Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport czy wystarczy dowód osobisty

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport? Czy wystarczy dowód?

Bułgaria to chętnie wybierany kierunek urlopowy nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale też i wiosną, jesienią czy nawet zimą. Wspaniałe plaże, piękna pogoda i atrakcyjne ceny przyciągają turystów w każdym wieku. Można nie tylko wypocząć nad morzem, ale też zwiedzać różne ciekawe zakątki, chodzić po górach czy odwiedzać zabytki. To doskonały kierunek wypadowy dla rodzin z dziećmi, młodych i starszych. Czy do Bułgarii  potrzebny jest paszport? Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać i jak długo muszą być ważne, aby bez problemu spędzić wakacje w Bułgarii? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu. 

Czy podróżując do Bułgarii, potrzebny będzie nam paszport?

Podróże kształcą, pozwalają się odstresować i zapomnieć o codziennych problemach. Szykując się na wyjazd za granicę, należy jednak pamiętać o przygotowaniu niezbędnych dokumentów i zachowaniu środków ostrożności. Każdy wyjazd poza granice kraju powinien być zaplanowany. Jeśli wybierasz się z biurem podróży, to wszystkie informacje masz podane, choć oczywiście zawsze warto je zweryfikować. Jeśli jednak planujesz wyjazd samodzielnie, to sprawdź dokładnie, czy do Bułgarii jest potrzebny paszport i ile ważności powinny mieć dokumenty. Dodatkowo zawsze warto wejść na strony rządowe, by dowiedzieć się, czy w danym momencie nie obowiązują obostrzenia lub konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wyjazd się uda i cała Twoja rodzina będzie bezpieczna i będzie mogła się zrelaksować.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Przygotowanie dokumentów to nie wszystko, bo konieczne jest też spakowanie potrzebnych rzeczy na urlop. Warto zatem sprawdzić prognozę i przygotować się na ewentualne pogorszenie pogody w Bułgarii. Przezorny jest zawsze ubezpieczony, a więc zadbaj o to, byś Ty i Twoi bliscy, a szczególnie dzieci miały wszystko, czego potrzebują na wakacjach.

Sprawdź również ile trwa lot do Bułgarii

Jakie dokumenty są niezbędne do Bułgarii?

Choć Bułgaria należy do Unii Europejskiej już od 2007 roku, to do strefy Schengen wstąpiła dopiero w marcu 2024 roku. Jednak objęty tym procederem jest jedynie ruch samolotowy i morski. Nadal trwają rozmowy dotyczące objęciem strefą Schengen ruchu drogowego, ale kiedy do tego dojdzie, to się okaże. Wracając jednak do dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy i odpowiedzi na pytanie, Bułgaria czy potrzebny paszport jest dla obywateli Polski – to odpowiedź jest prosta i wystarczy dowód osobisty lub tymczasowy dowód. Można oczywiście przekroczyć granicę także z ważnym paszportem, ale jeśli ktoś go nie posiada, to nie ma problemu.

Niezbędne dokumenty podczas podróży do Bułgarii
Niezbędne dokumenty podczas podróży do Bułgarii / shutterstock.com / Nessa Gnatoush

Przy tej okazji warto też wspomnieć o aplikacji mObywatel. Wiele osób używa jej w kraju, ale należy pamiętać, że nie jest to dowód osobisty. Z tą aplikacją nie ma możliwości przekroczenia granicy z Bułgarią czy z innymi krajami należącymi do Unii Europejskiej. Bardzo ważne jest również to, by dowód osobisty był ważny i niezniszczony. Choć najprawdopodobniej dokumenty nie będą sprawdzane podczas wjazdu, to trzeba się liczyć z tym, że celnicy mogą żądać ich okazania. Wszystkie dane na dowodzie czy paszporcie muszą być czytelne, a zdjęcie powinno być aktualne. 

W ostatnich latach podróże stały się bardzo popularne, ale też i pojawiły się ograniczenia z powodu pandemii Covid-19. Nie zniechęciło to jednak miłośników zwiedzania do zaprzestania swoich wojaży. Nie mniej w wielu krajach obowiązywały certyfikaty, które trzeba było przedstawić, przekraczając granicę. Potwierdzenie szczepienia, dokument ozdrowieńca czy paszport Covid nie jest jednak potrzebny, by wjechać na terytorium Bułgarii. Warto jednak planując wyjazd w późniejszym terminie sprawdzić, czy rząd nie wprowadził jakichś regulacji. 

Warto także zadbać o ochronę własnego zdrowia. Wybierając się za granicę, najlepiej ubezpieczyć się i wyrobić EKUZ. Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której w razie problemów zdrowotnych będziesz mógł skorzystać z usług lekarza na terenie Bułgarii. Dodatkowo można także wykupić polisę turystyczną, w której możesz zawrzeć rozszerzenia związane z leczeniem szpitalnym za granicą, akcjami ratowniczymi oraz transportem medycznym.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Jeśli podróżujesz samochodem, to oczywiście nie zapomnij zabrać ze sobą prawa jazdy. Musisz mieć też dowód rejestracyjny auta, ubezpieczenie OC, ale i ważny przegląd. Jeśli wybierasz się na wakacje nie swoim samochodem, to nie zapomnij o pełnomocnictwie związanym z jego użyczeniem na czas podróży. Takie pełnomocnictwo powinno być poświadczone notarialnie, by miało moc prawną. Wówczas bez obaw będziesz mógł zwiedzać wszystkie zakątki Bułgarii.

