Pływając w ciepłych wodach u wybrzeży Chorwacji rzadko myślimy o tym, że w błękitnej toni może się czaić śmiertelne niebezpieczeństwo. Rekiny, bo o nich mowa występują we wszystkich morzach i oceanach na świecie, nie powinien więc dziwić fakt, że zamieszkują także „nasze” Morze Śródziemne. Czy faktycznie jest się czego obawiać i jak się zachować w sytuacji bliskiego spotkania z tymi potencjalnie niebezpiecznymi zwierzętami?
Chorwacja – rekiny. Co należy wiedzieć?
Czy w Chorwacji są rekiny? Odpowiedź brzmi: tak! W zalewie Morza Śródziemnego występuje około 50 gatunków rekinów, ale zakłada się, że zaledwie 10 gatunków może być niebezpiecznych dla człowieka. Natomiast szacuje się, że w akwenie centralnego i południowego Adriatyku czyli właśnie u wybrzeży Chorwacji żyje około 30 gatunków rekinów, a ich stan ilościowy powoli i systematycznie wzrasta, co związane jest ochroną gatunkową tych zwierząt. Największe spośród występujących to osiągający nawet 12 metrów rekin olbrzymi i inne spore gatunki długosz par, sześcioszpar szary rekin piaskowy, ostronosy i kosogon.
Prawdopodobieństwo spotkania rekinów, które mimo swoich rozmiarów są stworzeniami płochliwymi i stroniącymi od ludzi jest tych wodach niezwykle małe, a każde takie wydarzenie staje się nie lada sensacją.
Ostania taka sytuacja miała miejsce w 2021 roku, w marcu, gdy załoga jachtu „Sistrum” zauważyła dwie wystające płatwy na linii wody. Rzecz działa się w pobliżu wyspy Cres. Jak ustalono płetwy należały do długoszpara zwanego też rekinem olbrzymim – drugiej co do wielkości ryby na naszej planecie. Był to zaledwie 35 raz, gdy rekina tego gatunku zauważono na chorwackich wodach.
Sprawdź również najlepsze lasty do Chorwacji oraz przejrzyj ranking najpiękniejszych plaż w Chorwacji
Rekiny w Chorwacji. Czy zdarzają się ataki rekinów w Chorwacji?
Rekiny w Chorwacji w ciągu ostatnich 120 lat dokonały jedynie 12 udokumentowanych ataków na człowieka, przy czym ostatni taki przypadek miał miejsce w 1974 roku.
W 2008 roku słoweński nurek Damjan Pasek polując z harpunem został zaatakowany przez rekina zwabionego najprawdopodobniej krwią ryby, ale słoweniec szczęśliwie uszedł z życiem. Po przebadaniu zęba rekina, który pozostał w ranie stwierdzono, że za atak odpowiedzialny był żarłacz biały.
W 2010 r. odnotowano około 20 zaginięć pływaków i nurków w wodach chorwackich, lecz przypisywanie tego stanu rzeczy atakom rekinów lub innych niebezpiecznych morskich zwierząt byłoby sporym nadużyciem.
Zobacz także kiedy jechać do Chorwacji
Czy rekiny w Chorwacji są niegroźne dla ludzi?
Chorwacki Państwowy Instytut Ochrony Przyrody podał, że wybrzeża Chorwacja rekiny zamieszkują na stałe lub pojawiają się na nich okazjonalnie migrując głównie z zachodniej części Morza Śródziemnego lub z wód Oceanu Spokojnego.
Wśród nich znajdziemy okrytego złą sławą żarłacza białego czyli słynnego rekina ludojada oraz ostronosa. To te dwa gatunki uchodzą za najbardziej niebezpieczne dla człowieka, ale spotkanie z nimi jest niezwykle mało prawdopodobne. Dość powiedzieć, że istnieje tylko 60 udokumentowanych przypadków spotkania żarłacza białego w okolicznych wodach.
Czytaj także ile trwa lot do Chorwacji oraz sprawdź najlepsze oferty all inclusive Chorwacja
Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?
Naukowcy i przyrodnicy, którzy zajmują się biologią rekinów wskazują kilka podstawowych zasad, do których należy się zastosować by zminimalizować ryzyko ataku zwierzęcia:
- Nie wolno ich zaczepiać, próbować karmić czy głaskać
- Gdy przepływają obok nie należy za nimi płynąć lub wpływać pomiędzy nie
- Nie należy wpadać w panikę, wykonywać szybkich ruchów i nie próbować uciekać
- W miarę możliwości należy przyjąć pozycję wertykalną (pionową)
- Gdy jesteśmy w grupie nie należy się rozdzielać
- Gdy wydaje się, że rekin może zaatakować warto mieć przy sobie latarkę lub inny przedmiot, którym można go odepchnąć
- Jeśli zwierzę zachowuje się agresywnie i ewidentnie atakuje warto poszukać miejsca do którego można przylgnąć np. skały
- W razie ataku należy uderzyć rekina w oczy lub skrzela- to najbardziej wrażliwe miejsca
- Jeśli mamy możliwość wyjścia z wody należy spokojnie, bez nadmiernego chlapania czy wierzgania wyjść na brzeg do pomostu, łodzi lub innego bezpiecznego miejsca
Przede wszystkim należy stanowczo stwierdzić, że rekiny nie szukają kontaktu z człowiekiem, który nie jest dla niego atrakcyjny w roli potencjalnej ofiary ze względu na stosunkowo niewielką ilość tłuszczu. Choć jednak realne zagrożenie rekiny Chorwacja jest bardzo niskie trzeba bezwzględnie zachować czujność, ostrożność i zdrowy rozsądek.
Przeczytaj również czy na Malediwach są rekiny oraz czy na Zanzibarze są rekiny
Czytaj również:
Tak, w Chorwacji możliwe jest spotkanie rekina, jednak prawdopodobieństwo, że tak się stanie jest bardzo małe.
Rekiny występujące w wybrzeżach Chorwacji są większości niegroźne dla ludzi, ale każde spotkanie nimi należy traktować jako potencjalnie zagrażające życiu.
W przeszłości zdarzały się w Chorwacji przypadki ataków rekinów na ludzi, są to jednak incydenty skrajnie rzadkie.