Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Czarnogóra staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży Polaków. Ten malowniczy kraj bałkański nie należy jednak do strefy Schengen ani nie jest  państwem członkowskim Unii Europejskiej. Powraca więc pytanie o to, czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty. Jakie dokumenty będą niezbędne przy przekraczaniu granicy czarnogórskiej? O jakich formalnościach należy pamiętać, aby uniknąć kłopotów podczas podróży?  

Czy podróżując do Czarnogóry potrzebny będzie nam paszport?

Planując wyjazdy wakacyjne, Polacy coraz częściej decydują się na odwiedzenie sąsiadującej z Chorwacją malowniczej Czarnogóry. To niewielkie bałkańskie państwo przyciąga niezwykłym bogactwem krajobrazów i urokiem nadmorskich kurortów. W Czarnogórze nadal łatwiej znaleźć miejsce mniej oblegane przez turystów, niż w krajach sąsiednich. Konkurencyjne są również ceny. Ponieważ jednak państwo to nie należy do Unii Europejskiej, wiele osób zastanawia się nad formalnościami, których należy dopełnić przed wyjazdem. Czy do Czarnogóry jest potrzebny paszport, czy też możliwy jest wyjazd na sam dowód osobisty? Sytuację dodatkowo może komplikować fakt, że Czarnogóra nie należy również do strefy Schengen, w ramach której podróżujemy na sam dowód osobisty.

od:
1 499 zł
Czarnogóra – oferty wakacyjne!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Czarnogórze.

Czarnogóra – czy potrzebny paszport? Jak oficjalnie wygląda kwestia niezbędnych dokumentów? Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez polskie MSZ na oficjalnych stronach, obywatele Rzeczypospolitej mogą wjechać do Czarnogóry legitymując się polskim dowodem osobistym lub paszportem. Są jednak pewne dodatkowe wymogi i warunki związane z możliwością wyboru określonego rodzaju dokumentu. Poruszając się po terytorium Czarnogóry, dokument tożsamości, na podstawie którego przekroczyło się granicę, należy zawsze mieć przy sobie. Z powodu zdarzających się kradzieży dokumentów w miejscowościach turystycznych, zalecane jest wykonanie kserokopii lub skanów wszystkich oryginałów dokumentów.

Sprawdź również czy do Bułgarii potrzebny jest paszport     

Jakie dokumenty są niezbędne do Czarnogóry?

Polacy przyzwyczajeni do podróżowania po krajach unijnych często w ogóle nie posiadają paszportów. Nie są one konieczne również w krajach należących do strefy Schengen. Nienależąca do tych obszarów Czarnogóra umożliwia jednak Polakom wjazd na swoje terytorium na podstawie kilku rodzajów dokumentów. Czarnogóra na dowód jest więc możliwa, jednak spełnione muszą zostać określone warunki. Zgodnie z obwiązującymi przepisami, obywatel Polski może przekroczyć granicę Czarnogóry:

  • na podstawie dowodu osobistego (lub paszportu), jeśli pobyt na terytorium tego państwa ma trwać do 30 dni;
  • okazując paszport, jeśli pobyt ma trwać od 30 do 90 dni;
  • na podstawie wizy, jeśli w Czarnogórze zamierza zostać ponad 90 dni.
Niezbędne dokumenty podczas podróży do Czarnogóry
Niezbędne dokumenty podczas podróży do Czarnogóry / shutterstock.com / margouillat photo

Wizy wydaje Ambasada Czarnogóry w Warszawie; ewentualnie kieruje ona wnioskującego do MUP (tj. Ministarstvo Unutrasnih Poslova Crne Gore), gdzie należy złożyć odpowiednie dokumenty.

Zobacz także jakie są niezbędne dokumenty do Egiptu

Granice Czarnogóry można przekroczyć również na podstawie paszportu tymczasowego.

Trzeba jednak pamiętać, że choć czas na wydanie takiego dokumentu jest krótszy niż w przypadku paszportu biometrycznego, to jednak jego wyrobienie możliwe jest tylko w określonych szczególnych przypadkach. Należą do nich między innymi choroba, konieczność zapewnienia opieki dzieciom, wyjazd na pogrzeb, pilne sprawy zawodowe oraz utrata paszportu w czasie pobytu za granicą.

Jeśli zastanawiasz się natomiast czy potrzebny paszport do Czarnogóry samolotem, to odpowiedź wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku przekraczania granicy samochodem. Przelot możliwy jest zarówno na podstawie dowodu, jak i paszportu lub wizy. Wszystko zależy od długości planowanego pobytu. Planując przyjazd samochodem, trzeba z kolei pamiętać, ze poza dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy, konieczne są także dowód rejestracyjny pojazdu oraz prawo jazdy. Oba te dokumenty należy posiadać w wersji tradycyjnej, Podczas kontroli drogowej pojazdu nie wystarczy okazanie dowodu w aplikacji bądź innej formie elektronicznej.

Jakie dokumenty dla dzieci do Czarnogóry?

