Kiedy jechać do Bułgarii

Bułgaria – pogoda. Kiedy jechać do Bułgarii?

Bułgaria jest wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych podróży. Znajdują się tu piaszczyste bułgarskie plaże i ciepłe morze, wiele zabytków i obiektów wyjątkowo bogatych pod względem kulturowym czy historycznym, a także wspaniałe warunki przyrodnicze, idealne do pieszych wędrówek i odkrywania urokliwych zakątków kraju. Kiedy jechać do Bułgarii, aby spędzić udane wakacje? Warto sprawdzić, jak wygląda tu pogoda w poszczególnych miesiącach. Nie zawsze bowiem temperatura w Bułgarii sprzyja plażowaniu czy morskim kąpielom.

Bułgaria - pogoda całoroczna. Kiedy jechać na Złote Piaski
Bułgaria – pogoda całoroczna. Kiedy jechać na Złote Piaski / iStock.com / Annadokaz

Bułgaria jest ciekawym krajem leżącym na Bałkanach w Europie południowo-wschodniej. Kilkadziesiąt lat temu była jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla turystów z bloku wschodniego. Później musiała oddać palmę pierwszeństwa popularności krajom południowoeuropejskim, jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Okazuje się jednak, że nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy wybierają Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg nad Morzem Czarnym, a także podróżników stawiających na aktywne zwiedzanie Sofii, Nesebyru czy Warny.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Bez względu na nasze wakacyjne potrzeby, w Bułgarii znajdziemy wszystko, co jest niezbędne do udanych wakacji. Kiedy lecieć do Bułgarii, aby mieć pewność, że pogoda będzie sprzyjająca? Dobrze jest najpierw zapoznać się z warunkami klimatycznymi i pogodowymi.

Pogoda Bułgaria – kiedy jechać?

Na pytanie Bułgaria – kiedy jechać, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Podobnie jak w przypadku wielu innych kierunków, wybór terminu wakacji jest dla wielu osób uzależniony przede wszystkim od pogody. Klimat Bułgaria ma dosyć zróżnicowany w zależności od regionu.

Termometr
Chmura
Fale
Słońce
Uśmiech
Min. / Max
temp.
Szansa
opadów
Temperatura
wody
Godziny
słoneczne
Nasza opinia
Styczeń
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
1 – 6 ° C 15% 6 ° C 9 g.
Luty
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
3 – 6 ° C 16% 5 ° C 10 g.
Marzec
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
8 – 11 ° C 20% 6 ° C 12 g.
Kwiecień
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
11 – 15 ° C 25% 9 ° C 13 g.
Maj
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
15 – 21 ° C 25% 15 ° C 15 g.
Czerwiec
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
20 – 26 ° C 30% 21 ° C 15 g.
Lipiec
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
23 – 28 ° C 15% 24 ° C 15 g.
Sierpień
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
24 – 28 ° C 5% 25 ° C 14 g.
Wrzesień
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
20 – 25 ° C 10% 22 ° C 13 g.
Październik
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
15 – 19 ° C 15% 18 ° C 11 g.
Listopad
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
11 – 14 ° C 10% 13 ° C 9 g.
Grudzień
Bułgaria już od 1 329 zł za osobę!
pokaż oferty
6 – 9 ° C 10% 9 ° C 9 g.

Najlepsze warunki wakacyjne zdecydowanie panują na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie jest przyjemnie i ciepło przez wiele miesięcy w roku. Jeśli natomiast nastawiamy się na aktywne zwiedzanie, pogoda nie ma już aż tak wielkiego znaczenia.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Nawet, jeśli warunki nie są idealne do plażowania, zwiedzanie największych atrakcji tego kraju będzie jak najbardziej realne.

Zobacz ile trwa lot do Bułgarii

Bułgaria pogoda styczeń

Bułgaria pogoda styczeń to temperatury dosyć zimowe, choć dużo wyższe niż w styczniu w klimacie umiarkowanym. W tym czasie temperatury powietrza utrzymują się na poziomi 5 stopni. W ciągu miesiąca są 24 słoneczne dni, a więc niewielkie jest ryzyko deszczu. Pomimo niskich temperatur jest słonecznie.

