Kostaryka - kiedy jechać, jaki klimat, jaka pogoda, temperatura

Kostaryka – pogoda. Kiedy jechać?

Kostaryka jest niewielkim, ale wyjątkowo interesującym krajem położonym w Ameryce Środkowej nad Morzem karaibskim oraz Oceanem Spokojnym. W dosłownym tłumaczeniu „Costa Rica” oznacza bogate wybrzeże – i w rzeczywistości możemy tu spotkać bogactwo niezwykłych wulkanów, plaż, egzotycznej roślinności i niespotykanych zwierząt.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Jeśli zastanawiamy się: Kostaryka – kiedy jechać, warto na początku poznać podstawowe informacje na temat klimatu i pogody w tej części świata.

Kostaryka kiedy jechać
Kostaryka kiedy jechać

Kostaryka – kiedy jechać?

Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego, jednak przy analizowaniu jej lokalnego klimatu warto wziąć pod uwagę także nietypowe położenie w strefie wpływów Morza Karaibskiego oraz Pacyfiku. Na wybrzeżu karaibskim obficie pada praktycznie przez cały rok – wynika to z działalności pasatów. Jeśli interesuje nas słoneczna Kostaryka, klimat bardziej przyjazny znajdziemy na wybrzeżu po stronie Oceanu Spokojnego.

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Nie zapominajmy również, że Kostaryka jest krajem pełnym wyżyn i gór. A to oznacza, że temperatury na wybrzeżach będą o każdej porze roku zdecydowanie bardziej przyjazne niż w centrum kraju, na większych wysokościach. Ciekawym miejscem jest również Wyspa Kokosowa położona na Oceanie Spokojnym, która jest wyjątkowo ciepła i sprzyja rozwojowi egzotycznej roślinności. Planując wakacje w tropikach warto znaleźć czas na zobaczenie tego niezwykłego miejsca. Jeśli planujemy: Kostaryka – kiedy jechać, bierzmy więc pod uwagę także region, w którym chcemy spędzić wakacje. Klimat w poszczególnych częściach kraju może się bowiem w tym samym czasie mocno różnić.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 20 °C do 30 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 20 °C do 31 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 21 °C do 29 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 22 °C do 30 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 21 °C do 30 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 21 °C do 29 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 20 °C do 29 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 21 °C do 29 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 21 °C do 29 °C | opady: ☔  duże
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 20 °C do 30 °C | opady:  ☔  duże
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 20 °C do 27 °C | opady: ☔  średnie
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 19 °C do 29 °C | opady: ☔  małe

Zobacz najlepsze oferty last minute Kostaryka oraz Kostaryka wakacje all inclusive

Kostaryka pogoda styczeń

Jeśli interesuje nas słoneczna Kostaryka, pogoda w styczniu będzie doskonała na wakacje. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wybrzeże atlantyckie, czy pacyficzne, z pewnością będziemy mogli cieszyć się doskonałą pogodą. W styczniu na Kostaryce temperatury sięgają nawet 20 stopni w ciągu dnia. Jest bardzo słonecznie i ciepło. Zdarzają się również deszcze, szczególnie na wschodnim wybrzeżu nad Morzem Karaibskim. Są one jednak tylko przelotne, w żadnym stopniu nie zepsują więc nam wakacji.

Klimat Kostaryki
Klimat Kostaryki

Na pytanie: Kostaryka – kiedy jechać, styczeń będzie więc doskonałą odpowiedzią. Wakacje w tym czasie to doskonały pomysł dla mieszkańców klimatu umiarkowanego. Można w środku zimy przenieść się na kilka lub kilkanaście dni do egzotycznej krainy pełnej słońca.

Kostaryka pogoda luty

Pogoda w Kostaryce w lutym jest zbliżona do tej, z jaką mamy do czynienia w styczniu. Jest bardzo ciepło, zdarza się, że słupki rtęci przekraczają 30 stopni. Opady atmosferyczne występują w lutym przez 11 dni, są one jednak niewielkie i przelotne.  Doskonale oczyszczają powietrze, nie są natomiast w żaden sposób przeszkodą w plażowaniu czy zwiedzaniu różnych regionów kraju.

Kostaryka ceny
Kostaryka ceny

Jeśli marzy nam się gorąca Kostaryka, temperatura w lutym z pewnością spełni nasze oczekiwania odnośnie upalnych wakacji na końcu świata.

Kostaryka pogoda marzec

Jeśli zastanawiamy się: Kostaryka – kiedy jechać, warto również rozważyć wyjazd w marcu. W tym czasie nadal mamy porę suchą, jest ciepło, słonecznie, a temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 28 stopni Celsjusza.

