Bułgaria to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Jego wschodnią granicę stanowi Morze Czarne. To właśnie jego błękitne wody i piękny, jasny piasek przyciągają turystów, szczególnie w sezonie letnim.
Wakacje w Bułgarii to gwarancja dobrej pogody. Jak sytuacja wygląda pod kątem bezpieczeństwa? Czy w Bułgarii są rekiny i czy mogą one stanowić zagrożenie dla wypoczywających? Przeczytaj poniższy artykuł i uzyskaj odpowiedzi na powyższe pytania.
Bułgaria — rekiny. Co należy wiedzieć?
Morze Czarne otoczone jest lądem — z jednej strony europejskim, z drugiej strony azjatyckim. Łączy się z Morzem Śródziemnym dzięki cieśninie Dardanele, a poprzez cieśninę gibraltarską — z Atlantykiem.
Stanowi dom dla licznych gatunków roślin oraz zwierząt, także rekinów. Wody Morza Czarnego zamieszkuje przede wszystkim gatunek rekina Dynalus acantis. Są to małe ryby, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka.
Sprawdź również najlepsze last minute Bułgaria oraz Bułgaria all inclusive
Rekiny w Bułgarii. Czy zdarzają się ataki rekinów w Bułgarii?
Na terenie całego akwenu Morza Czarnego nie zostały odnotowane przypadki ataku rekina na człowieka. Rekiny występujące w tym rejonie są niegroźne i nie atakują.
Na nieprzyjemne spotkanie z rekinem może być narażony jedynie rybak w momencie gdy rekin złapie się na jego haczyk. Podczas próby wyciągnięcia haczyka rekin może się rzucać i tym samym zranić rybaka swoimi płetwami. Nie są to jednak częste przypadki.
Przeczytaj także kiedy najlepiej jechać do Bułgarii oraz sprawdź najpiękniejsze plaże w Bułgarii
Czy rekiny w Bułgarii są niegroźne dla ludzi?
Rekiny w Bułgarii są niegroźne dla wypoczywających ludzi. Występujące w tym obszarze rekiny są małych rozmiarów. W ciągu dnia, choć mogą pojawiać się przy brzegu, trzymają się blisko dna, wypływają na powierzchnie jedynie wieczorem. Rekiny — Bułgaria pod ich kątem jest całkowicie bezpiecznym miejscem na wakacyjny odpoczynek z rodziną.
Mimo iż zamieszkują one wody Morza Czarnego, zachowują się łagodnie w stosunku do człowieka, nie wykazując agresji, nawet gdy znajdą się w pobliżu. Rekiny te żywią się małymi rybami, są gatunkami raczej płochliwymi, uciekającymi, niż agresywnymi. Będąc w Bułgarii, można spróbować lokalnego przysmaku, jakim jest mięso rekinie.
Zobacz także jaka jest pogoda w Złotych Piaskach przez cały rok
Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?
Bułgaria — rekiny spotkane w tym obszarze są niegroźne. Nie powinniśmy obawiać się zetknięcia z nimi. Nawet jeśli pojawią się w naszej okolicy, nie zaatakują. Dlatego należy zachować spokój i nie siać zbędnej paniki. Jeżeli mimo wszystko nie czujemy się bezpiecznie, warto po prostu opuścić wodę i udać się na brzeg. Jeżeli zaniepokoi nas zachowanie rekinów, należy poinformować o tym odpowiednie służby, które będą w stanie ocenić czy istnieje jakieś potencjalne zagrożenie.
W każdej tego typu sytuacji najważniejszy jest spokój. Jeżeli znajdujemy się daleko od brzegu, a w naszej okolicy pojawił się rekin, należy powoli, spokojnie udać się w stronę plaży. Opanowanie jest w tym momencie kluczowe. Więcej szkody niż rekiny w Bułgarii może wyrządzić wzbudzona w tłumie ludzi niepotrzebna panika.
Czytaj również jaka jest pogoda w Słonecznym Brzegu przez cały rok
Czytaj również:
Tak, w Bułgarii można spotkać rekina.
Rekiny występujące na terenie Bułgarii są niegroźne dla człowieka. Są to małe gatunki, które nie wykazują agresji, nawet jeśli znajdują się w bliskim otoczeniu człowieka.
Niesprowokowane przez człowieka ataki rekinów w Bułgarii nie są możliwe. Gatunki występujące na terenie Morza Czarnego nie stanowią zagrożenia dla człowieka, nie są agresywne.