Dolomity latem – najpiękniejsze jeziora w górach

Dolomity latem – najpiękniejsze jeziora w górach

Włoskie Dolomity cieszą się ogromną popularnością wśród turystów poszukujących zimowych kurortów. W szczycie sezonu narciarskiego góry są wręcz zatłoczone przez narciarzy i miłośników snowboardu. Urlop w tym miejscu jest też atrakcyjny poza sezonem zimowym – gdy stopnieje śnieg.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Dolomity latem oferują całe mnóstwo tras spacerowych, niesamowite widoki oraz możliwość wybrania się na któreś z niezwykłych, górskich jezior. Gdzie w Dolomity latem? Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, wśród których każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.  

Dolomity - Jeziora górskie
Dolomity – Jeziora górskie / shutterstock.com / Alessandro Pierpaoli

Dolomity – podstawowe informacje

Dolomity to pasmo górskie leżące na północy Włoch, należące do Alp Wschodnich. Ta partia gór nie stanowi wyraźnego łańcucha górskiego. Są tu duże grupy skalne, porozdzielane głębokimi dolinami, a także wysokimi przełęczami. O wyjątkowości Dolomitów może świadczyć chociażby fakt, że od 2009 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. A trafiają na nią wyłącznie najpiękniejsze cuda natury z różnych regionów świata. Dolomity są licznie odwiedzane przez turystów zimą ze względu na doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych.

Włoskie jezioro w górach
Włoskie jezioro w górach / shutterstock.com / Igor Tichonow

Duży wybór tras narciarskich, górskich schronisk oraz pełna i świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że zimą góry tętnią życiem i wszystkie ich popularne stoki i trasy zjazdowe są mocno oblegane. Nie zapominajmy jednak, że turystyka kwitnie tu nie tylko w sezonie narciarskim – Dolomity latem również cieszą się sporą popularnością.

Dolomity mają wspaniałe krajobrazy złożone z grani, turni, stromych stoków, wielkich pionowych ścian skalnych oraz skalnych baszt. Wybierając się w Dolomity latem warto postawić na wędrówki górskimi szlakami, a także wybrać się nad niezwykłe jeziora w górach, których w tej okolicy nie brakuje. Hotele w Dolomitach znajdziemy zarówno na sporych wysokościach, jak i w dolinach. Coś dla siebie znajdą więc zarówno turyści poszukujący spokojnego wypoczynku, jak i miłośnicy adrenaliny, nastawieni na bardziej ekstremalne wyprawy.

Dolomity latem
Dolomity latem / shutterstock.com / Chursina Viktoriia

Dolomity mają wiele łatwych, ciekawie położonych tras, które dosyć łatwo jest pokonać, a jednocześnie można z nich podziwiać jedyne w swoim rodzaju widoki. W Dolomitach znajduje się sporo górskich jezior, które przyciągają niezwykłym położeniem, urodą, spokojem oraz idealnie gładką taflą. Planując wycieczkę w Dolomity warto znaleźć czas na odwiedzenie choćby kilku z nich.

od:
1 398 zł
Wakacje we Włoszech!

Zobacz najlepsze oferty

Na pierwszy rzut oka każde jezioro wygląda dosyć podobnie – średniej wielkości akwen otoczony górami – w rzeczywistości każe jest jedyne w swoim rodzaju, ma unikalny klimat i pozostawia wspaniałe wspomnienia z wyprawy.

Pogoda w Dolomitach, podobnie jak w każdych innych górach, bywa zmienna i może zmieniać się nawet kilka razy w ciągu dnia. Jeśli wybieramy się w Dolomity latem, najlepszą porą będzie sierpień. W tym miesiącu w górach jest bowiem najmniej opadów, a pogoda całkiem stabilna i idealna do kilkugodzinnych wędrówek. W ciągu dnia temperatury dochodzą do 20 stopni Celsjusza, nie ma więc upałów, a jednocześnie jest przyjemnie ciepło. Takie warunki są idealne na górskie wędrówki i zwiedzanie okolicy.

Jezioro we włoskich Dolomitach
Jezioro we włoskich Dolomitach / shutterstock.com / martim zamarski

Jeśli planujemy urlop w wyższych partiach gór, musimy pamiętać, że temperatury będą tam sporo niższe, a noce i poranki dosyć chłodne. Turyści wybierający się na wakacyjny wyjazd w Dolomity muszą więc być przygotowani na wahania pogodowe, a na wycieczki w góry powinni zabierać zarówno kremy do opalania z filtrem i czapki z daszkiem, jak i ciepłą odzież i przeciwdeszczowe kurtki.

