Przewodnik po Rzymie – czyli zabytki, które musisz zobaczyć

Przewodnik po Rzymie – czyli zabytki, które musisz zobaczyć

Rzym nie bez powodu jest nazywany wiecznym miastem i najpiękniejszym miastem świata. Wielowiekowa historia, antyczne zabytki Rzymu, wspaniała architektura i unikalna kuchnia przyciągają tu turystów z całego globu. Wycieczka do Rzymu to doskonały pomysł na weekendowy wypad, w trakcie którego przeniesiemy się w zupełnie inny świat. Zanim jednak wybierzemy się na zwiedzanie, warto dobrze się do niego przygotować. Mnogość godnych uwagi miejsc może być bowiem wręcz przytłaczająca. Przedstawiamy więc przewodnik po Rzymie z ciekawymi miejscami, które po prostu trzeba zobaczyć.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Zobacz również naszą listę ofert Włochy last minute

Koloseum

Koloseum
Koloseum / shutterstock.com / AlexAnton

Bez wątpienia jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Rzymie jest słynne Koloseum. To potężna budowla o owalnym kształcie wybudowana pod koniec I wieku na polecenie cesarza Flawiusza. Była przeznaczona na igrzyska, walki gladiatorów i tak zwane namachie, czyli bitwy morskie.

od:
600 zł
Rzym z biurem podróży

Zobacz najlepsze oferty na wycieczkę do Rzymu z najlepszymi biurami podróży

Nazwa Koloseum pochodzi najprawdopodobniej od potężnego posągu Nerona, który przez wieku stał w pobliżu obiektu. Aby wejść do obiektu, trzeba rezerwować bilety z wyprzedzeniem. Ze względów bezpieczeństwa we wnętrzu budowli może bowiem przebywać maksymalnie 3 tysiące osób. Jeśli interesuje nas dawny Rzym, zwiedzanie musi więc być właściwie zaplanowane.

Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska
Kaplica Sykstyńska / shutterstock.com / amw213

Wycieczka do Rzymu nie może również się obyć bez zwiedzania Kaplicy Sykstyńskiej, czyli papieskiej kaplicy znajdującej się w Pałacu Watykańskim. Kaplica znana jest na całym świecie przede wszystkim ze względu na wyjątkowy kunszt sztuki sakralnej.

Spośród wielu arcydzieł malarstwa i rzeźby na pierwszy plan wysuwają się tu słynne freski Michała Anioła pokrywające sklepienie, a także fresk ścienny Sąd Ostateczny. Kaplica Sykstyńska jest jednym z elementów zwiedzania Muzeów Watykańskich. Turyści nie mają możliwości zwiedzenia samodzielnie jedynie samej kaplicy.

Plac Świętego Piotra

Plac Świętego Piotra
Plac Świętego Piotra / shutterstock.com / S.Borisov

Plac Świętego Piotra bez wątpienia jest najbardziej znanym placem na świecie. Znajduje się w centrum Watykanu i jest pięknym przykładem rzymskiej architektury barokowej. Plac w całości otoczony jest kolumnadą, a wewnątrz dzieli się na dwie części: główny eliptyczny obszar o długości ponad 200 metrów, a także mniejszą część znajdującą się tuż przy Bazylice Świętego Piotra.

Chociaż każdy przewodnik po Rzymie zachwyca się nad ogromem tego miejsca, turyści zwiedzający plac często są zdumieni, że jest on mniejszy niż im się wydawało. Jest to jednak tylko wrażenie – plac może bez problemu pomieścić kilkaset tysięcy osób. Jeśli chcemy zobaczyć plac bez tłumu turystów, warto wybrać się na spacer o świcie. Można wtedy liczyć na widoki, dzięki którym wycieczka do Rzymu będzie niezapomniana.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra
Bazylika Świętego Piotra / shutterstock.com / Vladimir Sazonov

Wycieczka do Rzymu nie może się również obejść bez zobaczenia z bliska Bazyliki Świętego Piotra, najpiękniejszego kościoła na świecie. To potężna świątynia, która jest prawdziwą perełką architektoniczną. Kopułę bazyliki zaprojektował sam Michał Anioł. Legenda głosi, że w miejscu, gdzie znajduje się obecnie bazylika, znaleziono grób świętego Piotra. Wnętrze bazyliki zachwyca ogromem, bogatymi zdobieniami, przepychem i niezwykłym klimatem.

