Turcja - pogoda. Kiedy jechać do Turcji

Turcja – pogoda. Zobacz kiedy najlepiej jechać do Turcji

Wakacje w Turcji to świetny pomysł na słoneczny i niezapomniany wypoczynek. Ten niezwykły kraj leżący na styku Azji i Europy zachwyca wspaniałymi warunkami naturalnymi, pięknymi plażami i atmosferą, która zachęca do plażowania i zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli kierunkiem Twojego wakacyjnego wyjazdu będzie Turcja, pogoda na pewno będzie idealna nie tylko w sezonie wakacyjnym.

Antalya, Turcja
Antalya, Turcja / iStock.com / Oleg_P

Turyści odwiedzający Turcję doceniają przede wszystkim piękne, piaszczyste plaże na wybrzeżu Morza Śródziemnego nazywanego Riwierą Turecką, a także wybrzeże Morza Czarnego. Poza wspaniałymi warunkami naturalnymi Turcja to także wielowiekowa historia, bogate zabytki, wielokulturowość widoczna na każdym kroku. Warto więc zaplanować wakacje w Turcji tak, aby mieć czas nie tylko na plażowanie, ale również na aktywne zwiedzanie. Dzięki temu z wyjazdu przywieziemy nie tylko piękną opaleniznę, ale też całe mnóstwo wspomnień.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Temperatura w Turcji na przestrzeni roku może być inna, dlatego dobrze jest zaplanować wyjazd w tym terminie, gdy pogoda będzie dla nas idealna. Co innego marzy się bowiem wielbicielom leniwego plażowania, a inne warunki klimatyczne będą potrzebne turystom, którzy nastawiają się na aktywne zwiedzanie. Jednak bez względu na porę roku temperatury są na tyle przyjazne, że nawet w środku zimy pogoda Turcja nie odstrasza osób chętnych ją odwiedzić.

Pogoda Turcja – kiedy jechać?

Kiedy jechać do Turcji? Zanim zarezerwujesz wycieczkę w biurze podróży lub zaczniesz szukać biletów lotniczych przed wyjazdem na własną rękę, dobrze jest zapoznać się z tureckim klimatem. Jest on dosyć przyjazny dla wielbicieli słońca – Turcja klimat ma podzwrotnikowy, który na wybrzeżach przyjmuje formę morską, a w głębi kraju bardziej kontynentalną.

Termometr
Chmura
Fale
Słońce
Uśmiech
Min. / Max
temp.
Szansa
opadów
Temperatura
wody
Godziny
słoneczne
Nasza opinia
Styczeń
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
11 – 13 ° C 20% 16 ° C 10 g.
Luty
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
12 – 14 ° C 15% 15 ° C 11 g.
Marzec
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
15 – 17 ° C 12% 15 ° C 12 g.
Kwiecień
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
19 – 21 ° C 10% 16 ° C 13 g.
Maj
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
23 – 25 ° C 10% 19 ° C 14 g.
Czerwiec
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
27 – 30 ° C 8% 23 ° C 15 g.
Lipiec
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
31 – 33 ° C 2% 26 ° C 14 g.
Sierpień
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
31 – 33 ° C 2% 27 ° C 13 g.
Wrzesień
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
27 – 29 ° C 5% 26 ° C 13 g.
Październik
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
21 – 23 ° C 8% 23 ° C 11 g.
Listopad
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
16 – 18 ° C 8% 20 ° C 10 g.
Grudzień
Turcja już od 1 300 zł za osobę!
pokaż oferty
13 – 15 ° C 10% 18 ° C 9 g.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute Turcja i all inclusive Turcja oraz zobacz ile trwa lot do Turcji

Zarówno w głębi lądu, jak i na wybrzeżu można liczyć na długie lato, a także przyjemną, niezbyt długą zimę, w trakcie której temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 10 stopni Celsjusza.

