Zanzibar – pogoda. Kiedy jechać na Zanzibar

Zanzibar – pogoda. Kiedy jechać na Zanzibar?

Zanzibar jest niezwykłym, egzotycznym kierunkiem wakacyjnym, kojarzącym się z rajskimi plażami i lazurową wodą. Jest to wyspa należąca do Tanzanii położona na Oceanie Indyjskim. W języku arabskim Zanzibar oznacza rajską wyspę, a więc nazwa doskonale odzwierciedla atmosferę i klimat, jakie znajdziemy w tym pełnym uroku miejscu. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jechać na Zanzibar, warto wiedzieć, kiedy panują tu najlepsze warunki na wakacje. Zatem kiedy najlepiej jechać na Zanzibar?

Pogoda na Zanzibarze
Pogoda na Zanzibarze / shutterstock.com / Koverninska Olga

Wakacje na Zanzibarze last minute to mnóstwo atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Poza opalaniem się pod palmami na piaszczystych plażach na Zanzibarze można uprawiać wiele sportów wodnych, w szczególności nurkowanie. Coś dla siebie znajdą również wielbiciele zwiedzania. Powinni oni się wybrać do Stone Town, dzielnicy miasta Zanzibar, która wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UBESCO. W Stone Town znajdziemy niezwykłą portugalską architekturę połączoną z wpływami arabskimi i perskimi.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Będąc na Zanzibarze możemy próbować egzotycznych owoców, aromatycznych przypraw, wybrać się na safari, zwiedzać niewielkie miasteczka i próbować regionalnej kuchni opartej na owocach morza i doskonałych przyprawach. Wakacje na Zanzibarze to niezwykły czas, który z pewnością pozostawi niezapomniane wspomnienia. Jeśli nie wiemy, kiedy jechać na Zanzibar, warto przede wszystkim sprawdzić, jakie warunki klimatyczne panują tutaj w poszczególnych miesiącach.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Kiedy jechać na Zanzibar?

Zanzibar, podobnie jak cała ta część Afryki, znajduje się na obszarze klimatu tropikalnego, równikowego suchego. A to oznacza, że nie ma tutaj zimy, jaką znamy w Polsce. Praktycznie przez cały rok nie ma tutaj temperatury niższej niż 25 stopni Celsjusza.

Kiedy lecieć na Zanzibar
Kiedy lecieć na Zanzibar / shutterstock.com / Marius Dobilas

Jeśli nie wiemy, kiedy najlepiej jechać na Zanzibar, warto wziąć pod uwagę nasze oczekiwania. Inny termin będzie najlepszy na plażowanie, w innych miesiącach pogoda będzie doskonała na uprawianie sportów wodnych czy aktywny wypoczynek. Największy boom turystyczny przypada na sezon od czerwca do września. Wtedy na Zanzibarze panuje długa pora sucha, a więc pogoda jest najlepsza na plażowanie.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 29 °C do 30 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 29 °C do 30 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 30 °C do 32 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 28 °C do 31 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 27 °C do 31 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 26 °C do 29 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 26 °C do 29 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 26 °C do 28 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 27 °C do 29 °C | opady: ☔  małe
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 28 °C do 30 °C | opady:  ☔  średnie
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 29 °C do 30 °C | opady: ☔  duże
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 29 °C do 32 °C | opady: ☔  duże
od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Sprawdź również najlepsze oferty all inclusive Zanzibar.

Zanzibar pogoda styczeń

Styczeń jest na Zanzibarze miesiącem wyjątkowo upalnym. To właśnie na początku stycznia rozpoczyna się tu tak zwana krótka pora sucha, która trwa do końca lutego. Temperatury w tym czasie są wyjątkowo wysokie, przekraczają 35 stopni Celsjusza.

Kiedy na Zanzibar
Kiedy na Zanzibar / shutterstock.com / Denis Belitsky

Dodatkowo panuje wysoka wilgotność, która powoduje, że odczuwalne temperatury są w tym czasie jeszcze wyższe. Spędzanie wakacji wyłącznie na plaży może być wyjątkowo męczące. Jednak styczeń to także dobra pora na safari, jeśli chcemy podziwiać antylopy gnu w ich naturalnym środowisku. Wakacje na Zanzibarze w styczniu to wyprawa dla osób wytrwałych, które nie boją się wysokich temperatur. Osoby w starszym wieku czy rodziny z dziećmi powinny raczej poczekać na długą porę suchą, która ma nieco łagodniejsze warunki klimatyczne.

