Szukasz pomysłu na słoneczne wakacje, ale nie masz ochoty na typowe wakacyjne kierunki? Warto pomyśleć o Meksyku – ten niezwykły kraj pozwala odkrywać siebie na wiele sposobów. W Meksyku znajdą coś dla siebie miłośnicy zabytków i poznawania nieznanych kultur, jak i wielbiciele aktywnego spędzania czasu, długich wędrówek i oczywiście plażowania.
Zanim jednak spakujesz walizki, warto sprawdzić, kiedy najlepiej jechać do Meksyku, aby móc w pełni odkrywać wszystkie jego uroki.
Meksyk – informacje podstawowe
Meksyk jest dużym, słonecznym państwem położonym w południowej części Ameryki Północnej. Oficjalna nazwa państwa brzmi Meksykańskie Stany Zjednoczone. Na zachodzie Meksyk ograniczony jest Oceanem Spokojnym, natomiast jego wschodnie wybrzeża leżą nad Morzem Karaibskim i Zatoką Meksykańską. Powierzchnia kraju to ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych, co plasuje go na 14. miejscu pod względem wielkości państw na świecie. Stolica kraju – również Meksyk – jest jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie.
Pod względem turystycznym Meksyk ma wiele do zaoferowania turystom z innych regionów świata. Podróżnych przyciąga przede wszystkim bardzo słoneczny klimat, złociste plaże Meksyku, świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna i mnóstwo kurortów. Wielkim bogactwem kraju jest też jego wielowiekowa historia, wspaniała kultura, nieprzeciętne zabytki oraz egzotyczna roślinność i niezwykłe krajobrazy. Aby poznać ten wyjątkowy kraj, można wykupić wycieczkę w biurze podróży (najlepiej w opcji Meksyk last minute, aby zaoszczędzić dużą część naszego budżetu, lub Meksyk all inclusive, aby w pełni rozkoszować się wakacyjnym wyjazdem) lub też zwiedzać Meksyk na własną rękę.
Meksyk jest potężnym krajem, dlatego też można w jego strukturze wyróżnić wiele regionów, które różnią się pod względem geograficznym, kulturowym oraz etnicznym. Pod względem ludności można cały kraj podzielić na hiszpańską północ oraz indiańskie południe. Podział ze względu na historyczne wpływy jest jeszcze bardziej skomplikowany. Najważniejszy region Meksyku to Wyżyna Meksykańska, otoczona trzema pasmami górskimi, w których znajduje się sporo potężnych wulkanów. Nad Zatoką Meksykańską rozpościera się natomiast długa na 1400 kilometrów równina, która zaczyna się przy amerykańskim stanie teksas, a kończy tuż przy Jukatanie. Na równinie znajdują się wspaniałe plaże Meksyku i laguny, nic więc dziwnego, że jest to region bardzo turystyczny, pełen bogatej infrastruktury, kurortów i hoteli.
Chętnie odwiedzana przez turystów jest również położona na południu Równina Meksykańska. Znajduje się tutaj chociażby słynne Acapulco, które jest popularne nie tylko wśród przyjezdnych, ale również wśród mieszkańców Meksyku. Na terenie całego kraju językiem urzędowym jest hiszpański. Poza nim w różnych regionach Meksyku używane są również 63 języki indiańskie, które mają status języka narodowego. W większości turystycznych miejscowości można jednak bez problemu dogadać się po angielsku i hiszpańsku. Ludność posługującą się indiańskimi narzeczami można potraktować jako ciekawy kontakt z przedstawicielami unikalnej kultury.
Kiedy jechać do Meksyku?
Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać do Meksyku, warto na wstępie zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat klimatu i pogody w tym kraju. Meksyk jest dużym i bardzo rozległym krajem, a co za tym idzie, jest też bardzo różnorodny pod względem klimatycznym. Północna połowa kraju położona jest pod zwrotnikiem raka, panuje więc w niej typowy klimat podzwrotnikowy. Latem temperatury kształtują się w tym regionie na poziomie 14-36 stopni Celsjusza, zimą natomiast jest chłodniej od -1 do 24 stopni Celsjusza. Południowa część kraju, położona w dużej mierze nad Zatoką Meksykańską, znajduje się natomiast pod wpływem wilgotnego klimatu podrównikowego. Latem jest tu bardzo ciepło, od 20 do 36 stopni Celsjusza, zimą natomiast niewiele chłodniej, bo od 6 do 24 stopni Celsjusza.