Turcja pogoda styczeń

Jeśli interesuje Cię styczniowa Turcja, pogoda w tym miesiącu raczej nie będzie wakacyjna. Co oczywiście nie oznacza, że będzie bardzo chłodno i nieprzyjaźnie. W tej części świata temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 13 stopni w ciągu dnia, nieco mniej w nocy. Dni są słoneczne, choć trzeba liczyć się z tym, że dosyć krótkie.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Na zwiedzanie warto zaplanować sobie środkową część dnia aż do zmroku, który zapada szybko. Turcja pogoda styczeń to dobra propozycja dla osób, które chcą wyjechać w czasie, gdy w atrakcjach turystycznych nie ma tłumów turystów i można sobie pozwolić na spokojne zwiedzanie.

Sprawdź także jaka jest pogoda w Cancun w styczniu

Turcja pogoda luty

Turcja pogoda luty to warunki dosyć zbliżone do tych styczniowych. Temperatury utrzymują się na poziomie 13-14 stopni Celsjusza, nie jest więc na tyle ciepło, by opalać się czy korzystać z morskich kąpieli.

Bodrum
Bodrum / iStock.com / Dmitry_Chulov

Jeśli jednak kogoś interesuje historyczna i zabytkowa Turcja, pogoda w lutym może być dobra do zwiedzania, długich wędrówek po najciekawszych rejonach kraju. To dobry czas, żeby zwiedzić Stambuł czy Ankarę, a także wybrać się w podróż do Kapadocji.

Zobacz również jaka jest pogoda w Czarnogórze w lutym

Turcja pogoda marzec

Kiedy lecieć do Turcji planujesz w marcu, możesz liczyć na warunki pogodowe całkiem przyjazne i wiosenne. W ciągu dnia na wybrzeżach mamy około 16 stopni Celsjusza, choć nie brakuje rejonów, w których bywa cieplej. Turcja pogoda marzec to także więcej słonecznych godzin w ciągu dnia, dzięki czemu można zaplanować zwiedzanie także na godziny popołudniowe.

Długoterminowa pogoda dla Turcji
Długoterminowa pogoda dla Turcji / iStock.com / nejdetduzen

Jeśli nie marzy się Tobie upalna Turcja, pogoda w marcu będzie idealna do aktywnego spędzania czasu, zwiedzania najciekawszych zabytków i innych atrakcji. W tym czasie nie ma jeszcze sezonu turystycznego, dzięki czemu można liczyć na nieco niższe ceny w hotelach, muzeach czy restauracjach.

Przeczytaj też jaka jest pogoda w Albanii w marcu

Turcja pogoda kwiecień

Pogoda w Turcji w kwietniu zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli nie chcesz jechać na wakacje w szczycie sezonu turystycznego, wczesna wiosna może być doskonałym pomysłem. Na Riwierze Tureckiej i wybrzeżu Morza Czarnego można liczyć na temperatury na poziomie 19-20 stopni.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Jeśli dodamy do tego dużą liczbę słonecznych godzin, sporadyczne opady deszczu i bezwietrzną pogodę, będą to idealne warunki do zwiedzania, aktywnych wędrówek i poznawania najpiękniejszych miejsc. Turcja pogoda kwiecień na pewno zachęci osoby, którym marzą się cieplejsze klimaty niż wiosna w naszym umiarkowanym klimacie.

Sprawdź również jaka jest pogoda w Dubaju w kwietniu

Turcja pogoda maj

Turcja pogoda maj to idealna opcja dla turystów szukających słonecznego, wakacyjnego kierunku. W tym czasie można zaobserwować zwiększony ruch turystyczny w najbardziej popularnych kurortach, bo i pogoda zaczyna sprzyjać opalaniu i przebywaniu nad wodą.

