Jakie pamiątki z Zanzibaru. Co przywieźć z wakacji na Zanzibarze

Jakie pamiątki z Zanzibaru? Co przywieźć z wakacji na Zanzibarze?

Oddalony o niecałe 40 km od kontynentalnej Tanzanii Archipelag Zanzibaru przyciąga szczególną uwagę turystów ze względu na niepowtarzalną mieszankę kulturową, kulinarną i architektoniczną. Arabskie, indyjskie, portugalskie oraz brytyjskie wpływy sprawiły, że jest jednym z najbardziej różnorodnych miejsc na świecie! Jak więc odnaleźć się w tym bogactwie kulturowym i co przywieźć z egzotycznego Zanzibaru? Podpowiadamy! 

Co przywieźć z Zanzibaru
Co przywieźć z Zanzibaru / shutterstock.com / Olha Solodenko

Przyprawy 

Pamiątki z Zanzibaru mogą występować w różnych formach i rozmiarach, jednak to właśnie przyprawy są obowiązkową pozycją na liście zanzibarskich upominków. Okoliczne targi i stoiska praktycznie toną w aromatycznych zapachach, różnobarwnych kolorach oraz nietuzinkowych pojemniczkach zawierających niespotykane i oryginalne przysmaki. Zanzibar jest jednym z większych producentów takich przypraw jak goździki, cynamon czy kardamon, a zabranie ich do domowej kuchni sprawi, że będziemy mogli przeżywać naszą podróż każdego dnia na nowo

Na wyspie znajduje się Spice Farm (Farma Przypraw), która oferuje turystom możliwość zakupu pamiątek od razu po zerwaniu z plantacji lub niedługo po ich przetworzeniu. Chociaż ceny bywają w tym miejscu zawyżone, satysfakcja płynąca z możliwości dokonania tego wyboru jest bezcenna. Którą z tych przypraw można przywieźć z Zanzibaru samolotem? Każdą! Laski wanilii, ziarenka pieprzu oraz mieszanki, takie jak curry czy masala, będą doskonałym wyborem na każdą kieszeń.

Sprawdź również co kupić w Turcji

Masajska biżuteria z koralików 

Plaże Zanzibaru pełne są okolicznych sprzedawców, wśród których najliczniejszą grupą są Masajowie. Są oni niezwykle bogatą kulturowo grupą etniczną zamieszkującą tereny Afryki Wschodniej. Ich półkoczowniczy tryb życia częściowo warunkuje przemierzanie kilometrów w celu zdobycia zarobku, a to sprawia, że ich obecność w tych rejonach nikogo nie dziwi – zupełnie jak piękne wytwory, które oferują turystom. 

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Co warto kupić na Zanzibarze? Wyroby biżuteryjne! Niepowtarzalna masajska biżuteria wykonana z koralików jest nie tylko ozdobą. To pełen symboliki i znaczeń plemienny artefakt, który może wyrażać bogactwo, nadzieję, smutek, radość czy siłę jego właściciela. Delikatne, kolorowe, jednobarwne czy kilkupasmowe – każda masajska biżuteria będzie pamiątkowym strzałem w dziesiątkę!

Chusty Kangi 

Przeglądając oferty na wakacje all inclusive Zanzibar na pewno spotkamy się prędzej czy później z widokiem Kangi – wzorzystego, kolorowego odzienia noszonego przez kobiety na całym archipelagu. Zazwyczaj materiał opatrzony jest ramką, w której znajdują się symbole związane ze wschodnioafrykańską kulturą, sztuką i życiem społeczno-politycznym regionu, a jego skład to stuprocentowa, przewiewna bawełna. 

Co więc warto przywieźć z Zanzibaru? Piękne, tradycyjne chusty! Stosowanie Kangi jako narzutki, plażowego pareo czy oryginalnego dopełnienia stroju będzie nie tylko świetnym pomysłem na afrykańskie wakacje, ale również na przywiezienie do Europy stylu, którego nie można znaleźć wśród wielkich domów mody. 

Drewniane maski i figurki

Zanzibarscy rękodzielnicy są znani ze swojej skrupulatności i kreatywności. Ich wyroby są nie tylko niepowtarzalne, ale również zachwycająco piękne. Do znalezienia w każdym wzorze i rozmiarze plemienne, pełne symboliki maski, masajskie figurki czy drewniane miseczki i przybory kuchenne zapewne okażą się niezawodną i praktyczną dekoracją każdego wnętrza. 

Pamiątki z Zanzibaru
Pamiątki z Zanzibaru / shutterstock.com / sabine_lj

Zagadką okazuje się nie tylko co kupić na Zanzibarze, ale jak! W trakcie kupowania rękodzielniczych wyrobów należy pamiętać, że ich ceny są początkowo zawyżane, a targowanie się przez turystów jest przyjmowane z pełnym szacunkiem – jest ono w końcu swoistego rodzaju spuścizną afrykańskich handlarzy. 

