Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po włosku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po włosku? Sprawdź podstawowe zwroty

Jeśli wybierasz się na wakacje do Włoch, warto przygotować się do wyjazdu pod różnymi względami. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z podstawowymi zwrotami w języku włoskim. Dzień dobry czy dziękuje po włosku są dosyć proste, a na pewno ułatwią codzienne funkcjonowanie na wakacjach.

Dziękuję po włosku
Dziękuję po włosku / shutterstock.com / muratart

Język włoski nie jest skomplikowany, szczególnie jeśli chodzi o podstawowe słowa, takie jak dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam czy do widzenia. Planując wakacje we Włoszech nie trzeba od razu stawiać na intensywną naukę języka włoskiego, jednak proste rozmówki czy choćby słownik polsko-włoski w telefonie na pewno będzie przydatny.

od:
1 398 zł
Wakacje we Włoszech!

Zobacz najlepsze oferty

Na wakacjach w obcym kraju będziesz czuć się zdecydowanie pewniej, jeśli przynajmniej w podstawowych kwestiach będziesz rozumieć miejscowych w hotelach, restauracjach czy w atrakcjach turystycznych. Wiele osób, które wyjeżdżają do Włoch na wakacje, na tyle zakochuje się w tym kraju, że chcą tu wracać także podczas kolejnych urlopów. Wtedy warto poznać język włoski nieco lepiej.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute do Włoch

Jak przywitać się w języku włoskim

Przywitanie w języku włoskim jest dosyć proste – znają je zwykle nawet osoby, które z językiem włoskim nie mają nic wspólnego. Buongiorno (wym. błondżjorno), czyli dzień dobry po włosku mówimy przez większą część dnia.

Jak się mówi dzień dobry po włosku
Jak się mówi dzień dobry po włosku / shutterstock.com / Zigres

W rozmowach mniej formalnych funkcjonuje również popularne ciao, czyli cześć. Po włosku mówimy to zarówno na przywitanie, jak i na pożegnanie. Natomiast w porze wieczornej bardziej stosowne jest mówienie dobry wieczór, czyli buonasera (wym. błonasera).

Jak podziękować po włosku?

Znajomość podziękowania w języku włoskim na pewno przyda się każdemu turyście podczas wakacji we Włoszech. Będziemy z niego korzystać na co dzień przy różnych okazjach. Owszem, można też porozumiewać się w języku angielskim, który jest powszechny w komunikacji międzynarodowej, ale kilka słów po włosku na pewno będzie dla każdego rozmówcy miłym akcentem w recepcji hotelowej, w rozmowie z kelnerem w restauracji czy ze sprzedawcą w sklepie z pamiątkami.

od:
1 398 zł
Wakacje we Włoszech!

Zobacz najlepsze oferty

Aby podziękować po włosku, mówimy grazie (wym. gracje), bądź grazie mile, czyli dziękuje bardzo. Przyswajając podziękowanie dobrze jest od razu poznać słowo proszę, czyli pręgo oraz scusi (wym. skuzi), czyli przepraszam.

Sprawdź również oferty na wczasy all inclusive Włochy

Jak pożegnać się w języku włoskim?

Do widzenia po włosku mówimy arrivederci (wym. ariwederczi). Jeśli żegnamy się wieczorem, mówimy buaonanotte (wym. błunanote), czyli dobranoc. Można również zdecydować się na zwrot: a presto, czyli do zobaczenia. Stosujemy go w przypadku rozmów z rozmówcami, z którymi planujemy się jeszcze spotkać. Powszechnie stosowany jest również zwrot addio (wym. adijo), czyli po prostu żegnaj.

Podstawowe wyrazy w języku włoskim, które przydadzą się Tobie na wakacjach

Podstawowe wyrazy w języku włoskim są na tyle powszechne czy popularne, że wiele osób po prostu je zna. A nawet, jeśli nie, to ich nauka jest na tyle prosta, że przyswoisz je w ciągu kilku chwil. Do wcześniej wymienionych powitań, pożegnań oraz podziękowań warto również dorzucić bardzo proste si, czyli tak oraz no, czyli nie. Potwierdzanie i zaprzeczanie będzie przydatne w wielu sytuacjach, szczególnie jeśli damy radę z kontekstu wywnioskować, o co chodzi naszemu zagranicznemu rozmówcy.

Aplikacja

Aby nauczyć się podstawowych zwrotów w języku włoskim, wystarczy poświęcić kilkanaście minut – nie jest to czasochłonne, a może znacznie ułatwić pobyt na urlopie. Być może język włoski spodoba się Tobie na tyle, że będziesz chciał go później poznać o wiele lepiej.

Sprawdź również kiedy jechać na Sycylię

Jak się mówi dzień dobry po włosku?

Dzień dobry po włosku to buongiorno.

Jak się mówi dziękuje po włosku?

Aby powiedzieć dziękuję po włosku, mówimy grazie lub grazie mile, czyli dziękuję bardzo.

Jak się mówi do widzenia po włosku?

Arrivederci to po włosku do widzenia. Można również powiedzieć a presto, czyli do zobaczenia, a na dobranoc mówimy buonanotte.

Jak się mówi cześć po włosku?

Cześć po włosku to po prostu ciao.