Dominikana – pogoda. Kiedy jechać na Dominikanę

Dominikana – pogoda. Kiedy jechać na Dominikanę?

W poszukiwaniu ciekawych, egzotycznych kierunków podróży warto zwrócić uwagę na Dominikanę. To niezwykły kraj pełen przepięknych plaż, niezwykłych widoków oraz miejsc, które warto odwiedzić. Z pewnością spełni wymagania turystów poszukujących słońca i pozytywnych wrażeń.

W odróżnieniu od wielu innych kierunków podróży, Dominikana jest sprawdzonym miejscem na wakacje zarówno latem, jak i zimą. Praktycznie nie ma takiego miesiąca, w którym na Dominikanę nie można byłoby pojechać ze względu na kiepską pogodę.

Kiedy jechać na Dominikanę
Kiedy jechać na Dominikanę / shutterstock.com / Valentin Valkov

Dominikana położona jest na Morzu Karaibskim, zajmuje dwie trzecie tropikalnej wyspy Haiti, której północna część oblewana jest przez wody Oceanu Atlantyckiego. Wyspę odkrył w XV wieku Krzysztof Kolumb, który zapoczątkował wielkie wyprawy w tym rejonie świata. Obecnie Dominikana słynie przede wszystkim z doskonałej infrastruktury dla turystów. Jej środkowa część to tropikalne lasy, natomiast na wybrzeżach rozciągają się długie, piaszczyste plaże Dominikany, które są wręcz stworzone do spokojnego wypoczynku.

od:
3 949 zł
Wakacje na Dominikanie

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Dominikanie

Jeśli zastanawiamy się, kiedy na Dominikanę, warto wziąć pod uwagę, czy planujemy wyłącznie leniwe plażowanie, czy również chcemy nieco zwiedzić. A do zobaczenia jest naprawdę sporo. Warto wybrać się między innymi na Punta Cana – najbardziej na wschód wysunięty przylądek kraju. Znajdziemy tu bajeczne plaże, ekskluzywne hotele, wspaniałą tropikalną roślinność, czyli prawdziwy raj na ziemi.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Kiedy na Dominikanę wybieramy się nie tylko w celu opalania, dobrze jest zaplanować zwiedzanie Puerto Plata. Znajduje się tu kolejka linowa, z której można podziwiać niezwykłe widoki z lotu ptaka. Niedaleko miasta znajdziemy natomiast kolejną atrakcję turystyczną Damajagua, czyli kompleks 27 wodospadów. Można je nie tylko podziwiać, ale również z niektórych skoczyć i ochłodzić się w krystalicznej wodzie. Miłośnikom zwiedzania na pewno spodoba się też stolica Dominikany Santo Domingo, założona przez samego Kolumba. Kolonialne miasto pełne eleganckich dworków i pałacyków ciekawie kontrastuje z egzotyką, którą na Dominikanie spotykamy na każdym kroku.

Kiedy jechać na Dominikanę?

Jeśli nie wiemy, kiedy na Dominikanę, warto korzystać z porad podróżników, którzy już w tych rejonach świata byli i wiedzą, czego można się spodziewać w określonych miesiącach czy porach roku. Klimat Dominikany jest sprzyjający praktycznie o każdej porze roku, choć warto pamiętać, że w tym rejonie świata trzeba spodziewać się także pory deszczowej oraz okresowo silnych huraganów. Jednak nawet wtedy, gdy pora deszczowa z nagle pojawiającymi się ulewami nie zachęca do plażowania, na Dominikanie jest sporo do zwiedzania. Wakacje na Karaibach mogą więc być udane bez względu na pogodę.

 • Temperatura w styczniu:  ☀️ od 24 °C do 26 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w lutym:  ☀️ od 23 °C do 27 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w marcu:  ☀️ od 25 °C do 27 °C | opady:  ☔ małe
 • Temperatura w kwietniu:  ☀️ od 27 °C do 29 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w maju:  ☀️ od 26 °C do 30 °C | opady:  ☔ duże
 • Temperatura w czerwcu:  ☀️ od 27 °C do 31 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w lipcu:  ☀️ od 27 °C do 32 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura w sierpniu:  ☀️ od 27 °C do 32 °C | opady:  ☔ średnie
 • Temperatura we wrześniu:  ☀️ od 27 °C do 31 °C | opady: ☔  duże
 • Temperatura w październiku:  ☀️ od 27 °C do 30 °C | opady:  ☔  duże
 • Temperatura w listopadzie:  ☀️ od 25 °C do 29 °C | opady: ☔  średnie
 • Temperatura w grudniu:  ☀️ od 23 °C do 27 °C | opady: ☔  małe

Sprawdź także najlepsze oferty all inclusive Dominikana

od:
3 949 zł
Wakacje na Dominikanie

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Dominikanie

Dominikana pogoda styczeń

Styczeń na Dominikanie jest jednym z najzimniejszych miesięcy w roku, jednak zupełnie nie przypomina stycznia, jaki mamy w naszych warunkach klimatycznych. Średnia temperatura w tym miesiącu to 27 stopni, a więc w pełni lato.