W Meksyku pora deszczowa panuje wtedy, gdy w naszym klimacie jest lato, czyli od maja do października. Wtedy jest tu bardzo gorąco i jednocześnie wilgotno. Decyzja, kiedy jechać do Meksyku powinna być podyktowana tym, na jakiej formie poznawania kraju najbardziej nam zależy. W sezonie letnim może być zbyt gorąco na aktywne zwiedzanie i wędrowanie. Dla plażowiczów jest natomiast dobra informacja – w Zatoce Meksykańskiej temperatura wody zawsze jest wyższa niż 20 stopni, można więc plażować i kąpać się praktycznie przez cały rok, zarówno latem, jak i zimą.
Osoby, które zastanawiają się, kiedy lecieć do Meksyku, i chcą korzystać przede wszystkim z plaż i słońca, powinny przede wszystkim zaplanować kierunek podróży. Terminy wakacyjne uzależnione są od tego, do którego regionu się wybieramy. Jeśli marzy nam się Meksyk w styczniu, lepiej nie wybierać rejonów północnych, bo z pewnością nie będą to wakacje pod palmami. Pogoda w Meksyku w styczniu będzie natomiast całkiem dobra w południowych rejonach, między innymi nad Zatoką Meksykańską.
Na południu kraju najmniej przyjazne warunki panują bowiem w trakcie pory deszczowej od maja do października. Jest wtedy, co prawda, bardzo gorąco, bo nawet powyżej 30 stopni, jednak nieustannie padają ulewne deszcze. A w strugach potężnej ulewy nawet najpiękniejsze miejsca na świecie nie prezentują się zbyt dobrze i nie zachęcają do zwiedzania. Jeśli nie chcemy spędzać wymarzonych meksykańskich wakacji w hotelu, warto bardzo dobrze zaplanować termin urlopu, aby nie wypadał wtedy, gdy w danym rejonie Meksyku jest najgorsza pogoda.
Planowanie meksykańskich wakacji może być poprzedzone wieloma analizami regionów i pogody. Musimy być jednak świadomi, że nawet jeśli bardzo dokładnie zaplanujemy wakacje latem w miejscu, gdzie zawsze jest doskonała pogoda, nigdy nie mamy stu procent pewności, czy akurat w danym sezonie warunki pogodowe nie spłatają figla. Ryzyko kiepskiej pogody istnieje więc zawsze, nie powinno nas to jednak zniechęcać – Meksyk jest niezwykły i pełen uroku bez względu na pogodę. Jedno jest pewne – Meksyk to miejsce na niezapomniane, luksusowe wakacje.
- Temperatura w styczniu: ☀️ od 9 °C do 29 °C | opady: ☂️ małe
- Temperatura w lutym: ☀️ od 13 °C do 30 °C | opady: ☂️ małe
- Temperatura w marcu: ☀️ od 17 °C do 31 °C | opady: ☂️ małe
- Temperatura w kwietniu: ☀️ od 19 °C do 33 °C | opady: ☂️ małe
- Temperatura w maju: ☀️ od 18 °C do 35 °C | opady: ☂️ małe
- Temperatura w czerwcu: ☀️ od 18 °C do 33 °C | opady: ☂️ średnie
- Temperatura w lipcu: ☀️ od 18 °C do 35 °C | opady: ☂️ duże
- Temperatura w sierpniu: ☀️ od 17 °C do 35 °C | opady: ☂️ duże
- Temperatura we wrześniu: ☀️ od 18 °C do 35 °C | opady: ☂️ duże
- Temperatura w październiku: ☀️ od 16 °C do 31 °C | opady: ☂️ średnie
- Temperatura w listopadzie: ☀️ od 14 °C do 31 °C | opady: ☂️ średnie
- Temperatura w grudniu: ☀️ od 9 °C do 30 °C | opady: ☂️ małe
Sprawdź również: pogoda w Tulum oraz pogoda w Cancun
Kiedy nie podróżować do Meksyku?
Wymarzone wakacje w Meksyku warto dobrze zaplanować, aby w zwiedzaniu lub plażowaniu nie przeszkodziła nam kiepska pogoda. Jeśli planujemy wypoczywać i zwiedzać północną część kraju, lepiej nie wybierać się w podróż zimą, czyli w sezonie od listopada do marca. Wtedy najczęściej temperatury spadają tu nawet poniżej zera stopni Celsjusza. Meksyk w listopadzie jest niemal tak samo kiepski pod względem pogodowym, jak w naszym kraju. Zimno jest szczególnie w rejonach górskich oraz nad Oceanem Spokojnym. O kąpielach w oceanie w sezonie zimowym trzeba raczej zapomnieć.
