Turcja - plaże. Wybieramy najpiękniejsze plaże w Turcji
Turcja - plaże. Wybieramy najpiękniejsze plaże w Turcji / shutterstock.com / IgorZh
PlażeTurcja

Turcja – plaże. Wybieramy najpiękniejsze plaże w Turcji

Skopiuj link tego rankingu

Plaże w Turcji - co warto o nich wiedzieć?

Wybierasz się na wakacje do Turcji? To doskonały pomysł na połączenie zwiedzania wyjątkowo pięknego kraju z plażowaniem w miejscach, które pięknymi widokami i klimatem przyciągają turystów z całego świata. Jeśli interesują Cię najpiękniejsze plaże w Turcji, sprawdź, co ma do zaoferowania Riwiera Turecka. Z pewnością któraś z plaż urzeknie Cię na tyle, że będziesz chciał spędzić tam cały urlop. I to niejeden.

Jako kierunek do plażowania i zwiedzania Turcja wydaje się lokalizacją idealną. To kraj, który jest pełen różnic pod każdym względem. Wynikają one między innymi z oryginalnego położenia na styku różnych kontynentów i kultur. Przez wieki mieszały się tutaj wpływy europejskie i azjatyckie, które pozwoliły na stworzenie ciekawej mieszanki kulturowej. W planie zwiedzania Turcji warto wziąć pod uwagę najpiękniejsze miasta ze Stambułem na czele, wybrać się do niesamowitej Kapadocji, zwiedzić małe miasteczka z meczetami i innymi perełkami architektonicznymi, a także spróbować regionalnej kuchni. Turecka kuchnia to połączenie smaków śródziemnomorskich i orientalnych – podczas wakacji można więc mieć sporo wrażeń także tych kulinarnych.

Turcja plaże ma wyjątkowo zróżnicowane, zarówno pod względem wielkości, jak i ukształtowania powierzchni. Obok plaż typowo piaszczystych są też żwirowe i kamieniste. Niektóre ciągną się kilometrami, inne to zaledwie kilkadziesiąt metrów pięknego wybrzeża. Każda z tych plaż ma w sobie coś wyjątkowego i unikalnego, a wszystkie łączy doskonała pogoda. Jeśli marzy się Tobie słoneczna plaża, Turcja jest kierunkiem idealnym ze względu na wyjątkowo przyjazny klimat. Wybrzeże, na którym znajduje się Riwiera Turecka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który gwarantuje gorące lato, a także ciepłą wiosnę i jesień. Na wakacje w Turcji nie trzeba więc jechać wyłącznie latem, aby mieć pewność pięknej pogody – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypocząć także poza sezonem. Najpiękniejsze plaże w Turcji będą wtedy nie tylko mniej zatłoczone i spokojniejsze, ale również zdecydowanie tańsze niż podczas letnich wakacji.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
1

Patara Beach

Czytaj więcej

Najpiękniejsze plaże Turcja ma w każdej części wybrzeża. Jedną z nich jest Patara Beach, która ciągnie się na długości ponad 18 kilometrów. Plaża znajduje się w pobliżu starożytnej miejscowości o tej samej nazwie, w której znajdują się stanowiska archeologiczne. Na samej plaży można również spotkać miejsca, które są stanowiskami lęgowymi dużych żółwi Caretta. Trzeba liczyć się więc z ograniczeniami w niektórych miesiącach w roku. Sama plaża jest piaszczysta, zapewnia łagodne zejście do wody, pozwala na korzystanie z uroków opalania, kąpieli w morzu, sportów wodnych. Ma dobrą infrastrukturę, dzięki czemu spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

2

Iztuzu Beach

Czytaj więcej

Jeśli celem Twoich wakacji jest Turcja, plaża Iztuzu Beach również może się Tobie spodobać. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju w miejscu, gdzie do morza uchodzi rzeka, dzięki czemu otoczona jest wodą niemal z każdej strony. Plaża ma 4 kilometry linii brzegowej, jest piaszczysta i pozbawiona kamieni i muszli. Polecana jest zarówno rodzinom z dziećmi, jak i osobom nastawionym na uprawianie sportów wodnych. Można tutaj liczyć na dobrą infrastrukturę, są bary plażowe z regionalnymi potrawami, wypożyczalnie sprzętu plażowego i akcesoriów do sportów wodnych. W okolicy znajduje się wiele hoteli o różnym standardzie, można więc znaleźć zarówno noclegi all inclusive, jak i takie, które nie nadwyrężają mocno portfela. Wybierając się na Iztuzu Beach możesz mieć pewność, że Twoje tureckie wakacje będą udane i pełne wyjątkowo słonecznych atrakcji.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
3