Dominikana - kiedy najlepiej lecieć
Dominikana – kiedy najlepiej lecieć / shutterstock.com / Nick N A

Jeśli zastanawiamy się, kiedy najlepiej jechać na Dominikanę, styczeń z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Poza wspaniałą pogodą w tym miesiącu można zaobserwować zwiększoną aktywność wielorybów u wybrzeży wyspy. Aby podziwiać te wspaniałe, potężne zwierzęta, warto zarezerwować wakacje na Dominikanie właśnie w styczniu.

Dominikana pogoda luty

Pogoda na Dominikanie w lutym jest zbliżona do styczniowej. Nie ma wielkich upałów, temperatura utrzymuje się na poziomie 24-29 stopni Celsjusza. Ciepła jest również woda, której temperatura nie spada poniżej 26 stopni Celsjusza. Pogoda jest więc idealna na zażywanie morskich i słonecznych kąpieli.

Pogoda Dominikana
Pogoda Dominikana / pexels.com / Leonardo Rossatti

Zarówno styczeń, jak i luty uważane są za szczyt sezonu turystycznego. To wtedy w te rejony świata przybywają turyści z państw leżących w umiarkowanym klimacie, w których zimy są szczególnie uciążliwe. W środku zimy można bowiem trafić do pełnego słońca raju i przywieźć do kraju wspaniały nastrój i opaleniznę.

Dominikana pogoda marzec

Marzec na Dominikanie jest jeszcze cieplejszy niż początek roku. W dzień temperatury są tu zwykle wyższe niż 30 stopni, w nocy nieco spadają, ale nadal utrzymują się na wysokim poziomie. W ciągu dnia jest aż 9 słonecznych godzin, jest to więc doskonały czas dla osób, które poszukują słonecznego wypoczynku na piaszczystych plażach pod palmami.

Dominikana pogoda marzec
Dominikana pogoda marzec / shutterstock.com / Preto Perola

Dominikana pogoda kwiecień

Kiedy na Dominikanę wybrać się, aby było ciepło, sucho i przyjemnie? Kwiecień to doskonała pora, gdy jest już wyjątkowo ciepło, ale nie ma jeszcze pory deszczowej. A to oznacza, że możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że w czasie kilku lub kilkunastodniowego urlopu nie spadnie na nas ani kropla deszczu. Rajskie wakacje w takich warunkach pogodowych będzie więc można zaliczyć do naprawdę udanych.

Dominikana pogoda maj

Pora deszczowa na Dominikanie zaczyna się wraz z początkiem maja. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie podróżowanie jest niewskazane. Charakterystyczne dla pory deszczowej są silne, gwałtowne deszcze, które pojawiają się znienacka i równie szybko kończą. Nie musimy więc obawiać się, że będzie padało przez dwa tygodnie wakacji i będziemy musieli większą część urlopu spędzić w hotelu.

Kiedy na Dominikanę
Kiedy na Dominikanę / shutterstock.com / Irina Montero

Pogoda w maju jest wyjątkowo przyjazna – jest ciepło (około 30 stopni), a wilgotność powietrza, choć nieubłaganie rośnie z powodu częstych deszczów, jest jeszcze całkiem do zniesienia. W maju można więc zarówno korzystać z egzotycznych plaż i rajskich kąpieli, jak i z możliwości zwiedzania najciekawszych miejsc na Dominikanie.

Dominikana pogoda czerwiec

Czerwiec na Dominikanie to zwykle początek sezonu huraganowego, który jest jednak mocno rozciągnięty w czasie. Warto też pamiętać, że huragany mogą się pojawić, ale równie dobrze mogą wyspę ominąć. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że pogoda będzie w stu procentach idealna, rezerwacja wakacji w czerwcu może być ryzykowna.

od:
3 949 zł
Wakacje na Dominikanie

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Dominikanie

Czerwiec jest bardzo ciepły, w dzień jest około 30 stopni na plusie. Nie są to jednak tak uciążliwe upały, jakie w tym samym czasie panują chociażby na południu Europy. W tym miesiącu może nam się nieco dawać we znaki wilgotne i parne powietrze, które potęguje uczucie gorąca. Jeśli jednak przebywamy na wybrzeżu, łagodząco działają wiatry znad Morza Karaibskiego lub Oceanu Atlantyckiego.

Dominikana pogoda lipiec

Osoby, które nie wiedzą, kiedy na Dominikanę, często chcą połączyć letnie wakacje w Polsce z wyjazdem w egzotyczne miejsce. Warto jednak mieć świadomość, że trafimy wtedy w sam środek iście tropikalnej pogody. Lipiec i sierpień są na Dominikanie najgorętszymi miesiącami w roku. Wysokie temperatury w połączeniu z wilgotnością powietrza sięgającą 90 procent mogą być trudne do zniesienia.

Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę
Kiedy najlepiej jechać na Dominikanę / pexels.com / Artem Ganzha

Jeśli planujemy urlop w lipcu, warto wybierać przede wszystkim hotele na wybrzeżu oraz takie miejsca, w których na sto procent działa klimatyzacja. Kiedy na Dominikanę wybieramy się w celu nie tylko opalania, ale również zwiedzania miast czy podziwiania egzotycznej przyrody w środkowej części wyspy, lipiec i sierpień nie będą dobrym pomysłem. Może być wtedy zbyt gorąco na jakąkolwiek aktywność poza kąpielami w morzu.

