Gdzie bez paszportu na wakacje 10 najciekawszych kierunków

Gdzie bez paszportu na wakacje? 10 najciekawszych kierunków

Od kiedy Polska weszła do strefy Schengen na przełomie 2007 i 2008 roku, podróżowanie po Europie stało się zdecydowanie łatwiejsze. Aby wjechać do większości krajów Europejskich nie będzie nam potrzebny paszport ani wiza. Wystarczy dowód osobisty. Co ciekawe, na dowód wjedziemy nie tylko do państw Unii Europejskiej, ale również do tych europejskich krajów, które nie są jej członkami. Przed podróżą warto sprawdzić, jakie są warunki wjazdu do tego państwa, w którym chcemy spędzić nasze wakacje. Gdzie bez paszportu na wakacje? Przedstawiamy 10 wyjątkowo atrakcyjnych kierunków.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Wycieczki bez paszportu – co warto wiedzieć przed podróżą?

Wakacje bez paszportu możemy spędzić w większości państw europejskich, warto jednak tę kwestię sprawdzić odpowiednio wcześniej przed podróżą. Wczasy bez paszportu są w większości krajów możliwe, ale pod warunkiem, że mamy dowód osobisty, który jest ważny nie tylko w dniu przekraczania granicy, ale również przez kolejne pół roku.

Gdzie na wakacje bez paszportu
Gdzie na wakacje bez paszportu / shutterstock.com / Rocksweeper

Istotny jest również czas trwania naszych podróży. Kraje bez paszportu umożliwiają turystom przebywanie na swoim terytorium najczęściej przez 90 dni. Jeśli chcemy pozostać w kraju na dłużej, potrzebne będzie odpowiednie pozwolenie. Jeśli więc zastanawiamy się, gdzie bez paszportu można pojechać na wakacje, dobrze jest poznać szczegółowe przepisy konkretnego kraju.

Chorwacja

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport
Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport / shutterstock.com / Photographer in Spain

Znajdująca się na południu Europy Chorwacja jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Nic w tym dziwnego – wspaniałe plaże, wielowiekowe zabytki oraz bogata infrastruktura turystyczna sprawiają, że coś dla siebie znajdą tam zarówno miłośnicy plażowania, jak i wielbiciele bardziej aktywnego zwiedzania. W Chorwacji warto wybrać się na półwysep Istria, zwiedzić Zagrzeb czy Dubrovnik, a także wiele niewielkich miasteczek znajdujących się na wybrzeżu lub na wyspach.

od:
1 198 zł
Wakacje w Chorwacji

Zobacz najlepsze oferty i ruszaj na wakacje do Chorwacji

Czy do Chorwacji potrzebny jest paszport? Podobnie, jak w przypadku wjazdu do większości państw europejskich, nie jest on wymagany. Konieczność posiadania paszportu zlikwidowano w 2013 roku, gdy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy w Chorwacji przebywać dłużej niż 90 dni, musimy posiadać wizę.

Przeczytaj również w jakie rejony turystyczne Chorwacji warto podróżować.

Bułgaria

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport
Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport / shutterstock.com / ecstk22

Bułgaria leży na Bałkanach w Europie południowo-wschodniej. Kraj ten jest popularnym kierunkiem podróży ze względu na liczne kurorty, wielowiekowe zabytki i niezwykłą atmosferę. Największą atrakcją tego kraju jest jednak bez wątpienia wybrzeże Morza Czarnego z ciągnącymi się po horyzont piaszczystymi plażami i ciepłą wodą, idealną do całorocznych kąpieli. W Bułgarii warto też zwiedzić stolicę kraju Sofię, a także miasta Nessebyr, Złote Piaski, Słoneczny Brzeg, jezioro Srebyrna oraz skalne monastery w dolinie rzeki Rusenski Łom.

od:
1 358 zł
Wakacje w Bułgarii!

Sprawdź najlepsze oferty wakacyjne do Bułgarii

Jeśli wybieramy się na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, warto zadać sobie przed wyjazdem pytanie, czy do Bułgarii potrzebny jest paszport? Kraj ten jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen. Jeśli podróżujemy do Bułgarii, wystarczy nam dowód osobisty, którego data ważności jest co najmniej 3 miesiące do przodu.

Norwegia

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport
Czy do Norwegii potrzebny jest paszport / shutterstock.com / BiksuTong

Norwegia znajduje się na północy Europy, z dala od piaszczystych śródziemnomorskich plaż i innych południowych atrakcji. Jednak także w tym kraju ruch turystyczny jest dosyć duży. Zwiedzających przyciągają przede wszystkim wspaniałe fiordy, możliwość pływania statkami po zatokach między wysokimi górami, a także okazja do zobaczenia zorzy polarnej.

od:
2 700 zł
Wycieczki objazdowe po Norwegii

Kliknij i sprawdź najlepsze wycieczki objazdowe po Norwegii

Jeśli interesują nas wycieczki bez paszportu, warto upewnić się jednak, jakie dokumenty potrzebne będą do wjazdu do danego kraju. Czy do Norwegii potrzebny jest paszport? Najczęściej nie – kraj ten, choć nie należy do Unii Europejskiej, jest członkiem strefy Schengen, czyli przez granice przejedziemy spokojnie na ważnym dowodzie osobistym. Jest jednak jedna prowincja, Svalbard, gdzie bez paszportu nie damy rady wjechać. Warto również pamiętać, że swobodne poruszanie się na dowodzie osobistym dotyczy przede wszystkim turystów. Osoby, które chcą w Norwegii osiedlić się i pracować, będą potrzebowały paszportu, a także pozwolenia na pobyt i pracę. 

