Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po hiszpańsku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po hiszpańsku – sprawdź podstawowe zwroty

Wakacje w krajach hiszpańskojęzycznych są niezwykle popularne przede wszystkim dlatego, że leżą one w ciepłej strefie klimatycznej i zapewniają słoneczny urlop. Jeśli planujesz wyjazd do Hiszpanii, Meksyku, na Wyspy Kanaryjskie czy do Dominikany, warto przed wyjazdem nauczyć się kilku zwrotów po hiszpańsku. Znajomość podstawowych zwrotów sprawi, że poczujesz się pewniej w wielu sytuacjach, z którymi spotkasz się podczas wakacji.

Dziękuję po hiszpańsku
Dziękuję po hiszpańsku / shutterstock.com / Pajor Pawel

Wybierając się na wakacje do hiszpańskojęzycznego kraju niekoniecznie musisz zgłębiać tajniki języka hiszpańskiego – nie każdy jest poliglotą i nie ma konieczności doskonałej komunikacji. Jednak kilka podstawowych zwrotów, jak chociażby dzień dobry po hiszpańsku czy inne słowa używane w codziennych rozmowach będą po prostu przydatne.

od:
1 299 zł
Wakacje w Hiszpanii

Zobacz oferty na wakacje w Hiszpanii

Być może okaże się, że język hiszpański spodoba się Tobie na tyle, że będziesz chciał go poznać od podszewki. Tymczasem przed wakacjami warto postawić na kilka najważniejszych i najczęściej używanych zwrotów.

Sprawdź również najlepsze oferty Hiszpania last minute

Jak przywitać się w języku hiszpańskim?

Hiszpańskie przywitanie na pewno przyda się podczas wszelkich kontaktów w rodzimymi mieszkańcami miejsca, do którego się wybieramy, szczególnie w obiektach turystycznych, hotelach, restauracjach, sklepach, atrakcjach turystycznych czy na plażach. Dzień dobry po hiszpańsku to buenos dias (wymawiamy: błenos dijas) i tego zwrotu używamy przez większą część dnia.

Jak się mówi dzień dobry po hiszpańsku
Jak się mówi dzień dobry po hiszpańsku / shutterstock.com / Zigres

Natomiast wieczorem należy przerzucić się na buenas tardes (wymawiamy: błenas tardes). W wielu mniej formalnych sytuacjach sprawdzi się natomiast cześć po hiszpańsku, czyli hola (wym. ola).

Zobacz także najpiękniejsze plaże w Hiszpanii

Jak podziękować po hiszpańsku?

Dziękuję po hiszpańsku to kolejne słowo, które warto poznać jako jedno z pierwszych w tym języku. Gracias (wym. grasjas) przyda się w wielu codziennych sytuacjach na wakacjach, gdy dziękujemy w recepcji hotelowej, restauracji, w wypożyczalni sprzętu wodnego na plaży albo w którejś z wielu atrakcji turystycznych.

Przydatny będzie również zwrot: nie ma za co, który po hiszpańsku brzmi: de nada i wymawia się dokładnie tak samo, jak się pisze. Warto go używać, gdy ktoś nas za coś przeprosi, czyli lo siento (wym. lo sjento).

Sprawdź również oferty all inclusive Hiszpania

Jak pożegnać się w języku hiszpańskim?

Podczas nauki podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim nie można również zapomnieć o mówieniu do widzenia, które jest wręcz tak samo powszechne, jak dzień dobry. Aby pożegnać się po hiszpańsku, można powiedzieć do widzenia, czyli adios (adjos). Można również użyć zwrotu hasta luego (wym. asta lłego), czyli do zobaczenia. Wieczorem przy pożegnaniu można natomiast powiedzieć buenas noches (wym. błenas noczes), czyli dobranoc.

od:
1 299 zł
Wakacje w Hiszpanii

Zobacz oferty na wakacje w Hiszpanii

Przywitanie i pożegnanie to podstawowe zwroty, które w języku hiszpańskim są na tyle proste, że nie będziesz mieć problemu z ich zapamiętaniem i wykorzystywaniem w różnych codziennych sytuacjach podczas wakacji w Hiszpanii i innych hiszpańskojęzycznych miejscach na świecie.

Podstawowe wyrazy po hiszpańsku, które przydadzą się Tobie na wakacjach

Nauka podstawowych wyrazów w języku hiszpańskim powinna obejmować przede wszystkim zwroty grzecznościowe oraz te, z których powszechnie korzysta się na co dzień. Bardzo przydatne, szczególnie dla obcokrajowców może być także: no entiendo, wymawiane tak samo, jak się pisze, co oznacza: nie rozumiem.

Aplikacja

Wtedy rozmówca albo przestawi się na inny język, albo spróbuje wytłumaczyć coś na migi. Ciekawym zwrotem, który również może być przydatny w czasie hiszpańskich wakacji jest soy de Polonia (wym. soj de Polonia), czyli: jestem z Polski.

Sprawdź również kiedy jechać na Wyspy Kanaryjskie

Jak się mówi dzień dobry po hiszpańsku?

Aby przywitać się po hiszpańsku mówimy Buenos dias, czyli dzień dobry.

Jak się mówi dziękuję po hiszpańsku?

Dziękuję po hiszpańsku to proste: gracias.

Jak się mówi do widzenia po hiszpańsku?

Na pożegnanie w krajach hiszpańskojęzycznych mówimy adios, czyli do widzenia lub hasta luego, czyli do zobaczenia.

Jak się mówi cześć po hiszpańsku?

Cześć po hiszpańsku do hola.