Deska surfingowa – którą wybrać

Deska surfingowa – którą wybrać?

Surfing jest sportem, który w naszym kraju nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością. Dobre warunki do surfowania mamy bowiem przez 2-3 miesiące w ciągu roku. jednak zainteresowanie surfingiem w ostatnim czasie nieustannie rośnie – nie musimy bowiem ograniczać się do Bałtyku i innych rodzimych zbiorników wodnych. Aby korzystać z uciech szusowania po falach możemy przecież wybrać się na najpiękniejsze plaże świata. Zanim jednak staniemy się doświadczonymi surferami, czeka nas nauka podstawowych umiejętności oraz wybór odpowiedniego sprzętu.

Deska do surfingu
Deska do surfingu / unsplash.com / Gabriel Bezerra

Surfowanie pod wieloma względami jest sportem idealnym. Buduje dobrą kondycję, koordynację ruchową, sprawia, że możemy poczuć wiatr we włosach i prawdziwą wolność. Surfowanie wymaga sprawności fizycznej i dobrego przygotowania. Potrzebny jest też dobry sprzęt do surfowania – od jego rodzaju i jakości w dużej mierze zależą efekty, jakie będziemy osiągać.

Wybór deski nie jest sprawa prostą, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z surfingiem i nie mają zbyt dużej wiedzy w temacie tego sportu. Dobrym pomysłem jest nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej, ale skorzystanie z porad doświadczonych surferów, którzy mają sporo praktycznej wiedzy w temacie. Surfingu zawsze warto uczyć się pod okiem zaawansowanych osób. Samodzielna nauka z pewnością nie przyniesie właściwych efektów, nawet jeśli naoglądamy się mnóstwa filmików instruktażowych zamieszczonych w sieci.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Deska do surfingu – rodzaje

Deska surfingowa, podobnie jak rower, buty do biegania czy rakieta tenisowa muszą być idealnie dopasowane do konkretnej osoby. Bardzo ważna jest długość deski, jej szerokość, kształt, a także materiał, z jakiego deska surfingowa jest wykonana.

Deska do surfowania
Deska do surfowania / unsplash.com / Lucija Ros

Wielkość deski jest szczególnie ważna dla osób początkujących – jeśli będzie ona zbyt mała i niedopasowana do potrzeb konkretnej osoby, może powodować problemy z utrzymaniem się na niej, a co za tym idzie – także zniechęcać do dalszych kroków w tym ciekawym i atrakcyjnym przecież sporcie. Dobra deska surfingowa dla początkujących powinna być długa, szeroka i mieć zaokrąglone brzegi. Najlepsza długość deski dla początkującego amatora to 220-260 cm.

Deski surfingowe produkowane są w różnych kształtach i rozmiarach, które można zaklasyfikować do konkretnego typu. Najczęściej spotykane typy desek to:

  • Shotboard – deska ma długość około 210 centymetrów. Jest dosyć krótka, ale bardzo dobrze wyprofilowana. Posiada wąskie boki i opływowy kształt, co pozwala w pełni wykorzystać ślizg na fali.
  • Longboard – jak sama nazwa wskazuje, jest to duża deska o długości około dwóch i pół metra. Ta deska surfingowa ma długą historię i dla wielu surferów jest najbardziej klasycznym modelem. Zapewnia wysoką stabilność, proste manewrowanie. To dobra deska dla osób początkujących.
  • Funboard – jest to deska surfingowa, która stanowi model pośredni pomiędzy shotboardem a longboardem. Jest dobrze wyprofilowana, ma węższe brzegi i jest krótsza od longboardu. Model ten jest polecany dla osób, które mają już pewne doświadczenie w surfingu i chcą powoli zacząć się przesiadać z długiej deski początkowej  na krótszą i bardziej profesjonalną.
  • Fishboard – to kolejna deska surfingowa, która ma dosyć bogatą historię. Została zaprojektowana i stała się popularna w latach 70. ubiegłego stulecia. Nazwa deski nawiązuje do charakterystycznego rybiego kształtu ryby. Jest ona krótka i wąska, dzięki czemu pozwala na pływanie nawet wtedy, gdy fale nie dopisują. Fishboard jest popularny pod każdą szerokością geograficzną, a zwolenników tego typu deski możemy spotkać na najbardziej znanych plażach świata, słynących z doskonałych warunków do surfowania.