Wyspy Kanaryjskie

Czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport
Czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport / shutterstock.com / MagicFootage

Wyspy Kanaryjskie są popularnym kierunkiem podróży o każdej porze roku. Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura i Lanzarote to 4 największe wyspy, które są oblegane przez turystów szukających piaszczystych plaż, lazurowej wody i całego mnóstwa turystycznych atrakcji.

od:
2 320 zł
Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Teneryfie

Zanim wybierzemy się na wakacje, warto sprawdzić, czy na Wyspy Kanaryjskie potrzebny jest paszport. Choć wydawałoby się, że Kanary leżą z dala od cywilizacji i w miejscu, gdzie bez paszportu z pewnością nie da się wjechać, warto pamiętać, że jest to terytorium Hiszpanii. A więc wszystkie kwestie związane z formalnościami wjazdowymi są identyczne. Aby wjechać na Wyspy Kanaryjskie musimy posiadać ważny przez co najmniej 3 miesiące dowód osobisty lub paszport. Jeśli mamy ważny dowód, posiadanie paszportu nie jest więc konieczne.

Grecja

Czy do Grecji potrzebny jest paszport
Czy do Grecji potrzebny jest paszport / shutterstock.com / Calin Stan

Wyjazdy na południe Europy to doskonały pomysł na wakacje. Nic więc dziwnego, że ogromną popularnością cieszą się wakacje w Grecji, zarówno w jej części kontynentalnej, jak i na greckich wyspach – Krecie, Korfu, Zakynthos i innych. W Grecji znajdziemy ciepłe morze, mnóstwo piaszczystych plaż, a także wiele miejsc do zwiedzania.

od:
1 394 zł
Niezapomniane wakacje w Grecji!

Sprawdź najlepsze oferty na wakacje w Grecji!

Jeśli interesuje nas, czy do Grecji potrzebny jest paszport, warto pamiętać, że kraj ten należy do Unii Europejskiej. Można więc wjechać na terytorium Grecji na dowód osobisty. Warto jednak pamiętać, że bez pozwolenia możemy przebywać na terenie kraju wyłącznie przez 90 dni i to bez względu na cel podróży.

Zobacz również najlepsze lasty do Grecji.

Hiszpania

Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport
Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport / shutterstock.com / DavideAngelini

Jeśli zastanawiamy się, gdzie można jechać bez paszportu na wakacje, dobrym pomysłem będzie również Hiszpania. Warto wybrać się między innymi na zwiedzanie Barcelony, Madrytu, a także na wypoczynek na słonecznym wybrzeżu. Popularne miejscowości wypoczynkowe to między innymi Lloret de Mar czy Costa del Sol.

od:
1 299 zł
Wakacje w Hiszpanii

Zobacz oferty na wakacje w Hiszpanii

Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport? Nie, ale pod warunkiem, że mamy dowód osobisty ważny przez najbliższe 3 miesiące. Jeśli wybieramy się na hiszpańskie wakacje, a ważność naszego dowodu jest krótsza, warto mieć ze sobą także paszport. Żadne inne dokumenty, jak chociażby prawo jazdy, nie są wystarczające do potwierdzenia naszej tożsamości.

Włochy

Czy do Włoch potrzebny jest paszport
Czy do Włoch potrzebny jest paszport / shutterstock.com / Roman Sigaev

Czy do Włoch potrzebny jest paszport? Podobnie jak w przypadku innych krajów UE, wystarczy, że na granicy będziemy mieć dowód osobisty. Na terenie Włoch możemy przebywać bez pozwolenia przez 90 dni. Dla większości turystów jest to wystarczająco dużo czasu, aby poznać wszystkie najpiękniejsze rejony tego kraju.

od:
1 398 zł
Wakacje we Włoszech!

Zobacz najlepsze oferty

Włochy co roku cieszą się ogromną popularnością wśród turystów – warto wybrać się do Rzymu, Neapolu, Wenecji czy Mediolanu. Jeśli nie na całe, długie wakacje, to chociażby na atrakcyjny weekend pełen zwiedzania i korzystania z klimatycznej atmosfery pełnej dawnych zabytków i cudów architektury oraz doskonałej włoskiej kuchni. Jeśli więc zastanawiamy się, gdzie na wakacje bez paszportu, Włochy pod wieloma względami będą kierunkiem idealnym.

