Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po bułgarsku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po bułgarsku? Sprawdź podstawowe zwroty

Wyjazd do Bułgarii to doskonały pomysł na udane i pełne wrażeń wakacje. Ten słoneczny kraj oferuje całe mnóstwo atrakcji zarówno miłośnikom plażowania, jak i wielbicielom zwiedzania, poznawania miejsc o wartości historycznej i kulturowej. Bez względu na to, jakie są Twoje wakacyjne plany, warto przed wyjazdem poznać podstawowe zwroty w języku bułgarskim. Dzień dobry po bułgarsku, proszę czy dziękuję to słowa, które na pewno ułatwią wypoczynek w kraju, gdzie wszyscy mówią innym językiem.

Dziękuję po bułgarsku
Dziękuję po bułgarsku / shutterstock.com / Mitzo

Język bułgarski z pewnością nie należy do języków prostych, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jest oparty na cyrylicy, czyli literach, które dla osób nieznających rosyjskiego mogą być kompletnie niezrozumiałe. Ucząc się podstawowych zwrotów po bułgarsku warto więc zastosować zapis fonetyczny i uczyć się tego, jak się mówi, a nie jak się pisze.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Dlaczego warto wiedzieć, jak jest dzień dobry czy cześć po bułgarsku? Przede wszystkim dlatego, że będziemy czuć się nieco pewniej podczas pobytu za granicą.  Na pewno też miejscowi będą o wiele przyjaźniej nastawieni dla turystów, którzy zadali sobie nieco trudu i nauczyli się kilku podstawowych zwrotów w ich języku.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute wakacje Bułgaria

Jak przywitać się w języku bułgarskim?

Przywitanie w języku bułgarskim wymawiamy dobro utro, czyli dzień dobry przed południem. Po południu mówimy natomiast dobyr den. Można również mniej formalnie powiedzieć po prostu cześć, czyli zdrasti, jednak tę formę raczej warto stosować w stosunku do osób młodszych, a nie na przykład do seniorów.

Jak się mówi dzień dobry po bułgarsku
Jak się mówi dzień dobry po bułgarsku / shutterstock.com / RossHelen

Wieczorne przywitanie to natomiast dobyr weczer. Jak widać fonetycznie język bułgarski jest dosyć zbliżony do polskiego i wielu zwrotów można się nauczyć bardzo szybko. Jeśli dodamy do tego fakt, że dzięki podobieństwu języków można sporo wywnioskować z kontekstu rozmowy, bułgarski język nie jest taki trudny, jak się może początkowo wydawać.

Zobacz także najpiękniejsze plaże w Bułgarii

Jak podziękować po bułgarsku?

Dziękuję po bułgarsku oraz inne zwroty grzecznościowe to kolejne przydatne słowa, które warto przyswoić przed wylotem do Bułgarii. Aby podziękować mówimy: błagodaria, gdy chcemy przeprosić, mówimy: izvinete), natomiast proszę po bułgarsku to: zapowiadajte.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Jak widać, zwroty grzecznościowe nie zachęcają podobieństwem do naszego języka, warto jednak je znać i poświęcić kilka minut na ich przyswojenie czy zapisanie w notatniku. Na pewno będą przydatne podczas rozmów w hotelowej recepcji, na plaży, w restauracji, sklepie czy przy straganie z pamiątkami.

Sprawdź również all inclusive wczasy Bułgaria

Jak pożegnać się w języku bułgarskim?

Do widzenia po bułgarsku mówimy: do wiżdane. Ten zwrot sprawdza się przez większą część dnia. Na dobranoc natomiast można powiedzieć także: lekka noszt. Nawet, jeśli podczas rozmowy będziemy posługiwać się powszechnym językiem angielskim, wtrącenie bułgarskich słów na przywitanie czy pożegnanie na pewno będzie miłym akcentem dla każdego miejscowego, z którym będziemy rozmawiać.

Podstawowe wyrazy po bułgarsku, które przydadzą Ci się na wakacjach

Na liście podstawowych wyrazów do zapamiętania przed bułgarskimi wakacjami, dobrze jest również umieścić tak, czyli da oraz nie, czyli ne. Przydatne będą również zwroty: nie rozumiem, czyli ne razbiram oraz: słabo mówię po bułgarsku, czyli łoszo goworia byłgarski. Można też zapamiętać zwroty używane podczas przedstawiania się: mam na imię po bułgarsku to: kazwam se, a także: jestem w Polski, czyli ot Półsza sym.

Aplikacja

Bułgarskie wyrażenia mogą być w niektórych przypadkach trudne do zapamiętania, dlatego warto je sobie zapisać. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie ze słownika online, w którym słowa można nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć. Dzięki temu można zapoznać się chociażby z akcentem.

Sprawdź również kiedy jechać do Bułgarii

Jak się mówi dzień dobry po bułgarsku?

Po bułgarsku dzień dobry to dobro utro (rano) lub dobyr den (po południu).

Jak się mówi dziękuję po bułgarsku?

Dziękuję po bułgarsku to błagodaria.

Jak się mówi do widzenia po bułgarsku?

Aby powiedzieć po bułgarsku do widzenia, mówimy: do wiżdane.

Jak się mówi cześć po bułgarsku?

Zdrasti to po bułgarsku cześć.