Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po grecku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po grecku? Sprawdź podstawowe zwroty

Gdy jedziemy na wakacje do Grecji, zwykle porozumiewamy się z miejscowymi w języku angielskim, który jest powszechny i znany na całym świcie. Warto jednak przed wyjazdem poznać choć kilka podstawowych zwrotów, które przydadzą się w trakcie zwiedzania Grecji. Dzień dobry, cześć, dziękuję czy do widzenia po grecku nie są zbyt trudne i skomplikowane, można więc szybko je zapamiętać i wykorzystać podczas kontaktu z miejscowymi.

Dziękuję po grecku
Dziękuję po grecku / shutterstock.com / arturasker

Język kraju, do którego wybieramy się na wakacje, może być dosyć podobny do polskiego lub wręcz przeciwnie – zupełnie inny, a co za tym idzie, całkowicie niezrozumiały. Ten drugi przypadek zdecydowanie dotyczy Grecji – język grecki jest nie tylko trudny, ale również skomplikowany pod względem pisma.

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Greckie litery czasem zupełnie inaczej się wymawia, a inaczej zapisuje. Jeśli chcesz nauczyć się podstawowych zwrotów w języku greckim, warto zaopatrzyć się w skondensowane rozmówki polsko-greckie lub zaprzyjaźnić z internetowym tłumaczem. Najlepiej takim, który podaje, jak poszczególne słowa się wymawia. Sam zapis może być bowiem i tak niezrozumiały.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute Grecja

Jak przywitać się w języku greckim?

Jeśli chcemy przywitać się po grecku, warto zastosować zwrot „kalimera” – jest to uprzejme powitanie stosowane w Grecji od rana do wieczora. Jak widać dzień dobry po grecku nie jest rozróżniane na pory dnia, jak ma to na przykład miejsce w języku angielskim.

Jak się mówi dzień dobry po grecku
Jak się mówi dzień dobry po grecku / shutterstock.com / Luca Lorenzelli

Kalimera mówimy więc w sklepach, restauracjach, hotelach, punktach usługowych i wszędzie tam, gdzie spotykamy rodowitych Greków. Warto również dowiedzieć się i zapamiętać, jak brzmi cześć po grecku: „geia” to zwrot stosowany przez osoby, które już się znają i jest mniej formalny niż „kalimera”.

Zobacz także najpiękniejsze plaże w Grecji

Jak podziękować po grecku?

Dziękuję po grecku to kolejny zwrot, z którym warto zapoznać się przed wyjazdem na greckie wakacje. Przyda się bowiem niemal wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie dzień dobry czy cześć. W języku greckim dziękuję to „efcharistó” i w taki sposób je wymawiamy. Zapis po grecku pełen jest niezrozumiałych liter, trudno jest więc uczyć się tego słowa w zapisie.

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Dziękować w języku greckim na pewno będziemy w sklepach czy punktach usługowych, w restauracjach czy atrakcjach turystycznych. Słowo w rodzimym języku na pewno będzie miłe dla osób obsługujących turystów.

Sprawdź również oferty Grecja all inclusive

Jak pożegnać się w języku greckim?

Jeśli wiemy już, jak po grecku jest dzień dobry i dziękuję, warto poznać jeszcze do widzenia. Witając się w języku greckim dobrze jest również w tym samym języku się pożegnać. Antio sas to greckie do widzenia, które stosowane jest zarówno w sytuacjach bardziej formalnych, jak i wśród znajomych.

Podstawowe wyrazy po grecku, które przydadzą Ci się na wakacjach

Dzień dobry, dziękuję, cześć czy do widzenia w języku greckim to podstawowe zwroty, z którymi warto zapoznać się przed wyjazdem na wakacje do Grecji.

Aplikacja

Przydatnym słowem może być również proszę, czyli sas parakaloume, które sprawi, że będziemy bardziej uprzejmi w rozmowie, podczas zakupów czy w innych sytuacjach, gdy to słowo jest stosowane także w naszym rodzimym języku. Takie podstawowe zwroty to zaledwie kilka słów, których można nauczyć się w ciągu chwili. Nie jest to więc skomplikowane, a znajomość kilku greckich słów na pewno będzie przydatna w czasie wakacji.

Sprawdź również kiedy lecieć do Grecji

Jak się mówi dzień dobry po grecku?

W języku greckim dzień dobry to kalimera. Słowo stosujemy bez względu na porę dnia od rana do wieczora. Jest to pewnego rodzaju powitanie i pozdrowienie w jednym – mówiąc kalimera życzymy naszemu rozmówcy dobrego dnia.

Jak się mówi dziękuję po grecku?

Aby podziękować w języku greckim, należy powiedzieć efcharistó.

Jak się mówi do widzenia po grecku?

Antio sas to greckie pożegnanie, które stosujemy zarówno w sytuacjach formalnych, jak i nieformalnych.

Jak się mówi cześć po grecku?

Słowo geia oznacza cześć po grecku – stosuje się je w rozmowach przede wszystkim pomiędzy ludźmi młodymi, a także w komunikacji mniej formalnej.