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Na wybrzeżu Morza karaibskiego możemy spodziewać się dosyć często opadów deszczu, natomiast na wybrzeżu zachodnim nad Oceanem Spokojnym pada dużo rzadziej. Deszcze są jednak mało uciążliwe, krótkotrwałe i dobrze oczyszczają ciepłe powietrze. Jeśli planujemy ciepłe wakacje w marcu, pamiętajmy, by wybierać miejscowości na wybrzeżu. W głębi lądu, a zwłaszcza na terenach górskich może być bowiem nawet 10 stopni chłodniej niż na wybrzeżu.

Kostaryka pogoda kwiecień

Pogoda na Kostaryce w kwietniu nadal jest ciepła i przyjazna turystom, jednak można już powoli poczuć zbliżającą się porę deszczową. Temperatury powietrza w ciągu dnia nadal utrzymują się na obydwu wybrzeżach na poziomie 30 stopni, w głębi lądu jest chłodniej. To doskonała pogoda na plażowanie, a także korzystanie z różnych sportów wodnych. Panują świetne warunki do nurkowania – woda jest czysta, przejrzysta, idealna do eksplorowania podwodnego świata.

Kostaryka klimat
Kostaryka klimat

W kwietniu trzeba jednak liczyć się już z nieco większymi opadami niż w poprzednich miesiącach. Deszcze występują w ciągu 21 dni, a w ciągu 9 dni jest całkowicie sucho. Nadal jednak opady są krótkie, przelotne i mało uciążliwe. Bardzo rzadko zdarzają się wielogodzinne ulewy.

Kostaryka pogoda maj

Maj na Kostaryce to już typowa pora deszczowa. Opady występują nawet przez 28 dni w skali miesiąca. Temperatury jednak nadal utrzymują się na wysokim poziomie i sięgają nawet 30 stopni. Najwięcej deszczu pada na wschodnim wybrzeżu, nieco mniej na zachodzie nad Oceanem Spokojnym.

Kostaryka pogoda
Kostaryka pogoda

W centrum kraju na terenach górskich i wyżynnych jest dużo chłodniej, jeśli więc ktoś planuje zapuszczać się w te rejony, powinien pamiętać o zapakowaniu ciepłych ubrań. Warto też pamiętać, że pomimo wielu dni deszczowych, można liczyć również na sporo słońca. Deszcze nie padają bowiem przez cały czas.

Kostaryka pogoda czerwiec

Kostaryka w czerwcu nadal jest nadzwyczaj deszczowa, a temperatury powietrza utrzymują się w zależności od regionu na poziomie od 21 do 29 stopni Celsjusza.

Kostaryka temperatura
Kostaryka temperatura

Deszcz pada przede wszystkim w porze popołudniowej, jest dosyć obfity, ale krótkotrwały. Nawet, jeśli zaplanujemy wakacje w czerwcu, możemy więc liczyć na piękną pogodę przez pierwszą połowę dnia. Będzie więc czas zarówno na plażowanie, jak i na bardziej intensywne zwiedzanie.

Zobacz również czy warto jechać do Indii w czerwcu

Kostaryka pogoda lipiec

Na pytanie: Kostaryka – kiedy jechać, lipiec będzie dobrą odpowiedzią dla osób, którym nie zależy wyłącznie na plażowaniu i kąpielach w morzu. W lipcu w Kostaryce jest dosyć ciepło, temperatury utrzymują się na poziomie od 16 stopni w rejonach górskich do 26 stopni na wybrzeżu wschodnim i zachodnim.

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Standardowo więcej deszczu jest nad Morzem Karaibskim, gdzie może padać nawet przez 30 dni w 31-dniowym miesiącu. Ulewy pojawiają się w drugiej połowie dnia, są bardzo intensywne, ale szybko przechodzą. Można więc liczyć na wieczory z piękną pogodą.

Kostaryka pogoda sierpień

W sierpniu w Kostaryce mamy dokładnie połowę pory deszczowej. Temperatury powietrza wynoszą od 20 do 29 stopni w zależności od regionu. Na wybrzeżach jest zdecydowanie cieplej, chłodniej natomiast jest w regionach górskich i na wyżynach. Deszcz nadal pada praktycznie codziennie, choć nie są to bardzo uciążliwe opady.

Temperatura na Kostaryce
Temperatura na Kostaryce

Jeśli planujemy wakacje w sierpniu, możemy je spędzić w całkiem przyjemnej atmosferze i przy pięknej pogodzie. Więcej słońca i mniej deszczu jest na zachodnim wybrzeżu – tam wakacyjny wyjazd nawet w porze deszczowej może być udany.

Kostaryka pogoda wrzesień

Pogoda na Kostaryce we wrześniu jest dosyć podobna do sierpniowej. Pora deszczowa trwa nadal, deszcze padają praktycznie codziennie. Dzięki temu wspaniała egzotyczna roślinność jest w pełnym rozkwicie i zachwyca nie tylko w okolicach turystycznych kurortów, ale również w parkach narodowych i krajobrazowych.