Wybór konkretnej deski surfingowej powinien być kwestią indywidualną. Deska musi nam pod każdym względem pasować.

Aplikacja

Kiedy kupić swoją pierwszą deskę surfingową?

Jeśli interesujemy się surfingiem i chcielibyśmy spróbować, jak to jest szusować po falach, wcale nie musimy od razu kupować własnej deski. Nikt przecież nie kupuje żadnego sprzętu sportowego zanim nie sprawdzi, czy dana aktywność będzie mu sprawiała przyjemność i faktycznie będzie chciał się nią zająć na poważnie. Deski surfingowe można na początku wynająć – zapłacimy niewiele, a przekonamy się, czy ten sport nas wciągnie. Oczywiście, warto pamiętać, aby nie zrażać się po pierwszym razie. Być może warunki pogodowe w czasie naszych pierwszych prób były na tyle niesprzyjające, że nawet najlepsi surferzy nie poradziliby sobie z utrzymaniem na falach.

Deska surfingowa dla początkujących
Deska surfingowa dla początkujących / unsplash.com / eddie wen

Deski surfingowe możemy również testować na wakacjach w różnych nadmorskich kurortach na całym świecie. W większości z nich można znaleźć doskonale wyposażone wypożyczalnie sprzętu wodnego. Być może pierwsze szusy na falach w Egipcie, Chorwacji czy na Karaibach wciągną nas o wiele bardziej niż w czasie pierwszych prób nad Bałtykiem. Koszty wynajmu desek surfingowych nie są wysokie w porównaniu do ceny nowych modeli, warto więc wypróbować kilka różnych desek, sprawdzić je w naturalnych warunkach i dopiero na tej podstawie zdecydować o dobrej desce dla siebie.

Gdy w końcu dojdziemy do wniosku, że chcemy mieć własną deskę, warto zadbać o to, by był to sprzęt odpowiednio dobrany do naszych potrzeb, a także do warunków, w jakich będzie użytkowane. Inna deska do surfingu będzie potrzebna nad Bałtykiem, a zupełnie inny sprzęt jest niezbędny w najlepszych miejscach do surfowania na świecie. Kupując deskę surfingową warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej jakość wykonania, wszystkie istotne parametry, a także na materiał, z jakiego została wykonana. W miarę możliwości należy kupować nowe deski surfingowe – wtedy będziemy mieć spory wybór i bez problemu dopasujemy sobie taką, która w stu procentach będzie spełniała nasze oczekiwania.

Jaka deska surfingowa dla dzieci?

Jeśli chcemy kupić dobrą deskę surfingową dla dziecka, warto zwrócić uwagę na modele wykonane z pianki. Taka deska do surfowania jest przede wszystkim niedroga (można ją kupić już za kilkaset złotych), jest miękka, bezpieczna i dobrze łapie fale.

Deska surfingowa cena
Deska surfingowa cena / unsplash.com / Ice Tea

Warto pamiętać, by najmłodszych przyszłych surferów wyposażać w deski surfingowe przeznaczone dla dzieci. Nauka maluchów na deskach dla dorosłych nie przyniesie efektów. Deska musi być bowiem dopasowana do wzrostu, a także do masy ciała osoby z niej korzystającej. Piankowe deski surfingowe dla dzieci są dostępne w wielu efektownych, kolorowych modelach. Są zachwycające już na pierwszy rzut oka, co tym bardziej zachęca dzieci do wypróbowania deski na wodzie.

Jaka deska surfingowa dla początkujących?

