Jakie pamiątki z Cypru. Co przywieźć z wakacji na Cyprze

Jakie pamiątki z Cypru? Co przywieźć z wakacji na Cyprze?

Ze względu na rosnącą popularność tanich lotów zagraniczne wakacje przestały być czymś niezwykłym. Coraz więcej osób wybiera spędzenie urlopu w ten sposób zamiast wyjazdu nad polskie morze lub w góry. Jedną z najchętniej wybieranych przez Polaków destynacji jest Cypr. To miejsce idealne zarówno dla miłośników beztroskiego leżenia na plaży, jak i amatorów aktywnego wypoczynku. Wyspa oferuje tak dużo atrakcji, że każdy jest w stanie spędzić czas w ulubiony sposób i odświeżyć głowę. W każdym przypadku warto przywieźć z Cypru co najmniej jedną lokalną pamiątkę, która będzie przypominała o przeżytych chwilach.

Co przywieźć z Cypru
Co przywieźć z Cypru / shutterstock.com / Hadrian

Wiele osób planując urlop zastanawia się m.in. kiedy na Cyprze jest ciepło oraz czy na Cyprze są rekiny. To jedne z czynników, które przesądzają o wyborze danego miejsca na wakacyjny wypoczynek. Na szczęście wyspa charakteryzuje się bardzo łagodnymi zimami, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się nawet na sylwester na Cyprze. Choć rekiny są obecne na wyspie, bardzo rzadko podpływają do lądu, dlatego nawet strachliwe osoby nie muszą bać się ich ataku. Nie warto więc zwlekać i przejrzeć oferty all inclusive Cypr, by dostarczyć sobie niezapomnianych wrażeń. Wspomnienia zostaną utrwalone dzięki oryginalnym pamiątkom. Co warto przywieźć z Cypru?

Wino Commandaria

Commandaria jest przez wiele osób nazywane najlepszym europejskim winem. Może się to wydawać zaskakujące, bowiem z produkcją tego trunku kojarzą się bardziej państwa takie jak Francja, Włochy czy Portugalia. To także najstarsze wino w Europie. Ma wzmacniany, deserowy smak, jest produkowane z czerwonych i białych winogron xynisteri i mavro. Legenda głosi, że tym trunkiem delektował się król Anglii Ryszard I Lwie Serce w trakcie pobytu na wyspie. Winogrona na wino Commandaria są zbierane w drugiej połowie września i suszone na słońcu przed obróbką.

Zanim trunek trafi do sprzedaży, dojrzewa przez 2 lata. Już przed wzmocnieniem ma aż 15% alkoholu. W jego smaku można wyczuć miód oraz rodzynki. Dużym atutem jest jego stosunkowo niewielka cena.

od:
1 099 zł
Cypr na wakacje!

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Cyprze!

Lefkaritika

Lefkaritika to tradycyjne koronki wywodzące się z północnego-wschodu wyspy i wpisane na listę niematerializowanego dziedzictwa UNESCO. Ich historia sięga aż XIV w. Według zwyczaju pleceniem koronek zajmują się kobiety, a sprzedażą – mężczyźni. Niegdyś produkowano je głównie w Pano Lefkara i Kato Lefkara, obecnie można je kupić niemal w każdej cypryjskiej wiosce. Podobno zachwycał się nimi sam Leonardo Da Vinci. Osoby zastanawiające się, co kupić na Cyprze, mogą postawić właśnie na tradycyjne produkty.

Halloumi

Będąc na Cyprze nie można nie spróbować lokalnego przysmaku, jakim jest ser halloumi. Tradycyjnie wyrabia się go najczęściej z mieszanki mleka owczego z mlekiem kozim. To półtwardy ser o białej barwie i zawartości 43% tłuszczu. Można go zjeść w postaci surowej lub grillowanej. Eksportowany jest w różne części świata, lecz z oczywistych powodów to na Cyprze spożywa się go najwięcej. Przeciętny Cypryjczyk zjada 8 kg halloumi rocznie. Warto uwzględnić więc ten produkt zastanawiając się, co przywieźć z Cypru.

Cypr - pamiątki
Cypr – pamiątki / shutterstock.com / Jose HERNANDEZ Camera 51

Loukoumi

Loukoumi, czyli inaczej rachatłukum, jest tradycyjnym przysmakiem pochodzącym z Imperium Osmańskiego. To żelowe kostki wytwarzane ze skrobi mąki pszennej bądź ziemniaczanej i otoczone w cukrze pudrze. Podawane są np. jako dodatek do kawy. Cypryjskie sklepy oferują różne smaki przekąski. Dostępne są zarówno te prostsze, np. truskawka czy mięta, jak również prestiżowe, takie jak te z dodatkiem aromatu owoców cytrusowych. Przekąska nie jest droga, więc idealnie nadaje się na pamiątkę lub prezent.

Likier Filfar

Na Cyprze można spróbować wielu lokalnych alkoholi. Jednym z nich jest likier Filfar. Dostępny jest on w różnych smakach – tradycyjnym pomarańczowym, cytrynowym, mandarynkowym, a nawet z aromatem bergamotki. Można go użyć do przygotowania drinków, np. Margharity lub Long Island Ice Tea. Tradycyjnie napój wytwarzany jest na wsi Monagri. Nie jest to jednak bardzo stary trunek, bowiem jego produkcja ma początki w latach 40-tych ubiegłego wieku.

od:
1 099 zł
Cypr na wakacje!

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Cyprze!

Zivania

Zivania to kolejny trunek, który można przywieźć jako pamiątkę z Cypru. Polubią go miłośnicy mocniejszych alkoholi. Do produkcji destylatu wykorzystuje się wspomniane już winogrona mavro i xynisteri, lecz ma on znacznie większą moc niż opisywane wino oraz likier. Zivania to wódka o 45% mocy, a w niektórych przypadkach nawet 60%. Najlepszej jakości trunki pochodzą od lokalnych specjalistów, a nie ze sklepowych półek. Wytwarzane są bez dodatku cukru. Ich historia sięga prawdopodobnie XIV wieku. Tak jak w przypadku polskiej wódki, napój smakuje najlepiej dobrze zmrożony.

Kawa

Kawa zdecydowanie cieszy się na Cyprze popularnością – mieszkańcy wyspy spożywają około 5 kg napoju rocznie na osobę! To więc dobre miejsce na zakup ziaren wysokiej jakości. Są one powszechnie dostępne w sklepach, więc warto zaopatrzyć się w małą, wygodną do przetransportowania paczkę. Takie produkty kosztują zaledwie kilka euro. Miłośnicy kawy nie muszą już więc dłużej zastanawiać się, co warto kupić na Cyprze.

Srebrna biżuteria

Osoby, którym zależy na zakupie pamiątek mogących przetrwać dłużej niż trunki lub przekąski, powinny zastanowić się nad tradycyjną cypryjską biżuterią. Produkowana jest ona od setek lat we wsi Lefkara. Warto wiedzieć, że cena srebra na Cyprze jest nieco niższa niż w Polsce, więc pobyt na wyspie to idealna okazja do zaopatrzenia się w naszyjniki, bransoletki czy kolczyki. Alternatywę stanowią nieco droższe wyroby ze złota. Powszechnie spotykane są również produkty z miedzi.

Oliwa

Z wycieczki na Cypr warto zabrać ze sobą do kraju wysokiej jakości oliwę. To składnik mający duże znaczenie dla smaku cypryjskich potraw, dostępny jest więc w wielu miejscach. Najlepiej oczywiście zaopatrzyć się w oliwę w jednym z miejsc, w których kupują ją lokalsi. W miejscach przystosowanych pod turystów może ona kosztować więcej.

Pamiątki z Cypru
Pamiątki z Cypru / shutterstock.com / Jose HERNANDEZ Camera 51

Dewocjonalia

Popularnością cieszą się również religijne pamiątki z Cypru. Dominującą religią na wyspie jest prawosławne chrześcijaństwo. Rzymscy katolicy stanowią zaledwie około 3% wiernych zamieszkujących Cypr. Co warto kupić z tej kategorii pamiątek? Najczęściej spotykane są m.in. ikony lub krzyże. Większość osób to członkowie Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Cypru, którzy słyną z bogato zdobionych drobiazgów.

