Oman – pogoda. Kiedy jechać do Omanu

Oman – pogoda. Kiedy jechać do Omanu?

W poszukiwaniu ciekawych, egzotycznych kierunków podróży, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania Oman. Nie jest to kraj mocno zatłoczony pod względem turystycznym, ale osoby, które decydują się na zwiedzanie Omanu mogą liczyć na wspaniałą pogodę, piękne krajobrazy i sporo atrakcji turystycznych. Kiedy jechać do Omanu, aby mieć pewność, że wakacje będą naprawdę udane?

Całoroczne temperatury dla Omanu
Całoroczne temperatury dla Omanu / shutterstock.com / trabantos

Sułtanat Omanu jest krajem bliskowschodnim położonym na Półwyspie Arabskim. Choć wydawałoby się, że w jego warunkach klimatycznych kraj będzie pustynnym pustkowiem, w rzeczywistości ma do zaoferowania sporo więcej. Źródłem bogactwa i wielu atrakcji tego pustynnego kraju jest znajdująca się pod pustynią ropa naftowa, dzięki której Oman należy do jednych z najbogatszych państw świata.

od:
4 500 zł
Wakacje w Omanie!

Sprawdź i wybierz najlepszą ofertę

Oman – kiedy jechać?

Kwestia Oman – kiedy jechać nie jest wcale tak oczywista. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że cała powierzchnia kraju nie leży w jednej strefie klimatycznej.

Długoterminowa pogoda w Omanie
Długoterminowa pogoda w Omanie / shutterstock.com / Hamdan Yoshida

Północne regiony leżą w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Tutaj przez cały rok jest bardzo ciepło i słonecznie. Południowe tereny Omanu znajdują się natomiast w strefie klimatu podzwrotnikowego, który charakteryzuje się długą porą suchą oraz krótką porą deszczową. Jeśli zastanawiamy się, kiedy najlepiej jechać do Omanu, warto wziąć pod uwagę, w które regiony kraju się wybieramy.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach
 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 18 °C do 24 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 20 °C do 25 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 24 °C do 28 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 28 °C do 32 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 32 °C do 36 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 31 °C do 38 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 30 °C do 40 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 28 °C do 38 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 28 °C do 36 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 29 °C do 32 °C | opady:  ☔  małe
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 24 °C do 29 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 20 °C do 27 °C | opady: ☔  małe

Sprawdź także najlepsze oferty Oman last minute oraz all inclusive Oman

Oman pogoda styczeń

Jeśli interesuje nas słoneczny i przyjazny dla turystów Oman, pogoda w styczniu jest doskonała na wakacje. Co prawda wtedy w tym rejonie świata panuje zima, ale jest ona zupełnie inna niż ta, którą znamy z naszych warunków klimatycznych.

Kiedy jechać do Omanu
Kiedy jechać do Omanu / shutterstock.com / Hamdan Yoshida

Temperatury w styczniu utrzymują się na poziomie od 20 do 25 stopni Celsjusza. Jest bardzo sucho i ciepło, a więc warunki są wręcz idealne na plażowanie i zwiedzanie atrakcji turystycznych. Kiedy jechać do Omanu zdecydujemy się w styczniu, możemy wybrać się na rodzinne wakacje z dziećmi.

Zobacz również pogodę w styczniu na Zanzibarze.

Oman pogoda luty

Luty w Omanie, podobnie jak styczeń, to przede wszystkim piękna, słoneczna pogoda. Jest bardzo ciepło, od 20 do 25 stopni, ale nie upalnie. Dodatkowo jest sucho, dzięki czemu wysokie temperatury nie są tak odczuwalne. Jeśli chcemy zwiedzić Oman, pogoda w lutym jest idealna zarówno na plażowanie, jak i na bardziej aktywne zwiedzanie. Co więcej, woda w morzu również jest wyjątkowo ciepła, sprzyja więc plażowaniu i kąpielom w morzu.

Kiedy lecieć do Omanu
Kiedy lecieć do Omanu / shutterstock.com / Anna K Mueller

Na pytanie Oman kiedy jechać, dobrą odpowiedzią jest więc luty. Dużą zaletą podróżowania na początku roku jest też niewielkie ryzyko opadów. W lutym występują średnio 2 dni, w czasie których pada deszcz. Zdarzają się jednak i takie lata, gdy przez cały miesiąc nie ma opadów wcale. Kiedy jechać do Omanu decydujemy się w lutym, mamy więc prawie sto procent pewności, że pogoda będzie idealna na wakacje.

Oman pogoda marzec

Polskie powiedzenie: w marcu, jak w garncu zupełnie nie pasuje do pogody, jaką w tym czasie zaserwuje nam Oman. Temperatura w tym miesiącu mocno bowiem rośnie w porównaniu do stycznia i lutego. Na słupkach rtęci możemy zobaczyć od 28 do 32 stopni Celsjusza. Temperatura w nocy również nie spada poniżej 20 stopni. Jest wiec gorąco praktycznie przez całą dobę.

