Jakie pamiątki z Malediwów. Co przywieźć z wakacji na Malediwach

Jakie pamiątki z Malediwów? Co przywieźć z wakacji na Malediwach?

Malediwy to archipelag oraz państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim. Charakteryzują je ciągnące się aż po horyzont piaszczyste połyskujące plaże z nieskazitelną, lazurową wodą, której barwy zmieniają się zgodnie z porą dnia. To wspaniałe krajobrazy oraz domki na wodzie na Malediwach , które zdecydowanie warto zobaczyć na tych egzotycznych wyspach. Są one wręcz stworzone do owocnego wypoczynku wśród niezwykłych okoliczności natury i krajobrazów

Malediwy - pamiątki
Malediwy – pamiątki / shutterstock.com / Dave Primov

To wyspy koralowe, piaszczyste o licznych wynurzonych fragmentach rafy koralowej. Jest to niezwykle klimatyczne i egzotyczne państwo z ciągnącym się długim łańcuchem wysp, z których zamieszkałych jest tylko około 200 z nich. Atole, z których stworzone są Malediwy, powstały z korali porastających podmorski grzbiet wysp. Są niewiele widoczne ponad powierzchnią wody, otoczone bogatą rafą koralową. Ich charakterystyczne białe plaże pełne są wspaniałych palm oraz bogactwa flory i fauny. Malediwy znajdują się bowiem w strefie klimatycznej podrównikowej wilgotnej. Jest ona ukształtowana przez monsuny. Malediwy pogoda jest bardzo sprzyjająca przez cały rok. Temperatury na wyspie są stosunkowo wysokie, ich roczna średnia wynosi około 27 st. C, natomiast miesięczne temperatury wahają się w zakresie 23- 30 st. C. Sprawdź najpiękniejsze plaże na Malediwach oraz dowiedz się, co warto przywieźć z Malediwów.

Co warto przywieźć z Malediwów?

Z wakacji z tego malowniczego miejsca warto przywieźć coś, co będzie nam o nim nieustannie przypominać. Pamiątki z Malediwów pozwolą nam przenieść się myślami do tych wspaniałych miejsc. Mogą być to upominki w postaci wyrobów lokalnych, takich jak między innymi biżuteria, modele drewnianych łodzi, tkaniny, stroje czy maty. Warto wiedzieć, iż zakazane jest wywożenie z tych miejsc wyrobów takich jak czerwony i czarny koral, ostrygi perłowe czy żółwie skorupy.  Czy na Malediwach są rekiny? To częste pytanie osób, które chcą udać się w te tereny. Te zwierzęta są obecne na wyspach, jednak nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka.

od:
5 100 zł
Wakacje na Malediwach!

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malediwach

Przyprawy, przetwory oraz artykuły spożywcze

Malediwy wakacje last minute to odpowiedni czas, aby pokusić się o spróbowanie specjałów lokalnej kuchni. Tradycyjnie są to zawsze ryby i owoce morza. Dostępne w wielu różnych odsłonach i smakach Oprócz tego także owoce, warzywa oraz słodycze, których na próżno szukać w innych miejscach. Warto sprawdzić lokalne smaki i sprawdzić, jakie przyprawy, przetwory czy inne artykuły spożywcze mogą ciekawie odmienić kuchnię.

Na wyspach, targach i przy resortach znajdziecie wiele interesujących sklepików, które z pewnością zaskoczą interesującymi pozycjami. Na Malediwach znajduje się wiele naprawdę świetnych produktów, które są stosunkowo niedrogie. Są to między innymi różne przyprawy, mąki, przetwory i inne artykuły spożywcze.

Lokalne rękodzieło 

Jeśli chcesz wiedzieć, co przywieźć z Malediwów, to z pewnością świetnym pomysłem będzie lokalne rękodzieło. Sklepy z pamiątkami na Malediwach oferują wiele ciekawych pozycji, zarówno takich jak tanie importowane przedmioty oraz oryginalne wyroby rzemieślnicze. 

Co przywieźć z Malediwów
Co przywieźć z Malediwów / shutterstock.com / Mila Drumeva

Zdecydowanie najsłynniejsze rzemiosło to ręcznie wykonywane i lakierowane wazony, szkatułki, tace oraz naczynia ze starannie zdobionymi brzegami i pokrywkami. Wcześniej były one dostępne tylko dla rodzin władców, natomiast na obecną chwilę może nabyć je każdy turysta. Wszystkie egzemplarze są odpowiednio lakierowane i zdobione licznymi kwiatami i wzorami. Ich przedział cenowy jest naprawdę różny, od 9 do około 500 dolarów w zależności od wybranej opcji. Z uwagi na dużą ilość różnego rodzaju dzew, rdzenni mieszkańcy z lubością tworzą z ich użyciem drewniane naczynia oraz przybory kuchenne. Jest to zdecydowanie ważna część tutejszej kultury, a także forma sztuki.