Zanzibar pogoda luty

Pogoda w lutym jest kontynuacją tej, z którą mamy do czynienia w styczniu. Gorący, tropikalny klimat łączy w sobie wysoką wilgotność powietrza z wysokimi temperaturami. Gorąco jest także w nocy, temperatura nocą spada najwyżej do 22 stopni Celsjusza.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Wakacje w lutym to doskonały pomysł dla osób, którym marzy się typowy wypoczynek w rajskim klimacie. Jeśli chcemy leżeć na plaży, korzystać z uroków gorącego piasku i kąpieli w ciepłej, krystalicznej wodzie, luty będzie porą doskonałą. Jeśli w tym czasie wybieramy się na Zanzibar, zadbajmy jednak o różne formy ochrony przed upałami. Kapelusze i kremy na oparzenia to obowiązkowe punkty na liście bagażowej. W tym czasie trzeba również pić spore ilości płynów, gdyż można dosyć szybko się odwodnić.

Zanzibar pogoda marzec

W marcu na Zanzibarze rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa mniej więcej do końca maja. To właśnie w tym miesiącu deszcze padają najczęściej w skali roku. Temperatura natomiast jest dosyć wysoka i raczej nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Jeśli zastanawiamy się, kiedy na Zanzibar i chcemy mieć pewność, że pogoda będzie doskonała, warto mieć świadomość, że w marcu gwarancji doskonałej pogody nie mamy.

Kiedy najlepiej jechać na Zanzibar
Kiedy najlepiej jechać na Zanzibar / shutterstock.com / margo1778

Jednakże, trzeba też pamiętać, że pora deszczowa nie oznacza wcale, że przez kilka miesięcy bez przerwy pada deszcz. Ulewy są bardzo gwałtowne i intensywne, jednak zwykle trwają bardzo krótko, a po nich wychodzi słońce. Zdarzają się też kilkudniowe opady, wtedy pada cały czas. Jednak po kilku dniach od razu robi się przepiękna pogoda z pełnym słońcem. Marzec na Zanzibarze jest też najlepszym czasem dla miłośników nurkowania. Nie ma wtedy mocnych wiatrów, tafla morza jest gładka i idealna do podziwiania podwodnej fauny i flory.

Zanzibar pogoda kwiecień

W kwietniu pora deszczowa na Zanzibarze trwa w najlepsze. Może tu wtedy padać nawet przez kilka dni. Jeśli planujemy tygodniowy urlop, może się zdarzyć i tak, że przez większą część wakacji nie będziemy mogli korzystać z plażowania.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Kwiecień jest uważany za najbardziej mokry miesiąc, a więc i ruch turystyczny w tym czasie jest nieco zmniejszony. Ze względu na dosyć kiepską jak na tropikalne klimaty pogodę, w kwietniu, a także w maju sporo hoteli na Zanzibarze jest zamkniętych i w tym czasie przeprowadzają prace remontowe i konserwacyjne.

Zanzibar pogoda maj

Maj na Zanzibarze to nadal czas pory deszczowej i ulewnych opadów. Pomimo to jest bardzo gorąco, powyżej 29 stopni Celsjusza. Opady mogą utrudniać opalanie i spędzanie czasu na plaży. Wiele hoteli, podobnie jak w kwietniu może być zamkniętych.

Pora deszczowa na Zanzibarze
Pora deszczowa na Zanzibarze / shutterstock.com / Pearl-diver

Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać na Zanzibar, maj może nie okazać się najlepszym pomysłem. Jednak z drugiej strony, poza szczytem sezonu można liczyć na niższe ceny zarówno w czynnych hotelach, jak i w punktach usługowych.

Zanzibar pogoda czerwiec

Od czerwca do października na Zanzibarze występuje długa pora sucha. W czerwcu robi się bardzo ciepło, sucho, a jednocześnie rozpoczyna się intensywny sezon turystyczny. Planując wypoczynek w czerwcu warto wziąć pod uwagę nie tylko plażowanie, ale również inne zanzibarskie atrakcje.

Możemy w tym miesiącu znaleźć między innymi wiele ofert organizacji safari i oglądania różnych egzotycznych gatunków zwierząt. Temperatury powietrza w czerwcu w dzień sięgają 29 stopni, a w nocy utrzymują się powyżej 20 stopni. Także woda jest wyjątkowo ciepła i idealna na morskie kąpiele.

Zanzibar pogoda lipiec

Lipiec na Zanzibarze to kolejny czas pełen ciepła i doskonałej pogody. Jest wtedy wyjątkowo gorąco – w ciągu dnia temperatura sięga 28 stopni, natomiast nocą spada do 19 stopni. Wysoka jest również temperatura wody, można więc kąpać się o każdej porze dnia i nocy. W lipcu na Zanzibarze jest ciepło, ale nie upalnie. Jest to więc doskonała pora dla osób, które nie najlepiej czują się w czasie ogromnych upałów.

Zanzibar, pogoda
Zanzibar, pogoda / shutterstock.com / Andy Troy

Dodatkowo niska jest wilgotność powietrza, a delikatne wiatry wiejące znad morza sprawiają, że klimat jest idealny zarówno na spędzanie czasu na plaży, jak i na korzystanie z innych atrakcji na wyspie. Jedną z nich jest odbywający się w lipcu panafrykański festiwal filmowy ZIFF, który przyciąga gości z całego świata.