Bułgaria - kiedy najlepsza pogoda na wakacje
Bułgaria – kiedy najlepsza pogoda na wakacje. Zdjęcie autorstwa Svetla Фотопавилион z Pexels

Jeśli interesuje nas zabytkowa Bułgaria, pogoda w styczniu może być całkiem dobra dla zapalonych podróżników preferujących aktywne zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc. Jeśli jednak marzy nam się wakacyjna pogoda, Bułgaria w styczniu może nie być dla nas zbyt przyjazna.

Sprawdź również najlepsze oferty all inclusive Bułgaria

Bułgaria pogoda luty

Pogoda w Bułgarii w lutym to temperatury dosyć zbliżone do tych styczniowych. Słupki rtęci raczej nie wspinają się powyżej 6 stopni. Można za to liczyć na całkiem ładną pogodę i 11 słonecznych dni w ciągu dnia. To wystarczy na aktywne zwiedzanie, poznawanie nowych miejsc, a także próbowanie Bułgarii od kuchni.

Bułgaria - pogoda
Bułgaria – pogoda. Photo by Super Straho on Unsplash

Warto pamiętać, że ten kraj to nie tylko plaże i ciepła woda, ale również doskonała, tradycyjna kuchnia i wyjątkowe wino, które znane jest ze swojego smaku na całym świecie. Bułgaria pogoda luty to dobra okazja, aby zwiedzić najciekawsze miejsca, szczególnie miasta, które znane są z zabytków i pełnych uroku atrakcji turystycznych.

Zobacz jaka jest pogoda w Tajlandii w lutym

Bułgaria pogoda marzec

Bułgaria pogoda marzec to już zbliżająca się wiosna, choć temperatury nadal nie zachęcają ani do plażowania, ani tym bardziej do jakiegokolwiek wodnego szaleństwa. Jeśli marzy nam się wakacyjna pogoda, Bułgaria w marcu może nas nie zachwycić. Raczej nie jest to dobry pomysł, by ruszać do Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków.

Sprawdź również kiedy jechać do Słonecznego Brzegu i Złote piaski – pogoda.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Można natomiast zdecydować się na bardziej aktywną wycieczkę po najciekawszych bułgarskich miastach. W marcu w Bułgarii na pewno będzie dużo taniej niż w miesiącach wakacyjnych, tym bardziej kiedy znajdziemy korzystne oferty last minute Bułgaria. Jeśli zależy nam na niedrogim urlopie, warto pomyśleć o odwiedzeniu tego kraju właśnie wczesną wiosną.

Bułgaria pogoda kwiecień

Kiedy do Bułgarii wybierzemy się w kwietniu, możemy liczyć na temperatury na poziomie 15 stopni plus pełne słońce, rzadko kiedy przerywane zachmurzeniem i opadami deszczu. To dobra pora na aktywne wakacje czy złapanie pierwszych promieni słońca.

Kiedy najlepiej lecieć do Bułgarii
Kiedy najlepiej lecieć do Bułgarii. Zdjęcie autorstwa Nextvoyage z Pexels

W tym czasie w Bułgarii powoli przyroda budzi się do życia, można więc postawić na atrakcyjne wycieczki w najciekawsze pod względem krajobrazowym miejsca. Bułgaria pogoda kwiecień to jeszcze nie wakacyjne klimaty, ale i tak przyciągają wielu turystów z różnych regionów świata.

Sprawdź także gdzie na wakacje w kwietniu warto lecieć

Bułgaria pogoda maj

Bułgaria pogoda maj to temperatury sięgające nawet 20 stopni w cieniu. Jako że mamy tu pełne słońce, temperatury odczuwalne są jeszcze wyższe. Jest więc bardzo ciepło, a doskonała pogoda zachęca do spędzania czasu na plaży. Woda w morzu raczej jeszcze nie zachęca do kąpieli, można jednak zdecydować się na żeglowanie czy korzystanie z innych opcji sportów wodnych.