Wyroby z palmy kokosowej i drewna funa

Palmy kokosowe to gatunek drzewa narodowego, który jest szczególnie obecny w całej historii mieszkańców wysp. Z jej pomocą wytwarzane są włókna w formie nici kokosowej, tkanin, mat, biżuterii oraz innych dekoracyjnych przedmiotów. Malediwy pamiątki pełne są produktów wykonanych właśnie z zastosowaniem palmy kokosowej. To różnego rodzaju talerze, miski i inne przybory o wysokich walorach artystycznych. Zastawy stworzone z ich zastosowaniem to nie tylko piękna i oryginalna pamiątka, ale także funkcjonalne narzędzia. Oprócz tego innym często wykorzystywanym materiałem jest drewno funa, z którego pomocą powstają niezwykle piękne naczynia, szkatułki, sztuce, tace i inne. Ich koszt może wahać się w granicach od 8 do 500 dolarów, dlatego też warto przeszukać okoliczne sklepiki w poszukiwaniu atrakcyjniejszych cen.

Miniaturowe żaglówki Dhoni

Dhoni to rodzaje żaglówek, który jest tutaj głównym środkiem transportu. Odpowiednio przystosowany wytrzyma silne fale oraz zagwarantuje sprawne przejście w wybrane miejsce. Miniaturowe Dhoni to modele charakteryzujące się różnymi rozmiarami, oraz niezwykle dokładnym odwzorowaniem wszelkich szczegółów. To świetna pamiątka oraz pomysł na udany prezent. Ich twórcy wykorzystują do ich wytworzenia drewno, masę perłową oraz koral. Warto więc dokładnie sprawdzić te kwestie, mając na uwadze zakaz i ograniczenia dotyczące wywozu tych surowców zgodnie z zapisami konwencji wspierającej zagrożone gatunki fauny i flory.

od:
5 100 zł
Wakacje na Malediwach!

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malediwach

Sarongo – odzież zdobiona ludowymi wzorami

Czy jest coś, co warto kupić na Malediwach? Z pewnością będą to ubrania wykonywane ręcznie, zdobione ludowymi wzorami, które można wykonać także na indywidualne zamówienie. Mowa o tradycyjnym Sarongo, które jest niezwykle ciekawą i niebanalną pamiątką z tych miejsc. Wykonane z dobrej jakości bawełny, cechują się również niską ceną. Będą świetnym pomysłem na upominek, szczególnie w przypadku kobiet. Wiele możliwości wzorów oraz ciekawych barw sarongo świetnie oddadzą ten klimat.

Obrazy wykonane przez Malediwczyków

Malediwy – co kupić tutaj dla swojej rodziny lub znajomych? Z pewnością warto zainteresować się szeroką ofertą wielu różnych ciekawych obrazów. Rdzenni artyści niezwykle szybko, dokładnie i sprawnie malują obraz na kawałku jedwabiu na oczach turystów. Dodatkowo albumy oraz ramki na zdjęcia i obrazy wykonane są z naturalnych materiałów, najczęściej liści bambusa oraz palmy. To doskonały pomysł na prezent dla najbliższych.

Pamiątki z Malediwów
Pamiątki z Malediwów / shutterstock.com / Dave Primov

Biżuteria z metali szlachetnych oraz lokalne wyroby i rękodzieło

Warto podkreślić, iż sztuka wytwarzania biżuterii z metali szlachetnych jest tutaj prawdziwą rzadkością, to możemy znaleźć wielu lokalnych jubilerów zajmujących się tworzeniem różnych interesujących produktów. Dodatkowo oprócz tego znajdziemy na wyspach wiele barwnych i różnorodnie zdobionych biżuterii, wykonanych z naturalnych materiałów. To modele wykonane metodami hand made, z użyciem najlepszych surowców oraz metod typowych dla tego miejsca. Warto zaopatrzyć się w choć jedną tego typu pamiątkę.

Co można przywieźć z Malediwów samolotem?