Cypr

Czy na Cyprze potrzebny jest paszport
Czy na Cyprze potrzebny jest paszport / shutterstock.com / Marcin Krzyzak

Cypr jest krajem wyspiarskim położonym we wschodniej części Morza Śródziemnego w pobliżu wybrzeży Turcji, Syrii oraz Libanu. Choć geograficznie wyspie zdecydowanie bliżej jest do Azji, Republika Cypru należy do Unii Europejskiej. Czy na Cypr potrzebny jest paszport? Jeśli wybieramy się do Republiki Cypryjskiej, wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

od:
1 099 zł
Cypr na wakacje!

Zobacz najlepsze oferty na wakacje na Cyprze!

Na Cyprze istnieje jednak także Turecka Republika Cypru Północnego, która przez nasze państwo nie jest uznana za niezależny kraj. Jeśli wybieramy się w podróż w te rejony Cypru, zalecane jest posiadanie przy sobie paszportu. Warto również pamiętać, że przebywając na terenie Cypru Północnego nie będziemy mogli liczyć na pomoc konsularną – Polska nie ma tam swoich przedstawicielstw dyplomatycznych.

Islandia

Czy do Islandii potrzebny jest paszport
Czy do Islandii potrzebny jest paszport / shutterstock.com / iacomino FRiMAGES

Islandia leży nieco na uboczu, jeśli chodzi o popularne kierunki podróży. Ale ten kraj ma także wielu zwolenników i turystów, którzy przyjeżdżają tu, aby zobaczyć wspaniałe górskie krajobrazy, dzikie tereny, wysokie wodospady, gorące gejzery, a także zorzę polarną. Ten wyspiarski kraj z surowym klimatem jest wręcz doskonały dla miłośników polowania na zorze polarną.

od:
9 800 zł
Wycieczki objazdowe po Islandii

Już teraz zarezerwuj wyjątkową podróż po niesamowitej Islandii

Czy na Islandię potrzebny jest paszport? Podobnie jak w przypadku innych krajów UE i należących do strefy Schengen, na Islandię wjedziemy na dowód osobisty, który musi być ważny przez co najmniej 90 dni od momentu przekraczania granicy.

Szwajcaria

Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport
Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport / shutterstock.com / Eva Bocek

Kolejnym krajem europejskim, do którego warto wybrać się na chociażby krótkie wakacje, jest Szwajcaria. Państwo te cieszy się popularnością szczególnie w sezonie zimowym, jest bowiem prawdziwym rajem dla narciarzy.

od:
1 800 zł
Szwajcaria z biurem podróży!

Zobacz najlepsze oferty na urlop w Szwajcarii.

Czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport? Niekoniecznie – Szwajcaria jest stroną układu z Schengen, na jej terytorium można wjechać albo na dowód osobisty, albo na paszport.

Pełna lista krajów, do których można jechać bez paszportu:

 • Albania
 • Andora
 • Austria
 • Belgia
 • Bośnia i Hercegowina
 • Bułgaria
 • Chorwacja
 • Cypr
 • Czarnogóra (max 30 dni, paszport max 90 dni)
 • Czechy
 • Dania
 • Estonia
 • Finlandia
 • Francja
 • Gibraltar
 • Grecja
 • Hiszpania
 • Holandia
 • Irlandia
 • Islandia
 • Liechtenstein
 • Litwa
 • Luksemburg
 • Łotwa
 • Macedonia (sprawdź oferty last minute Macedonia)
 • Malta
 • Mołdawia
 • Monako
 • Niemcy
 • Norwegia
 • Portugalia
 • Rumunia
 • San Marino
 • Serbia
 • Słowacja
 • Słowenia
 • Szwajcaria
 • Szwecja
 • Watykan
 • Węgry
 • Wielka Brytania
 • Włochy
 • Wyspy Owcze
Aplikacja

Czytaj również:

Do jakich krajów Europy potrzebny jest paszport?

Wybierając się w podróż, warto wiedzieć, do jakich krajów bez paszportu na pewno nie wjedziemy. Na mapie Europy jest ich kilka: Ukraina, Kosowo, Białoruś, Rosja oraz Turcja.

Czy do Hiszpanii potrzebny jest paszport?

Hiszpania jest krajem Unii Europejskiej. Aby wjechać na jej terytorium, wystarczy dowód osobisty. Musi być on jednak ważny co najmniej 3 miesiące do przodu.

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport?

Norwegia nie jest co prawda krajem Unii Europejskiej, ale należy do Schengen. Na jej terytorium wjedziemy na dowód osobisty. Wyjątkiem jest prowincja Svalbard, gdzie trzeba paszport.

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Bułgaria należy do Unii Europejskiej, na terytorium tego kraju można wjechać na dowód osobisty.

Czy do Grecji potrzebny jest paszport?

Grecja jest krajem, gdzie bez paszportu na wakacje wjedziemy bez problemu. Warto jednak pamiętać, że bez pozwolenia możemy przebywać na terenie kraju maksymalnie przez 90 dni.