Kiedy najcieplej w Omanie
Kiedy najcieplej w Omanie / shutterstock.com / HiAmir

Ciepła jest też woda w morzu – 25 stopni to idealna temperatura na kąpiele i plażowanie. Choć może zdarzyć się i tak, że ciepła woda nie będzie żadnym orzeźwieniem w trakcie upałów. Kiedy jechać do Omanu planujemy w marcu, musimy być przygotowani na wysokie temperatury. Miłośnicy plażowania z pewnością będą w swoim żywiole. Natomiast na aktywne zwiedzanie może być już zbyt duszno i gorąco.

Przeczytaj gdzie jeszcze jest ciepło w marcu.

Oman pogoda kwiecień

Na pytanie Oman – kiedy jechać? -nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Podczas gdy dla jednych osób wysokie upały są wręcz wymarzone, dla innych może być zbyt gorąco. Taką sytuację mamy między innymi w kwietniu. Ten wiosenny miesiąc w Omanie jest zdecydowanie upalny. Temperatury w ciągu dnia sięgają nawet 35 stopni, w nocy spadają do 25 stopni. Nie ma więc co się łudzić, że w nocy nieco się ochłodzimy.

od:
4 500 zł
Wakacje w Omanie!

Sprawdź i wybierz najlepszą ofertę

Bardzo ciepła jest też woda w morzu – sięga 27 stopni. Jeśli interesuje nas niezbyt wysoka temperatura, Oman w styczniu może być już nieco za gorący dla osób, które nie są przyzwyczajone do sporych upałów.

Zobacz również pogodę w kwietniu na Dominikanie.

Oman pogoda maj

Kiedy jechać do Omanu planujemy w maju, powinniśmy mieć świadomość, że w tym czasie rozpoczyna się najgorętszy okres w roku, który trwa aż do sierpnia. Średnia temperatura powietrza w maju to aż 38 stopni, ale nie brakuje też dni, gdy słupek rtęci dobija do 50 stopni Celsjusza. Temperatura w nocy i ciepłota wody również utrzymują się na wysokim poziomie – 30 stopni.

Muscat - Oman
Muscat – Oman / shutterstock.com / Jahidul-hasan

Choć w maju jest piękna pogoda, Oman w tym czasie jest dosyć trudny do zniesienia dla turystów. Jadąc do Omanu w maju warto pamiętać, aby przygotować się na poważne upały. Trzeba mieć zapas środków do opalania, nakryć głowy, okularów słonecznych. Koniecznie trzeba również pić duże ilości wody, gdyż w takich warunkach klimatycznych odwodnienie może być kwestią dosłownie kilku godzin.

Oman pogoda czerwiec

Turyści, którzy zastanawiają się, kiedy lecieć do Omanu, często wybierają słoneczny czerwiec. W tym czasie na zwiedzanie atrakcji turystycznych kraju jest zdecydowanie za gorąco, ale nadmorskie kurorty zapełniają się przyjezdnymi z całego świata. Temperatury w ciągu dnia sięgają 38 stopni, natomiast średnia temperatura wody w morzu to 31 stopni. Warunki są idealne do kąpieli, ale w tak ciepłej wodzie raczej nie odnajdziemy ochłody.

Oman - kiedy jechać
Oman – kiedy jechać / shutterstock.com / Shaheen Ummalil

Jeśli interesuje nas słoneczny Oman, klimat w czerwcu jest typowo wakacyjny, aczkolwiek nie każdemu może przypaść do gustu. Osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi zdecydowanie powinny rozważyć wyjazd do tego arabskiego kraju w innym terminie.

Oman pogoda lipiec

Kiedy jechać do Omanu planujemy w lipcu, możemy liczyć na doskonałą pogodę. Na północy kraju jest wyjątkowo ciepło, ale upały nieco już odpuszczają. Temperatury w ciągu dnia utrzymują się na poziomie 35 stopni, woda w morzu ma 30 stopni Celsjusza, tyle samo ma powietrze w nocy.

od:
4 500 zł
Wakacje w Omanie!

Sprawdź i wybierz najlepszą ofertę

W ciągu dnia jest aż 12 godzin słonecznych. Jeśli planujemy plażowanie, warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną. Na południu Omanu w lipcu panuje pora deszczowa, co w rzeczywistości oznacza kilka dni deszczowych w miesiącu. Opady są intensywne, ale krótkie.

Oman pogoda sierpień

Jeśli chcemy zwiedzać Oman, pogoda w sierpniu może nam nie do końca sprzyjać. Upały nadal utrzymują się na wysokim poziomie. Średnie miesięczne temperatury do 35 stopni, a bywa, że jest dużo cieplej.

Pogoda - Oman
Pogoda – Oman / shutterstock.com / Jahidul-hasan

Zwiedzanie stolicy kraju Maskatu, czy słynnego miasta Salalah lepiej więc odłożyć na inny termin. Sierpniowy Oman zdecydowanie nie jest dla osób, które kiepsko się czują w czasie bardzo wysokich upałów.