Jest to bardzo ważny aspekt związany z podróżowaniem w te rejony. Co można przywieźć z Malediwów samolotem? Bez cła będzie to stosunkowo niewielką ilość wyrobów tytoniowych, oraz upominki. Mogą być to wyroby rękodzielnicze, przyprawy, figurki drewniane, odzież oraz wiele innych ciekawych produktów, na które natkniemy się w lokalnych sklepikach z pamiątkami.

Bez specjalistycznych licencji nie wolno wywozić żadnych wyrobów alkoholowych, oraz innych podobnych produktów. Jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieje bezwzględny zakaz wywożenia wszelkiego rodzaju koralowców, żółwi, pereł, delfinów, muszli oraz innych zwierząt i organizmów, zarówno żywych jak i również w każdej możliwej formie. Dotyczy to również wykonanych z nich elementów dekoracyjnych, breloków czy figurek.

od:
5 100 zł
Wakacje na Malediwach!

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malediwach

Wielu turystów zastanawia się także, ile trwa lot na Malediwy. Najczęściej trwa niecałe 20 godzin, choć obecnie możemy spotkać się z ofertami 14-sto godzinnych lotów. Warto przejrzeć różne oferty, by móc znaleźć najbardziej odpowiednią.

Malediwy – co warto kupić?

Malediwy all inclusive to często wybierane oferty oraz kierunek na długi odpoczynek. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt wspaniałych okoliczności obecnych na tych wyspach. Wszyscy turyści oprócz wylegiwania się na białym perłowym piasku oraz pływaniu w lazurowej wodzie chcą zabrać ze sobą wspomnienia w postaci upominku, który przez wiele następnych lat będzie przypominał im o tej wspaniałej przygodzie. Na wyspach  znajdziemy wiele miejsc, w których znajdziemy szeroką ofertę ciekawych pamiątek. Malediwy co warto kupić? Z pewnością będziesz mógł wybrać zarówno coś odpowiedniego dla siebie, jak i również dla swojej rodziny oraz grona przyjaciół, którzy czekają na Twój powrót. 

Co kupić na Malediwach? Jak widać możliwości mamy naprawdę wiele. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pamiątek poszukujemy, oraz czym się interesujemy. Chcąc znaleźć odpowiednią pamiątkę, która będzie nam przypominała o tym miejscu, zdecydowanie warto wybrać jedną z lokalnych pamiątek wykonywanych przez mieszkańców tych wysp. Możemy spróbować także ciekawej kuchni, oraz zdecydować się na zakup oryginalnych przypraw czy przyborów kuchennych, mis, tac i sztućców wykonywanych zgodnie z tradycyjnymi metodami.

Aplikacja
Gdzie można kupić pamiątki na Malediwach?

Pamiątki na Malediwach można kupić zarówno w lokalnych sklepikach, jak i również w małych wioskach rzemieślniczych czy punktach zlokalizowanych przy hotelach i pensjonatach. Wyspy te obfitują w różnego rodzaju punkty, a okoliczni mieszkańcy i pracownicy chętnie pomogą w znalezieniu interesujących placówek.

Jakich pamiątek z Malediwów nie można zabrać do samolotu?

Z Malediwów nie wolno wywozić koralowców, muszek, żadnych żywych oraz martwych zwierząt, co dotyczy również wszelkiego rodzaju pamiątek wykonanych z ryb, owadów, skór, a nawet kosmetyków czy breloków do kluczy. Jeśli zawierają one w sobie koralowce czy muszle – z pewnością nie będzie możliwości zabrania ich do samolotu, o czym zdecydowanie warto pamiętać.

Jaki alkohol przywieźć z Malediwów?

Malediwy są państwem muzułmańskim, stąd też istnieje całkowity zakaz importu oraz eksportu alkoholu w jego obrębie. Natomiast możemy natknąć się na niego na wyspach resortowych, w tym przypadku jego ceny wahają się w granicach 6 do 16 dolarów za piwo lub 14 do 25 dolarów za koktajl alkoholowy. Można spożyć go na miejscu, nie ma możliwości przywiezienia go z powrotem do kraju.

Czy pamiątki na Malediwach są drogie?

Pamiątki na Malediwach i ich ceny są kwestią indywidualną, w zależności od wybranego stoiska czy sklepiku natkniemy się na różne przedziały cenowe. Najczęściej oscylują on w granicach już 8 do nawet 500 dolarów. Dlatego też warto szukać atrakcyjnych cenowo ofert, których nie brak na wyspach.