Sprawdź także najlepsze lasty do Włoch

Jezioro Braies – idealna propozycja na Dolomity latem

Jezioro Braies to miejsce, które każdy turysta podróżujący po Włoszech powinien zobaczyć. Nazywane jest Perłą Dolomitów, a także uważa się je za najpiękniejsze jezioro całych Włoch. Akwen znajduje się na wysokości prawie półtora kilometra w rezerwacie przyrody Fanes-Sennes-Braies w Tyrolu Południowym. Rezerwat znany jest z zielonych, alpejskich łąk oraz niezwykłych form krasowych, ale jego najpiękniejszym miejscem z pewnością jest jezioro Braies. Ma ono również drugą nazwę Pragser Wildsee, która używana jest równie często. Mieszkańcy regionu, w którym się znajduje, mówią bowiem w większości po niemiecku.

Jezioro Braies
Jezioro Braies / shutterstock.com / Andrei Bortnikau

Jezioro Braies znajduje się nieco na uboczu, z dala od głównych dróg. Dojazd do niego jest jednak na tyle dobrze oznaczony, że bez problemu można dojechać niemal pod samą wodę. Znajdziemy tu spore parkingi, które są puste jedynie o poranku. Później pojawiają się liczne autokarowe wycieczki z turystami, którzy chcą na żywo zobaczyć Perłę Dolomitów. Aby zobaczyć piękno jeziora w jego naturalnej, spokojnej postaci, wybierzmy się na spacer rano. W ciągu dnia to niezwykłe miejsce przypomina bowiem często nasze polskie Morskie Oko, które w szczycie sezonu jest wręcz oblegane.

Braies
Braies / shutterstock.com / lapas77

Tuż nad samym jeziorem znajduje się dziewiętnastowieczny Hotel am Pragser Wildsee. Jeśli jednak ktoś chciałby z marszu znaleźć w nim nocleg, może się mocno rozczarować. Miejsca noclegowe w tym wyjątkowym miejscu są zarezerwowane na wiele miesięcy naprzód. Jezioro

od:
1 398 zł
Wakacje we Włoszech!

Zobacz najlepsze oferty

Braies już od pierwszego spojrzenia robi niesamowite wrażenie. Ma gładką, turkusową taflę wody, w której odbijają się ośnieżone szczyty gór. Znajduje się tu mała, drewniana przystań z pomostami i molo. Latem na przystani można wynająć łódkę i wybrać się na jezioro. Jednak poza sezonem przystań jest zamknięta i można jedynie podziwiać kilka łódek kołyszących się na spokojnej toni. Jest też szlak pieszy wyznaczony wokół jeziora – dobrze zabezpieczony i niezbyt wymagający. Można go pokonać w godzinę i przy okazji zrobić piękne ujęcia znad jeziora. Jeśli interesują nas Dolomity dla początkujących, jezioro Braies będzie miejscem idealnym. Jego okolice można zwiedzać nawet z dziećmi i z osobami niezaprawionymi w górskich wędrówkach.

Gdzie w Dolomity latem? Jezioro Dobbiaco

Jezioro Dobbiaco to niewielkie alpejskie jeziorko powstałe nie tak dawno, bo w czasach starożytnych w wyniku osuwisk, które odrywały się od wysokich gór. Jezioro znajduje się między rezerwatem przyrody Tre Cime a rezerwatem Fanes-Sennes-Braies. Można więc odwiedzić je jednocześnie z Perłą Dolomitów.

Jezioro Dobbiaco jest niezwykle cenne ze względów przyrodniczych, w jego okolicach swoje siedziby mają chronione ptaki i zwierzęta. Taflę jeziora można latem opłynąć łódką, zimą natomiast na zamarzniętym jeziorze można jeździć na łyżwach.

Dobbiaco
Dobbiaco / shutterstock.com / Buffy1982

Wokół jeziora zorganizowana jest ciekawa ścieżka o długości 4,5 kilometra, przy której ustawionych jest kilkanaście paneli informacyjnych. Można więc w trakcie dwugodzinnego spaceru nie tylko podziwiać niezwykłe widoki, ale również zdobyć sporo cennych informacji o tym niezwykłym miejscu.

