Wietnam – pogoda. Kiedy jechać do Wietnamu

Wietnam – pogoda. Kiedy jechać do Wietnamu?

Wietnam jest dalekim azjatyckim krajem, który staje się coraz częstszym kierunkiem turystycznych wyjazdów. Na zwiedzanie Wietnamu decydują się podróżnicy, których interesuje poznawanie nowych kultur, niezwykłe widoki i egzotyczne klimaty. Jakie miesiące są najlepsze do zwiedzania? Kiedy jechać do Wietnamu, aby mieć pewność, że nasze egzotyczne, azjatyckie wakacje na pewno będą udane i pełne pozytywnych wrażeń?

Całoroczne temperatury dla Wietnamu
Całoroczne temperatury dla Wietnamu / shutterstock.com / JunPhoto
Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Wietnam – kiedy jechać?

Zanim postanowimy, kiedy jechać do Wietnamu, warto na początku poznać jego uwarunkowania geograficzne i klimatyczne. Pogoda w Wietnamie może być bardzo zróżnicowana w zależności od regionu. Nie zapominajmy, że kraj ten ma dużą rozpiętość południkową, a więc nie leży w jednej strefie klimatycznej. Pod względem warunków pogodowych najczęściej dzieli się go na dwie strefy: północną (w której panuje klimat zwrotnikowy wilgotny) oraz południową (z klimatem równikowym wilgotnym o odmianie monsunowej). Choć północ i południe mocno się różnią, mają też kilka cech wspólnych – wysoka temperatura i wilgotność powietrza, dużo opadów deszczu, występowanie okresowo monsunów, a także tajfunów.

od:
3 500 zł
Wietnam od zaraz!

Kliknij i wybierz spośród najlepszych ofert podróży do Wietnamu!

W regionach północnych jest zdecydowanie chłodniej niż w południowych. Pory roku w Wietnamie północnym są cztery: wiosna, lato, jesień i zima. Różnice między najcieplejszym i najchłodniejszym miesiącem w roku mogą być znaczne i sięgać nawet 25 stopni.

W południowych regionach Wietnamu panuje typowy klimat tropikalny. Jest bardzo ciepło i wilgotno, występują dwie pory roku – sucha i deszczowa. Jak widać, na pytanie Wietnam – kiedy jechać, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego, które regiony kraju leżą w kręgu naszych zainteresowań podróżniczych.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 13 °C do 29 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 15 °C do 30 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 18 °C do 33 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 20 °C do 32 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 23 °C do 33 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 22 °C do 32 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 21 °C do 32 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 21 °C do 31 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 22 °C do 30 °C | opady: ☔  duże
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 19 °C do 30 °C | opady:  ☔  duże
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 17 °C do 30 °C | opady: ☔  średnie
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 13 °C do 29 °C | opady: ☔  małe

Wietnam pogoda styczeń

Kiedy jechać do Wietnamu chcemy w styczniu, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w regionach północnych panuje tutaj zima. W tym czasie jest dosyć chłodno – temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 10 stopni, a w rejonach górskich mogą spadać nawet do zera. Dodatkowo, bardzo wysoka wilgotność powietrza, sięgająca 90 procent, daje uczucie przenikliwego zimna. Z pewnością nie jest to pora na słoneczne wakacje.

Długoterminowa pogoda w Wietnamie
Długoterminowa pogoda w Wietnamie / shutterstock.com / TOM…foto

A jak jest na południu kraju? Okazuje się, że na pytanie Wietnam – kiedy jechać, styczeń na południu może być bardzo dobrą odpowiedzią. Panuje tam wtedy pora sucha, temperatury powietrza sięgają 26 stopni. Klimat jest wręcz idealny dla turystów poszukujących słońca w środku zimy.

Aplikacja

Wietnam pogoda luty

Jeśli interesuje nas słoneczna pogoda, Wietnam Północny w lutym z pewnością nie jest tym, czego szukamy. Średnie miesięczne temperatury w lutym to 13-14 stopni. Jest więc chłodno i dosyć nieprzyjemnie.