Tinga Tinga 

Ta egzotycznie brzmiąca nazwa odnosi się do specyficznych, zanzibarskich obrazów. Zazwyczaj są one wykonane na miękkim płótnie za pomocą okolicznych, naturalnych barwników, henny i dostępnych na wyspie farb. Chociaż mnogość i wzorów niezmiennie zachwyca przybywających na wyspę turystów, każdy z nich może poprosić zanzibarskiego artystę o wykonanie swojego własnego, niepowtarzalnego projektu, który zawiśnie w kuchni czy salonie właściciela. 

Co można przywieźć z Zanzibaru samolotem? Większość produktów nieodzwierzęcych! Mając na uwadze fakt, że lot na Zanzibar nie należy do najkrótszych, możliwość zwinięcia miękkiego Tinga Tanga w rulon gwarantuje mu bezpieczną i nieoddziałującą negatywnie na jego stan podróż do domu.

Zobacz także jakie pamiątki z Malediwów warto przywieźć

Biżuteria z tanzanitu 

Tanzanit jest przezroczysto-niebieskim, kruchym minerałem, którego odkrycie po raz pierwszy zanotowano na terenach Tanzanii. Ten bardzo rzadki i wyjątkowo atrakcyjny kamień jubilerski jest nie lada gratką dla kolekcjonerów i amantów oryginalnych dodatków i ozdób. Rękodzielnicy na wyspie dość mocno rozpowszechnili jego sprzedaż sugerując się nie tylko jego niezaprzeczalnym pięknem, ale również intensywnością energetyczną, która – według plemiennych podań – oczyszcza ze zmartwień, gromadzi radość i pobudza energię mentalną. 

Dostępne pod postacią bransoletek, naszyjników, pierścionków i kolczyków pamiątki z Zanzibaru są nieco droższym wydatkiem niż klasyczna, masajska biżuteria, zdają się być jednak dużą konkurencją dla wszechobecnej na wyspie biżuterii z zębów rekina. Czy na Zanzibarze są rekiny? Jak najbardziej! Rekiny wielorybie upodobały sobie wybrzeża Oceanu Indyjskiego, dla dobra nadbrzeżnej fauny i flory warto jednak zdecydować się na pamiątkę, która nie godzi w dobro zwierząt. 

Zanzibar - pamiątki
Zanzibar – pamiątki / shutterstock.com / Pearl-diver

Gra Bao 

Bao jest najpopularniejszą grą planszową w rejonach Afryki Wschodniej, a swoją nazwę wywodzi z języka suahili, w którym oznacza drzewo. Prawdziwy mieszkaniec Zanzibaru jest jej niestrudzonym i zafascynowanym graczem, dlatego pięknie zdobione, drewniane zestawy gier Bao możemy spotkać w hotelach, pensjonatach, restauracjach i plażowych koktajl barach. Popisanie się kreatywnością oraz logiką umysłu to rozrywki, które Zanzibarczycy stawiają nawet przed tak popularną w kontynentalnej Tanzanii piłką nożną!

Jeżeli poszukujemy idealnego upominku dla siebie i najbliższych, a wybieramy się na Zanzibar, co kupić? Właśnie niezastąpione Bao! Proste zasady gry z pewnością zostaną wyjaśnione zaciekawionym turystom, a łatwa możliwość przewiezienia jej w bagażu w formie pamiątki z Zanzibaru sprawi, że nie tylko uraczymy odwiedzających nasz dom gości ciekawą rozrywką, ale również zachwycimy ich piękną, rękodzielniczą, drewnianą ozdobą. 

Kawa i herbata 

Chociaż Zanzibar nie jest głównym, światowym producentem kawy czy herbaty, tworzone na wyspie susze i mieszanki tych napojów są jednymi z najbardziej wyjątkowych na świecie! Ich intensywny smak, korzenny aromat oraz różnorodność dostępnych blendów zachwycą nawet najbardziej wybrednych kawoszy.

Na wyspie szczególnie zalecane są odwiedziny w Zanzibar Coffee House znajdującym się w Stone Town. To właśnie tam można spróbować słynnej, zanzibarskiej kawy w małych, afrykańskich filiżankach, wybrać swoją ulubioną mieszankę, a nawet zaopatrzyć się w dedykowaną specjalnie dla niej puszkę, która będzie niezastąpioną pamiątką z Zanzibaru i wspaniałym elementem dekoracyjnym w każdej podróżniczej kuchniPrzeglądając oferty na wakacje last minute Zanzibar warto więc upewnić się, że w bagażu pozostało nam nieco miejsca dla niepowtarzalnej, zanzibarskiej kawy i herbaty.