Kiedy na wakacje do Bułgarii
Kiedy na wakacje do Bułgarii / iStock.com / rustamank

Jeśli marzy się Tobie przyjazna pogoda, Bułgaria w maju na pewno będzie dobrym pomysłem. To czas, gdy jeszcze nie ma sezonu turystycznego, można więc liczyć na spokojny i kameralny wypoczynek. Tłumów nie ma nawet w najbardziej popularnych kurortach. Jest też sporo taniej niż w sezonie, co na pewno ma znaczenie dla turystów ceniących tanie podróżowanie.

Zobacz jaka jest pogoda w Albanii w maju

Bułgaria pogoda czerwiec

Turystów, którzy interesuje słoneczna Bułgaria, pogoda w czerwcu na pewno w stu procentach zadowoli. Powoli zaczyna się bowiem pełnia lata z temperaturami sięgającymi 23-24 stopni. Najcieplej jest na wybrzeżu, nieco chłodniej w rejonach górskich.

Kiedy najlepiej jechać - Bułgaria
Kiedy najlepiej jechać – Bułgaria / iStock.com / valio84sl

Bułgaria pogoda czerwiec to idealny czas na opalanie, kąpiele w morzu, aktywne zwiedzanie i poznawanie najciekawszych miejsc w kraju. Warto zaplanować wakacje tak, by znaleźć czas zarówno na plażowanie, jak i na zwiedzanie. Trudno bowiem być w Bułgarii i nie zobaczyć najważniejszych miejsc.

Sprawdź oferty last minute Złote Piaski oraz last minute Słoneczny Brzeg

Bułgaria pogoda lipiec

Bułgaria pogoda lipiec to pełnia sezonu turystycznego i wyjątkowo wakacyjne warunki. Nad Morzem Czarnym mamy wtedy temperatury na poziomie 25-26 stopni w cieniu, na słońcu jest jeszcze cieplej.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Można w pełni korzystać z plażowania, kąpieli w morzu, sportów wodnych i wszystkich atrakcji oferowanych w najpopularniejszych kurortach. Jeśli przy wyborze terminu wakacji ogromne znaczenie ma dla nas pogoda, Bułgaria w lipcu na pewno spełni nasze wszystkie oczekiwania.

Sprawdź jaka jest pogoda w Grecji w lipcu

Bułgaria pogoda sierpień

Jeśli marzy się nam wyjątkowo słoneczna Bułgaria, pogoda w sierpniu na pewno będzie idealna. To najcieplejszy miesiąc w roku, który gwarantuje wysokie temperatury na poziomie 27 stopniu, a na wybrzeżu nawet wyższe. Warunki są idealne do wszystkich wakacyjnych aktywności.

Kiedy najlepsza pogoda na wakacje - Bułgaria
Kiedy najlepsza pogoda na wakacje – Bułgaria / iStock.com / emicristea

Bułgaria pogoda sierpień to doskonała okazja do plażowania, spędzania aktywnego czasu nad wodą, a także do zwiedzania. Choć jest bardzo ciepło, to nie ma na tyle wysokich upałów, aby utrudniały codzienne funkcjonowanie. Bez obaw w tym czasie można wybrać się do Bułgarii nawet z małymi dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że im lepsza pogoda, tym więcej tłumów we wszystkich nadmorskich kurortach. Raczej trudno spodziewać się kameralnego wypoczynku, ceny są też zdecydowanie najwyższe w skali całego roku.

Czytaj również gdzie jechać na wakacje w sierpniu

Bułgaria pogoda wrzesień

Bułgaria pogoda wrzesień to nadal czas wyjątkowo wakacyjnych klimatów. Jest co prawda nieco chłodniej, bo temperatury utrzymują się na poziomie 22 stopni, ale przy pełnym słońcu warunki są idealne do spędzania czasu na opalaniu i morskich kąpielach.