Kiedy jechać do Wietnamu
Kiedy jechać do Wietnamu / unsplash.com / Vu Nguyen

Kiedy lecieć do Wietnamu chcemy w lutym, zdecydowanie lepiej wybrać południowe rejony kraju. W tym czasie jest tu środek pory suchej ze średnimi temperaturami na poziomie 25 stopni i wilgotnością powietrza 50 procent. To świetne warunki na wypoczynek zarówno aktywny, jak i bardziej leniwy.

Wietnam pogoda marzec

Jeśli interesuje nas cieplejszy Wietnam, temperatura w marcu na północy kraju robi się już wiosenna. Zdarzają się nawet dni, gdy jest 20 stopni. To dobry czas dla osób, które są zainteresowane zwiedzaniem, wędrówkami, podziwianiem dzikiej natury i budzącej się do życia roślinności.

od:
3 500 zł
Wietnam od zaraz!

Kliknij i wybierz spośród najlepszych ofert podróży do Wietnamu!

Kiedy jechać do Wietnamu planujemy w styczniu, warto wybrać także południowe rejony kraju. Jest tam zdecydowanie cieplej niż na północy, a temperatury sięgają 28 stopni Celsjusza.

Zobacz również, jakie wybrać kierunki turystyczne na wakacje w marcu.

Wietnam pogoda kwiecień

Kiedy do Wietnamu wybieramy się w kwietniu, na północy kraju jest już przyjemnie ciepło i słonecznie. Temperatury w ciągu dnia sięgają 20-25 stopni Celsjusza, z pewnością spodobają się miłośnikom wypoczynku na słońcu.

Kiedy najcieplej w Wietnamie
Kiedy najcieplej w Wietnamie / unsplash.com / Hưng Nguyễn Việt

W kwietniu na południu Wietnamu panują warunki dosyć zbliżone do tych na północy. W regionach południowych mamy wtedy koniec pory suchej, ale temperatury nadal utrzymują się na poziomie około 28 stopni.

Wietnam pogoda maj

Kiedy jechać do Wietnamu planujemy w maju, na północy kraju trafimy na wyjątkowo słoneczny sezon łączący wiosnę i lato. W ciągu dnia temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni. Jest więc szansa na piękną opaleniznę. Dużą zaletą podróżowania w maju jest fakt, że choć jest bardzo ciepło, nie ma tak dużej i trudnej do zniesienia wilgoci, jak w środku lata.

Klimat w Wietnamie
Klimat w Wietnamie / shutterstock.com / streetflash

Nieco inaczej jest w rejonach południowych. Maj to czas, gdy zaczyna się pora deszczowa w Wietnamie południowym. Opady deszczu są gwałtowne i intensywne, a upały sięgają 40 stopni. W połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza nie są to warunki sprzyjające ruchowi turystycznemu.

Wietnam pogoda czerwiec

Jeśli interesuje nas gorący Wietnam, klimat na północy spodoba nam się w czerwcu. Na początku lata możemy liczyć na upały sięgające nawet 40 stopni. Choć dla niektórych może to być wymarzona pogoda, wysoka wilgotność powietrza sprawia, że czasem nie da się ani zwiedzać, ani spędzać czasu na plaży.

Nam Du, Wietnam
Nam Du, Wietnam / shutterstock.com / Jindowin

Niezbyt przyjaźnie jest też w południowych regionach kraju, gdzie trwa pora deszczowa. Opady deszczu pojawiają się często, zdarza się, że towarzyszą im burze i tajfuny.

Wietnam pogoda lipiec

Sierpień w północnym Wietnamie to pełnia lata z upałami przekraczającymi 40 stopni. Jeśli zastanawiamy się, kiedy najlepiej jechać do Wietnamu, podróż w lipcu w północne rejony raczej nie będzie wakacjami marzeń. W tym czasie często bowiem pojawiają się ulewne deszcze, gwałtowne burze i niszczące tajfuny.