Czytaj też co przywieźć z Cypru

Mydełka i olejki 

Zanzibar – co warto kupić dla ciała i zmysłów? Nie tylko egzotyczne przyprawy na zanzibarskich targach roznoszą piękne, intensywne aromaty. Ich niezaprzeczalną konkurencją są pięknie pachnące, ręcznie robione mydełka czy pobudzające zmysły, naturalne olejki o fantastycznych, kwiatowych nutach. 

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Na wyspie oceaniczne odpływy i przypływy ulegają bardzo dużej częstotliwości i odbywają się aż cztery razy dziennie! Taki stan rzeczy nie tylko zadziwia turystów, ale również umożliwia im spacerowanie prawie na kilometr w głąb dna oceanicznego, które odkrywa przed nimi sekrety morskiego świata, a przed zanzibarskimi producentami – dobroczynne algi. Te bogate w minerały glony działają przeciwzapalnie, poprawiają koloryt skóry, pobudzają produkcję kolagenu i… ich cena na Zanzibarze jest zaskakująco niska! 

Ponadto egzotyczne, zanzibarskie kosmetyki są wyrabiane w naturalny sposób, a to gwarantuje zachowanie ich dobroczynnych właściwości już po procesie przetworzenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na popularne na wyspie aromaty zapachowe takie jak delikatny jaśmin czy słodki cynamon, które z łatwością zrelaksują nas już po powrocie do domu i sprawią, że poczujemy się we własnej łazience niczym w luksusowym SPA. 

Suszony kokos 

Gorąca strefa podrównikowa w której znajduje się wyspa sprawia, że temperatura na Zanzibarze niezwykle często wskazuje wartości nawet powyżej 30 stopni Celsjusza! W trakcie takich rajskich upałów lokalni mieszkańcy oraz odwiedzający archipelag turyści niezwykle często posiłkują się najszerzej dostępnym na wyspie sposobem orzeźwienia: zimnym kokosem. 

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Zanzibar i jego pamiątki oferują jednak niespotykane bogactwo możliwości, samo przywiezienie kokosa nie brzmi więc jak najlepszy pomysł – jakby nie patrzeć są one dostępne również a europejskich supermarketach. Co więc warto przywieźć z Zanzibaru? Jego suszoną skorupę! Ta niekonwencjonalna i budżetowa pamiątka z Zanzibaru nieco przypomina muszelki zbierane na plaży, nie wiąże się jednak z katastrofalnymi skutkami dla lokalnego ekosystemu. Jak ją stworzyć? Po wypiciu mleczka kokosowego oraz zjedzeniu miąższu owocu i dokładnym wyczyszczeniu go z resztek organicznych należy poprosić sprzedawcę o przecięcie kokosa na dwie połówki oraz dokładnie wysuszyć go na intensywnym, zanzibarskim słońcu. 

Po powrocie do domu można zakonserwować go wybranym specyfikiem, a tak przygotowana pamiątka z Zanzibaru może służyć jako miseczka, pojemnik na klucze, salonowa dekoracja czy szkatułka na masajską biżuterię! Jedno jest pewne – świadomość, że piliśmy z niej wodę kokosową na rajskiej plaży na pewno sprawi, że będzie wymarzonym upominkiem dla każdego podróżnika. Co więc warto kupić na Zanzibarze? Wszystko co sprawi, że każdego dnia będziemy mogli w zaciszu własnego domu poczuć się jak na jednej z najbardziej egzotycznych wysp świata!

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki na Zanzibarze?

Pamiątki na Zanzibarze są dostępne na każdej uliczce, przy każdym straganie czy przy plaży, największych ich wybór oferuje jednak centrum głównego miasta – Stone Town. Okoliczni sprzedawcy sami z powodzeniem odnajdują spragnionych zakupu pamiątek turystów.

Jakich pamiątek z Zanzibaru nie można zabrać do samolotu?

Do samolotu nie można wnosić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt oraz pamiątek, które zagrażają istnieniu lokalnego ekosystemu: muszli, koralowców i produktów zawierających pochodne zwierzęce. Ograniczenia dotyczą także broni, żywności, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.

Jaki alkohol przywieźć z Zanzibaru?

Na Zanzibarze szczególną popularnością cieszy się lokalna wódka Konyagi wytwarzana z trzciny cukrowej. Równie dobrym wyborem będą tutejsze piwa: Safari Lager, Kilimanjaro i Serengeti.

Czy pamiątki na Zanzibarze są drogie?

Pamiątki na Zanzibarze nie należą do najtańszych, jednak ich cena różni się w zależności od jakości upominków, na którą się zdecydujemy. Należy pamiętać, że w dobrym smaku jest targowanie się, a to daje nam możliwość zbicia ceny pamiątek nawet o połowę.