Pustynia Mojave i słynna Dolina Śmierci

Pustynia Mojave i słynna Dolina Śmierci

Podróżnicy, którzy odwiedzili pustynię Mojave i Dolinę Śmierci zgodnie twierdzą, że miejsce to jest równie piekielne, co niesamowite. To ciekawy kierunek podróży dla osób, które lubią ekstremalne wyzwania, nie boją się długich godzin spędzonych za kółkiem, a jednocześnie chcą poczuć gorący, amerykański klimat. Wyprawa do Doliny Śmierci może być najciekawszym doświadczeniem w życiu.

Pustynia Mojave
Pustynia Mojave / shutterstock.com / Nate Kimbler

Stany Zjednoczone to nie tylko potężne aglomeracje i tętniące życiem miasta. Spora część powierzchni USA to tereny pustynne, potężne pola, setki kilometrów dróg, przy których nie ma kompletnie niczego. To idealne tereny dla poszukiwaczy przygód i osób, których nie interesuje klasyczna turystyka, a podróżowanie ze sporą nutką adrenaliny. Jednym z miejsc, które robi kolosalne wrażenie, pozostawia niezapomniane wspomnienia, a jednocześnie jest sporym wyzwaniem kondycyjnym jest pustynia Mojave.

od:
5 600 zł
Wakacje w Stanach Zjednoczonych

Zobacz najlepsze wycieczki do USA!

Duża, bardzo sucha i wyjątkowo płaska pustynia Mojave rozciąga się w USA przede wszystkim we wschodniej części stanu Kalifornia, ale również w Nevadzie, Arizonie i Utah.  Pustynia Mojave na pierwszy rzut oka wydaje się miejscem kompletnie niemożliwym do życia, tymczasem w rzeczywistości ruch jest na niej dosyć spory. Na pustyni znajduje się między innymi centrum rozrywki i hazardu, czyli Las Vegas.

Mojave pustynia
Mojave pustynia / shutterstock.com / S.Borisov

Sporo jest też opuszczonych miast, które tętniły życiem w czasach, gdy przez całą Kalifornię przechodziła gorączka złota. Na pustyni swego czasu można było znaleźć zarówno srebro, jak i wiele innych metali szlachetnych. Dziś już jednak nikt nie szuka tu złota, diamentów czy innych kamieni szlachetnych. Nie brakuje natomiast poszukiwaczy przygód.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czym jest Dolina Śmierci?

Jednym z najbardziej ekstremalnych i nieprzyjaznych obszarów na pustyni Mojave jest Dolina Śmierci – obszar o powierzchni 7800 km kwadratowych, który znajduje się w depresji poniżej poziomu morza. Dodatkowo dolina jest otoczona z wielu stron pasmami górskimi, przez co staje się pewnego rodzaju kociołkiem na gorące powietrze i ma jedyny w swoim rodzaju, bardzo trudny mikroklimat. Nagrzane powietrze krąży więc w jej wnętrzu, gdyż nie ma żadnego ujścia. Temperatury są tutaj zdecydowanie wyższe niż możemy to sobie wyobrazić.

Dolina Śmierci
Dolina Śmierci / shutterstock.com / Andrew S

Nazwa Dolina Śmierci, czyli Death Valley powstała w 1849 roku, gdy grupa podróżników i poszukiwaczy złota chciała sobie przez dolinę skrócić drogę na złotonośne tereny Sierra Nevada. Nie wiedzieli na co się piszą, gdyż teren ten był dla nich wcześniej nieznany. Wędrowali przez miesiąc i przetrwali tylko dlatego, że podróżowali w sezonie zimowym, gdy temperatury nie są aż tak ekstremalne, jak w sezonie letnim. W trakcie przeprawy przez trudne bezdroża znaleźli kilka drogocennych kamieni, co spowodowało, że teren ten pomimo uciążliwości stał się popularny wśród poszukiwaczy złota.

od:
5 500 zł
od:
10 000 zł
od:
7 900 zł
<
>

Dolina Śmierci to miejsce, w którym sporo jest do zobaczenia i które, wbrew nazwie, wcale nie jest martwe . Podróżnicy, którzy mają odwagę zapuścić się na te tereny powinni jednak dobrze się do tego przygotować. Najlepiej dotrzeć w te rejony z Las Vegas, które znajduje się w odległości 100 mil od Doliny Śmierci. Koniecznie trzeba zadbać o pełny bak, spory zapas wody pitnej, okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz ze sporym rondem. Pełny bak jest szczególnie ważny – jeśli znajdziemy stację benzynową w którymś z miasteczek na pustyni Mojave, z pewnością zapłacimy za tankowanie kilka razy więcej niż normalnie.

Jezioro Badwater
Jezioro Badwater / shutterstock.com / David G Hayes

Dolina Śmierci i cała pustynia Mojave z pewnością nie są przyjazne dla przeciętnych turystów, którzy poszukują słońca, ciepłej wody i możliwości plażowania. Warto więc mierzyć siły na zamiary i mieć świadomość, że w czasie zwiedzania tego terenu czeka nas walka z upałem i własnymi słabościami.

Pustynia Mojave – najwyższa temperatura

Klimat na pustyni Mojave to typowy klimat zwrotnikowy – jest sucho i bardzo gorąco. Opady w ciągu roku nie przekraczają 50 mm, wilgotność utrzymuje się na poziomie 1 procent. Zdarzają się lata, gdy ani razu w ciągu 365 dni nie pada deszcz. Pustynia Mojave jest najgorętszym miejscem w Ameryce i jednym z najgorętszych na świecie.

Najwyższe temperatury są w Dolinie Śmierci. Rekord ciepła padł tutaj w 1913 roku – 10 czerwca ponad 100 lat temu zarejestrowano tutaj ponad 57 stopni Celsjusza na plusie. Pamiętajmy jednak, że temperatury są rejestrowane w cieniu. Na słońcu upał może tu przekraczać 100 stopni, a więc na rozgrzanej glebie można bez problemu smażyć jajka.

Park Narodowy Doliny Śmierci i wędrujące kamienie

Dolina Śmierci od 1994 roku jest parkiem narodowym, dzięki czemu tereny te zyskały ochronę prawną. To ważne szczególnie z perspektywy fauny i flory, która nawet bez nadmiernego ruchu turystycznego ma tutaj ciężkie warunki do życia. Park Narodowy Doliny Śmierci to obszar dużo większy niż sama dolina i wbrew pozorom, jest w nim całkiem sporo życia. Jeśli kogoś interesują parki narodowe USA, w których można sporo zobaczyć i przebywać blisko natury, park narodowy Doliny Śmierci może przypaść mu do gustu. Choć teren jest typowo pustynny, żyje tu sporo roślin i zwierząt. Znajdziemy tu większe i mniejsze góry, typowo pustynne łachy piasku, a także okresowe rzeki, które pojawiają się wczesną wiosną.

Zwiedzając Park Narodowy Doliny Śmierci warto wybrać się do zielonej oazy Furnance Creek. To miejsce, które tętni życiem i jest dobrze przygotowane do obsługi niewielkiego ruchu turystycznego, jaki odbywa się w tej okolicy. W Furnance Creek przenocujemy, zrobimy podstawowe zakupy, zjemy obiad w dobrej knajpce czy zatankujemy auto. I warto z tego wszystkiego skorzystać – na większości obszaru Doliny Śmierci nie ma zbyt dobrze rozwiniętej infrastruktury, miasta są wymarłe i opuszczone, trudno też o zasięg telefonu komórkowego czy znalezienie stacji benzynowej.

Furnance Creek – punkt widokowy, pustynia Mojave
Furnance Creek – punkt widokowy, pustynia Mojave / shutterstock.com / travelview

Jednym z najciekawszych miejsc w Dolinie Śmierci jest Racetrack Playa, wyschnięte jezioro, które słynie z wędrujących kamieni. Wielkie głazy wędrujące po wysuszonym dnie jeziora przez wiele lat wzbudzały zainteresowanie i zaskoczenie – jak to w ogóle jest możliwe. Kamienie są wielkie, a droga, jaką pokonują, całkiem spora. Widoczne są bowiem spore wyżłobienia, które pokazują, jaką drogę przebyły. Co prawda w dolinie wieją wiatry o prędkości nawet 160 kilometrów na godzinę, jednak trudno sobie wyobrazić, aby nawet największa wichura była w stanie przesunąć na tak wielkie odległości kilkusetkilowe głazy.

Wędrujące kamienie
Wędrujące kamienie / shutterstock.com / Oscity

Tajemnica wędrujących kamieni była na tyle intrygująca, że w to miejsce wysłano w 2010 roku naukowców NASA, których zadaniem było naukowe wyjaśnienie zagadki. Po wielu pracach badawczych okazało się, że nocami warstwa wody na dnie zbiornika zamarza i na powierzchni tworzy się bardzo cienka kra. Rankiem zaczyna ona pod wpływem temperatury pękać i poruszać się przy pomocy wiatru. A wraz z lodem porusza się wszystko, co się na nim znajduje. W taki sposób wielkie głazy mogą przemieszczać się same na całkiem spore odległości.

Punkty widokowe Doliny Śmierci

Zwiedzając Dolinę Śmierci warto zwrócić uwagę na ciekawe punkty widokowe, które pozwalają poznać specyfikę tego miejsca i jego największe atrakcje. Jednym z nich jest Zabriskie Point, który znajduje się przy wjeździe do parku narodowego od strony Las Vegas. Z punktu widokowego można zobaczyć całkiem spory teren doliny, a także niezwykłe, erozyjne skały, które przybrały niepowtarzalne kształty. W oddali można też dostrzec słone jezioro Badwater. Ciekawym punktem widokowym jest również Dante’s View, z którego rozpościera się niezwykły widok na całą okolicę.

Zabriskie Point
Zabriskie Point / shutterstock.com / Brester Irina

Na pustyni Mojave warto zobaczyć także Artist Palette, czyli Paletę Artystów. To efektowne miejsce, w którym skały i piasek mają kolorowe odcienie i wyglądają, jakby były pomalowane różnobarwnymi farbami. Efekt wizualny jest jedyny w swoim rodzaju.

Artist Palette
Artist Palette / shutterstock.com / Aeypix

Niezwykłym miejscem jest również Mesquite Sand Dunes, czyli pustynia w całej okazałości. Piaszczyste wydmy wyglądają tutaj niczym na Saharze. Na piasku można dostrzec wspaniałe, uformowane przez wiatr kształty. Połączenie błękitnego nieba i różnych odcieni piasku sprawia, że miejsce to wygląda bardzo magicznie.

Mesquite Sand Dunes
Mesquite Sand Dunes / shutterstock.com / kavram

Czterdzieści minut jazdy od miasteczka Furnance Creek znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji Doliny Śmierci, jezioro Badwater. Jest to wyschnięte jezioro, na którego dnie znajdują się wielkie pasy soli o wielkości pasa startowego dla samolotów. Dostępny jest tutaj spory taras i zejście dla turystów. Jezioro znajduje się na głębokości 85 metrów poniżej poziomu morza i jest największą depresją w Ameryce. Miejsce to robi niesamowite wrażenie, jednak ze względu na wysokie temperatury panujące na terenie depresji, mało kto jest w stanie wytrzymać tu dłużej niż pół godziny.

Badwater
Badwater / shutterstock.com / Stephen Bridger

Pustynia Mojave – Miasta duchów

Przemierzając Park Narodowy Doliny Śmierci co jakiś czas możemy napotkać tak zwane miasta duchów, czyli zupełnie opuszczone miejscowości, które wyglądają niejako jak zatrzymane w kadrze. Jedną z nich jest Rhyolite, które znajduje się przy północno-wschodniej drodze z Doliny Śmierci do Las Vegas.

od:
5 600 zł
Wakacje w Stanach Zjednoczonych

Zobacz najlepsze wycieczki do USA!

To typowe górnicze miasteczko, jakich za czasów gorączki złota było tutaj sporo. Kiedyś tętniło życiem, teraz jest tu wszystko oprócz ludzi – opuszczone domy, sklepy, restauracje, zaparkowane przy domach samochody, a wszystko spowite grubą warstwą piasku i kurzu, które przenoszone są przez wiatr.

Rhyolite
Rhyolite / shutterstock.com / Laurens Hoddenbagh

Titus Canyon

Na zakończenie zwiedzania Doliny Śmierci można wybrać się do Titus Canyon. To wąski kanion z niezwykłymi widokami, ale również bardzo trudny do pokonania. Polecany jedynie dla naprawdę dobrych kierowców, którzy poruszają się samochodami z napędem na cztery koła. Droga jest trudna, często polega na wspinaniu się samochodem na hałdy piasku oraz uważaniu na ostrych zakrętach tuż przy urwiskach. Jednak rekompensatą są ciekawe formacje skalne, góry, efektowne pejzaże.

Titus Canyon
Titus Canyon / shutterstock.com / Alisa_Ch

Kończąc przygodę z Doliną Śmierci można więc poczuć jeszcze odrobinę adrenaliny, a następnie odetchnąć z ulgą, bo wyjazd z Doliny Śmierci z ekstremalnymi temperaturami wygląda jak powrót z piekła. Piekielnie ciekawe wspomnienia pozostaną natomiast pamiątką na długo.

Czytaj również: