkich leków, jakie przyjmujemy na co dzień, ważnego ubezpieczenia medycznego, a także środków na biegunkę. Nasze europejskie żołądki mogą początkowo kiepsko reagować na ostrą, azjatycką kuchnię. Planując, co zabrać na Sri Lankę, trzeba dorzucić do walizki środki na komary i inne insekty. Na Cejlonie są one bardzo dokuczliwe i często utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Zachód słońca Sri Lanka
Zachód słońca Sri Lanka / shutterstock.com / MehmetO

Choć wyspa kojarzy się z ciepłymi, tropikalnymi warunkami, w rzeczywistości w porze deszczowej i nocami może być dosyć chłodno. Nie zabierajmy więc wyłącznie krótkich, letnich ubrań, ale również coś cieplejszego. Wybierając się na Sri Lankę zadbajmy również o odpowiednią ilość waluty. Najlepiej jest wymienić złotówki na dolary amerykańskie, które na wyspie są najlepszą wymienialną walutą. Z kwestii technicznych – na Sri Lance używane są brytyjskie gniazdka elektryczne. Jeśli więc będziemy chcieli w hotelu podłączyć chociażby ładowarkę, trzeba mieć ze sobą także adaptery.

od:
3 536 zł
Wakacje na Sri Lance

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży

Sri Lanka – język

Sri Lanka jest krajem wielokulturowym, a więc i język na Sri Lance nie jest jednolity. Żyje tu wiele narodowości, grup etnicznych, wyznawców różnych religii i osób pochodzących z różnych kultur. Większość Lankijczyków posługuje się dwoma językami: syngaleskim oraz tamilskim. Konstytucja Sri lanki uznaje również język angielski, który używany jest w rządzie, w oficjalnych dokumentach i przepisach, a także w handlu. Większość Lankijczyków zna więc choć w stopniu podstawowym angielski. Dzięki temu turyści nie muszą się obawiać, że będą mieć spore problemy komunikacyjne w trakcie podróży po wyspie. 

Niezwykła Sri Lanka
Niezwykła Sri Lanka / shutterstock.com / Cristi Popescu

Zwierzęta Sri Lanki

Zwierzęta Sri Lanki to dla wielu zwiedzających ten kraj jedno z największych bogactw wyspy. Można tu zobaczyć wiele gatunków zwierząt, wśród których największe i najbardziej znane są słonie. Mieszkają one przede wszystkim w parkach narodowych, których na Sri Lance nie brakuje.

Pinnawala, Sri Lanka
Pinnawala, Sri Lanka / shutterstock.com / S-F

Nie wszystkie żyją na wolności, gdyż niektóre z nich nie poradziłyby sobie w naturalnych warunkach. Dosyć ciekawym miejscem jest Pinnawala, czyli sierociniec dla słoni, do którego trafiają porzucone i zaniedbane słoniątka.

Pinnawala – sierociniec dla słoni
Pinnawala – sierociniec dla słoni / shutterstock.com / fokke baarssen

Poza słoniami bardzo często spotykanymi zwierzętami na Cejlonie są małpki makaki, które szczególnie w pobliżu świątyń można spotkać całymi stadami. Małpki są bardzo sympatyczne i przyjazne, z tego też względu turyści chętnie je dokarmiają i robią sobie z nimi zdjęcia. Należy jednak pamiętać, że są to dzikie zwierzęta i mogą być roznosicielami wielu chorób. Na wyspie żyją też lamparty, krokodyle oraz setki gatunków ptaków, które urozmaicają krajobraz i są prawdziwą atrakcją dla zwiedzających.

Zwierzęta Sri Lanki
Zwierzęta Sri Lanki / shutterstock.com / Kateryna_Moroz

Plaże na Sri Lance

od:
3 536 zł
Wakacje na Sri Lance

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży

Plaże Sri Lanki to jedne z najciekawszych miejsc, które przyciągają na wyspę turystów z całego świata. Są wręcz oblegane przez osoby, które szukają plażowania, błękitnego oceanu oraz rajskich klimatów. Do wyboru są zarówno potężne, bardzo komercyjne plaże, nastawione na masowe przyjmowanie turystów, jak i bardziej odludne, klimatyczne miejsca, na których można zrelaksować się i wypocząć z dala od turystycznego zgiełku. Jeśli nie wiemy, co zwiedzić na Sri Lance, warto wybrać się na najpiękniejsze plaże, między innymi Mirissę, Nilaveli, Tangalle czy Uppuveli.

Mirissa, Sri Lanka
Mirissa, Sri Lanka / shutterstock.com / Boule
Sri Lanka - Nilaveli
Sri Lanka – Nilaveli / shutterstock.com / Sergii Rudiuk
Tangalle - Sri Lanka plaże
Tangalle – Sri Lanka plaże / shutterstock.com / Marius Dobilas

Jedzenie na Sri Lance

W innych regionach świata jedzenie na Sri Lance słynie z potraw bardzo pikantnych i mocno przyprawionych. W rzeczywistości jednak bywa różnie. Kuchnia Sri Lanki to połączenie kilku azjatyckich smakówchińskiego, indyjskiego i tajskiego. Podstawą pożywienia jest podawany na wiele sposobów ryż. Najbardziej popularne jest danie rice&curyy z kurczakiem, rybami, warzywami, czasem też z wołowiną. Potrawa podawana jest z chrupiącymi chlebkami papadam lub z drobnymi przekąskami.

Sri Lanka jedzenie
Sri Lanka jedzenie / shutterstock.com / BlueOrange Studio

Bez względu na to, jakie curry zamówimy, najwięcej dostaniemy ryżu. Lankijczycy jedzą go bowiem w proporcjach 10:1 w porównaniu z dodatkami. W kuchni na Sri Lance nie brakuje również ryb, owoców morza, egzotycznych owoców oraz ciekawie przyrządzanych sałatek. Warto spróbować choć kilka regionalnych potraw i przekonać się, że azjatyckie jedzenie może mieć wiele smaków.

