Strach przed rekinami potrafi skutecznie zniechęcić turystów do odwiedzania niektórych rejonów świata. W samym Morzu Śródziemnym żyje ponad 45 gatunków rekinów. Czy stanowią one zagrożenie dla turystów wypoczywających w Turcji? Co warto wiedzieć o tych pięknych zwierzętach zamieszkujących wodne akweny.
Turcja – rekiny. Co należy wiedzieć?
Turcja to kraj, w którym rekiny występują zarówno w wodach Morza Śródziemnego, jak i Czarnego. Niektóre z gatunków ryb to Żarłacze białe, brunatne, Rekinki psie czy Rekiny piaskowe. Te wyjątkowe zwierzęta nie są jednak specjalnie groźne dla ludzi.
Na przestrzeni blisko stu lat, na terenach Turcji odnotowana zaledwie piętnaście przypadków ataków rekinów na człowieka. Większość z nich dotyczyła Morza Marmara, znajdującego się pomiędzy wodami Morza Czarnego i Śródziemnego. Warto wiedzieć, że rekiny udają się na żer zwykle po zachodzie słońca albo tuż przed świtem. Pora polowania nie zgrywa się więc z czasem plażowania turystów.
Sprawdź również oferty Turcja last minute oraz all inclusive Turcja
Rekiny w Turcji. Czy zdarzają się ataki rekinów w Turcji?
Rekiny w Turcji nie atakują ludzi, a jeżeli już dojedzie do takiego ataku, sytuacja często zostaje sprowokowana przez samych turystów, którzy pragną zobaczyć dziką rybę w pełnej okazałości.
To prawda, że tureckie morza zamieszkuje wiele gatunków rekinów, jednak ich siedliska mieszczą się z dala od wybrzeży, dlatego turyści wypoczywający na plażach nie mają się czego obawiać. Wśród kilkunastu ataków rekinów, tylko dwa z nich zakończyły się śmiertelnie i miały one miejsce w latach 1848 oraz 1929.
Zobacz również jaka jest całoroczna pogoda w Turcji
Czy rekiny w Turcji są niegroźne dla ludzi?
W pobliżu tureckich plaż nie dochodzi do wypadków, których głównymi sprawcami są rekiny. Turcja należy do jednych z najbezpieczniejszych miejsc pod tym względem. Urlopowicze powinni jednak uważać na niebezpieczne meduzy czy jeżowce, na które łatwo można nadepnąć, doznając nieprzyjemnych kontuzji.
Co więcej, wiele plaż na terytorium Turcji otoczonych jest przez specjalne sieci, zabezpieczające kąpieliska przed wpływaniem do nich ryb, które stanowią naturalny pokarm rekinów. Urlopowicze mogą więc swobodnie korzystać z zalet wypoczynku, bez obawy o niebezpieczne spotkanie.
Czytaj także czy w Grecji są rekiny
Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?
Aby uniknąć spotkania z rekinem, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim należy unikać pływania po otwartym oceanie oraz bliska klifów, które są miejscami żeru tych wyjątkowych zwierząt. W momencie gdy zauważysz w wodzie rekina, nie należy pluskać wodą czy krzyczeć, ponieważ takie zachowanie tylko dodatkowo ściągnie uwagę drapieżnika.
W takim momencie najlepiej cicho żeglować lub pozostać w bezruchu, nie prowokując dodatkowo rekina. Należy także unikać przebywania w kąpieliskach w porach, podczas których zwierzęta udają się na żar. Są to przede wszystkim godziny poranne, tuż przed świtem.
Czytaj również:
Morza otaczające Turcję są przede wszystkim siedliskiem Żarłaczy białych, Rekinów piaskowych, Żarłaczy brunatnych czy niewielkich rozmiarów rekinków piaskowych. Wszystkie gatunki zamieszkują jednak obszary znajdujące się z dala od uczęszczanych przez turystów plaż.
Rekiny zamieszkujące tureckie morza żywią się przede wszystkim innymi rybami. Nie stanowią one zagrożenia dla wypoczywających na plaży turystów.
Do ataków rekinów w Turcji dochodzi niezwykle rzadko. Przez ponad 100 lat, odnotowano ich zaledwie 15, większość na Morzu Marmara.