Wybieracie się rodzinne wakacje, ale nie jesteście pewni, czy do Czarnogóry potrzebny jest paszport dla dziecka? Co jakiś czas pojawiają się publikacje sugerujące, że dziecko podróżujące do tego bałkańskiego kraju powinno posiadać paszport, niezależnie od czasu pobytu. Również na oficjalnych stronach polskiego MSZ jakiś czas temu widoczne było zalecenie o posiadaniu paszportu dla dzieci.

Jakie dokumenty do Czarnogóry dla dzieci
Jakie dokumenty do Czarnogóry dla dzieci / shutterstock.com / Elizaveta Galitckaia

Czy rzeczywiście jest taki wymóg? Okazuje się, że dzieci przed ukończeniem 18 roku życia podróżują do Czarnogóry na takich samych zasadach, jak dorośli. Rodzaj wymaganego do przekroczenia granicy dokumentu uzależniony jest od planowanego czasu pobytu. Niezależnie więc od planowanego środka transportu, jeśli wybieramy się z dziećmi do Czarnogóry na okres nieprzekraczający 30 dni, wszystkim członkom rodziny wystarczą dowody osobiste.

Pewne niejasności w tej kwestii wynikały z faktu, że w Czarnogórze nie są wydawane dowody osobiste dla dzieci. Na mniejszych przejściach granicznych zdarzały się więc problemy podczas kontroli granicznej. Wymagały one czasem interwencji polskiego konsulatu, jednak wynikały wyłącznie z niedostatecznej znajomości przepisów po stronie czarnogórskiej. Obecnie jednak problemy te udało się właściwie wyeliminować.

Należy jednak pamiętać o dokumencie upoważniającym do podróży z dzieckiem, jeśli nie jesteśmy jego opiekunami prawnymi.  Niezależnie od tego, czy zabieramy na wakacje własne wnuki, innych małoletnich krewnych czy na przykład przyjaciół dzieci, konieczne jest posiadanie upoważnienia od rodziców na taki wyjazd. Dokument ten musi zostać potwierdzony notarialnie oraz przetłumaczony na język serbski, czarnogórski lub angielski. Taka sama sytuacja dotyczy dzieci podróżujących pod opieką wyłącznie jednego rodzica lub opiekuna prawnego. Podczas przekraczania granicy czarnogórskiej potrzebna będzie potwierdzona notarialnie zgoda drugiego rodzica. Dokument taki musi zawierać dane osobowe dziecka, numer jego dowodu tożsamości (dowodu lub paszportu) oraz termin pobytu na terytorium Czarnogóry. Konieczne jest także podanie danych identyfikacyjnych osoby dorosłej, pod której opieką małoletni przekroczy granicę.

Czytaj też jakie dokumenty zabrać dla dzieci na Cypr

Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Czarnogóry

Podczas wyjazdu do Czarnogóry należy pamiętać nie tylko o rodzaju wymaganych dokumentów, ale również o ich terminie ważności. Do przekroczenia granicy z Czarnogórą konieczne jest bowiem posiadanie dokumentu, którego okres ważności wynosi co najmniej 3 miesiące od momentu wjazdu. Osoby, w przypadku których ważność dokumentu upływa wcześniej, mogą nie zostać wpuszczone na terytorium Czarnogóry. Problem może pojawić się również w przypadku kontroli dokumentów w czasie opuszczenia terytorium Czarnogóry. Warto wziąć pod uwagę, że w takich wypadkach konsulat nie ingeruje w uprawnienia straży granicznej w gestii której leży kontrola dokumentów.

Ważność dokumentów podczas podróżowania do Czarnogóry
Ważność dokumentów podczas podróżowania do Czarnogóry / shutterstock.com / Roman Revva

Podczas pobytu w Czarnogórze wszystkich cudzoziemców, także turystów, obejmuje obowiązek meldunkowy i konieczność uiszczenia taksy klimatycznej. Osoby korzystające z zakwaterowania w hotelach, hostelach czy pensjonatach nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań. Wszystkie formalności dopełnione zostaną przez podmiot zajmujący się zakwaterowaniem. W przypadku korzystania z kwater prywatnych warto upewnić się, czy właściciel zgłasza swoich gości w odpowiednim urzędzie, czy należy to zrobić samodzielnie. W tym ostatnich przypadku należy udać się do najbliższego punktu informacji turystycznej, Na miejscu wypełnia się wówczas wniosek meldunkowy, podając adres zakwaterowania i uiszczając opłatę klimatyczną. Dokument potwierdzający dopełnienie tego obowiązku dobrze jest mieć zawsze przy sobie.

od:
1 499 zł
Czarnogóra – oferty wakacyjne!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Czarnogórze.

Podsumowując – wyjazd do Czarnogóry możliwy jest na dowód, o ile trwa nie dłużej niż 30 dni. W przypadku pobytów do 90 dni konieczny będzie paszport, a do tych przekraczających 90 dni – również wiza. Te same zasady obowiązują wszystkich obywateli polskich, niezależnie od wieku i wybranego środka transportu. Dokumenty należy nosić przy sobie, by móc okazać w przypadku kontroli. Konieczne jest posiadanie poświadczonej zgodny opiekuna prawnego w przypadku, gdy dziecko podróżuje pod opieką innych dorosłych. Nie wolno zapominać również o dopełnieniu obowiązku meldunkowego.

Sprawdź również ile powinny być ważne dokumenty podczas podróży do Turcji