Kleopatra Beach

Czytaj więcej

Plaża Kleopatra Beach znajdująca się w popularnym kurorcie Alanya często wymieniana jest jako jedna z najpiękniejszych plaż w Turcji. Ma ponad 3 kilometry długości, jest w całości piaszczysta i pokryta złotym piaskiem. Jej nazwa wzięła się od słynnej egipskiej królowej, która przed wiekami przybywała tu na wakacje i lubiła kąpać się w krystalicznie czystym morzu. Turyści wypoczywający na plaży mają do dyspozycji sporo udogodnień, pełną infrastrukturę, leżaki i parasole, a także wypożyczalnie sprzętu do nurkowania i surfowania. Nie brakuje miejsc, gdzie można zjeść coś dobrego z lokalnej, tureckiej kuchni, a także wynająć noclegi w różnym standardzie. Kleopatra Beach to zdecydowanie jedna z tych plaż, na które można jechać w ciemno – każdy turysta znajdzie tutaj atrakcje na miarę swoich wakacyjnych zainteresowań.

4

Konyaalti Beach

Czytaj więcej

Jeśli Twoim wakacyjnym celem jest Turcja, najpiękniejsze plaże znajdziesz przede wszystkim w słynnych kurortach. Nie bez powodu powstały one przecież w konkretnej części wybrzeża. Wyjątkowo piękną i polecaną plażą jest Konyaalti Beach znajdująca się w Antalyi – to jedna z dwóch głównych plaż w tym kurorcie, ciągnąca się na długości 7 kilometrów. Plaża jest raczej kamienista, pokryta drobnym żwirem i kamyczkami, jednak nie brakuje tutaj także typowo piaszczystych miejsc. Na całej długości plaża zapewnia łagodne i bezpieczne zejście do wody – przy brzegu jest płytko, warunki do kąpieli są więc tutaj dobre także dla najmłodszych. Plaża Konyaalti posiada dobrą infrastrukturę, zapewnia wszystkie udogodnienia, jakich potrzebują najbardziej wymagający turyści. Cieszy się popularnością zarówno wśród plażowiczów nastawionych na leniwy wypoczynek, jak i osób, które stawiają na rekreację i sporty wodne. Są tutaj wypożyczalnie sprzętu, nie trzeba więc zabierać ze sobą żadnych akcesoriów. Jeśli zdecydujesz się na Konyaalti Beach możesz mieć pewność, że wypoczniesz w komfortowych warunkach z pięknymi widokami.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
5

Icmeler Beach

Czytaj więcej

Plaża Icmeler znajduje się nad Morzem Egejskim niedaleko kurortu Marmaris. Jej nazwa tłumaczy się jako zaginiony raj i sporo mówi o tym, czego możemy spodziewać się na miejscu. W porównaniu do innych plaż na Riwierze Tureckiej jest raczej niewielka, pokryta kamieniami i żwirem, jednak wcale nie przeszkadzają one w chodzeniu bosymi stopami po plaży. Są bowiem idealnie gładkie, obmyte przez wodę morską. Plaża z tyłu jest otoczona wysokimi wzgórzami i bujną roślinnością. Bywa ona przydatna w upalne dni, gdy turyści poszukują odrobiny cienia. Plaża Icmeler Beach zapewnia możliwość wynajmu leżaków i parasoli, można również wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych – warunki do surfingu i innych wodnych szaleństw są w tym miejscu idealne. Jeśli dodamy do tego świetną bazę gastronomiczną i spory wybór hoteli, plaża Icmeler Beach na pewno zachęci Cię do odwiedzenia właśnie tej okolicy.