Pogoda - Wietnam
Pogoda – Wietnam / shutterstock.com / Nguyen Quang Ngoc Tonkin

Na południu w tym czasie również jest bardzo deszczowo i upalnie. Kiedy jechać do Wietnamu chcemy jechać w lipcu, warto uświadomić sobie, że nie są to warunki dobre dla turystów i powinniśmy rozważyć zmianę terminu swoich wakacji.

Wietnam pogoda sierpień

Kiedy jechać do Wietnamu planujemy we wrześniu, lepiej jest zrezygnować ze zwiedzania północnych rejonów. Uciążliwe, czterdziestostopniowe upały i wilgotność powietrza sięgająca 90 procent jest trudna do zniesienia nawet dla rodowitych mieszkańców tych terenów. Dla turystów takie warunki są zdecydowanie dalekie od przyjemnego wypoczynku.

od:
3 500 zł
Wietnam od zaraz!

Kliknij i wybierz spośród najlepszych ofert podróży do Wietnamu!

Podczas gdy na północy dokuczliwe są przede wszystkim upały, na południu Wietnamu we znaki dają się ulewne deszcze. Są one jednak już nieco mniej intensywne niż w poprzednich miesiącach. Można nawet trafić na kilka dni, w czasie których opady nie pojawią się wcale.

Wietnam pogoda wrzesień

Wrzesień w północnym Wietnamie to schyłek lata, jednak upały nie odpuszczają. Na termometrach nadal jest ponad 40 stopni, nie spada też wilgotność powietrza. Deszcze padają często, nie brakuje burz, porywistych wiatrów, a okresowo także tajfunów.

Temperatura w Wietnamie
Temperatura w Wietnamie / shutterstock.com / Blue Planet Studio

Tymczasem na południu kraju upały są nieco mniejsze, a deszcze zaczynają padać rzadziej. Pora deszczowa zaczyna nieco tracić na intensywności. Na pytanie: Wietnam – kiedy jechać, wrzesień nie będzie więc dobrą odpowiedzią, jeśli zdecydujemy się na północ. Na południu można natomiast w tym czasie spędzić całkiem udane wakacje.

Wietnam pogoda październik

Wielu turystów na swój kierunek podróży wybiera północny Wietnam. Kiedy jechać, aby mieć pewność doskonałej pogody? Doświadczeni podróżnicy polecają październik. W tym miesiącu zaczyna się tu krótka jesień. Temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 20-28 stopni, a więc jest zdecydowanie chłodniej i przyjemniej niż w środku lata. Ciepły, słoneczny październik stwarza idealne warunki do zwiedzania kraju.

Wietnam - kiedy lecieć
Wietnam – kiedy lecieć / shutterstock.com / Hien Phung Thu

Podczas gdy na północy panuje doskonała pogoda, na południu pora deszczowa ma się już powoli ku końcowi, a uciążliwe upały nieco odpuszczają. Jeśli wiec zastanawiamy się: Wietnam – kiedy jechać, październik zapewni dobre warunki pogodowe zarówno na północy, jak i na południu.

Zobacz również, jakie wybrać kierunki turystyczne na wakacje w październiku.

Wietnam pogoda listopad

W północnym Wietnamie idealnym miesiącem dla turystów jest też listopad. Ten jesienny miesiąc zapewnia iście wiosenne warunki z temperaturami sięgającymi 28 stopni i niższą wilgotnością niż w sezonie letnim.

Wietnam - temperatury
Wietnam – temperatury / shutterstock.com / Anna Levan

Jeśli interesuje nas słoneczny Wietnam, pogoda na północy będzie sprzyjała wypoczynkowi. Na południu kraju można zaobserwować natomiast ustąpienie pory deszczowej oraz upałów, warunki pogodowe w tym miesiącu są więc zbliżone to tego, co obserwujemy w północnych regionach kraju.