Oman pogoda wrzesień

Na pytanie: Oman – kiedy jechać, dobrą odpowiedzią może być wrzesień. W tym czasie mamy już schyłek sezonu turystycznego, który nomen omen dla wielu osób jest informacją, że warto wybrać się właśnie w te arabskie rejony świata. Temperatury w ciągu dnia utrzymują się na poziomie około 34 stopni Celsjusza, a do dyspozycji mamy 11 godzin słonecznych w ciągu doby.

Pustynia w Omanie
Pustynia w Omanie / shutterstock.com / Pavel Svoboda Photography

Woda utrzymuje natomiast temperaturę zbliżoną do powietrza. To idealny czas dla miłośników plażowania, nurkowania i sportów wodnych. Mogą jednak zdarzyć się jeszcze dni z tak wysokimi temperaturami, że zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie pozostanie w klimatyzowanym pokoju hotelowym.

Oman pogoda październik

Jeśli marzy nam się zwiedzić Oman, pogoda w październiku zdecydowanie sprzyja nie tylko plażowaniu, ale również zwiedzaniu. W porównaniu do najwyższych, rekordowych upałów, jakie występują w sezonie letnim, październik przynosi pewną ulgę. Średnie temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 32 stopni. Może się zdarzyć, że raz na jakiś czas spadnie deszcz, który przyniesie trochę orzeźwienia.

Przeczytaj gdzie jeszcze jest ciepło w październiku.

Oman pogoda listopad

Na pytanie Oman – kiedy jechać, wielu podróżników odpowiada, że w listopadzie. I faktycznie, schyłek naszej jesieni jest w Omanie wyjątkowo przyjazny dla turystów. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą 28 stopni, w nocy spadają do około 20.

Temperatura - Oman
Temperatura – Oman / shutterstock.com / JFFotografie

Temperatura wody jest zbliżona do temperatury powietrza, można więc korzystać ze wszystkich wodnych szaleństw dostępnych w kurortach. Jeśli interesuje nas słoneczny, ale nie upalny Oman, pogoda w listopadzie będzie idealna na wakacje.

Oman pogoda grudzień

Komu marzy się nieco chłodniejszy Oman, pogoda w grudniu z pewnością nie zawiedzie. Co prawda miesiąc należy do najchłodniejszych w roku, ale w tych warunkach pojęcie „chłodny” jest zdecydowanie inne niż my znamy. W grudniu w Omanie jest ciepło – w ciągu dnia temperatury utrzymują się na poziomie 24 stopni, w nocy spadają do 17. Temperatura wody w morzu jest zbliżona do powietrza, a więc również bardzo ciepła.

od:
4 500 zł
Wakacje w Omanie!

Sprawdź i wybierz najlepszą ofertę

Na pytanie Oman – kiedy jechać, grudzień jest doskonałą odpowiedzią dla osób, które szukają ciepła w środku zimy, ale zdecydowanie nie przepadają za wysokimi upałami.

Przeczytaj gdzie jeszcze jest ciepło w grudniu.

Czytaj również:

☀️ Oman – kiedy najtaniej?

W Omanie najtaniej jest poza szczytem sezonu turystycznego, czyli w miesiącach jesiennych i zimowych. Wbrew nazwie, nawet w środku zimy jest tutaj ciepło, można więc korzystać ze wszystkich egzotycznych atrakcji w cenach dużo niższych niż w pełni lata.

☀️ Salalah – kiedy najlepiej jechać?

W Salalah jest upalnie praktycznie przez cały rok. Pora deszczowa trwa od czerwca do sierpnia, jednak opady nie są zagrożeniem dla wysokich temperatur. Latem w Salalah bywa jednak bardzo gorąco, ze słupkami rtęci przekraczającymi 40 stopni. Warto więc wybrać się na wakacje w czasie, gdy u nas panuje jesień i zima. Wtedy temperatury w Salalah utrzymują się na poziomie 25-30 stopni.

☀️ Oman – jaka temperatura wody?

Temperatura wody w Omanie w miesiącach letnich utrzymuje się na poziomie 30-31 stopni, natomiast w zimie woda ma 25 stopni. Okazja do kąpieli jest tu praktycznie przez cały rok.

☀️ Czy w Omanie jest pora deszczowa?

Pora deszczowa w Omanie występuje na południu kraju, które leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Trwa od czerwca do sierpnia, choć granice rozpoczęcia i zakończenia opadów deszczu są dosyć ruchome. Warto też mieć świadomość, że pora deszczowa nie oznacza, że pada przez cały czas. Opady są nagłe, intensywne, ale krótkotrwałe.

☀️ Kiedy w Omanie jest sezon turystyczny?

Szczyt sezonu turystycznego przypada w Omanie na styczeń i luty. Wtedy najważniejsze miasta są wręcz oblegane przez turystów, a ceny w hotelach i w atrakcjach turystycznych są najwyższe w skali roku. Na pytanie Oman kiedy jechać, styczeń i luty są więc doskonałą odpowiedzią.

☀️ Jaki klimat jest w Omanie?

Klimat w Omanie jest nieco inny w różnych częściach kraju. Na północy mamy klimat zwrotnikowy suchy z porą ciepłą i łagodną. Na południu kraju panuje natomiast typowy klimat podzwrotnikowy z długą porą suchą i krótką porą deszczową.