Czy w Egipcie są rekiny

Egipt – rekiny. Czy w Egipcie są rekiny?

Według powszechnie panującego stereotypu, rekiny są postrzegane przez ludzi jako jedne z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda, bo z ponad 300 istniejących gatunków, tylko kilka stanowi realne zagrożenie dla człowieka.

Rekiny w Egipcie. Czy zdarzają się ataki rekinów w Egipcie?

Egipt od kilku lat cieszy się niezmienną popularnością jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy. Pełne słońce, mnogość egipskich plaż, niepowtarzalne krajobrazy – to wszystko kusi turystów, by choć raz udać się do tego pięknego kraju. Wielu z nich kusi perspektywa nurkowania wśród zapierających dech w piersiach raf koralowych.

Rekiny w Egipcie
Rekiny w Egipcie. Photo by Antonio Janeski on Unsplash

Nic dziwnego zatem, że jednym z dość często zadawanych pytań jest to czy w Egipcie istnieje ryzyko zaatakowania przez rekina. Niestety pytanie na tą odpowiedź jest twierdząca. Według ogólnodostępnych statystyk od roku 1899 do roku 2015 zanotowano ponad 20 ataków rekinów, z czego 6 było atakami śmiertelnymi.

od:
1 939 zł
Wakacje w Egipcie

Sprawdź oferty na wakacje w Egipcie

Mimo, że Egipt plasuje się na jednym z ostatnich miejsc jeśli chodzi o częstotliwość ataków, warto pamiętać o zachowaniu ostrożności zwłaszcza podczas uprawiania sportów wodnych czy nurkowania.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute do Egiptu oraz all inclusive Egipt

Czy rekiny w Egipcie są niegroźne dla ludzi?

Nie da się jednoznacznie określić jakie gatunki rekinów występują w Egipcie. Wszystko zależy od miejsca, które obraliśmy jako potencjalne dla naszej wyprawy. Największe prawdopodobieństwo spotkania rekina przypada na miejsca oddalone od lądu.

Egipt rekiny
Egipt rekiny. Photo by Aviv Perets on Unsplash

Do najczęściej spotykanych gatunków zaliczyć można rekina młota czy  żarłacza białopłetwego, przy czym drugi z wymienionych gatunków zaliczany jest do gatunków niebezpiecznych dla człowieka. Zaznaczyć jednak należy, że niezwykle rzadko rekiny atakują bez wyraźnego powodu. 

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Zobacz również ile trwa lot do Egiptu oraz sprawdź jaka jest pogoda w Egipcie przez cały rok

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

Przede wszystkim należy przyjąć do wiadomości, że mitem jest fakt, iż rekiny celowo polują na człowieka. Głównym z powodów ataków jest chęć zdobycia pożywienia lub obrona swojego terytorium.  W chwili kiedy rekin stanie na naszej drodze musimy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należą do nich :

od:
1 939 zł
Wakacje w Egipcie

Sprawdź oferty na wakacje w Egipcie

  • staraj się nie okazywać lęku
  • zachowaj spokój
  • nie machaj rękami i nogami, nie próbuj uciekać
  • w miarę możliwości ustaw się w pozycji pionowej i obserwuj rekina
  • jeżeli rekin przystępuje do ataku staraj się bronić: uderzaj w nos, oczy a najlepiej w skrzela, które są najbardziej wrażliwe (warto mieć przy sobie jakiś przedmiot na wszelki wypadek, np.latarkę)

Czytaj również:

Aplikacja
Czy w Egipcie możemy spotkać rekina?

Tak. W wodach opływających Egipt można spotkać rekina i mimo, że są to spotkania dość częste to niekoniecznie wiążą się one z ryzykiem ataku na człowieka

Rekiny – Egipt. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Wszystko tak naprawdę zależy od gatunku, na który natrafimy. Do najbardziej groźnych dla ludzi należą żarłacz biały, żarłacz tygrysi czy żarłacz tępogłowy. Wiele zależy również od naszego zachowania, Wykluczone jest schodzenie pod wodę jeśli posiadamy otwarte rany lub otarcia. Zabronione jest także celowe drażnienie rekina i paniczne zachowanie jeśli pojawi się w naszym pobliżu.

Ataki rekinów w Egipcie. Czy są możliwe?

Tak. Ataki rekinów w Egipcie są możliwe. Oficjalne dane mówią o 14 atakach rekina na człowieka w ciągu ostatnich 30 lat z czego trzy były przypadkami śmiertelnymi. W zasadzie co roku można spotkać się z doniesieniami odnośnie ataków rekinów, jednak w dużej mierze są to ataki sprowokowane poprzez niewłaściwe zachowanie człowieka, gdyż naturalnie rekiny nie polują na ludzi.