Czy na Zanzibarze są rekiny

Zanzibar – rekiny. Czy na Zanzibarze są rekiny?

Często zadawanym pytaniem przed wyjazdem na Zanzibar jest: Czy na Zanzibarze są rekiny? Owszem, jest ich całe mnóstwo. To wielka atrakcja dla osób, które wybierają się na Zanzibar z zamiarem nurkowania. Większość z nich jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. 

Zanzibar – rekiny. Co należy wiedzieć?

Zanzibar położony jest u wybrzeży Oceanu Indyjskiego. Okazuje się, że na wodach Zanzibaru można spotkać rekiny, a w dodatku żyją tam największe na świecie rekiny wielorybie. Miesiącami, w których te rekiny są najbardziej dostępne są wrzesień i marzec. Rekiny są wielką atrakcją, na jaką czekają nurkowie wypływający na wody Zanzibaru.

Rekiny na Zanzibarze
Rekiny na Zanzibarze. Photo by Olga Budko on Unsplash

Jednym w miejsc, w jakich można spotkać rekiny to leżący na północy Zanzibaru Leven Bank, będący kryjówką rekinów rafowych, a także bardzo popularne miejsce do nurkowania, atol Mnemba, gdzie można spotkać objęte ochroną rekiny wielorybie. W miejscu o nazwie Big Wall można natrafić także na rekiny młoty.

Zobacz również najlepsze oferty last minute Zanzibar oraz Zanzibar all inclusive

Rekiny na Zanzibarze. Czy zdarzają się ataki rekinów na Zanzibarze?

Jak do tej pory nie odnotowano przypadków ataku rekinów na ludzi w wodach Zanzibaru. Większość z nich żywi się planktonem lub mniejszymi rybami, dzięki czemu można je bez obaw podziwiać podczas nurkowania.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Łatwo jest rozpoznać gatunek bardziej niebezpieczny, jakim jest rekin młot. Wtedy należy być ostrożniejszym. Warto obserwować płetwy rekina – jeśli dryfują swobodnie wzdłuż ciała – mamy wtedy pewność, że stworzenie odpoczywa, a nie poluje.

Sprawdź także kiedy lecieć na Zanzibar

Czy rekiny na Zanzibarze są niegroźne dla ludzi?

Rekiny rafowe, najczęściej spotykane na Zanzibarze są całkowicie niegroźne dla ludzi. Ich pożywieniem są mniejsze ryby, na które polują głównie nocą. Tak samo sprawa wygląda w przypadku obecnych tam rekinów wielorybich. Ich pożywienie to w stu procentach plankton, dlatego nie ma obaw – to bardzo łagodne, niegroźne dla człowieka stworzenie.

Zanzibar rekiny
Zanzibar rekiny. Photo by Humphrey Muleba on Unsplash

Zaś rekin młot to potencjalnie niebezpieczny dla człowieka, zagrożony całkowitym wyginięciem rekin, jednak nie odnotowano przypadków, w których rzeczywiście zagroziłby człowiekowi. Istnieją obszary, gdzie rekin młot nie występuje, więc dla bezpieczeństwa można wybierać właśnie te miejsca do nurkowania.

Czytaj także ile trwa lot na Zanzibar

Jak zachować się w sytuacji, w której zobaczymy rekina?

Z pewnością powinniśmy przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Rekiny należy cały czas mieć na oku oraz sprawdzać ich zachowanie. Najlepiej przyjąć jest w wodzie postawę pionową. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy to gatunek bezpieczny dla ludzi, dla pewności można spokojnie zacząć się oddalać.

od:
4 500 zł
Wakacje na Zanzibarze!

Zobacz najlepsze oferty na Zanzibarze

Najbardziej niebezpiecznie zaczyna robić się w momencie, gdy rekin zaczyna zataczać małe koła oraz płynie w naszą stronę szybkim, zygzakowatym ruchem. Wtedy spokojnie należy znaleźć w pobliżu jakąś skałę, za którą można się ukryć.

Sprawdź też luksusowe wakacje na Zanzibarze oraz najpiękniejsze plaże na Zanzibarze

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czytaj również:

Aplikacja
Czy na Zanzibarze możemy spotkać rekina?

Tak, w wodach Zanzibaru można spotkać wiele gatunków rekinów. Spotkanie ich w wodzie to jedna z głównych atrakcji dla osób, które nurkują w tamtejszych wodach.

Rekiny – Zanzibar. Groźne czy niegroźne dla ludzi?

Rekiny na Zanzibarze są na ogół niegroźne dla ludzi. Warto jednak zachować ostrożność ze względu na fakt występowania tam potencjalnie niebezpiecznych rekinów młotów.

Ataki rekinów na Zanzibarze. Czy są możliwe?

Teoretycznie ataki rekinów są możliwe, jednak w praktyce nie odnotowano żadnego przypadku, w którym ucierpiałby jakiś nurek. Bowiem Zanzibar to mekka dla osób uprawiających snorkeling. Zatem rekiny na Zanzibarze uważane są za atrakcję, a nie jako potencjalne zagrożenie.