Wietnam pogoda grudzień

Grudzień w północnym Wietnamie to już zima. Temperatury znacznie spadają w porównaniu do wyjątkowo upalnego lata. Na termometrach jest 13-14 stopni, prędzej więc zmarzniemy niż opalimy się na naszych grudniowych, wietnamskich wakacjach.

od:
3 500 zł
Wietnam od zaraz!

Kliknij i wybierz spośród najlepszych ofert podróży do Wietnamu!

Na południu Wietnamu grudzień również jest najchłodniejszym miesiącem, ale w tamtych warunkach oznacza to zupełnie coś innego. Jest to bowiem pierwszy miesiąc pory suchej, a temperatury utrzymują się na poziomie 21-23 stopni. Na pytanie Wietnam – kiedy jechać, dobrą odpowiedzią będzie wiec grudzień, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy południowe rejony kraju.

Zobacz również, jakie wybrać kierunki turystyczne na wakacje w grudniu.

Całoroczna pogoda Wietnam Sajgon

Sajgon jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym w Wietnamie. Miasto znajduje się na południu kraju, a więc leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Całoroczna pogoda w Sajgonie kształtuje się więc w sposób podobny, jak w innych miastach i regionach znajdujących się na południu.

Wietnamska plaża
Wietnamska plaża / shutterstock.com / haveseen

Pora deszczowa panuje tu od maja do listopada, a od grudnia do kwietnia jest tu pora sucha. W czasie pory suchej jest ciepło, słonecznie, temperatury sięgają 30 stopni, ale wilgotność powietrza jest znośna. Można więc w tym czasie wybrać się na wymarzone egzotyczne wakacje.

Całoroczna pogoda Zatoka Ha Long

Znajdująca się w północnej części Wietnamu Zatoka Ha Long jest niezwykle popularnym kierunkiem podróży ze względu na ogromne walory turystyczne. Pogoda Ha Long nie zawsze jednak sprzyja zwiedzaniu i podróżom.

Całoroczna pogoda w tym rejonie obejmuje chłodną zimę, ciepłą wiosnę i jesień, oraz upalne i bardzo wilgotne lato. Idealna pora na zwiedzanie to przede wszystkim wiosna i jesień, gdy temperatury sięgają 25-28 stopni, jest słonecznie i ciepło, ale nie upalnie.

Aplikacja

Czytaj również:

Wietnam – kiedy najtaniej?

Najtaniej w Wietnamie jest wtedy, gdy warunki pogodowe nie sprzyjają turystyce. Na północy jest to przede wszystkim chłodna zima, a na południu pora deszczowa z trudnymi do wytrzymania upałami.

Wietnam Środkowy – kiedy jechać?

Środkowy Wietnam najlepiej jest zwiedzać od lutego do sierpnia. Od września do października trwa tutaj bowiem pora deszczowa, a opady mogą być bardzo gwałtowne i połączone z intensywnymi burzami.

Zatoka Ha Long – kiedy jechać?

Zatoka Ha Long to niezwykle popularne miejsce wśród turystów. Najlepiej wybrać się w jej okolice wiosną lub jesienią. Wtedy nie ma ani zimowych chłodów, ani letnich czterdziestostopniowych upałów.

Kiedy w Wietnamie jest pora deszczowa?

Pora deszczowa w Wietnamie Południowym trwa od maja do listopada, natomiast w centrum kraju od września do października. Terminy rozpoczęcia i zakończenia opadów są dosyć ruchome i w każdym roku wypadają nieco inaczej.

Kiedy w Wietnamie jest sezon turystyczny?

Sezon turystyczny w Wietnamie trwa praktycznie przez cały rok. Różnice pogodowe między północą a południem sprawiają, że o każdej porze roku można w tym kraju znaleźć miejsce, w którym pogoda będzie idealna do zwiedzania i różnych form wypoczynku.

Jaki klimat jest w Wietnamie?

Ze względu na dużą rozpiętość południkową, Wietnam leży w dwóch strefach klimatycznych. Na południu panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, południe kraju leży natomiast w strefie klimatu równikowego wilgotnego.