Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po turecku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po turecku? Sprawdź podstawowe zwroty

Planujesz wakacje w Turcji? Sprawdź, jak jest dzień dobry po turecku, jak podziękować, odmówić, przeprosić czy pożegnać się. Kilka podstawowych zwrotów w języku tureckim sprawi, że podczas tureckiego urlopu lepiej będziesz sobie radził w codziennej komunikacji.

Dziękuję po turecku
Dziękuję po turecku / shutterstock.com / AlexAnton

Przed wyjazdem do Turcji warto nauczyć się tych zwrotów, które są powszechnie używane na co dzień. Cześć po turecku, przywitanie i pożegnanie, przeprosiny, podziękowania czy pozdrowienia to popularne zwroty, dzięki którym będziesz lepiej postrzegany przez turecką obsługę w hotelach, restauracjach, w sklepach czy w atrakcjach turystycznych. Wystarczy przyswoić sobie kilka czy kilkanaście słów, by poczuć się pewniej i móc liczyć na ewentualne wsparcie ze strony rozmówcy. Jeśli chcesz poznać podstawowe słówka po turecku, warto co nieco dowiedzieć się o tym języku.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Przede wszystkim, przez wielu obcokrajowców, którzy się go uczyli lub próbowali nauczyć, uważany jest za jeden z trudniejszych języków na świecie. Sporo w nim zupełnie nieznanych liter i dziwnych znaków, które nieco odstraszają. Jeśli więc chcesz nauczyć się podstawowych słów, postaw na naukę wymowy i zapisu fonetycznego. Na pewno będzie dużo łatwiej niż próba zapamiętania zapisu w wersji tureckiej.

Sprawdź również oferty last minute Turcja

Jak przywitać się w języku tureckim?

Podczas nauki podstawowych zwrotów tureckich dobrze jest korzystać nie tylko ze słownika czy rozmówek, ale również z takiej wersji tłumacza online, który nie tylko prezentuje zapis wyrazu, ale również wymowę – o wiele łatwiej będzie przyswoić obce słowo, gdy się je słyszy i wie, w którym miejscu kładzie się akcent. Na dzień dobry w Turcji mówimy klasyczne: gunajdyn i tego zwrotu używa się przez większą część dnia. Jedynie wieczorem mówimy dobry wieczór, czyli iji aksamlarz.

Jak się mówi dzień dobry po turecku
Jak się mówi dzień dobry po turecku / shutterstock.com / Guitar photographer

W ciągu całego dnia powszechnie używany jest również zwrot: iji gynlarz, czyli miłego dnia. Warto używać tego razem z pożegnaniem podczas rozmowy z miejscowymi. Na pewno będziemy wtedy milej odbierani, a co za tym idzie – także lepiej obsłużeni. Turyści, którzy wzbudzają sympatię, zawsze mogą bowiem liczyć na lepszą obsługę niż ci, którzy raczej zniechęcają od pierwszego wejrzenia.

Zobacz także najpiękniejsze plaże w Turcji

Jak podziękować po turecku?

Dziękuję po turecku i inne zwroty grzecznościowe to też podstawa, jeśli wybierasz się na wakacje do Turcji. Aby podziękować po turecku, mówimy: teszekur ederym i ten zwrot na pewno przyda się w każdym miejscu, w którym będziemy obsługiwani jako turyści.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Warto również nauczyć się słowa przepraszam: yzgunum oraz proszę: bujurun. Ze zwrotów grzecznościowych przydatne będą również słowa: jak się masz, czyli po turecku nasilsin.

Sprawdź również najlepsze oferty na wakacje all inclusive w Turcji

Jak pożegnać się w języku tureckim?

Pożegnanie w języku tureckim jest równie ważne, jak powitanie. Jeśli chcesz powiedzieć do widzenia po turecku, warto nauczyć się zwrotu: goruszuruz. Używamy go przez większą część dnia. Jedynie wieczorem można zamienić go na dobranoc, czyli iji gedżelarz. Zanim zaczniesz ich używać, sprawdź w dowolnym tłumaczu online, jak dokładnie się je wymawia. Jednak nawet, jeśli wymowa nie będzie do końca prawidłowa, na pewno pożegnanie w rodzimym języku będzie przez Turków pozytywnie odebrane i wzbudzi sympatię.

Podstawowe wyrazy w języku tureckim, które przydadzą się Tobie na wakacjach

Znajomość podstawowych wyrazów w języku tureckim nie jest obowiązkowa, gdyż w większości miejsc nastawionych na turystów bez problemu można porozumieć się w języku angielskim.

Aplikacja

Warto jednak się ich nauczyć – przyswojenie kilku obcych zwrotów, nawet w języku tak trudnym, jak turecki, nie jest aż tak skomplikowane, jakby to się mogło wydawać. Poza zwrotami na powitanie, pożegnanie oraz zwrotami grzecznościowymi, dobrze jest również znać takie słowa, jak tak: ewet oraz nie: hair. Przyda się również umiejętność przedstawienia się: mam na imię w języku tureckim to benim adim.

Sprawdź również kiedy jechać do Turcji

Jak się mówi dzień dobry po turecku?

Dzień dobry po turecku to gunajdyn.

Jak się mówi dziękuję po turecku?

Aby podziękować po turecku, mówimy: teszekur ederym.

Jak się mówi do widzenia po turecku?

Do widzenia po turecku to goruszuruz.

Jak się mówi cześć po turecku?

Jeśli chcesz powiedzieć cześć po turecku, powiedz: merhaba.