6

Bodrum Beach

Czytaj więcej

Plaża w Bodrum nad Morzem Egejskim to kolejne miejsce, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wypoczynku na Riwierze Tureckiej. Plaża jest rozległa, kamienista, pokryta drobnym żwirkiem i większymi kamieniami. Nie przeszkadza to jednak w swobodnym korzystaniu z plaży. Na całe długości wybrzeże jest łagodne i bezpieczne, zapewnia dobre zejście do wody. Bardzo dobre są tutaj warunki do kąpieli, a także do uprawiania sportów wodnych. Plaża posiada rozbudowaną infrastrukturę, zapewnia wygodny wypoczynek dla wymagających turystów. Są tutaj wypożyczalnie parasoli i leżaków, sprzętu do surfowania, a także przebieralnie, toalety i prysznice. Nie brakuje restauracji i barów plażowych oferujących regionalne przysmaki. Baza hotelowa w Bodrum również jest na tyle duża, że każdy znajdzie bez problemu noclegi na miarę oczekiwań i możliwości finansowych.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
7

Ilica Beach

Czytaj więcej

Jeśli szukasz plaży, która położona jest z dala od dużych kurortów i można na niej zaznać spokoju, Ilica Beach to propozycja, która będzie strzałem w dziesiątkę. Plaża jest w całości piaszczysta, co jest miła odmianą w porównaniu do wielu kamienistych plaż na Riwierze Tureckiej. Znajduje się w niewielkiej zatoce, która chroni wybrzeże przed wiatrem i wysokimi falami. Zejście do wody jest łagodne i bezproblemowe, dno piaszczyste i płytkie nawet wiele metrów od brzegu. Warunki do kąpieli są bardzo dobre dla dzieci i osób, które nie czują się dobrymi pływakami. Plaża Ilica Beach posiada pełną infrastrukturę dla turystów oczekujących od miejsca wypoczynku czegoś więcej niż tylko piasku i ciepłej wody. Można tu wynająć leżaki, skorzystać z przebieralni i pryszniców, zjeść regionalne jedzenie w barach przy plaży. W okolicy znajduje się sporo hoteli i pensjonatów oferujących wypoczynek w bardzo dobrym standardzie.

8

Kalkan Beach

Czytaj więcej

W poszukiwaniu pięknych plaż na Riwierze Tureckiej warto również zwrócić uwagę na Kalkan Beach. To miejsce, które jest stworzone do spokojnego wypoczynku. Plaża jest nieduża w porównaniu do innych plaż. Z obu stron i z tyłu jest otoczona klifami i wzgórzami porośniętymi roślinnością. Jest typowo piaszczysta, nie ma tu kamieni i żwiru, które spotykamy na wielu innych plażach na wybrzeżu. Zejście do wody jest łagodne, jednak trzeba uważać podczas kąpieli – w niektórych miejscach mogą bowiem pojawiać się nagłe spadki głębokości. Plaża posiada zaplecze gastronomiczne i noclegowe, są wypożyczalnie sprzętu plażowego, akcesoriów do nurkowania i surfowania. Bez względu na to, czy nastawiasz się na leniwy wypoczynek, czy bardziej na rekreację w słonecznych warunkach, na Kalkan Beach znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
9

Ortakent Beach

Czytaj więcej

Plaża Ortakent Beach znajduje się na Riwierze Tureckiej niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Jest dosyć długa i rozległa, można więc bez problemu znaleźć miejsce z dala od innych plażowiczów. Jest pokryta piaskiem i drobnym żwirem, zapewnia wygodne zejście do wody. To dobre miejsce do kąpieli, uprawiania sportów wodnych, a także leniwego plażowania. Z tyłu jest porośnięta roślinnością, są tutaj drzewa, które dostarczają cienia w upalne dni. Na Ortakent Beach można liczyć na kompletną infrastrukturę dla turystów. Są miejsca, gdzie można wynająć parasol lub leżak, akcesoria do sportów wodnych. Można zjeść coś dobrego w plażowych barach i kafejkach, zrobić zakupy na straganach, a także spędzić czas aktywnie na boiskach do siatkówki plażowej czy na placach zabaw. Nic więc dziwnego, że plaża jest polecana rodzinom z dziećmi, nastawionym nie tylko na plażowanie, ale również na rekreację.

10

Cirali Beach

Czytaj więcej

Plaża Cirali Beach to kameralne miejsce stworzone do spokojnego wypoczynku. Znajduje się w odległości 70 kilometrów na południe od Antalyi. Jest żwirowo-kamienista, ale można też znaleźć miejsca typowo piaszczyste i bez kamieni. Zejście do wody jest wygodne, plaża sprawdza się doskonale jako miejscówka dla rodzin z dziećmi. Jest również polecana miłośnikom sportów wodnych. Przy plaży znajdziemy rozbudowaną infrastrukturę, zapewniającą komfortowe warunki do wypoczynku. Jeśli nie chcesz spędzać tureckich wakacji w głośnym i dużym kurorcie, kameralna Cirali Beach na pewno się Tobie spodoba. Piękna opalenizna gwarantowana nie tylko w szczycie sezonu wakacyjnego.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
11