Zioła

Dobra kuchnia jest bardzo ważna dla osób zamieszkujących Cypr. Co kupić, by przedłużyć pamięć o lokalnych przysmakach? Warte uwagi są m.in. cypryjskie zioła. Dostępnych jest ich wiele rodzajów dzięki szerokiej hodowli. Można zaopatrzyć się m.in. w oregano, bazylię, szałwię, liście laurowe, tymianek, rumianek czy miętę. Zioła mają zdecydowanie lepszy aromat i moc od tych spotykanych w polskich sklepach, dlatego świetnie sprawdzą się jako pamiątki. Cypr słynie z dobrze doprawionych potraw.

Dzbany, talerze i ceramika

Ozdobne naczynia są charakterystyczne dla cypryjskiej kultury. Niektóre dzbany mają naprawdę okazałe rozmiary. Można jednak zdecydować się na pamiątkę w postaci mniejszych dzbanków i dekoracyjnych talerzyków. Dodatki z tej kategorii mogą stać na półce i stanowić oryginalny akcent w aranżacji wnętrza.

od:
1 099 zł
Cypr na wakacje!

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Cyprze!

Oko Proroka

Choć tego typu pamiątki kojarzą się głównie z Turcją, można je kupić również na Cyprze. Oko Proroka to znany od wieku amulet, który jest powszechnie spotykany na każdym kroku i ma przynosić szczęście. Nie jest drogi i według wierzeń ma chronić przed złym losem. Taka pamiątka z Cypru będzie więc odpowiednia dla osób fascynujących się lokalną kulturą i zwyczajami.

Miód

Miód to kolejna rzecz, której powinny skosztować osoby odwiedzające Cypr. Pamiątki w takiej postaci stanowią też nie lada gratkę dla osób, które zostaną nimi poczęstowane w Polsce. Najsłynniejszym i najbardziej cenionym miodem z Cypru jest tymiankowy miód Tziverti, ogłoszony w 2019 roku najlepszym miodem świata. Dostępne są oczywiście również inne rodzaje przysmaków. Związane jest to z powszechnym występowaniem różnych ziół i roślin na wyspie. Zakupić można więc m.in. miody z owoców cytrusowych, lawendy czy tymianku. Najlepszy smak mają produkty pochodzące od lokalnych farmerów. Tego typu pamiątki to jeden z powodów, by odwiedzić wyspę. Cypr plaże ma jedne z najpiękniejszych na świecie, wrażenie robią też krajobrazy i pyszne przysmaki. Nie warto więc zwlekać, tylko szukać korzystnych ofert i lotów. Cypr wakacje last minute cieszą się dużą popularnością!

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki na Cyprze?

Różne pamiątki z wyspy można zakupić w innych miejscach. W przypadku produktów spożywczych najlepiej jest szukać u lokalnych dostawców, którzy oferują wyroby najwyższej jakości w przystępnych cenach. Gadżety i drobiazgi są z kolei powszechnie dostępne na straganach i w sklepach z pamiątkami.

Jakich pamiątek z Cypru nie można zabrać do samolotu?

Podróż powrotna z wyspy wiąże się z pewnymi ograniczeniami, dlatego warto dowiedzieć się, co można przywieźć z Cypru samolotem. Restrykcje nie odbiegają znacząco od powszechnie przyjętych standardów, lecz dla niektórych może być zaskoczeniem, że produkty zakupione w części tureckiej mogą zostać skonfiskowane, jeśli ich wartość przekracza 135 euro. Jeśli chodzi o produkty akcyzowe, można zabrać ze sobą maksymalnie 1 l alkoholu i 2 paczki papierosów. Nie wolno natomiast wywozić nasion roślin.

Jaki alkohol przywieźć z Cypru?

Cypr słynie z wysokiej jakości alkoholu. Warto zaopatrzyć się m.in. w wymienione wyżej wino Commandaria, likier Filfar oraz Zivanię. Miłośnicy piwa powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na napoje KEO oraz Leon, które cieszą się szczególną popularnością wśród osób mieszkających na wyspie i odwiedzających ją.

Czy pamiątki na Cyprze są drogie?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o cenę pamiątek z Cypru nie jest łatwa. Wiele produktów, w tym spożywczych, kosztuje stosunkowo niewiele, dlatego nadaje się świetnie do zabrania ze sobą. Warto mieć jednak na uwadze, że w miejscach takich jak stragany przeznaczone dla turystów ceny produktów mogą być wyższe niż w przypadku zwykłych sklepów.