Jeśli planujemy, kiedy jechać do Meksyku, warto też pamiętać, że w sezonie od września do listopada wschodnia cześć Meksyku nad Zatoką Meksykańską jest często nawiedzana przez huragany i to dosyć silne. Związane jest to z silnymi sztormami oraz wiatrami, które jednak wcale nie przeszkadzają w aktywnym zwiedzaniu. Jeśli planujemy wypoczynek w tym sezonie, musimy liczyć się z tym, że czasem wiatr będzie naprawdę silny.
Najcieplejszy miesiąc w Meksyku
Nie da się ustalić jednego miesiąca, kiedy jechać do Meksyku, aby było najcieplej. Wszystko zależy od tego, czy wybieramy się na północ czy na południe kraju. Biorąc pod uwagę średnią dla całego kraju, najcieplejsze miesiące to sezon od marca do czerwca. Trzeba też pamiętać, że pogoda w meksykańskiej strefie klimatycznej może być bardzo zmienna i różnić się nawet z dnia na dzień. Jeśli więc planujemy podróż do Meksyku, warto mieć pod ręką dobrą aplikację z prognozą pogody. Można dzięki temu zaplanować, które dni w trakcie urlopu spędzimy na plaży, a które wykorzystamy na bardziej aktywne zwiedzanie.
Najchłodniejszy miesiąc w Meksyku
W Meksyku bywa naprawdę chłodno i mało zachęcająco do podróży. Najzimniejsze miesiące to listopad, grudzień i styczeń. Temperatury mogą być wtedy nawet bliskie zera. Brak upałów nie jest natomiast przeszkodą dla wprawionych podróżników i turystów, którym nie zależy wyłącznie na dobrej pogodzie. Meksyk ma bowiem sporo do zaoferowania bez względu na porę roku. Gdy pogoda nie zachęca do plażowania, a co za tym idzie, nie jest ani upalnie, ani parnie, warunki są idealne do zwiedzania i planowania podróży do historycznych miejsc i najciekawszych zabytków.
Ile trwa lot do Meksyku?
Jeśli masz już konkretne plany, kiedy lecieć do Meksyku, warto zacząć szukać dobrych połączeń lotniczych. Przy odrobinie szczęścia i znalezieniu dobrych promocji można znaleźć loty już za kilkaset złotych. Standardowo są to natomiast kwoty nawet około 3-4 tysięcy w jedną stronę.
Do Meksyku dolecimy między innymi z Warszawy. Do stolicy kraju Meksyku lub do Cancun lot trwa około 16 godzin z jedną przesiadką. Natomiast na zachodnie wybrzeże do Puerto Vallarta czy do San Jose del Cabo lecieć będziemy z jedną przesiadką około 20 godzin. Konkretne połączenie warto wybierać w zależności od tego, kiedy do Meksyku zamierzamy lecieć oraz w jakie rejony tego kraju się wybieramy.
Czy potrzebna jest wiza do Meksyku?
Osoby, które zastanawiają się, kiedy jechać do Meksyku, powinny zadbać nie tylko o dogodny termin, ale również o wiele formalności, które niezbędne są przed zagranicznymi wyjazdami. Jedną z ważniejszych kwestii bywa wiza do Meksyku, o której nie myślimy planując poszczególne kwestie związane z urlopem. Na szczęście, w przypadku Meksyku żadne wizy nie obowiązują, pod warunkiem, że nasza podróż i pobyt w kraju nie przekroczy 180 dni. Jednak osoby podróżujące w celach turystycznych raczej nie planują półrocznych wyjazdów, tym samym nie mają więc o co się martwić. Warto pamiętać, że w chwili przekraczania meksykańskiej granicy nasz paszport musi mieć jeszcze co najmniej półroczny okres ważności.
Przed wyjazdem przyda nam się również waluta Meksyku, czyli peso, które w przeliczeniu na polską walutę jest warte około 20 groszy. Najlepiej jednak wymienić złotówki na dolary amerykańskie i na miejscu wymieniać je na peso. Bez składania deklaracji celnej możemy wwieźć do Meksyku 10 tysięcy dolarów albo ich równowartość w innej walucie.
Czytaj również:
Najlepsza pogoda na wakacje na Jukatanie rozpoczyna się w październiku i trwa aż do sierpnia. To okres idealnej pogody na wakacje na Jukatanie
Pogoda w Cancun idealna jest przez cały rok! Temperatury nie spadają poniżej 25 stopni
Tulum jest miastem, którego klimat gwarantuje idealną pogodę przez 12 miesięcy w roku
Pogoda w Playa del Carmen jest niemal idealna przez cały rok. Warto jednak zwrócić uwagę, że są miesiące, w których jest wyjątkowo dużo opadów deszczu