Czy na Cyprze są rekiny

Cypr – rekiny. Czy na Cyprze są rekiny?

Czy na Cyprze są rekiny? Czy turyści powinni obawiać się ataków rekinów na plaży? Odpowiedź brzmi: obecność rekinów jest potwierdzona, ale nie ma powodów do obaw jeśli chodzi o atak na ludzi. Rekiny te bardzo rzadko podpływają do lądu.

Cypr - rekiny
Cypr – rekiny. Photo by Secret Travel Guide on Unsplash

Nurkowanie na Cyprze jest bardzo popularną i bezpieczną aktywnością, właśnie ze względu na praktycznie całkowity brak niebezpieczeństwa ze strony drapieżników. 

Zobacz też czy w Albanii są rekiny oraz czy na Dominikanie są rekiny

Cypr – rekiny. Co należy wiedzieć?

Cypr to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, w którym potwierdzono istnienie kilkudziesięciu gatunków rekinów. Wielu z nich nie widziano przez dłuższy czas, dlatego można przypuszczać, że są to gatunki, które wyginęły. Tylko 10 gatunków rekinów zamieszkujących wody Morza Śródziemnego jest potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka.

od:
1 099 zł
Cypr na wakacje!

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Cyprze!

Większość z nich pływa z dala od brzegu. Rekiny często są widziane na północnym brzegu Cypru, ze względu na ich szlak migracyjny, jaki tamtędy prowadzi. Gatunkami, jakie widziano u brzegu są przeważnie niegroźne dla ludzi rekiny tygrysie.

Zobacz również najlepsze oferty last minute Cypr oraz Cypr all inclusive

Rekiny na Cyprze. Czy zdarzają się ataki rekinów na Cyprze?

Rekiny na Cyprze atakujące ludzi to rzadkość. Jak dotąd odnotowano jeden atak, który wydarzył się ponad sto lat temu w Larnace.

Rekiny na Cyprze
Rekiny na Cyprze. Photo by Antoine Angoulvant on Unsplash

Miał miejsce 23 września 1901 roku i był śmiertelny w skutkach. Poza tym jednym przypadkiem nie odnotowano żadnej sytuacji, w której rekin zagrażałby bezpieczeństwu ludzi.

Czytaj również kiedy jechać na Cypr

Czy rekiny na Cyprze są niegroźne dla ludzi?

Przy wybrzeżu pływają przede wszystkim rekiny tygrysie żywiące się głównie innymi rybami i żółwiami. Naukowcy nie stwierdzają, aby osobniki podpływające na wybrzeże Cypru były groźne dla ludzi. Dzięki temu możemy być pewni, że wypoczynek, a także nurkowanie na Cyprze jest pozbawione ryzyka związanego z atakiem tego rodzaju drapieżników.

Sprawdź również czy w Egipcie są rekiny

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

W sytuacji, gdy zobaczymy rekina powinniśmy przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli spotkanie ma miejsce podczas nurkowania z dala od lądu najlepiej dla bezpieczeństwa oddalić się spokojnie. Na pewno warto nie spuszczać go z oczu, bo taki widok to naprawdę rzadkość.

od:
1 099 zł
Cypr na wakacje!

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Cyprze!

W przypadku, gdy widzimy rekina blisko plaży, jesteśmy bezpieczni, ale możemy ostrzec osoby, które są w wodzie w tej okolicy. Nie powinno im nic grozić, jednak warto, aby wiedziały co obok nich pływa. A potem nie pozostaje nic innego jak podziwiać ten rzadki widok i uwiecznić moment na zdjęciu lub filmie.

Czytaj także czy w Grecji są rekiny

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czytaj również:

Aplikacja
Czy na Cyprze możemy spotkać rekina?

Tak, okazuje się, że na Cyprze można spotkać rekina, jednak są to bardzo rzadkie sytuacje. Rekiny niezbyt często podpływają na wybrzeże Cypru. Możemy być zatem spokojni jeśli chodzi o bezpieczeństwo związane z ich obecnością w morzu. Gatunki zaobserwowane w wodach Cypru nie podpływają bliżej ze względu na to, że na lądzie nie ma pożywienia, jakiego szukają. Nie mają zatem powodu, żeby podpływać do plaż Cypru.

Rekiny – Cypr. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Rekiny na Cyprze nie są groźne dla ludzi. Gatunki, jakie można spotkać w tym miejscu to przede wszystkim rekiny tygrysie żywiące się głównie rybami i żółwiami. Odnotowano tylko jeden przypadek ataku rekina na człowieka na wodach Cypru. W roku 2020 także zaobserwowano rekina przy wodach Cypru, który tym razem nie miał zamiaru nikogo atakować.

Ataki rekinów na Cyprze. Czy są możliwe?

Ostatnimi czasy nie było żadnego incydentu związanego z atakiem rekina na człowieka. Ostatni wydarzył się aż ponad sto lat temu. Zdaniem ekspertów rekiny obecnie pływające po Morzu Śródziemnym w okolicach Cypru są całkiem niegroźne dla plażowiczów.