od:
600 zł
Rzym z biurem podróży

Zobacz najlepsze oferty na wycieczkę do Rzymu z najlepszymi biurami podróży

Najlepiej zwiedzać je rano, gdy jeszcze nie ma zbyt wielu turystów. Dobry moment jest również tuż przed zachodem słońca – wtedy najlepsze jest światło. W Bazylice Świętego Piotra znajduje się szereg kaplic, ołtarzy, posągów oraz innych dzieł sztuki. Na zwiedzanie wnętrza bazyliki trzeba zarezerwować sobie co najmniej godzinę. Wejście jest darmowe, jednak trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa podobną do tych przeprowadzanych na lotniskach.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Santa Maria Maggiore
Bazylika Santa Maria Maggiore / shutterstock.com / D.Bond

Spędzając weekend w Rzymie warto odwiedzić także inne obiekty sakralne. Jednym z nich jest kolejna bazylika papieska – Santa Maria Maggiore. Została wybudowana przez papieża Sykstusa III i choć przez wieki była przebudowywana, w jej wnętrzu pozostało sporo dawnych elementów. Warto zobaczyć mozaiki pokrywające ściany przy głównej nawie, a także łuk tęczowy. W świątyni znajdują się również relikwie żłobka, w którym podobno narodził się Jezus.

Zamek Saint Angelo

Zamek Saint Angelo
Zamek Saint Angelo / shutterstock.com / RomanSlavik.com

Zamek Świętego Anioła jest grobowcem cesarza Hadriana, znajdującym się w pobliżu Watykanu. W czasach nowożytnych nad zamkiem wybudowano twierdzę, która służyła za więzienie, a jeszcze później nad twierdzą wybudowano rezydencję papieską.

od:
17,99 zł
od:
24,99 zł
od:
43,77 zł
<
>

Zamek pełni obecnie funkcję muzeum i jest udostępniony dla zwiedzających. Każdy przewodnik po Rzymie z pewnością poleci odwiedzenie tego miejsca.

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie / shutterstock.com / Jon Chica

Gdy zwiedzamy Rzym, zabytki możemy spotkać dosłownie na każdym kroku, a nawet się po nich przejść. Doskonałym przykładem są Schody Hiszpańskie z XVIII wieku, które łączą Plac Hiszpański z kościołem św. Trójcy.

To rozległe, scenograficzne schody, z których rozciąga się piękny widok na Rzym. Ciekawe miejsca, jakie znajdziemy w pobliżu to między innymi Fontanna Barcaccia oraz Via dei Condotti. Schody są popularnym miejscem odpoczynku zarówno mieszkańców Rzymu, jak i turystów zmęczonych zwiedzaniem kolejnych zabytków.

Piazza Navona

Piazza Navona
Piazza Navona / shutterstock.com / f11photo

Piazza Navona to kolejne miejsce, które poleci nam każdy przewodnik po Rzymie. Znajduje się w samym centrum Rzymu, a został wybudowany w miejscu dawnego, antycznego stadionu.

Na placu znajdują się trzy efektowne, zabytkowe fontanny, a wokół sporo jest kolorowych kamienic, w których znajdują się regionalne restauracje i kawiarenki. Warto wybrać się do którejś z nich, bo żadna wycieczka do Rzymu nie może się obejść bez spróbowania specjałów włoskiej kuchni.

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo
Piazza del Popolo / shutterstock.com / Christophe Faugere

Zwiedzając Rzym, zabytki godne uwagi znajdziemy również wokół Piazza del Popolo, czyli Placu Wszystkich Ludzi. To kolejny piękny plac w centrum Rzymu, na którym wznosi się duży obelisk. Wokół placu znajdują się dwie bliźniacze świątynie Santa Maria in Montesano oraz Santa Maria dei Miracoli. Pozostałe boki placu zamykają efektowne fontanny w kształcie muszli.