Zobacz także czy w Bułgarii są rekiny

Jakie dokumenty dla dzieci do Bułgarii?

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport dla dziecka, a może wystarczy dowód? W przypadku dzieci jest tak samo, jak z dorosłymi. Najmłodszym można wyrobić paszport lub dowód tymczasowy i bez problemu można przekroczyć granicę. Jak już zostało wspomniane, dokumenty mogą być sprawdzane podczas przekraczania granicy drogą morską lub samolotem, jednak z racji przystąpienia do strefy Schengen są one jedynie sprawdzane wyrywkowo lub wcale. Inaczej sprawa wygląda podczas podróży samochodem. Kontrole odbywają się na granicach, dlatego należy przygotować dowody osobiste wszystkich podróżujących lub paszporty.

Jakie dokumenty do Bułgarii dla dzieci
Jakie dokumenty do Bułgarii dla dzieci / shutterstock.com / AS photo family

Jeśli w podróż do Bułgarii wybierasz się z dzieckiem znajomych czy rodziny, to bardzo ważne jest, by zabrać nie tylko dowód tożsamości, ale przydać się może też pełnomocnictwo. Jest ono szczególnie ważne w nagłych przypadkach takich jak zgubienie dokumentów czy choroba. Nie jest oczywiście to obowiązkowe, ale znacznie ułatwi załatwienie wielu formalności, jeśli miałyby się pojawić jakieś komplikacje. W takim pełnomocnictwie należy zawrzeć informacje dotyczące rodziców dziecka, w tych ich danych osobowych, numerów dowodów osobistych, a także danych podróżujących, którzy mają dziecko pod opieką. Można to pełnomocnictwo napisać po polsku i warto też przetłumaczyć je na angielski lub bułgarski. Wówczas znacznie szybciej będzie można dopełnić formalności.

Czytaj też jakie pamiątki przywieźć z Bułgarii

Ważność dokumentów przy podróżowaniu do Bułgarii

Wiadomo już, czy potrzebny jest paszport do Bułgarii samolotem, czy autem, ale trzeba też wiedzieć, czy dokumenty muszą mieć jakiś okres ważności. Zatem w przypadku Polaków podróżujących do Bułgarii dowód osobisty, dowód osobisty tymczasowy czy paszport nie mają wyznaczonej minimalnej ważności dokumentów. Nie trzeba posiadać wizy i nie ma żadnych dodatkowych wymogów związanych z przekroczeniem granicy. Z racji tego, że Bułgaria tak jak Polska należy do Unii Europejskiej, to obywatele polscy mogą przebywać na terenie Bułgarii przez 90 dni w okresie 6 miesięcy. Liczy się to od pierwszego dnia wjazdu na teren kraju. Bułgaria na dowód lub paszport jest dostępna dla dorosłych i dzieci, którzy chcą spędzić wspaniały czas.

Warto pamiętać, że w tym kraju gesty głową potwierdzające lub negujące jakieś okoliczności są odwrotne. Jeśli będziesz kiwać twierdząco, to dla Bułgara będzie oznaczało „nie”. Jeśli kiwniesz, negując zdanie, to Bułgar odbierze to jako potwierdzenie. Należy zawsze zachować środki ostrożności, będąc za granicą. Najlepiej nie nosić ze sobą dużych sum pieniędzy, a dobrym rozwiązaniem jest płacenie kartą. Na terenie Bułgarii akceptowane są karty Visa, Maestro czy MasterCard. Dodatkowo są też biura umożliwiające transfer pieniędzy z Polski. Jeśli wybierasz się na własną rękę, to pamiętaj, że w Bułgarii niektóre plaże są prywatne. By na nie wejść, należy uiścić opłatę.

Ważność dokumentów podczas podróżowania do Bułgarii
Ważność dokumentów podczas podróżowania do Bułgarii / shutterstock.com / Nessa Gnatoush

Choć najczęściej większość osób wybiera się nad morze, to także w innych regionach kraju jest pięknie. Można wybrać się do stolicy Sofii, w której jest wiele ciekawych zabytków. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Cerkiew Bojańska, która jest wpisana na listę UNESCO. Nie wolno też pominąć smacznego jedzenia, które z pewnością pobudzi wszystkie kubki smakowe. Szczególnie w lecie warto spróbować taratora, czyli chłodnika, a miłośnicy grillowania będą zachwyceni, kosztując kebabche. Jeśli lubisz coś mocniejszego, to bułgarskie wina z pewnością zachwycą Twoje podniebienie. Możesz też spróbować rakii, w której zawartość alkoholu przekracza ponad 50%.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Podsumowując, podróż do Bułgarii wymaga, zabrania ze sobą ważnego dowodu osobistego, tymczasowego dowodu lub paszportu. Warto też się dodatkowo ubezpieczyć, by móc spokojnie spędzić miłe chwile w tym urokliwym kraju.

Sprawdź również podstawowe zwroty po bułgarsku