Czy w Grecji są rekiny?

Grecja – rekiny. Czy w Grecji są rekiny?

Wybierając się na ciepłe wakacje, wiele osób zastanawia się nad potencjalnymi zagrożeniami, które mogą na nie czekać. Powstało wiele filmów grozy, które zdecydowanie podgrzały atmosferę strachu, ukazując starcia ludzi z rekinami.

Rekiny w Grecji
Rekiny w Grecji. Photo by Kevin Charit on Unsplash

Ten rodzaj ogromnych ryb żyje w wielu morzach, niedziwne więc, że wybierając się do Grecji, turyści starają się dowiedzieć, czy mogą spotkać rekiny przy greckich plażach. Poniższy artykuł przedstawi kwestię występowania rekinów w Grecji i postara się odpowiedzieć na pytanie, czy zawsze należy obawiać się spotkania z nimi. 

Grecja – rekiny. Co należy wiedzieć?

Istnieje kilka gatunków rekinów i nie wszystkie z nich występują w morzach, które okalają Grecję. Za najgroźniejsze gatunki uważa się np. żarłacza białego oraz tygrysiego. Żarłacz biały wyłowiony został przez rybaków tylko raz na greckich wodach, a za przyczynę jego przebywania tam naukowcy podają zmiany klimatu i zbłądzenie ryby.

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Z reguły pływają one na bardzo dużych głębokościach i większe prawdopodobieństwo na spotkanie z rekinem mają rybacy, którzy wypływają z dala od lądu. Spotkanie rekina przez turystę jest bardzo mało prawdopodobne, zważając na to, że duża część gatunków zagrożona jest wyginięciem i stroni od ludzi, wybierając bardziej ustronne miejsca. W historii jest niewiele przypadków spotkania człowieka z rekinem, a ostatni groźny wypadek miał miejsce dość dawno. 

Sprawdź również najpiękniejsze wyspy greckie oraz najlepsze oferty Grecja all inclusive

Rekiny w Grecji. Czy zdarzają się ataki rekinów w Grecji?

Dane na temat ataków rekinów w Grecji zbierane są od ponad 160 lat. Z obserwacji wynika, że w tym okresie czasu w Grecji zdarzyło się łącznie 14 ataków rekinów na ludzi, a 11 z tych wypadków zakończyło się śmiercią.

Grecja rekiny
Grecja rekiny. Photo by Matt Artz on Unsplash

Najczęstsze ataki odnotowywano przy wyspie Korfu, gdzie miało miejsce aż pięć ze wszystkich ataków w Grecji. Ostatni zdarzył się aż 70 lat temu, w 1956 roku. Na podstawie tych informacji można więc śmiało stwierdzić, że prawdopodobieństwo spotkania rekina w Grecji jest bardzo niskie.

Zobacz także najlepsze oferty last minute Grecja

Czy rekiny w Grecji są niegroźne dla ludzi?

Szacuje się, że w wodach greckich może występować około 36 różnych gatunków rekinów. Mimo tego, że niektóre z nich osiągają naprawdę duże rozmiary, to nie są niebezpieczne dla ludzi. Ich głównym źródłem pożywienia, jest plankton, czyli zespół różnych organizmów roślinnych i zwierzęcych, które unoszą się na powierzchni wody.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Choć w 2016 u wybrzeży wyspy Siros w Grecji rybacy wyłowili rekina z gatunku niebezpiecznych – żarłacza białego, to specjaliści twierdzą, że jest to przypadek jednorazowy. Gatunek ten żyje w głębinach mórz z dala od człowieka, który zabija rekiny dla mięsa, tranu, a nawet skóry, przez co 1/3 ze wszystkich gatunków uważana jest za zagrożone.

Przeczytaj także kiedy jechać do Grecji oraz ile trwa lot do Grecji

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

Oczywiste jest, że rekina nie należy w żaden sposób prowokować, ani zaczepiać. Zaleca się również nie panikować i postarać się jak najbardziej opanować. Uciekanie może nie być dobrym pomysłem w sytuacji, gdy spotkamy dużych rozmiarów rekina, dlatego najlepiej przyjąć pozycję pionową i ograniczyć ruchy.

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Gdy rekin zacznie nas okrążać, nie spuszczajmy go z oka, analizując jego zachowanie. Nie musi to oznaczać chęci zaatakowania, a jedynie zainteresowanie.

Czytaj również:

Aplikacja
Czy w Grecji można spotkać rekina?

W Grecji występują rekiny, ale spotkanie go jest bardzo mało prawdopodobne. Ten rodzaj ryb żyje z daleka od ludzi.

Rekiny – Grecja. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

W Grecji występuje aż 36 gatunków rekinów. Są one jednak niegroźne dla ludzi.

Ataki rekinów w Grecji. Czy są możliwe?

W ciągu ponad 160 lat zanotowano jedynie 14 przypadków ataków rekinów na ludzi w Grecji. Jest to bardzo mało prawdopodobne.