Ogrody Villa Borghese

Ogrody Villa Borghese
Ogrody Villa Borghese / shutterstock.com / Alexander Demyanenko

Zwiedzanie Rzymu bywa wyczerpujące, dlatego warto zrobić sobie przerwę na wypoczynek w wyjątkowym miejscu, jakim są ogrody Villa Borghese. To zielone płuca miasta, w których znajduje się sporo świątyń stylizowanych na ruiny, rzeźb, fontann oraz kopii innych zabytków.

od:
600 zł
Rzym z biurem podróży

Zobacz najlepsze oferty na wycieczkę do Rzymu z najlepszymi biurami podróży

To piękne miejsce z pewnością poleci nam każdy przewodnik po Rzymie. Kilka chwil w takim miejscu pozwala nie tylko na wypoczynek, ale na poczucie niezwykłej atmosfery tego miejsca.

Pałac Quirinale

Pałac Quirinale
Pałac Quirinale / shutterstock.com / V_E

Wycieczka do Rzymu powinna również uwzględniać Pałac Quirinale, czyli popularny Kwirynał leżący na najwyższym z siedmiu wzgórz rzymskich. Pałac został wzniesiony w XVI wieku z przeznaczeniem na letnią rezydencję papieską. Aktualnie służy jako siedziba kolejnych prezydentów Włoch.

Panteon

Panteon
Panteon / shutterstock.com / AlexAnton

Gdy przed wyjazdem do Włoch przeglądamy przewodnik po Rzymie, z pewnością znajdziemy w nim także Panteon. Jest to budowla pochodząca nie z czasów chrześcijańskich, a starożytnych. Co więcej, to najlepiej zachowana budowla antyczna w Rzymie.

Panteon, podobnie jak inne antyczne budowle tego typu, wybudowany został ku czci rzymskich bogów. Niezwykle imponujące jest wnętrze, w którym wyczuwa się klimat starożytnych czasów i w którym znajdują się grobowce wielu władców rzymskich, nie tylko starożytnych, ale również współczesnych. Zwiedzanie Panteonu jest darmowe i możliwe praktycznie codziennie.

Forum Romanum

Forum Romanum
Forum Romanum / shutterstock.com / Marco Rubino

Jeśli zwiedzamy Rzym, zabytki godne zobaczenia znajdziemy również przy Forum Romanum, czyli najstarszym placu miejskim. Jest ono otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz Rzymu, a w przeszłości w jego okolicy znajdowały się ważne dla mieszkańców budowle.

Dziś Forum Romanum i inne dawne budowle to w większości ruiny. Warto je jednak zwiedzić, gdyż przypominają o najdawniejszej historii Rzymu.

Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie
Muzea Watykańskie / shutterstock.com / RPBaiao

Muzea Watykańskie to kolejne atrakcje Rzymu, jakie poleci nam każdy najlepszy przewodnik po Rzymie. Muzea Watykańskie to jedna z największych placówek tego typu na świecie. Znajdziemy w nich przeróżne zbiory zgromadzone na przestrzeni wieków przez kolejnych papieży. Muzea to kilka obiektów i kilkadziesiąt przyprawiających o zawrót głowy eksponatów. Aby je dokładnie zwiedzić, potrzeba co najmniej kilku godzin.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi / shutterstock.com / AlexAnton

Gdy zwiedzamy Rzym, zabytki godne zobaczenia to także wiele fontann, wśród których palmę pierwszeństwa dzierży zdecydowanie Fontanna di Trevi, popularna wśród turystów z całego świata. Znajduje się ona niedaleko Kwirynału w pobliżu Schodów Hiszpańskich. Zachwyca wspaniałą, barokową architekturą, a także wieloma legendami, które narosły wokół niej przez wieki. Aby zobaczyć fontannę z bliska i wrzucić do niej monetę, warto wybrać się do niej o świcie. Przez cały dzień jest bowiem oblegana przez tłumy turystów.

Bazylika San Clemente

Bazylika San Clemente
Bazylika San Clemente / shutterstock.com / essevu

Bazylika San Clemente to kolejny wyjątkowy obiekt architektury sakralnej. Z zewnątrz jest wyjątkowo prosta, w środku natomiast urzeka przepychem, renesansowymi i barokowymi freskami, średniowiecznymi marmurami i mozaikami.

od:
17,99 zł
od:
24,99 zł
od:
43,77 zł
<
>

W podziemiu świątyni znajdują się dwie kolejne świątynie. Jeśli zwiedzamy Rzym, zabytki warto więc oglądać bardzo uważnie, gdyż możemy pominąć wiele cennych obiektów, które z pozoru wydają się proste i niezbyt godne uwagi.