Deska surfingowa dla osoby początkującej powinna być dopasowana do jej możliwości. Specjaliści polecają deski piankowe, które są miękkie, dobrze wyprofilowane i dobrze sprawdzają się w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z surfingiem. Wadą tego typu desek jest jednak ich duży rozmiar oraz waga. Są po prostu ciężkie, co może być utrudnieniem w transporcie. Deski piankowe sprawdzą się w prostych warunkach, w przypadku bardziej wymagających fal mogą nie dawać sobie rady.

Jaka deska surfingowa dla zaawansowanych?

Do wytwarzania desek surfingowych służy nie tylko pianka, ale również laminat epoksydowy. Jest on popularny szczególnie wśród doświadczonych surferów, którzy mają już za sobą pewien czas spędzony na deskach piankowych. Deski z laminatu są lżejsze od piankowych, a przy tym bardziej zwrotne – można wykonywać nimi nawet skomplikowane manewry.

Deska surfingowa
Deska surfingowa / unsplash.com / Klara Kulikova

Jeśli planujemy surfowanie w znanych z doskonałych fal miejscach na popularnych plażach świata, warto zdecydowanie postawić na deskę z laminatu. Deski piankowe w doskonałych warunkach morskich z pewnością nie dadzą nam takich możliwości. Warto jednak pamiętać, że deski z laminatu są przeznaczone dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Dla kompletnego laika mogą być niewskazane, zwłaszcza na początku nauki. Deski tego rodzaju są bowiem bardzo twarde – przy licznych upadkach na początku surfowania mogą powodować wiele urazów.

Ile kosztuje deska piankowa?

Wśród desek piankowych znajdziemy całe mnóstwo modeli pochodzących od mniej lub bardziej znanych producentów. Za deskę trzeba zapłacić od około 300 do nawet tysiąca złotych lub jeszcze więcej.

Deski surfingowe
Deski surfingowe / unsplash.com / Arnaud Mesureur

Choć deska za kilkaset złotych jest dosyć kusząca pod względem cenowym, warto zwracać uwagę na parametry i jakość wykonania. Najtańsze deski mogą bowiem nie spełniać oczekiwań osób, które chcą się na nich nauczyć bardziej profesjonalnego surfowania.

Ile kosztuje deska z laminatu epoksydowego?

Jeśli interesuje nas profesjonalna deska surfingowa, cena może nas czasami zwalić z nóg. Ceny najtańszych modeli zaczynają się od tysiąca złotych w górę, jednak na rynku nie brakuje też desek za kilkanaście tysięcy. Podobnie jak w przypadku wielu innych sportów, cena profesjonalnego sprzętu rośnie wraz ze wzrostem umiejętności.

W dobrą, droższą deskę surfingową warto zainwestować, jeśli planujemy rozwijać nasze hobby przez wiele kolejnych lat, chcemy mieć pewność, że mamy dobry sprzęt, a także wtedy, gdy wybieramy się na surfowanie w najpopularniejsze wśród surferów miejsca na świecie. Na wysokich, wymagających falach może się bowiem okazać, że najtańsza deska nie spełni oczekiwań. Pamiętajmy też, że za ceną idzie także jakość. Droższa deska z pewnością posłuży nam o wiele dłużej niż tylko przez kilka sezonów.

Aplikacja

Czytaj również:

Jakie są rodzaje desek surfingowych?

Ze względu na rodzaj deski surfingowe dzielimy na longboardy, funboardy, shotboardy, fishboardy.

Czy są deski surfingowe dla początkujących?

Deski dla początkujących znajdziemy w ofercie wielu dobrych i renomowanych producentów sprzętu do surfingu.

Czy są deski do surfingu dla dzieci?

Tak i warto je kupować, jeśli chcemy, aby nasze dzieci postawiły pierwsze kroki w nauce surfowania. Nauka na deskach dla dorosłych jest niewskazana.

Ile kosztują deski surfingowe dla początkujących?

Jeśli jesteś początkujący, za deskę z pianki zapłacisz od 300 do 1000 zł.

Ile kosztują deski surfingowe dla zaawansowanych?

Za deskę dla zaawansowanych z laminatu epoksydowego trzeba zapłacić co najmniej 1000 zł. Górna granica to nawet kilkanaście tysięcy.