Czy na Malcie są rekiny

Malta – rekiny. Czy na Malcie są rekiny?

Malta to archipelag wysp znajdujący się na Morzu Śródziemnym. Położony jest się pomiędzy Sycylią a północnym wybrzeżem Afryki. Okres letni na Malcie trwa około 8 miesięcy, wysokie temperatury utrzymują się prawie cały rok. Jej klimat, bliskie położenie w stosunku do kontynentalnej Europy oraz tanie loty sprawiły, że Malta stała się popularną celem podróży polskich turystów w ostatnich latach.

Malta - rekiny
Malta – rekiny. Photo by Isha Sharma on Unsplash

Malta, rekiny, bezpieczeństwo. Jeżeli zamierzasz spędzić wakacje w maltańskich wodach, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy można spotkać w nich rekiny. 

Malta — rekiny. Co należy wiedzieć?

Czy na Malcie są rekiny? Malta, jako iż otoczona jest wodami śródziemnomorskimi, może stanowić miejsce spotkania rekinów. Znanych jest przynajmniej 36 różnych gatunków rekinów zamieszkujących maltańskie wódy w tym rekiny młoty, żarłacze białe i rekiny błękitne.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Zgodnie z doniesieniami Florida Museum of Natural History, od 1907 roku zanotowano 22 niesprowokowanych przez człowieka ataków białego rekina na terenie Morza Śródziemnego. 

Zobacz także kiedy jechać na Maltę

Rekiny na Malcie. Czy zdarzają się ataki rekinów na Malcie?

Tak, na Malcie miały miejsce ataki rekinów. Jednak w całej historii było ich jedynie kilka, źródła podają 3 lub 4. Śmiertelne incydenty zostały odnotowane 1890 oraz 1907 roku i dotyczyły rybaków. W każdym z nich zmarły dwie osoby. Źródła jednak nie są zgodne i możliwe jest, że te dwa incydenty były po prostu jednym. Inny atak miał miejsce w 1956 roku, kiedy to nauczyciel, pływając w maltańskich wodach wraz z uczniem, został porwany przez żarłacza białego i zaginął.

Rekiny - Malta
Rekiny – Malta. Photo by Orimi Protograph on Unsplash

Kolejny wypadek miał miejsce w 2010 roku, gdy windsurfer, wedle własnych zeznań, miał być zaatakowany przez rekina. Został uratowany, jednak incydent poważnie wpłynął na jego stan psychiczny. Wiele osób poddaje w wątpliwość jego zeznania, ugryzienia na desce nie wyglądają na robotę rekina, również inne aspekty zdarzenia podlegają wątpliwości.

Sprawdź także najlepsze oferty last minute Malta

Czy rekiny na Malcie są niegroźne dla ludzi?

Rekiny — Malta i jej wody obfitują w te ryby, jednak nie stanowią realnego zagrożenia dla ludzi. Większość z nich to małe osobniki, nie zbliżają się do turystycznych plaż. Ponadto szacuje się, że z powodu połowu rekinów na zupę z ich płetw, populacja w ostatnich latach mocno spada.

Rekiny na Malcie
Rekiny na Malcie. Photo by Mariana Proença on Unsplash

Bardzo często ludzie mylą duże tuńczyki z rekinami, po czym zgłaszają to służbom. Informacje o spotkaniu z „dużymi rybami” nagłaśniane są w mediach, a następnie okazuje się, że nie były to rekiny ani żadne inne, zagrażające człowiekowi gatunki ryb.

Przeczytaj także jak wygląda sylwester na Malcie

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

Zachować spokój. Jeżeli, mimo bardzo małego prawdopodobieństwa spotkamy jednak rekina podczas wakacji na Malcie, nie panikujmy. Jeżeli nie będziemy oddalać się od plaży, mostu czy łodzi, najprawdopodobniej nic nam nie grozi. Jeżeli rekin pojawi się w zasięgu wzroku, jak najszybciej, jednak powoli i spokojnie, zacznijmy kierować się do bezpiecznego punktu — brzegu, pomostu itp.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Nie wykonujmy gwałtownych ruchów, nie krzyczmy, nie panikujmy. Warto przed wyjazdem rozeznać się w temacie i poczytać też o tym, jak zachować się w przypadku rzeczywistego zagrożenia i ataku rekina. 

Sprawdź również najlepsze oferty all inclusive Malta

Czytaj również:

Aplikacja
Czy na Malcie możemy spotkać rekina?

Tak, rekiny występują w wodach maltańskich, jednak spotkanie z nimi jest bardzo mało prawdopodobne.

Rekiny — Malta. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Rekiny na Malcie są raczej niegroźne dla ludzi. Warto jednak, dla własnego spokoju nie wypływać samotnie na głębokie wody i pozostać blisko brzegu.

Ataki rekinów na Malcie. Czy są możliwe?

Tak. Na Malcie zostały odnotowane 3 ataki rekinów w ubiegłym wieku oraz jeden w XXI w. Jego autentyczność jest jednak wątpliwa.