Mermerli Beach

Czytaj więcej

Plaża Mermerli Beach to miejsce zdecydowanie inne niż wszystkie. Przede wszystkim, plaża znajduje się niemal w centrum Antalyi, w jej starej, zabytkowej części. Jest niewielka, na wybrzeżu piaszczysta, ale w wodzie pojawiają się kamienie i skały wystające ponad taflę morza. Plaża nie nadaje się do pływania czy sportów wodnych, raczej jako miejsce do spokojnego i kameralnego wypoczynku w przerwie między zwiedzaniem starówki. Przy plaży można liczyć na bogatą ofertę gastronomiczną, a na plażowanie wypożyczyć leżak czy parasol. Nie jest to jednak miejsce polecane dla rodzin z dziećmi. Na rodzinny wypoczynek zdecydowanie lepiej jest poszukać innej plaży znajdującej się w tym samym kurorcie. A tych nie brakuje zarówno po prawej, jak i po lewej stronie od Mermerli Beach.

12

Butterfly Valley Beach

Czytaj więcej

Plaża Butterfly Valley znajduje się w popularnym regionie Fethiye niedaleko modnego kurortu Oludeniz. Nie jest jednak oblegana, co sprawia, że idealnie sprawdza się jako miejsce do spokojnego wypoczynku. Butterfly Valley, czyli Dolina Motyli zyskała swoją nazwę ze względu na bycie miejscem lęgowym przepięknych motyli tygrysich. W sezonie od wiosny do jesieni latają one tutaj całymi chmarami, zapewniając niesamowite widoki i przepiękną scenerię dla fotografii z wakacji. Spośród wielu innych plaż na Riwierze Tureckiej, ta jest jedną z najbardziej kameralnych. Infrastruktura ogranicza się tutaj do sklepiku z pamiątkami, małej kawiarenki, a także miejsc noclegowych w namiotach i bungalowach, a nie w dużych hotelach. Jeśli marzy się Tobie przebywanie w bliskości z naturą w miejscu wyjątkowo magicznym, Butterfly Valley to propozycja spełniająca te marzenia.

Zobacz oferty już od 1 199 zł za os.
13

Kaputas Beach

Czytaj więcej

Kaputas Beach to kolejna plaża inna niż wszystkie. Znajduje się w odległości około 20 kilometrów od miasta Kas. Ta odległość jest jednak najmniejszym problemem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że spora jest również różnica wysokości. Na plażę można się bowiem dostać schodząc w dół po wysokim klifie. Jest ona bowiem otoczona wysokimi skałami, które sprawiają, że jest niedostępna i niezbyt często odwiedzana. Turyści, którzy zdecydują się na zejście na dół mogą liczyć na niesamowite widoki, a także na wypoczynek w spokojnej i bardzo kameralnej atmosferze. Do plaży można również dopłynąć jachtem lub łódką.

Plaże w Turcji – piaszczyste czy kamieniste?

Plaże w Turcji są wyjątkowo zróżnicowane, co sprawia, że trudno jest stwierdzić, których jest więcej – piaszczystych czy kamienistych. Nie brakuje również takich miejsc, gdzie wybrzeże jest zarówno piaszczyste, jak i kamieniste.

Jaka jest najlepsza plaża w Turcji dla rodzin z dziećmi?

Jeśli wybierasz się do Turcji z całą rodziną, polecamy między innymi plaże: Patara Beach, Bodrum, Karasu Beach, Kleopatra Beach. Iztuzu Beach.

Która plaża w Turcji jest najlepsza do pływania?

Miłośnicy pływania powinni wybrać się na Riwierze Tureckiej na Icmeler Beach, Kleopatra Beach, Ortakent Beach czy Ilica Beach.

Czy plaże w Turcji są bezpieczne?

Plaże w Turcji są uważane są spokojne i bezpieczne, jeśli chodzi o samą atmosferę. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę ukształtowanie powierzchni i dna morskiego, niektóre plaże wymagają szczególnej ostrożności. Mogą bowiem pojawiać się spadki głębokości czy wysokie fale.

Plaże w Turcji – która najlepsza do surfowania?

Wielbiciele surfowania powinni wybrać się w Turcji na Cirali Beach, Kalkan Beach, Konyaalti Beach, a także na wiele innych plaż. Warunki do surfowania są doskonałe na większości plaż na Riwierze Tureckiej.