Albania to piękna kraina otoczona bogatym w różnego rodzaju stworzenia Morzem Śródziemnym, a w dodatku z sąsiadującymi Morzem Jońskim i Adriatykiem.
A więc, czy w Albanii można spotkać rekina? To pytanie nurtuje wielu podróżników, zwłaszcza tych lubujących się w sportach wodnych. Odpowiedź brzmi: tak.
Albania – rekiny. Co należy wiedzieć?
Szacowana ilość rekinów na tamtejszych wodach wynosi od trzydziestu do czterdziestu możliwych gatunków – dokładna liczba jest na ten moment nie do zidentyfikowania. Niech ta informacja nie zrazi jednak wszystkich miłośników słonecznych plaży w Albanii, pięknych krajobrazów i słonej, morskiej wody! Nie taki rekin straszny, jak go malują.
Oczywiście, na terenach zasiedlanych przez te zwierzęta zawsze należy zachować szczególną ostrożność, lecz należy pamiętać – spośród gatunków występujących w okolicach Albanii, jedynie dwa mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo – ostronos i żarłacz biały. Udając się do Albanii warto mieć je na uwadze, nie wpadając równocześnie w zbytnią panikę – szanse na spotkanie któregoś z tych gatunków są bardzo małe.
Sprawdź również najlepsze oferty last minute Albania oraz wakacje all inclusive Albania
Rekiny w Albanii. Czy zdarzają się ataki rekinów w Albanii?
Ataki rekinów w Albanii należą do rzadkości. Zarejestrowanych ataków na ludzi na całym świecie wcale nie ma tak wiele jak mogłoby się wydawać, a Albania nie jest wyjątkiem. Czasami rekiny podpływają do człowieka i „trącają” go lub atakują i od razu uciekają, lecz liczba ataków śmiertelnych cały czas spada.
W Albanii rekiny zdecydowanie nie atakują często, a już na pewno nie bez uzasadnienia. Na obecną chwilę miejsce z największym ryzykiem takiego ataku jest wyspa Reunion położona na Oceanie Indyjskim.
Zobacz również kiedy jechać do Albanii
Czy rekiny w Albanii są niegroźne dla ludzi?
Pomimo licznych gatunków zamieszkujących tamte wody, zdecydowana większość (chociaż może być to ciężkie do uwierzenia) nie sprawia realnego niebezpieczeństwa dla ludzi. Dwa wspomniane wcześniej gatunki, których należy się wystrzegać (ostronos i żarłacz biały) występują zazwyczaj w ciepłych, otwartych wodach i nie podpływają do brzegu, dlatego uważać na nie muszą głównie nurkowie. Należy pamiętać jednak o tym, że nawet te pozornie niegroźne gatunki ciągle pozostają dzikimi, niebezpiecznymi stworzeniami zdolnymi do zrobienia nam krzywdy.
W wypadku spotkania z rekinem nie należy go prowokować, „zaczepiać” czy podejmować jakiejkolwiek innej interakcji. W przypadku znalezienia się w pobliżu jakiegokolwiek gatunku rekina, należy zachować spokój i postarać się powoli dopłynąć do brzegu. Pod żadnym pozorem nie należy śpieszyć się, czy wykonywać gwałtownych ruchów, by nie wzbudzać agresji w zwierzęciu. Nawet nie mający złych zamiarów rekin może nas zaatakować, gdy tylko poczuje się zagrożony. W przypadku ataku, w ostateczności można spróbować odstraszyć rekina czymś ostry, np. harpunem. Skrzela są najsłabszym puntem rekina. Nigdy nie należy być prowokatorem ataku! Jeśli zwierzę nie zwraca na nas uwagi, najlepiej je po prostu ominąć.
Ataki rekinów w Albanii. Czy są możliwe?
Rekiny w Albanii z reguły nie atakują ludzi, nie jest to jednak niemożliwe. Nie należą do codzienności, nie powinny być też jednak lekceważone. Jak przygotować się na ewentualne spotkanie z rekinem? Po pierwsze, wchodząc do wody nie należy mieć na sobie błyszczących, kolorowych elementów. Tyczy się to zwłaszcza nurków i osób wypływających na głęboką wodę! Rekinom nie przeszkadza nawet gęsta, zanieczyszczona woda, a kolorowe błyski sprawiają tylko, że jesteśmy bardziej widoczni. Tak samo jak odbijające światło łuski ryb – dla rekina jest to zachęcenie do ataku.
Większość gatunków nie wypływa na płytkie wody. By skutecznie ominąć spotkanie z nimi, należy nie zapuszczać się w wodzie na otwarte przestrzenie, również trzymać się z dala od pojedynczych wysepek na środku wody. Wszelkie skaleczenia, krew, a także świeżo złowione ryby także przyciągną każdego rekina, niezależnie od gatunku.
Zobacz również najlepsze miejsca do nurkowania
Czytaj również:
W Albanii możemy spotkać aż do czterdziestu gatunków rekinów. Jedynie dwa stanowią potencjalne zagrożenie dla człowieka.
Rekiny w Albanii przeważnie nie stanowią niebezpieczeństwa dla ludzi. Drapieżne mogą być dwa gatunki – ostronos i żarłacz biały. Spotkamy je na otwartych wodach i głębinach.
Atki rekinów w Albanii należą do rzadkości, nie są jednak niemożliwe. Gdy dochodzi do ataków w tych rejonach, zazwyczaj wynika to z prowokacji człowieka lub gdy zwierzę czuje się zagrożone.