Łuk Konstantyna

Łuk Konstantyna
Łuk Konstantyna / shutterstock.com / Sean Pavone

Łuk Konstantyna to jeden z najbardziej charakterystycznych, a jednocześnie ostatnich łuków triumfalnych wzniesionych w starożytnym Rzymie. Został zbudowany dla uczczenia 10 lat panowania cesarza Konstantyna Wielkiego.

od:
600 zł
Rzym z biurem podróży

Zobacz najlepsze oferty na wycieczkę do Rzymu z najlepszymi biurami podróży

Do budowy łuku wykorzystano elementy pochodzące z wielu innych znanych budowli. Łuk Konstantyna znajduje się tuż przy Koloseum, nie sposób więc go pominąć w trakcie zwiedzania Wiecznego Miasta.

Piazza Venezia

Piazza Venezia
Piazza Venezia / shutterstock.com / Irene Ignateva

Piętnastowieczny Piazza Venezia to kolejny godny uwagi plac w centrum Rzymu. Przy placu znajduje się szereg budowli, które warto zobaczyć w czasie zwiedzania miasta: Pałac Wenecki, kościół św. Marka, Pałac Bonapartego, budynek towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym przed wiekami mieszkał i zmarł Michał Anioł. Przy placu znajduje się również Ołtarz Ojczyzny, który pełni funkcję Grobu Nieznanego Żołnierza.

Co jeszcze warto zobaczyć w Rzymie?

  • Bazylika św. Jana na Lateranie
  • Ostia Antica
  • Katakumby Rzymu
  • Muzea Kapitolińskie
  • Wzgórze Palatyńskie
  • Termy Karakalli
  • Termy Dioklecjana

Czytaj również:

od:
600 zł
Rzym z biurem podróży

Zobacz najlepsze oferty na wycieczkę do Rzymu z najlepszymi biurami podróży

Co zobaczyć w Rzymie w jeden weekend?

Weekend w Rzymie to dobra okazja na zwiedzanie najważniejszych zabytków – Koloseum, Panteonu, Placu i Bazyliki Świętego Piotra, a także Muzeów Watykańskich. Warto też wybrać się na Schody Hiszpańskie, pójść na Piazza Navona i oczywiście zajrzeć do knajpek i restauracji z pyszną włoską kuchnią.

Co zwiedzić w Rzymie mając tylko jeden dzień?

Przez jeden dzień w Rzymie można zwiedzić całkiem sporo. Większość znanych budowli znajduje się bowiem blisko siebie. Warto zobaczyć przede wszystkim najbardziej charakterystyczne miejsca: Koloseum i Łuk Konstantyna, Plac św. Piotra, Panteon, Forum Romanum i słynne rzymskie place.

Jakie są najbardziej popularne zabytki w Rzymie?

Wśród najpopularniejszych zabytków w Rzymie na pierwszych miejscach niewątpliwie są najbardziej charakterystyczne obiekty Wiecznego Miasta: Koloseum, Łuk Konstantyna, Panteon, Kaplica Sykstyńska, Bazylika Świętego Piotra, Plac Świętego Piotra oraz Schody Hiszpańskie.

Kiedy najlepiej zwiedzać Rzym?

Na zwiedzanie Wiecznego Miasta każda pora jest dobra. Najpiękniej jest tu latem, ale trzeba liczyć się z wysokimi cenami i tłumami turystów. Wczesną wiosną i późną jesienią jest dużo spokojniej – to dobra pora na zobaczenie Rzymu dla osób, które wolą zwiedzać mniej zatłoczone miasto.

Ile kosztuje zwiedzanie atrakcji w Rzymie?

Wiele rzymskich atrakcji dostępnych jest bezpłatnie. Za darmo wejdziemy do Bazyliki Świętego Piotra, zwiedzimy najsłynniejsze place i fontanny. Aby wejść do Koloseum i Forum Romanum, trzeba zapłacić 16 euro, wejście do Muzeów Watykańskich to natomiast koszt 17 euro.