Soft All Inclusive

All Inclusive Soft – co to znaczy? Wyjaśniamy czym są oferty z opcją All Inclusive Soft

W latach 70-tych na Karaibach powstała innowacyjna jak na tamte czasy formuła All Inclusive która w dosłownym tłumaczeniu oznaczała „wszystko w cenie”.  Według zamysłu pomysłodawców taka opcja wypoczynku miała wyeliminować konieczność ponoszenia przez turystów dodatkowych kosztów podczas pobytu w hotelu.

All Inclusive soft - co to znaczy
All Inclusive soft – co to znaczy. Photo by Marvin Meyer on Unsplash

Z czasem formuła All Inclusive została zmodyfikowana i powstało wiele jej opcji określających zakres wyżywienia i bezpłatnych atrakcji. Jedną z nich jest formuła All Inclusive Soft. Co to znaczy All Inclusive Soft, co ona zawiera i czy i kiedy warto korzystać z tej alternatywy?   

All Inclusive Soft – co to znaczy?

Nazwa All Inclusive Soft wzięła się od ang. soft drinks – zwrotu  oznaczającego napoje bezalkoholowe. Takie nazewnictwo ma swoją przyczynę – to właśnie brak mocnych alkoholi w tej ofercie i nieograniczona dostępność jedynie napojów bezalkoholowych jest główną choć nie jedyną różnicą między opcją All Inclusive i All Inclusive Soft. Czasem opcja soft w ofercie hotelu nazywana jest również lekką.

od:
999 zł
Wakacje All Inclusive

Sprawdź najlepsze oferty All Inclusive

Warto w tym momencie zauważyć, że hotele dywersyfikujące ofertę w zakresie All Inclusive zazwyczaj proszą gości o noszenie różnokolorowych bransoletek, dzięki którym personel może łatwo zidentyfikować jaką opcję wykupiła dana osoba.

Sprawdź również najlepsze oferty last minute

Co zazwyczaj obejmuje ta forma AI?

Odpowiedź na pytanie co obejmuje All Inclusive Soft wcale nie jest taka prosta, ponieważ wiele hoteli ustala własne zakresy tej formuły. Czasem opcja ta jest maksymalnie okrojona i uboga, a czasem niewiele różni się od standardowego All Inclusive. Nie ma odgórnych regulacji prawnych, co powinno się wśród gwarantowanych usług znaleźć, ale hotel ma obowiązek określić zakres softu w umowie. Dlatego tak ważne jest, by wybierając tę opcję na wakacyjny wypoczynek wnikliwie przestudiować ofertę hotelu.  

Co obejmuje All Inclusive Soft
Co obejmuje All Inclusive Soft. Photo by Shifaaz shamoon on Unsplash

Najczęściej turyści mają zapewnione trzy posiłki dziennie czyli śniadanie, lunch lub obiad i kolację w wyznaczonych porach oraz limitowane lub nie napoje bezalkoholowe. Czasem nawet napoje bezalkoholowe podawane są jedynie podczas posiłków. Ponadto niektóre hotele wliczają w cenę softu wybrane napoje alkoholowe np. piwo lub wino do obiadu i kolacji lub tylko do kolacji.  

Reasumując All Inclusive Soft co obejmuje standardowo:

  • 3 posiłki dziennie w określonych godzinach
  • wodę do posiłków
  • zimne i gorące napoje w określonych porach
  • napoje bezalkoholowe z dystrybutorów
  • lane wino i piwo do określonych posiłków

All Inclusive Soft z reguły obowiązuje od śniadania do późnego wieczora. 

Czego nie obejmuje?

Wiedząc All Inclusive Soft co zawiera do pełnego obrazu sytuacji warto mieć świadomość jakich udogodnień raczej nie należy się spodziewać wybierając tę formułę. I znów oferta poszczególnych hoteli może znacząco się w tym zakresie różnić. 