Kiedy najcieplej w Turcji
Kiedy najcieplej w Turcji / iStock.com / Neurobite

W ciągu dnia możemy liczyć na temperatury na poziomie 24 stopni Celsjusza, woda ma temperaturę 20 stopni, co sprawia, że nie brakuje osób korzystających z pływania czy sportów wodnych. Kiedy do Turcji wybierzesz się w maju możesz mieć pewność, że pogoda będzie wręcz wymarzona.

Zobacz także jaka jest pogoda na Malcie w maju

Turcja pogoda czerwiec

Jeśli marzy się Tobie gorąca Turcja, pogoda w czerwcu na pewno spełni wszystkie Twoje oczekiwania. W tym miesiącu średnie temperatury powietrza utrzymują się na poziomie 29 stopni, nie brakuje dni, gdy jest jeszcze cieplej, powyżej 30 stopni. Choć temperatury są wysokie, upały nie są odczuwalne przez dosyć niską wilgotność powietrza. Szczególnie nad morzem, gdy dodatkowo wieje bryza znad morza, wysokie temperatury są idealne do wakacyjnego wypoczynku.

Kiedy najlepszy miesiąc na wakacje w Turcji
Kiedy najlepszy miesiąc na wakacje w Turcji / iStock.com / Yarygin

Turcja pogoda czerwiec przyciąga gorącym klimatem, piaszczystymi plażami i całym mnóstwem wakacyjnych kurortów, wśród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytaj także jaka jest pogoda w Portugalii w czerwcu

Turcja pogoda lipiec

Turcja pogoda lipiec to idealne wakacyjne warunki. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym czasie ruch turystyczny na Riwierze Tureckiej oraz w innych regionach kraju jest naprawdę spory.

Plaża w Alanyi
Plaża w Alanyi / iStock.com / Dzmitrock87

Turcja w lipcu przyciąga ciepłą, krystalicznie czystą wodą, gorącymi plażami i całym mnóstwem kurortów, w których można spędzić zarówno rozrywkowe, jak i kameralne oraz spokojne wakacje. Temperatury w tym miesiącu są najwyższa w skali roku i średnio wynoszą 32 stopnie Celsjusza. Komu się marzy typowo wakacyjna Turcja, pogoda w lipcu na pewno spełni wszystkie oczekiwania.

Sprawdź także jaka jest pogoda w Grecji w lipcu

Turcja pogoda sierpień

Jeśli interesuje Cię wysoka temperatura, Turcja w sierpniu będzie idealnym pomysłem. W tym miesiącu mamy upały powyżej 30 stopni, a temperatura wody sięga 25 stopni. Warunki są idealne do plażowania, nurkowania w krystalicznej wodzie i korzystania z innych sportów wodnych.

Klimat w Turcji
Klimat w Turcji / iStock.com / Soft_Light

W sierpniu większość kurortów nad Morzem Czarnym i Śródziemnym jest wyjątkowo zatłoczona, trzeba więc się liczyć z tłumami zarówno na plażach w Turcji, jak i w większości turystycznych atrakcji. Turcja pogoda sierpień zapewnia idealne wakacje bez kropli deszczu. Jednak jest dosyć sucho, co sprawia, że upałów się nie odczuwa i urlop jest bardzo przyjemny.

Zobacz również jaka jest pogoda na Filipinach w sierpniu

Turcja pogoda wrzesień

Turcja pogoda wrzesień to nadal typowo wakacyjne klimaty. Jest co prawda kilka stopni mniej niż w czasie pełni lata, nie oznacza to jednak, że jest chłodno. Poziom słupków rtęci nie spada poniżej 28 stopni. Woda w morzu jest idealna do kąpieli i wodnych szaleństw.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

We wrześniu można również zdecydować się na zwiedzanie innych niż nadmorskie części kraju. Jeśli marzy się Tobie słoneczna, wrześniowa pogoda, Turcja w tym czasie może być idealnym kierunkiem wakacyjnego wyjazdu.

