Czy na Malediwach są rekiny

Malediwy – rekiny. Czy na Malediwach są rekiny?

Malediwy to piękny kraj z wieloma wyspami na Oceanie Indyjskim. Wielu turystów przyciągają tu niezwykłe krajobrazy, gorący klimat, białe piaszczyste plaże na Malediwach, czysta woda oraz malownicze rafy.

Malediwy - rekiny
Malediwy – rekiny. Photo by Ahmed Yaaniu on Unsplash

Jedną z głównych atrakcji na Malediwach jest niewątpliwie nurkowanie pośród raf koralowych. Dostarcza ono niezapomnianych wrażeń – na dnie podziwiać można wspaniałe ogrody koralowe, strome ściany, a nurkowanie w kanałach między atolami zwiększa szansę na spotkanie z dziko żyjącymi rybami. Pod wodą obserwować można płaszczki, wiele gatunków małych kolorowych rybek, wieloryby, a także rekiny rafowe. 

Sprawdź też jaka jest pogoda na Malediwach przez cały rok

Malediwy – rekiny. Co należy wiedzieć?

Wiele osób przed wyjazdem w ten piękny rejon świata zadaje sobie pytanie, czy na Malediwach są rekiny? Odpowiedź brzmi: tak i to wcale nie mało. Wybierając się na Malediwy rekiny dostajemy w pakiecie, zwłaszcza wtedy, kiedy zdecydujemy się na wyprawę w podwodne głębiny.

od:
5 100 zł
Wakacje na Malediwach!

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malediwach

Można nawet powiedzieć, że nurkowanie z rekinami stało się w tym miejscu jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych. Jest to niecodzienna okazja, aby zobaczyć rekiny żyjące w swoim naturalnym środowisku. I jak się okazuje jest to całkowicie bezpieczne. Ponadto podczas nurkowania praktycznie nie ma takiej możliwości, aby nie natknąć się przynajmniej na jednego osobnika tego gatunku. 

Zobacz także najlepsze oferty last minute na Malediwy oraz all inclusive Malediwy

Rekiny na Malediwach. Czy zdarzają się ataki rekinów na Malediwach? 

Prawdopodobieństwo ataku rekina jest bardzo niskie, a miejscowi nigdy nie słyszeli o żadnym wypadku z udziałem tej drapieżnej ryby.

Rekiny na Malediwach
Rekiny na Malediwach. Photo by Colin Watts on Unsplash

Za to wskazują jako większe zagrożenie – płaszczki. Ta ryba o płaskim, dyskowatym kształcie potrafi tak zagrzebać się w piasku, że często jest niewidoczna i tym samym stanowi realne niebezpieczeństwo. 

Przeczytaj również ile trwa lot na Malediwy

Czy rekiny na Malediwach są niegroźne dla ludzi?

Rekiny na Malediwach, które można spotkać przy samym brzegu (najczęściej małe, nie przekraczające 70 cm. i bardzo płochliwe) albo na rafie koralowej są niegroźne dla ludzi. Są to m. in. dwa gatunki rekinów rafowych:

  • rekin rafowy białopłetwy – najczęściej występuje na głębokości do 40 metrów, chociaż spotyka się go również głębiej – nawet na 340 metrach; jest nieśmiały i żeruje głównie w nocy
  • rekin rafowy czarnopłetwy – jest równie nieśmiały i płochliwy, żyje najczęściej w dużych skupiskach i w naturze osiąga długość do 2 metrów; rekiny te można zobaczyć również podczas ataku na ławice małych ryb, podczas którego wykonują spektakularne wyskoki z wody
od:
5 100 zł
Niesamowite Malediwy w zasięgu ręki!

Zobacz oferty wakacji na Malediwach

W okolicach wysp z przybrzeżną rafą koralową rekiny nie wpływają zbyt często na tak płytkie wody, a te, które podpływają do nurków, robią to z ciekawości. W rzeczywistości rekiny rafowe boją się człowieka, dlatego zawsze utrzymują dystans, a po krótkiej chwili odpływają

Zobacz również domki na wodzie na Malediwach

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

Pomimo faktu, że rekiny rafowe nie stanowią zagrożenia dla ludzi zawsze trzeba pamiętać, że są to jednak dzikie zwierzęta i to najczęściej my wchodzimy na ich teren. Należy więc zachować zdrowy rozsądek, nie zbliżać się zbyt blisko i pod żadnym pozorem ich nie prowokować.

Czytaj również:

Aplikacja
Czy na Malediwach możemy spotkać rekina?

Tak, na Malediwach żyje wiele gatunków rekinów, a niektóre z nich można zobaczyć z bliska podczas nurkowania na rafach, co jest niesamowitym przeżyciem dla tych, którzy zdecydują się na taką przygodę. Jeżeli wzbudza to Twoją ciekawość i chcesz na żywo oglądać rafowe rekiny Malediwy są idealnym miejscem, aby taka atrakcja stała się również Twoim udziałem.

Rekiny – Malediwy. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Rekiny występujące na Malediwach nie stwarzają żadnego zagrożenia dla człowieka.

Ataki rekinów na Malediwach. Czy są możliwe?

Jeżeli w żaden sposób nie prowokujemy tych zwierząt (np. przez dokarmianie, ciąganie za ogon) i zachowujemy wszelkie środki ostrożności, to nie mamy się czego obawiać.