Temperatura w Bułgarii
Temperatura w Bułgarii. Photo by Dimitry Anikin on Unsplash

Woda w morzu ma temperaturę powietrza, jest więc wyjątkowo przyjazna nawet dla osób, które nie lubią zbyt chłodnego morza. Jeśli marzy się Tobie ciepła Bułgaria, temperatura powietrza i wody na pewno będzie odpowiednia. W tym czasie nieco słabnie ruch turystyczny, dlatego o wiele łatwiej o wolne miejsca w najpopularniejszych kurortach.

Gdzie na wakacje we wrześniu?

Bułgaria pogoda październik

Turystom, którym marzy się ciepła Bułgaria, pogoda w październiku również może przypaść do gustu. Mamy już tu, co prawda, jesień, ale w dużo ładniejszym wydaniu niż ta, jaką znamy z naszych umiarkowanych warunków klimatycznych. Temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 16 stopni, na początku miesiąca są nawet dużo wyższe, pod koniec października może być już jednak nieco chłodniej.

Bułgaria pogoda październik to czas, w którym plażowanie może być już nie do końca przyjemne. Jednak to idealna pora na zwiedzanie, aktywny wypoczynek i spędzanie czasu na wycieczkach objazdowych po najciekawszych atrakcjach turystycznych.

Bułgaria pogoda listopad

Bułgaria pogoda listopad to nadal ciepła jesień. Ten miesiąc jest w tym regionie świata dużo cieplejszy niż w klimacie umiarkowanym. Temperatury utrzymują się na poziomie 11-12 stopni, a ponieważ dni są wyjątkowo słoneczne, odczuwalne temperatury są nawet wyższe.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Jeśli marzy nam się klimatyczna Bułgaria, pogoda w listopadzie raczej nie powinna nam przeszkadzać w zwiedzaniu. Warto jednak wybrać się do popularnych turystycznie miast pełnych zabytków, a niekoniecznie do nadmorskich kurortów. Pod koniec listopada stają się one bowiem nieco wymarłe.

Sprawdź jaka jest pogoda na Zanzibarze w listopadzie

Bułgaria pogoda grudzień

Bułgaria temperatury w grudniu raczej ma mało przyjazne dla plażowiczów. Średnie temperatury nie przekraczają 10 stopni, trudno więc poleżeć na plaży i nie ma mowy o kąpieli. Jest to jednak dobra pora do zwiedzania zabytków, poznawania bułgarskich tradycji czy podziwiania naturalnego krajobrazu. Bułgaria pogoda grudzień to możliwość zobaczenia tego kraju w zupełnie innym wydaniu.

Zobacz gdzie warto jechać na Święta oraz gdzie na wakacje na sylwester

Czytaj również:

Aplikacja
Bułgaria – kiedy najlepiej jechać?

Jeśli interesuje nas jak najwyższa temperatura, warto do Bułgarii wybrać się w sezonie letnim. Sporo turystów decyduje się jednak na podróżowanie w innym czasie – poza plażami i ciepłym morzem Bułgaria ma bowiem o wiele więcej do zaoferowania.

Bułgaria – kiedy najcieplej?

Najcieplejsze miesiące w Bułgarii to lipiec i sierpień, gdy temperatury zbliżają się nawet do 30 stopni. Warunki do plażowania są wtedy najlepsze.

Bułgaria – kiedy sezon turystyczny?

Sezon turystyczny w Bułgarii trwa od czerwca do września. To właśnie wtedy tętnią życiem najpopularniejsze w tym kraju kurorty, czyli Złote Piaski i Słoneczny Brzeg.

Bułgaria – jaki klimat?

Bułgaria ma klimat zróżnicowany, ze względu na zróżnicowane położenie i ukształtowanie terenu. Na wybrzeżu klimat jest zbliżony do śródziemnomorskiego, w głębi kraju mamy klimat bardziej kontynentalny.

Bułgaria – kiedy najtaniej?

Jeśli chcemy wybrać się do Bułgarii i zapłacić za wakacje jak najmniej, warto wybrać się tam poza sezonem. We wrześniu i październiku, a także w kwietniu i w maju pogoda jest wyjątkowo sprzyjająca, a ruch turystyczny słabszy. Można więc liczyć na spokojne i udane wakacje.