Zanzibar pogoda sierpień

Jeśli nie wiemy, kiedy jechać na Zanzibar, a zależy nam na doskonałej pogodzie i świetnych warunkach do wypoczynku, warto postawić na sierpień. Jest to szczyt długiej pory suchej, w trakcie której jest przyjemnie ciepło, nie występują jednak trudne do wytrzymania upały.

W dzień i w nocy temperatury są takie same jak w lipcu, podobnie jak temperatury wody. Sierpień jest miesiącem bardzo popularnym na safari. Oferta podziwiania zwierząt w ich naturalnym środowisku jest na tyle duża, że każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań.

Zanzibar pogoda wrzesień

Wrzesień na Zanzibarze to w dalszym ciągu przyjazna pora sucha. 30 stopni w dzień, 8 słonecznych godzin w ciągu dnia i wyjątkowo ciepła woda to warunki, które zachęcają do spędzania czasu na piaszczystej plaży, w leżaku oraz na kąpielach w morzu.

Zanzibar, Tanzania
Zanzibar, Tanzania / shutterstock.com / khoubai

Wilgotność powietrza jest niska, wysokie temperatury nie są więc aż tak odczuwalne. Można więc w przerwie między kąpielami i plażowaniem wybrać się na safari lub zwiedzanie innych rejonów wyspy położonych z dala od piaszczystych plaż.

Zanzibar pogoda październik

Jeśli zastanawiasz się, kiedy jechać na Zanzibar, ostatnim doskonałym miesiącem na wypoczynek w czasie długiej pory suchej jest październik. Pogoda jest wtedy przyjemna, ale powoli też widać zbliżającą się porę deszczową. Schyłek października to koniec doskonałej pory wypoczynkowej, a także sezonu turystycznego. W tym czasie ruch turystyczny widocznie maleje, turyści zaczynają opuszczać hotele.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Jest to więc dobra pora na wypoczynek dla osób, które poszukują rajskich klimatów, ale z dala od wielkiego tłumu turystów. W październiku na Zanzibarze jest zdecydowanie spokojniej i ciszej. To idealne warunki także dla rodzin z dziećmi – nie ma upałów, a piaszczyste plaże i ciepła woda zachęcają do plażowania i przebywania na świeżym powietrzu. 

Zanzibar pogoda listopad

Listopad na Zanzibarze w niczym nie przypomina słotnego i szarego miesiąca, jaki znamy w naszych warunkach klimatycznych. W tym miesiącu na wyspie panuje upalne lato, a średnie miesięczne temperatury kształtują się na poziomie 30 stopni. Mniej więcej w połowie listopada rozpoczyna się krótka pora deszczowa, która trwa do końca grudnia.

Zanzibar, kiedy jechać
Zanzibar, kiedy jechać / shutterstock.com / Iuliia Bondarenko

Ten sezon mocno się różni od typowego sezonu deszczowego trwającego od marca do maja. Deszcze pojawiają się nagle, są bardzo intensywne, ale krótko trwają i natychmiast po ulewie wychodzi słońce. W tym sezonie nie zdarzają się kilkudniowe ulewy, nie ma więc obaw, że wakacje w tym czasie spędzimy w hotelu. Nawet, jeśli deszcz się pojawi, będzie trwał krótko, a przy tym doskonale oczyści i orzeźwi powietrze.

Sprawdź również Hotel Melia na Zanzibarze

Zanzibar pogoda grudzień

Jeśli zastanawiamy się, kiedy lecieć na Zanzibar i marzą się nam egzotyczne wakacje, bez problemu możemy wybrać grudzień. O tej porze roku na wyspie panuje prawdziwe lato. Jest wyjątkowo ciepło, temperatury powietrza oscylują pomiędzy 29-31 stopni Celsjusza.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Pogoda jest idealna na plażowanie, opalanie czy kąpieli w wodzie, której temperatura również nie spada poniżej 25 stopni. Można więc spędzić w grudniu prawdziwie rajskie wakacje i wrócić do kraju z piękną, choć zimową opalenizną. Przed samym wyjazdem sprawdź również co warto zabrać na Zanzibar.

Aplikacja

Czytaj również:

Kiedy na Zanzibarze jest pora deszczowa?

Największe opady na Zanzibarze występują od marca do maja.

Kiedy na Zanzibarze jest krótka pora deszczowa?

Krótka pora deszczowa trwa od października do listopada. Opady występują jednak co kilka dni, są intensywne, ale nie trwają długo.

Kiedy na Zanzibarze jest sezon turystyczny?

Największy ruch turystyczny występuje w okresie od czerwca do września.

Który miesiąc jest najcieplejszy na Zanzibarze?

Najcieplejszym miesiącem jest marzec, kiedy to temperatura nie spada poniżej 25 stopni. Jednocześnie marzec jest też miesiącem z dużymi opadami.