Dominikana pogoda sierpień

W sierpniu, podobnie jak w lipcu na Dominikanie jest wyjątkowo gorąco. Temperatury w ciągu dnia sięgają nawet 35 stopni w cieniu. Warto jednak pamiętać, że sierpień to także sam środek pory deszczowej oraz czas największej intensywności huraganów. Wybierając się na wakacje w sierpniu zapakujmy więc nie tylko krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne, ale również parasole i płaszcze przeciwdeszczowe. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie będą tylko niepotrzebnym bagażem, a faktycznie się przydadzą.

od:
3 949 zł
Wakacje na Dominikanie

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Dominikanie

Jeśli natomiast chodzi o huragany, są sezony, gdy zdarzają się naprawdę spore kataklizmy, jednak są też i takie lata, w których huragany omijają całe Karaiby szerokim łukiem. Tak naprawdę trudno jest z dużym wyprzedzeniem przewidzieć, kiedy pojawi się huragan. Nie da się więc planować wakacji w taki sposób, by na sto procent nie trafić na intensywne wiatry.

Dominikana pogoda wrzesień

Jeśli zastanawiamy się, kiedy jechać na Dominikanę, a nie mamy szansy na urlop w czasie wakacji, wrzesień może być bardzo dobrym rozwiązaniem. W tym czasie jest tu już nieco chłodniej niż w szczycie upałów. Oczywiście chłodniej w wersji tropikalnej, czyli średnia temperatura spada z 35 stopni do 30. Jednak im bliżej końca miesiąca, tym powietrze jest przyjemniejsze. Poza stopniowym spadkiem temperatury spada bowiem także wilgotność powietrza. O wiele lepiej się wtedy oddycha.

Oprócz leżenia na plaży można więc we wrześniu robić sobie także wycieczki w najciekawsze miejsca na Dominikanie.

Dominikana pogoda - kiedy jechać
Dominikana pogoda – kiedy jechać / shutterstock.com / Valentin Valkov

Dominikana pogoda październik

Pogoda w październiku jest niejako kontynuacją wrześniowego ciepła. Jest bardzo słonecznie, a opadów coraz mniej. Pora deszczowa powoli ma się ku końcowi, dzięki czemu wybierając wakacje na Dominikanie w październiku nie musimy ryzykować, że często trzeba będzie przerywać codzienne plany z powodu nagłego, ulewnego deszczu.

Dominikana pogoda listopad

Listopad na Dominikanie jest dużo cieplejszy niż w Polsce. Średnie temperatury w dzień to 31 stopni Celsjusza, a w nocy 21 stopni. Bywa więc nawet cieplej niż w czasie polskiego lata. Nic więc dziwnego, że późną jesienią i zimą wiele osób decyduje się na wakacje w tropikach.

od:
3 949 zł
Wakacje na Dominikanie

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Dominikanie

Trzeba jednak pamiętać, że listopad to także ostatnia faza pory deszczowej. W czasie naszych rajskich wakacji mogą się więc pojawić gwałtowne, bardzo ulewne opady deszczu. Deszcz pada jednak krótko, a od razu po zakończeniu ulewy znowu wychodzi pełne słońce.

Zobacz również ile leci się na Dominikanę

Dominikana pogoda grudzień

Pogoda na Dominikanie na początku grudnia bywa kontynuacją listopadowej – mogą zdarzyć się ulewy. Jednak mniej więcej od połowy miesiąca robi się bardzo słonecznie i ciepło, a ryzyko deszczu maleje do zera. W ciągu dnia temperatury utrzymują się na poziomie powyżej 30 stopni, ciepła i zachęcająca do kąpieli jest również woda. Osoby, które zastanawiają się, kiedy lecieć na Dominikanę, często wybierają więc wakacje w grudniu i świętowanie Bożego Narodzenia w egzotycznym, tropikalnym klimacie.

Czytaj również:

Kiedy na Dominikanie jest pora deszczowa?

Na Dominikanie największe opady występują od maja do grudnia.

Jaki jest klimat na Dominikanie?

Klimat zwrotnikowy, sprzyjający praktycznie o każdej porze roku, choć warto pamiętać, że w tym rejonie świata trzeba spodziewać się także pory deszczowej oraz okresowo silnych huraganów.

Kiedy na Dominikanie jest sezon turystyczny?

Na Dominikanie są właściwie dwa okresy turystyczne. Od listopada do marca oraz od lipca do sierpnia.

Kiedy wycieczki na Dominikanę są najtańsze?

Najlepszych okazji na najtańsze last minute na Dominikanie warto szukać w: maju, wrześniu, październiku i pod koniec listopada.

Kiedy na Dominikanie jest najcieplej?

Najcieplej na Dominikanie jest od czerwca do września, gdzie średnie temperatury przekraczają wartość 30 stopni.