Po pierwsze i najważniejsze opcja soft zazwyczaj nie jest dostępna całodobowo. Ponadto zwykle nie obejmuje bezpłatnych usług dodatkowych takich jak programy animacyjne, zajęcia sportowe, warsztaty lub SPA czyli de facto wyklucza możliwość korzystania z całej dostępnej infrastruktury hotelowej.

od:
999 zł
Wakacje All Inclusive

Sprawdź najlepsze oferty All Inclusive

Nie znajdziemy tu także bezpłatnych wycieczek po okolicy czy darmowego busa, autokaru albo transferu na plażę czy do okolicznych miejscowości.

W tę opcję rzadko jest też wliczany bezpłatny dostęp do Internetu czy pralni.  Zdarza się, że opcja soft jako uboższa nie obejmuje bezpłatnego korzystania z przyhotelowego parku wodnego lub bezpłatnych leżaków na hotelowej plaży.  

Jeśli chodzi o zakres wyżywienia, to wyłączone są mocne alkohole, koktajle, oferta barów przybasenowych, a także przekąski między posiłkami.

Sprawdź również lasty do Egiptu i lasty do Turcji

Czy warto lecieć na urlop w lekkiej formie AI?

Na pewno warto rozważyć tę formułę rozliczenia zapoznając się z indywidualną ofertą hotelu i przestudiowaniem co zawiera All Inclusive Soft w przypadku obranej destynacji.

Bez wątpienia turyści powinni wybrać formułę All Inclusive Soft jeśli spędzają sporo czasu poza hotelem np. zwiedzają albo lubią próbować lokalnej kuchni. To także dobra opcja dla tych, którzy piją niewiele alkoholu i nabijanie ceny przez tzw. procenty zwyczajnie im się nie kalkuluje.

Wczasy z opcją All Inclusive Soft
Wczasy z opcją All Inclusive Soft. Photo by Sébastien Jermer on Unsplash

All inclusive Soft to znakomita opcja dla tych, którzy szukają tzw. złotego środka czyli z jednej strony chcą mieć zapewnioną opiekę hotelową i wyżywienie na podstawowym poziomie, a z drugiej wolność z uwagi na mniejszą ilość zainwestowanych pieniędzy. Dość powiedzieć, że według szacunków średnia różnica między opcją All inclusive a dwoma posiłkami bez napojów może wynosić nawet 800 zł.   

Z drugiej strony ta forma rozliczenia z hotelem raczej nie jest rekomendowana na wakacje dla rodzin z dziećmi, które spędzają sporo czasu na terenie ośrodków, a standardowy brak przekąsek i deserów może się w takim przypadku okazać sporą niedogodnością.

Na wakacje do jakich krajów warto skorzystać z All Inclusive Soft?

Wiedząc All Inclusive Soft co to łatwo zauważyć, że warto z niej skorzystać zwłaszcza w przypadku krajów, gdzie:

  • dużo zwiedzamy i nie spędzamy całego pobytu lub większości czasu w hotelu
  • regularne ceny posiłków i napojów alkoholowych w danym kraju są niskie
  • oferty hotelu między opcją All Inclusive a All Inclusive Soft są zbliżone
  • nie zależy nam na korzystaniu z infrastruktury hotelowej i usług dodatkowych
  • hotele mają ubogie zaplecze sportowo-rekreacyjne
od:
999 zł
Wakacje All Inclusive

Sprawdź najlepsze oferty All Inclusive

Wszystko więc zależy od indywidualnych preferencji klienta, jego realnych potrzeb i charakteru wyjazdu. Na pewno warto opcję tę wybierać np. wybierając się na wczasy last minute Europa i innych uchodzących za bezpieczne, w których zwiedzanie na własną rękę i lokalna kuchnia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia.

Czytaj również:

Aplikacja
Czym jest All Inclusive Soft?

All Inclusive Soft to bardziej okrojona wersja formy All Inclusive. Jej zakres może się znacznie różnić w zależności od hotelu.

Co standardowo obejmuje All Inclusive Soft?

Standardowo All Inclusive Soft obejmuje 3 posiłki dziennie oraz napoje bezalkoholowe (często także limitowane).

Czego zazwyczaj nie obejmuje All Inclusive Soft?

Wybierając opcję All Inclusive Soft najczęściej trzeba dodatkowo płacić za alkohole, usługi hotelowe oraz korzystanie z infrastruktury hotelowej.