Sri Lanka – ceny

W porównaniu do wielu innych egzotycznych krajów, ceny na Sri Lanceniewysokie i pozwalają na bezproblemowe utrzymanie się w czasie nawet długiego urlopu. Obowiązującą w kraju walutą jest rupia lankijska (LKR), warta około 2 polskich groszy. W przypadku wielu produktów i usług ceny na Sri Lance są dużo niższe niż w Polsce.

 • Obiad w taniej restauracji kosztuje około 250 LKR, czyli 5 zł.
 • Trzydaniowy obiad w dobrej klasy restauracji dla dwóch osób to wydatek 2 tys. LKR, czyli 44 zł.
 • Za litr benzyny zapłacimy w przeliczeniu na złotówki około 2,8 zł.
 • Całkiem tanie są też bilety do kina – kosztują 600 LKR, czyli 13 zł.
 • Nieco mniej zadowoleni będą palacze – papierosy i tytoń są droższe niż w Polsce. Paczka średnich papierosów kosztuje ponad 1000 LKR, czyli 22 zł.

Sri Lanka – atrakcje

Zwiedzanie Sri Lanki warto dobrze zaplanować i rozłożyć w czasie. Jeśli mamy do dyspozycji jedynie kilka dni, z pewnością nie uda nam się zobaczyć wszystkiego. Sri Lanka ma do zaoferowania cały wachlarz atrakcji dla turystów – góry i morze, niezwykłe zabytki, wspaniałą kulturę, wspaniałe widoki, a także rozpościerające się aż po horyzont plantacje herbaciane.  Będąc na Sri Lance warto zwiedzić urokliwe miasteczko Haputale, położone w górskim regionie Hill Country.

Haputale Sri Lanka
Haputale Sri Lanka / shutterstock.com / Daily Travel Photos

Koniecznym punktem zwiedzania jest podróż pociągiem przez najpiękniejszą trasę kolejową na świecie z Kandy do Elli. Pociąg sunie pomiędzy górami i dolinami, a wszędzie rozpościerają się herbaciane pola. Warto zwiedzić także Adam’s Peak, niezwykłą górę z niesamowitym widokiem, które owiana jest wieloma legendami. Podobno to właśnie tu biblijny Adam po wygnaniu z raju zrobił pierwszy krok na ziemi.

Sri Lanka trasa kolejowa
Sri Lanka trasa kolejowa / shutterstock.com / aksenovden
Adams Peak Sri Lanka
Adams Peak Sri Lanka / shutterstock.com / Soloviova Liudmyla

Na Sri Lance sporo jest zabytków historycznych, religijnych, które stanowią potężne bogactwo kulturowe. Jednym z nich jest Anuradhapura, ruiny starożytnego miasta, w którym znajdziemy zabytki sakralne, obronne, a także święte drzewo Sri Maha Bodhi. Innym, nieco lepiej zachowanym miastem jest Polonnaruwa znajdująca się w pobliżu Parku Narodowego Minnerija oraz położonej na skale twierdzy Sigirija.

Sigiriya
Sigiriya / shutterstock.com / Radchuk O.S

Atrakcje Sri Lanki to także mnóstwo świątyń oraz niezwykłych skalnych obiektów, które powinny znaleźć się na planie zwiedzania. Nie można jednak zapominać także o bogactwie naturalnym parków narodowych. Jak na bardzo niedużą powierzchnię Sri Lanka ma ich całkiem sporo.

Bezpieczeństwo na Sri Lance

Osoby, które zastanawiają się, kiedy jechać na Sri Lankę, chciałyby z pewnością wiedzieć jak jest z kwestiami bezpieczeństwa. Nie jest to bowiem region świata wolny od wszelkich konfliktów zbrojnych. Jednak od ponad 10 lat nie było na wyspie żadnych działań wojennych. Bezpieczeństwo na Sri Lance, jeśli chodzi o ataki terrorystyczne i inne przypadki użycia siły jest więc na wysokim poziomie.

Nieco inaczej jest z siłami natury. Na wyspie często pojawiają się tsunami, czyli potężne, niszczące fale, które wdzierają się nawet na kilometr w głąb lądu. Cała infrastruktura turystyczna posiada jednak świetny monitoring zagrożenia tsunami, systemy szybkiego reagowania oraz sprawne procedury, dzięki czemu turyści na Sri Lance mogą czuć się bezpiecznie.

od:
3 536 zł
Wakacje na Sri Lance

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży

Czytaj również:

Kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę?

Najlepszym okresem na wakacje na Sri Lance jest czas od grudnia do marca, kiedy opady są rzadsze i mniej intensywne niż w pozostałych miesiącach.

Sri Lanka – kiedy nie jechać?

Najlepiej unikać wakacji w miesiącach monsunowych. Jest to okres od maja do sierpnia.

Kiedy na Sri Lance jest pora deszczowa?

Od maja do września występuje pora deszczowa związana z monsunem Yala – dotyczy ona południowo-zachodniej części. Natomiast od października do stycznia ulewne deszcze spowodowane są monsunem Maha i dotyczą północno-wschodniej części. Warto więc sprawdzić w jakim regionie Sri Lanki zamierza się spędzić wakacje.

Sri Lanka – kiedy najtaniej?

Najtaniej będzie w okresach najbardziej deszczowych – w maju, czerwcu, październiku i listopadzie.

Sri Lanka – jaki klimat?

Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego, natomiast pogoda nie jest typowa dla tej strefy. Główną różnicą jest brak jednej pory suchej dla całego kraju.