Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po chorwacku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po chorwacku? Sprawdź podstawowe zwroty

Wakacje w Chorwacji cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, którzy uwielbiają ten bałkański kraj ze względu na przepiękne krajobrazy, ciepły Adriatyk, całe mnóstwo zabytków i miejsc, w których można spędzić udane wakacje. Jeśli planujesz urlop w tym kraju, dobrze jest się nauczyć, jak jest dzień dobry po chorwacku, a także innych podstawowych zwrotów.

Dziękuję po chorwacku
Dziękuję po chorwacku / shutterstock.com / Andrew Mayovskyy

Znajomość choćby najprostszych podstaw języka chorwackiego przyda się praktycznie wszędzie w Chorwacji – miejscowi na pewno będą o wiele bardziej przyjaźnie do nas nastawieni, jeśli będziemy znali choć kilka czy kilkanaście słów w ich języku. Nawet, jeśli to będzie bardzo łamany czy kaleczony język, na pewno spojrzą na nas przychylnie, że zadaliśmy sobie trud nauczyć się, jak jest dziękuję po chorwacku, dzień dobry czy cześć.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Podstawy będą również przydatne w sytuacji, gdy w naszych chorwackich wędrówkach zapuścimy się w mniej popularne rejony, nie nastawione na turystów – tam może się okazać, że nikt nie mówi w żadnym innym niż rodzimym języku. Rozmówki polsko-chorwackie czy internetowy słownik na pewno będą przydatne zarówno przed podróżą, jak i w jej trakcie.

Sprawdź również najlepsze lasty do Chorwacji

Jak przywitać się w języku chorwackim?

Zanim zaczniesz przyswajać podstawowe zwroty w języku chorwackim, warto wiedzieć, że jest to jeden z języków słowiańskich i jest to język fonetyczny, czyli czytamy słowa dokładnie tak, jak są napisane. Trzeba jednak uwzględniać typowo chorwackie litery, czyli č – czytamy jako cz, š – jako sz, a ž to w polskiej wymowie ż.

Jak się mówi dzień dobry po chorwacku
Jak się mówi dzień dobry po chorwacku / shutterstock.com / Blue Planet Studio

Aby powiedzieć dzień dobry po chorwacku, mówimy dobro jutro (do godziny 10.00, czyli rano), a później dobar dan. Cześć po chorwacku brzmi jeszcze prościej, po mówimy: bok. Można również zapytać rozmówcę: jak się masz, czyli: kako ste? I wtedy on odpowie po prostu: dobro, czyli dobrze lub vrlo dobro, czyli bardzo dobrze.

Zobacz także najpiękniejsze plaże w Bułgarii

Jak podziękować po chorwacku?

Na wakacjach w Chorwacji na pewno przydadzą się również różne zwroty grzecznościowe. Warto nauczyć się, jak jest dziękuję: hvala. Tego słowa używamy w codziennej komunikacji chociażby w hotelu, restauracji, sklepie z pamiątkami czy w rozmowie z osobami obsługującymi różne atrakcje turystyczne.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

W zestawie zwrotów grzecznościowych przydatne będzie również: molin, czyli poproszę oraz smacznego, czyli dobar tek. Warto również poznać słowo przepraszam, czyli oprostite.

Sprawdź również oferty na wakacje all inclusive do Chorwacji

Jak pożegnać się w języku chorwackim?

Gdy powitania i podstawowe zwroty grzecznościowe masz już opanowane, kolejnym krokiem będzie nauka pożegnania. Do widzenia po chorwacku to po prostu dovidenja. Można również użyć słów do zobaczenia, czyli vidimo se oraz dobranoc, czyli laku noć. Na pożegnanie przyda się również zwrot miłego dnia, czyli ugodan dan.

Podstawowe wyrazy po chorwacku, które przydadzą Ci się na wakacjach

Poza powitaniem, pożegnaniem oraz zwrotami grzecznościowymi, dobrze jest zapoznać się z innymi zwrotami, które na pewno będą przydatne podczas chorwackich wakacji. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak powiedzieć tak: da oraz nie: ne. Przydatny będzie też zwrot ile to kosztuje: koliku to kosta oraz ile płacę: koliko plaćam. Dzięki temu będzie łatwiej funkcjonować w restauracjach, sklepach, punktach sprzedaży pamiątek i wszędzie tam, gdzie wydajemy na wakacjach pieniądze.

Aplikacja

Język chorwacki nie jest szczególnie trudny i można znaleźć w nim wiele podobieństw do języka polskiego. Dlatego też nauka podstawowych zwrotów na pewno nie będzie trudna. Nawet, jeśli zabierzesz się za nią na ostatnią chwilę, w samolocie lecącym na wakacje, na pewno poradzisz sobie z przyswojeniem najważniejszych słów i zwrotów.

Sprawdź również kiedy najcieplej w Chorwacji

Jak się mówi dzień dobry po chorwacku?

Dzień dobry po chorwacku to dobro jutro lub dobar dan.

Jak się mówi dziękuję po chorwacku?

Aby powiedzieć dziękuję po chorwacku, mówimy: hvala.

Jak się mówi do widzenia po chorwacku?

Dovidenja to do widzenia po chorwacku – jak widać bardzo podobnie do języka polskiego.

Jak się mówi cześć po chorwacku?

Cześć po chorwacku to po prostu: bok.