Przeczytaj też jaka jest pogoda w Słonecznym Brzegu we wrześniu

Turcja pogoda październik

Osobom, którym nie do końca odpowiada upalna pogoda, Turcja w październiku na pewno się spodoba. W tym miesiącu nie ma już wysokich temperatur, nadal jednak jest bardzo przyjemnie i ciepło. Na słupkach rtęci przez cały miesiąc mamy około 23 stopni Celsjusza. Jest ciepło, przyjemnie i słonecznie.

Pogoda całoroczna w Turcji
Pogoda całoroczna w Turcji / iStock.com / Anna Cinaroglu

Nadal można spędzać czas na plażowaniu, to także idealne warunki do bardziej aktywnego wypoczynku, wędrówek i zwiedzania. Turcja pogoda październik to warunki idealne na wakacje z całą rodziną, a także dla osób, które kiepsko znoszą temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza.

Zobacz też jaka jest pogoda w Kenii w październiku

Turcja pogoda listopad

Turcja pogoda listopad to propozycja dla osób, które chcą spędzić słoneczne wakacje w czasie, gdy w naszym umiarkowanym klimacie jest już dosyć chłodno. W listopadzie na tureckim wybrzeżu możemy liczyć na temperatury na poziomie około 18 stopni.

Temperatury w Turcji
Temperatury w Turcji / iStock.com / den-belitsky

Nadal jest sporo słońca, dni są długie, nie ma większego ryzyka deszczu. Jako że jest już po sezonie, można liczyć na to, że będzie sporo taniej niż w szczycie sezonu.

Czytaj także jaka jest pogoda na Hawajach w listopadzie

Turcja pogoda grudzień

Turcja pogoda grudzień to już zima, ale w podzwrotnikowym wydaniu, czyli bez śniegu, mrozu i nieprzyjemnej pogody. Temperatury w grudniu utrzymują się na poziomie 15 stopni. Jest dosyć ciepło.

od:
1 300 zł
Wakacje w Turcji

Zobacz najlepsze oferty na wakacje w Turcji!

Może nie są to idealne warunki do plażowania, jednak na pewno będzie to dobra pogoda do zwiedzania, podziwiania pięknych terenów, oglądania zabytków, a także poznawania Turcji od kuchni.

Zobacz też jaka jest pogoda w Meksyku w grudniu lub sprawdź sylwester w Turcji

Czytaj również:

Aplikacja
Turcja – kiedy najlepiej jechać?

Warunki pogodowe w Turcji są bardzo dobre o każdej porze roku. Można więc bez obaw zaplanować wakacje zarówno w szczycie sezonu, jak i w zimie, gdy temperatury są niższe, ale nada dużo wyższe niż w naszych warunkach klimatycznych.

Turcja – kiedy najcieplej?

Najcieplej w Turcji jest w miesiącach wakacyjnych, w lipcu i w sierpniu. Na przestrzeni roku najgorętszym miesiącem jest lipiec, gdy temperatury sięgają 32-33 stopni Celsjusza.

Turcja – kiedy sezon turystyczny?

Najwyższy sezon turystyczny w Turcji panuje od czerwca do września. W tych miesiącach wszystkie tureckie kurorty są wyjątkowo oblegane przez turystów z całego świata.

Turcja – jaki klimat?

Klimat Turcji jest typowo podzwrotnikowy w wersji morskiej na wybrzeżach i kontynentalnej w głębi lądu. Wyjątkowe położenie sprawia, że praktycznie o każdej porze roku Turcja może zaoferować turystom świetne warunki do spędzania słonecznych wakacji.

Turcja – kiedy najtaniej?

Najtaniej w Turcji jest poza sezonem, w zimie. W grudniu i w styczniu można liczyć na sporo niższe ceny zarówno w hotelach, jak i we wszystkich tureckich atrakcjach turystycznych. Jeśli dodatkowo znajdziemy opcję last minute, wakacje będą jeszcze tańsze.