Kostaryka - kiedy najlepiej jechać
Kostaryka – kiedy najlepiej jechać

Temperatury powietrza w najcieplejszych regionach sięgają 29 stopni. Sporo jest też słońca, deszcze bowiem nie padają zbyt długo – są intensywne, ale przelotne. Jeśli zastanawiamy się: Kostaryka – kiedy jechać, możemy bez obaw wybrać się na wakacje we wrześniu. Z pewnością wakacje będą udane, a przy tym sporo tańsze niż gdybyśmy wybrali się na nie w szczycie pory suchej.

Kostaryka pogoda październik

Kostaryka w październiku nadal jest opanowana przez deszcze, jednak nie brakuje także słońca. Temperatury powietrza utrzymują się na poziomie od 20 do 29 stopni Celsjusza. Gdy nie pada można więc bez obaw wybrać się na plażowanie czy wykąpać w morzu lub w oceanie.

Kiedy lecieć na Kostarykę
Kiedy lecieć na Kostarykę

Na wschodnim wybrzeżu nad Morzem Karaibskim deszcze są bardziej intensywne, natomiast na zachodzie nad Oceanem Spokojnym pogoda jest zdecydowanie lepsza. Opady są przelotne i nie przeszkadzają w plażowaniu czy w innych wakacyjnych aktywnościach.

Czytaj również jaka jest pogoda w październiku na Filipinach

Kostaryka pogoda listopad

W listopadzie w Kostaryce powoli kończy się pora deszczowa. Zdecydowanie mniej jest w skali miesiąca dni deszczowych. Co więcej, ulewy stają się krótkie, przelotne, pojawiają się na pół godziny czy kilkadziesiąt minut. Pomiędzy deszczami mamy natomiast piękną, słoneczną pogodę z dosyć wysokimi temperaturami sięgającymi nawet 28 stopni.

od:
6 990 zł
Wakacje na Kostaryce!

Zobacz najlepsze oferty polskich biur podróży.

Jeśli chcemy wybrać się na wakacje w listopadzie, Kostaryka z pewnością spełni nasze oczekiwania. Podczas gdy w naszej strefie klimatycznej jest chłodno i ponuro, w Ameryce Środkowej warunki są doskonałe do plażowania. Można więc mieć pewność, że przywieziemy z wakacji wiele pięknych wspomnień i wspaniałą opaleniznę.

Kostaryka pogoda grudzień

Kostaryka w grudniu jest ciepła, słoneczna, zachęcająca do zwiedzania i odkrywania jej najciekawszych miejsc. Temperatury powietrza są niższe niż w poprzednich miesiącach – od kilkunastu do 26 stopni Celsjusza. Jest jednak bardzo przyjemnie ciepło, można spędzać czas zarówno na plaży, jak i na bardziej aktywnych zajęciach. Deszcze padają dużo rzadziej niż w czasie pory deszczowej. Można więc złapać opaleniznę i korzystać z innych atrakcji na świeżym powietrzu.

Czytaj również:

🏝️ Kostaryka – kiedy najlepiej jechać?

Najlepiej wybrać się na wakacje w czasie pory suchej, czyli od grudnia do kwietnia. W tym czasie pogoda jest zdecydowanie najlepsza, jeśli marzy nam się plażowanie i korzystanie z uroków słonecznej pogody.

🔥 Kostaryka – kiedy najcieplej?

W Kostaryce najcieplej jest na początku roku od stycznia do marca. W tym czasie jest tu szczyt pory suchej, a temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza w cieniu.

🏖️ Kostaryka – kiedy sezon turystyczny?

Sezon turystyczny w Kostaryce przypada na porę suchą, a więc okres od grudnia do kwietnia. W tym czasie pada najmniej deszczu, a pogoda jest typowo wakacyjna i zachęcająca do wypoczynku.

☀️ Kostaryka – jaki klimat?

Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego. Warunki klimatyczne różnią się jednak na wybrzeżu oraz w strefach wyżynnych i górskich.

☔ Kostaryka – kiedy pora deszczowa?

Pora deszczowa w Kostaryce przypada na okres od maja do listopada. Deszcze padają praktycznie codziennie, nie są jednak długotrwałe ani intensywne. Pora deszczowa nie przeszkadza więc w wakacjach.

🤑 Kostaryka – kiedy najtaniej?

Jeśli interesuje nas niedroga Kostaryka, ceny najbardziej przyjazne dla turystów są w czasie pory deszczowej. Mamy wtedy sezon niski, a hotelarze i inni usługodawcy znacznie obniżają ceny w porównaniu do szczytu sezonu turystycznego w porze suchej.