Dobbiaco, Dolomity latem
Dobbiaco, Dolomity latem / shutterstock.com / Luca Brianza

Jezioro Dobbiaco warto umieścić w planie wyprawy w Dolomity latem. Dużą zaletą tego miejsca jest dobra infrastruktura turystyczna, między innymi świetnie przygotowane pola namiotowe.

Jezioro Landro – włoskie jezioro w górach

Niedaleko jeziora Dobbiaco znajduje się kolejne górskie jezioro, które warto zobaczyć z bliska podczas zwiedzania Dolomitów. Jezioro Landro jest nieduże, ale położone w niesamowitej okolicy, która pięknie odbija się w idealnie gładkiej tafli wody. Nad jeziorem wznoszą się góry Dolomiti di Sestro oraz Tre Cime di Lavaredo. Tre Cime to charakterystyczne trzy szczyty, które samotnie wznoszą się wśród innych gór i stanowią jeden z najbardziej znanych symboli Dolomitów.

Landro
Landro / shutterstock.com / Katerina Samsonova

Przed pierwszą wojną światową nad jeziorem znajdowała się popularna miejscowość wypoczynkowa. W trakcie obu wojen została jednak zniszczona. W lesie tuż przy jeziorze można znaleźć pozostałości po forcie i innych umocnieniach wojennych.

Landro, Dolomity latem
Landro, Dolomity latem / shutterstock.com / Pozdeyev Vitaly

Obecnie jezioro jest miejscem coraz liczniej odwiedzanym przez turystów, co pozwala na systematyczne powiększanie infrastruktury wypoczynkowej w tym miejscu. Wycieczka w Dolomity z pewnością nie powinna więc omijać tego miejsca.

Jezioro Anterselva w Dolomitach

Zwiedzając Dolomity latem, nie można zapomnieć także o jeziorze Anterselva, które zapewnia malownicze widoki na wysokości 1640 metrów nad poziomem morza. Jezioro i okolice cieszą się szczególną popularnością zimową porą, gdyż zawsze są mocno zaśnieżone i mają doskonałe warunki dla narciarzy. Wiosną i latem jest tu natomiast raj dla miłośników dłuższych i krótszych wędrówek w pięknych okolicznościach przyrody.

Anterselva
Anterselva / shutterstock.com / Karl Allen Lugmayer

Jezioro ma piękną, turkusową wodę, jest spokojne i znajduje się w niezwykłej lokalizacji. W pobliżu jest sporo hoteli oraz pól namiotowych, można więc zaplanować wypoczynek wraz z noclegami.

Anterselva, Dolomity
Anterselva, Dolomity / shutterstock.com / Nemo1963

Wybierasz się w Dolomity latem? Sprawdź Jezioro Sorapis

Jezioro w górach - Sorapis
Jezioro w górach – Sorapis / shutterstock.com / xamnesiacx84

Jeśli wypoczywasz latem w Dolomitach, obowiązkowym punktem podróży po włoskich górach jest również Jezioro Sorapis. Położone jest na wysokości blisko dwóch tysięcy metrów i zachwyca przede wszystkim niezwykłą, turkusową barwą, która w połączeniu z otaczającymi je górami daje niesamowite wrażenie. Przepiękna barwa wody nie jest jednak związana z jej czystością, a pochodzi od minerałów znajdujących się w skałach. Dolomity zbudowane są bowiem z niezwykłych tworów skalnych o ciekawej strukturze, która jest w dużym stopniu wypłukiwana przez wodę deszczową właśnie do jeziora.

Sorapis, Dolomity
Sorapis, Dolomity / shutterstock.com / fokke baarssen

Choć woda w jeziorze Sorapis ma niesamowicie turkusowy kolor, jest jednak dość mętna. Zabronione jest tu pływanie, można więc jedynie podziwiać jezioro w górach w ramach atrakcji turystycznej, ale nie dla ochłody.   Skaliste twory wokół jeziora sprawiają, że wygląda ono niczym scena w amfiteatrze. Jezioro znajduje się dosyć wysoko, ponad schroniskiem Rifugio Vandelli. Jeśli więc chcemy podziwiać akwen tuż o świcie, najlepszym rozwiązaniem jest nocleg właśnie w schronisku. Jezioro nie jest zbyt duże, a wokół niego prowadzi dosyć prosta ścieżka spacerowa. Jest więc możliwość wybrania się na spacer wokół jeziora i okrążenia go w całości. Dolomity latem są idealne na zwiedzanie jezior.

Aplikacja

Czytaj również: