Co zobaczyć w USA

Co zobaczyć w USA? Oto nasze propozycje na ciekawe zwiedzanie Stanów Zjednoczonych

Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to najczęściej wymarzona wyprawa życia. Wiele osób nie wie jednak co warto zobaczyć w USA, a przecież Stany to potężny obszar pełen atrakcji turystycznych, a także miejsc znanych pod każdą szerokością geograficzną.

Propozycje na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych
Propozycje na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych / shutterstock.com / Hamara

Statua Wolności, Empire State Building, Wielki Kanion czy plaże w Miami Beach to atrakcje USA, które przyciągają turystów z całego świata. Kiedy już jednak przyjdzie do realizacji marzeń, wyprawę do Stanów warto dobrze zaplanować. W trakcie jednego, nawet dłuższego pobytu, z pewnością nie da się zobaczyć wszystkiego.

od:
5 600 zł
Wakacje w Stanach Zjednoczonych

Zobacz najlepsze wycieczki do USA!

Zwiedzanie USA – co warto wiedzieć o Stanach przed podróżą?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, co zobaczyć w USA, warto na początku zapoznać się z wieloma informacjami praktycznymi, które zdecydowanie ułatwią podróż. Stany Zjednoczone to zupełnie inne przepisy prawa, zwyczaje, kultura – dla osób, które przybywają tu po raz pierwszy wiele rzeczy może być sporym zaskoczeniem. Aby nie dziwić się co chwilę, zdobądźmy trochę wiedzy praktycznej jeszcze przed wyjazdem.

Zamiast wiz elektroniczna Autoryzacja ESTA

Wycieczka do USA już bez wizy
Wycieczka do USA już bez wizy / shutterstock.com / Nana_studio

Najważniejszą kwestią, którą praktycznie od zawsze były zainteresowane osoby wybierające się do Stanów Zjednoczonych były wizy do USA, które należało posiadać. W 2019 roku, po wielu latach oczekiwania wizy zostały zniesione. Do wjazdu na teren USA wystarczy elektroniczna autoryzacja ESTA, która jest znacznie tańsza od wiz i kosztuje jedynie 14 dolarów. Wniosku ESTA nie muszą składać osoby, które posiadają ważną wizę B1/B2.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Na terytorium USA z elektroniczną autoryzacją ESTA mogą wjechać osoby posiadające paszporty biometryczne, które w momencie przekroczenia granicy będą ważne co najmniej na pół roku do przodu. Ruch bezwizowy nie jest jednak dla wszystkich. Według amerykańskich przepisów z wjazdu bez wizy nie mogą skorzystać osoby, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do Syrii, Iranu, Iraku, Korei Północnej, Somalii, Sudanu, Libii i Jemenu.

USA to potężny kraj

Stany w USA - mapa
Stany w USA – mapa / shutterstock.com / DenysHolovatiuk

Gdy planujemy podróż palcem po mapie i zastanawiamy się, co zobaczyć w USA, raczej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że odległości w Stanach Zjednoczonych są potężne. Polscy turyści są przyzwyczajeni do tego, że nasz kraj można w ciągu kilku godzin przejechać wzdłuż lub wszerz. W USA w tym samym czasie przejedziemy zaledwie kawałek jednego stanu. Jeśli więc planujemy dwutygodniową podróż i mamy w tym czasie kilkadziesiąt miejsc do zwiedzenia, warto niektóre atrakcje turystyczne USA wykreślić z naszej listy. W trakcie podróży po Stanach wiele czasu zajmą nam wielogodzinne dojazdy.

Usługi medyczne nie na każdą kieszeń

Służba zdrowia w Stanach Zjednoczonych jest droga nawet dla Amerykanów, a co dopiero dla osób przyjeżdżających z drugiego końca świata. Jeśli więc wybieramy się na zwiedzanie USA, warto wykupić przed wyjazdem naprawdę dobrą polisę. Jeśli coś nam się przydarzy w trakcie podróży, nie będziemy musieli martwić się tym, że pobyt w szpitalu wpędzi nas w potężne zadłużenie. Dobrze jest też mieć przy sobie podstawowe leki.

Uważaj z jedzeniem na drogę

Amerykańskie przepisy dotyczące przewożenia jedzenia są wyjątkowo surowe, o czym warto pamiętać w trakcie pakowania zapasów jedzenia. Choć może nas kusić zabranie ze sobą typowo polskich produktów, lepiej zawczasu dmuchać na zimne. Jeśli na lotnisku zostaniemy zatrzymani z niedozwolonymi towarami, na sto procent nam je skonfiskują. Można też spodziewać się surowej kary pieniężnej. Co więcej, trafimy też do specjalnego systemu osób, które od tej pory będą gruntownie sprawdzane na granicy za każdym razem.

Transport publiczny nie zawsze istnieje

Choć w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni, że nawet w niewielkich miejscowościach jest komunikacja publiczna, w USA nie jest to takie oczywiste. Duże metropolie są raczej dobrze skomunikowane, małe miasteczka w USA są natomiast często całkowicie pozbawione komunikacji publicznej. Z pociągami też bywa różnie, niektóre połączenia wymagają wielu przesiadek czy najpierw podróży w przeciwnym kierunku. Planując zwiedzanie USA na własną rękę warto więc pomyśleć o wynajęciu samochodu albo Ubera.

Ceny na półkach inne niż przy kasach

Pamiętajmy o tym zarówno w przypadku zakupów spożywczych, jak i w czasie kupowania pamiątek czy robienia większych zakupów. Podatek od towarów jest naliczany przy kasie, a jego wysokość jest zależna od konkretnego towaru. Warto o tym wiedzieć, zanim zaczniemy kłócić się ze sprzedawcą, że cena na półce była inna.

Wycieczka objazdowa USA – Wielki Kanion i Park Narodowy Yosemite

Najciekawsze miejsca w USA znajdują się w różnych stanach i często w sporych odległościach od siebie. Na porządne zwiedzanie Stanów Zjednoczonych i wszystkich ich niezwykłych zakątków trzeba więc byłoby poświęcić nawet kilka lat życia. Dlatego też dobrym rozwiązaniem może być objazdowa wycieczka po Stanach, dzięki której w kilkanaście dni można zobaczyć najważniejsze miejsca za oceanem i poczuć jedyny w swoim rodzaju klimat USA.

od:
5 500 zł
od:
10 000 zł
od:
7 900 zł
<
>

Wycieczki objazdowe możemy znaleźć w ofercie biur podróży specjalizujących się w wyjazdach do Stanów, ale też możemy zaplanować sobie podróż samodzielnie. W tym drugim przypadku mamy stuprocentowy wpływ na to, co, gdzie i kiedy będziemy zwiedzać. Jakie atrakcje turystyczne wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjazdu? Co zobaczyć w USA, aby nie pominąć najważniejszych miejsc? Poniżej przedstawiamy kilkanaście miejsc, które są absolutnym must have w trakcie podróży do Stanów Zjednoczonych.

Big Apple – wycieczka do Nowego Jorku

Dobrym pomysłem jest to, aby wycieczka objazdowa USA zaczęła się w Nowym Jorku. To właśnie do tego miasta są najczęstsze połączenia z polskich lotnisk. Nowy Jork jest kwintesencją wszystkiego, co warto zobaczyć w Ameryce. Wiele symboli USA i miejsc znanych na całym świecie znajduje się właśnie tutaj. Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Co zobaczyć w Nowym Yorku
Co zobaczyć w Nowym Yorku / shutterstock.com / IM_photo

Zwiedzanie zaczynamy od Metropolitan Opera, czyli jednego z najbardziej znanych teatrów operowych na świecie. Obiekt znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Scenicznych. W tym samym kompleksie budynków mieszczą się również słynna Szkoła Muzyczna Juilliarda oraz Filharmonia Nowego Jorku. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest również Central Park, oaza zieleni znajdująca się w samym sercu Manhattanu. To aż 843 hektary powierzchni, na których znajdują się kompleksy wypoczynkowe, ale też odbywają się różnego rodzaju spektakle teatrów ulicznych.

Najciekawsze miejsca w USA. Central Park
Najciekawsze miejsca w USA. Central Park / shutterstock.com / T photography

Kolejnym miejscem, które w Nowym Jorku po prostu trzeba zobaczyć jest Rockefeller Centre, kompleks 19 budynków położonych w centralnej części Manhattanu, które górują nad miastem, są prawdziwym centrum zakupów, rozrywki oraz biznesu. Kompleks znajduje się przy słynnej Piątej Alei, zakupowej ulicy, gdzie znajdują się najdroższe sklepy.

Najwyższy budynek, najstarszy most

W trakcie dalszego zwiedzania warto zapoznać takie atrakcje Nowego Jorku, jak dzielnica teatralna Broadway, dworzec Grand Central, a także słynne Times Square, znane centrum rozrywki i kultury. Koniecznie trzeba również poznać z bliska Empire State Building. Obiekt przez wiele lat od powstania był największym budynkiem Nowego Jorku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli całych Stanów Zjednoczonych. Jego wysokość całkowita to 441 metrów. Na Empire State Building można wjechać na 86 piętro i z tarasu widokowego podziwiać zapierający dech w piersiach widok na cały Nowy Jork.

Empire State Building - atrakcje Nowego Jorku
Empire State Building – atrakcje Nowego Jorku / shutterstock.com / Mihai Simonia

Wielką i monumentalną budowlą, którą również należy odwiedzić jest Most Brookliński, mający niemal dwa kilometry długości i będący najstarszą tego typu budowlą na świecie, oddaną do użytku w 1883 roku. Most rozpościera się nad East River i łączy Manhattan z Brooklynem. Na początku istnienia obsługiwał wyłącznie ruch konny, a potem tramwajowy. Obecnie ma sześć pasów ruchu.

Monumentalna Statua Wolności

Statua Wolności - symbol USA
Statua Wolności – symbol USA / shutterstock.com / S-F

Jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów w Nowym Jorku jest Statua Wolności położona u ujścia rzeki Hudson na Liberty Island. Wzniesiony pod koniec XIX wieku monumentalny pomnik jest darem narodu francuskiego dla amerykańskiego i upamiętnia przymierze Francji i USA podczas wojny Stanów Zjednoczonych o niepodległość. Statua Wolności jest narodowym pomnikiem Stanów Zjednoczonych, a także obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka do Las Vegas

Na liście „co zobaczyć w USA” nie może zabraknąć amerykańskiej stolicy nocnego życia. Las Vegas to kolejne miejsce, które kojarzone jest z kulturą amerykańską. Jest to najbardziej zaludnione miasto w stanie Nevada, a także potężne centrum rozrywki i hazardu, pełne kasyn, luksusowych sklepów, hoteli i restauracji.

Wycieczka do Las Vegas – światowa stolica hazardu
Wycieczka do Las Vegas – światowa stolica hazardu / shutterstock.com / Sean Pavone

Można tu odwiedzić zarówno najstarsze, jak i największe kasyna w Ameryce. Las Vegas jest potężne, gwarne, pełne muzyki i świateł. Życie kwitnie tutaj przez całą dobę. To doskonałe miejsce dla turystów, którzy poszukują mocnej rozrywki, ale może się nie spodobać osobom, które do USA przybyły na zwiedzanie bardziej naturalnych krajobrazów.

Park Narodowy Yosemite

Na trasie zwiedzania USA znajduje się również słoneczna Kalifornia z wieloma atrakcjami dla turystów. Jedną z nich jest niewątpliwie Park Narodowy Yosemite. Charakterystyczne są tu wielkie ściany skalne, z których wypływają liczne wodospady. Do parku najłatwiej jest dotrzeć z San Francisco, z którego jest tu około 3,5 godziny drogi samochodem. Biorąc pod uwagę potężne odległości w Stanach Zjednoczonych można uznać, że jest to rzut beretem.

Park Narodowy Yosemite i jeden z wodospadów
Park Narodowy Yosemite i jeden z wodospadów / shutterstock.com / Gregory B Cuvelier

Park Narodowy Yosemite znajduje się w górach Sierra Nevada. Jest to potężna dolina, która ze wszystkich stron otoczona jest wzniesieniami. Park jest udostępniony do zwiedzania, ale nie bezpłatnie. Wjazd na jego teren kosztuje 35$. Jest to miejsce idealne do wielbicieli natury i jej efektownych, monumentalnych zjawisk.

Jedyne w swoim rodzaju skały i wodospady

W parku Yosemite możemy spotkać dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a także wyjątkowe obiekty przyrodnicze. Do zobaczenia jest między innymi El Capitan, potężna ponad dwukilometrowa skała, doskonale znana miłośnikom wspinaczki. Nie trzeba jednak na nią wchodzić, ogromne wrażenie robi wyprawa do jej podnóża. Kolejnym ważnym miejscem jest Tunnel View.

Zwiedzanie Stanów Zjednoczonych Koniecznie Tunnel View!
Zwiedzanie Stanów Zjednoczonych Koniecznie Tunnel View! / shutterstock.com / Jordi C

To punkt widokowy na całą dolinę, doskonały dla osób, które nie mają ochoty na wielogodzinną wędrówkę, ale jednocześnie chcą zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w Yosemite. Z akwenów pięknym miejscem jest Mirror Lake, czyli sezonowe jezioro. Zimą jest, latem natomiast wysycha. Park Narodowy Yosemite znany jest również z wodospadów, warto więc zobaczyć chociaż najbardziej znane z nich: Yosemite Falls, Nevada Fall, Vernal Falls.

Wycieczka do Wielkiego Kanionu

Gdy planujemy, co zobaczyć w USA, nie można zapomnieć o Wielkim Kanionie Kolorado. To potężny przełom rzeki Kolorado, znajdujący się w amerykańskim stanie Arizona. Ten wytwór natury jest tak ogromny, że można go dostrzec nawet z kosmosu. Jeśli marzy nam się wycieczka do Wielkiego Kanionu, warto wybrać się do jego zachodniej części, gdzie znajduje się platforma widokowa Skywalk.

Skywalk, Wielki Kanion – niesamowity punkt widokowy
Skywalk, Wielki Kanion – niesamowity punkt widokowy / shutterstock.com / nootprapa

To duży, szklany pomost, który wybudowano na wysokości 1219 metrów nad ziemią, na krawędzi urwiska. Trzeba nie lada odwagi, by na ten balkon wejść, gdyż od potężnej przepaści dzieli turystów wyłącznie szklana tafla. Widok z platformy widokowej z pewnością jednak będzie niezapomniany.

Wycieczka na Hawaje – co warto zobaczyć?

Hawaje są jednym z wymarzonych kierunków podróży dla osób, które poszukują słońca, ciepłych plaż i rajskiego klimatu. Znajdują się w południowo-środkowej części Oceanu Spokojnego, są najmłodszym, 50-tym stanem USA. Archipelag Hawaje to aż 137 wysp, które są pochodzenia wulkanicznego. Najistotniejsze znaczenie dla gospodarki i turystyki Hawajów ma jednak 8 największych wysp, spośród których zamieszkałych jest 7.

Wycieczka na Hawaje
Wycieczka na Hawaje / shutterstock.com / photopmh

Klimat Hawajów jest typowy dla tropików, jednak wschodni wiatr sprawia, że ani temperatury, ani wilgotność nie są tak ekstremalne jak w przypadku innych tropikalnych regionów. Temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 29 stopni Celsjusza, w nocy natomiast spadają do 22 stopni. Warto jednak mieć na uwadze, że lokalnie klimat może się nieco różnić na każdej z wysp. Świetna pogoda utrzymuje się na Hawajach praktycznie przez cały rok, można więc zaplanować wycieczkę w dowolnym sezonie. Idealna pogoda, rajskie plaże i niesamowite krajobrazy sprawiają, że Hawaje co roku przyciągają miliony turystów.

od:
5 500 zł
Spędź niezapomniane wakacje na Hawajach

Zobacz najlepsze oferty

Jeśli więc ktoś się jeszcze zastanawia, co zobaczyć w USA, warto pamiętać o Hawajach. Poza typowym wypoczynkiem na plaży, jest jeszcze sporo do zwiedzania. Wycieczka na Hawaje może więc dostarczyć wspomnień, które pozostaną w pamięci do końca życia.

Oahu – największa wyspa Hawajów

Największą wyspą na Hawajach jest Oahu, na której znajduje się również słynna stolica Honolulu. Jednym z ciekawych miejsc jest tutaj słynna na cały świat Waikiki Beach z doskonałymi warunkami do plażowania i morskich kąpieli. Niektórzy turyści mogą jednak się rozczarować – piękne widoki i zapierające dech w piersiach krajobrazy są nieco przysłonięte przez tysiące turystów. Waikiki Beach jest miejscem idealnym dla miłośników surfowania i nurkowania. Szczególnie surferzy mają tu warunki doskonałe ze względu na wielkość oraz ukształtowanie fal na wybrzeżu.

Waikiki Beach, Oahu – obowiązkowo na zwiedzanie USA!
Waikiki Beach, Oahu – obowiązkowo na zwiedzanie USA! / shutterstock.com / aines

Surfować po falach mogą zarówno doświadczeni surferzy, jak i osoby początkujące. Przy plaży znajdziemy bowiem sporo szkółek z doświadczonymi instruktorami. Obowiązkowym punktem zwiedzania Honolulu jest Chinatown. Dzielnicę założyli Chińczycy, którzy przybywali tu do pracy na plantacje cukru, a później osiedlali się i zakładali własne sklepiki. Obecnie to potężny, wielobarwny targ, na którym można kupić praktycznie wszystko. Turyści mogą tu dostać świeże owoce, a także lei, czyli słynne hawajskie wieńce z kwiatów.

Pearl Harbour

Na Oahu warto również wybrać się na słynne Pearl Harbour. To historyczne miejsce związane z drugą wojną światową, gdy Japończycy zaatakowali największą wojskową bazę morską Stanów Zjednoczonych. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień, bo z pewnością jest co oglądać. Udostępniony do zwiedzania dla turystów jest między innymi Battleship Missouri Memorial, potężny okręt wojenny, który brał udział w walkach na Pearl Harbour.

Battleship Missouri Memorial
Battleship Missouri Memorial / shutterstock.com / WorldStock

Diamond Head

Diamond Head to miejsce idealne na spacer z pięknymi widokami. Jest to wygasły stożek wulkaniczny, który góruje nad plażą Waikiki. Po wdrapaniu się na szczyt można podziwiać niesamowity widok na okolicę. Trasa na szczyt wulkanu ma 1,3 kilometra, jest brukowana, ale pełna schodów i tuneli. Warto więc wybrać się tu rano, gdy nie ma jeszcze zbyt wielkiego upału, a siły pozwalają na miarowe wdrapywanie się na górę. Krajobraz ze szczytu z pewnością jednak wynagrodzi wszelkie niedogodności uciążliwego spaceru.

Diamond Head – atrakcje na Hawajach
Diamond Head – atrakcje na Hawajach / shutterstock.com / Norbert Turi

Wakacje na Florydzie – najciekawsze atrakcje Miami

Jeśli planujemy wakacje na Florydzie, warto zarezerwować sobie czas na zwiedzanie największego miasta. Kilkudniowa wycieczka po Miami z pewnością nie pozwoli na pełne poznanie tego miasta, ale można wtedy poczuć jego ogrom, bogactwo kulturowe i różnorodność. Miami jest najbardziej znanym miastem na Florydzie, rozpościerającym się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.

od:
5 260 zł
Wakacje w Miami?

Sprawdź najlepsze oferty!

To wyjątkowo ciepłe miejsce, w którym nawet w środku zimy temperatury zachęcają do opalania. W całej historii Miami tylko raz miały miejsce opady śniegu i to dosyć dawno, bo w 1940 roku. Wszystkie atrakcje na Florydzie można więc zwiedzać w promieniach gorącego słońca.

Rajskie warunki na Miami Beach

Zwiedzanie Miami warto rozpocząć od Miami Beach, znanego kurortu o charakterystycznym podłużnym kształcie. Zbudowany jest on na wąskiej wyspie, która ciągnie się przez 11 kilometrów. To właśnie tutaj znajduje się South Beach, czyli najpiękniejsza, ale również najbardziej zatłoczona plaża w całym Miami. Okolice Miami Beach to świetnie miejsce dla turystów, pełne wspaniałej architektury, galerii sztuki i restauracji z widokiem na morze.

Co warto zobaczyć w USA Koniecznie Miami Beach!
Co warto zobaczyć w USA Koniecznie Miami Beach! / shutterstock.com / Sean Pavone

Tutaj też znajduje się najsłynniejszy na Florydzie bulwar Ocean Drive, przy którym znajduje się całe mnóstwo budynków o ciekawej, nieco fikuśnej architekturze, bardzo charakterystycznej dla tego miejsca. Architektura przy Ocean Drive to styl art deco pochodzący z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Do dziś zachowało się tutaj ponad 900 budynków, niektóre z nich służą jako restauracje, teatry i galerie sztuki, inne to domy prywatne.

Domy milionerów widoczne tylko z wody

Kolejnym punktem zwiedzania Miami może być Biscane Bay, piękna zatoka ze znajdującymi się przy brzegu marinami, przy których cumują luksusowe jachty. Warto wybrać się na rejs statkiem po zatoce, co pozwoli poznać Miami od strony wody, a przy tym zobaczyć niezwykłe domostwa milionerów oraz znanych ludzi, które są niemożliwe do zobaczenia od strony lądu. Taki rejs po zatoce nie jest drogi, kosztuje około 30$ od osoby. W porcie w Miami możemy również podziwiać ogromne wycieczkowce, statki hotele, które pływają w rejsy po morzach karaibskich.

Centrum handlowe dla każdego

W samym centrum miasta również znajdziemy przestrzeń relaksu – to Bayfront Park, duży park miejski o powierzchni 13 hektarów. Odbywają się tu największe plenerowe imprezy, koncerty wielkich gwiazd i inne wydarzenia na wielką skalę. Nieco dalej znajduje się Bayside Marketplace, które jest ciekawym połączeniem mariny i dużego centrum handlowego. To prawdziwa mekka dla turystów, z dziesiątkami sklepów oraz restauracjami i kawiarniami z niezwykłym widokiem.

Must have na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych – Bayside Marketplace
Must have na zwiedzanie Stanów Zjednoczonych – Bayside Marketplace / shutterstock.com / Songquan Deng

Co ciekawe, w centrum handlowym można zobaczyć ogromną mieszankę kultur oraz odwiedzić sklepy z różnych poziomów cenowych. Znajdziemy tutaj zarówno małe sklepiki z jarmarcznymi drobiazgami i chińskimi gadżetami, jak i butki najbardziej znanych światowych projektantów.

Kolejka jeżdżąca nad ziemią

Centrum Miami można zwiedzać na piechotę, co może być kłopotliwe nawet dla turystów zaprawionych w wędrówkach. Jednak doskonałą alternatywą dla spaceru jest Miami Metromower, czyli kolej magnetyczna, która w ciągu kilkunastu minut okrąża całe ścisłe centrum Miami. Trasa kolejki wiedzie pomiędzy drapaczami chmur, ale też przy wielu śródmiejskich parkach.

Można więc poznać Miami od wielu zróżnicowanych stron. Trakcja kolejki znajduje się kilkanaście metrów nad ziemią, co sprawia, że widoki są naprawdę niepowtarzalne. Stację kolejki znajdziemy tuż przy Bayfront Park. Kolejne składy odjeżdżają co kilka minut. Dużą zaletą jest też fakt, że jest to podróż całkowicie darmowa.

Atrakcje turystyczne USA – Mała Havana
Atrakcje turystyczne USA – Mała Havana / shutterstock.com / Fotoluminate LLC

Będąc w Miami warto wybrać się nieco dalej poza centrum miasta, aby poznać je w zupełnie nowej odsłonie. A taką z całą pewnością jest Mała Havana. To dzielnica, w której mieszkają przede wszystkim Kubańczycy oraz inni imigranci z rejonu morza Karaibskiego. Narodowość mieszkańców ma ogromny wpływ na klimat tego miejsca. Sporo tu niewielkich kafejek i sklepików ze straganami na ulicach, mało kto mówi po angielsku, za to wszyscy są niezwykle życzliwi i otwarci.

Wycieczka do Waszyngtonu – co zwiedzać w stolicy USA?

W planie zwiedzania Stanów Zjednoczonych nie powinno zabraknąć ich stolicy, czyli Waszyngtonu. To niezwykle zielone, różnorodne miasto, które w wielu rankingach znajduje się wysoko pod względem miast dobrych do życia. Pogoda w Waszyngtonie jest dosyć zbliżona do tej nam znanej, jest bowiem wyraźny podział na cztery pory roku. Miasto najlepiej zwiedzać wiosną lub jesienią. Jest tu wtedy bardzo ciepło, bo od 20 do 30 stopni Celsjusza, a jednocześnie nie ma tylu turystów, co w szczycie sezonu letniego.

Najważniejsze zabytki i obiekty turystyczne w Waszyngtonie są usytuowane na błoniach The National Mall. Znajduje się tu sporo pomników, które upamiętniają udział Stanów Zjednoczonych w wielu wojnach. Najważniejszym obiektem w stolicy USA jest oczywiście Biały Dom, czyli siedziba prezydenta. Obiekt od 200 lat wygląda tak samo, jednak jego zwiedzenie, nawet z poziomu zza ogrodzenia, wymaga naprawdę wielu zezwoleń.

Biały Dom
Biały Dom / shutterstock.com / turtix

Kolejne w planie zwiedzania jest Capitol Hill – jest to nazwa zarówno wzgórza, jak i dzielnicy, gdzie znajduje się Kapitol, Sąd Najwyższy USA oraz potężna biblioteka. Charakterystycznym obiektem w Waszyngtonie jest również Pentagon – olbrzymi biurowiec na planie pięciokąta o wysokości zaledwie 5 pięter. Wszystkie jego wewnętrzne korytarze mają długość ponad 28 kilometrów.

Najciekawsze miejsca w USA – Pentagon
Najciekawsze miejsca w USA – Pentagon / shutterstock.com / Ivan Cholakov

Jeśli mamy nieco więcej czasu na zwiedzanie, warto wybrać się do Chinatown, efektownej i pełnej atrakcji chińskiej dzielnicy, a także do spokojnej dzielnicy akademickiej Georgetown.

Ile kosztuje bilet do USA?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, co warto zobaczyć w USA, warto pomyśleć nad tym, jak się tam dostaniemy. Koszt biletów lotniczych na loty międzykontynentalne nie należy do niskich, dlatego też planując podróż do Stanów Zjednoczonych trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Warto więc już na wstępie dowiedzieć się, ile kosztuje bilet do USA, kiedy można kupić go najtaniej, a także do jakich miast można bez problemu dotrzeć z polskich lotnisk.

od:
5 600 zł
Wakacje w Stanach Zjednoczonych

Zobacz najlepsze wycieczki do USA!

Najpopularniejsze są loty bez przesiadek, oferowane przez PLL LOT. Ceny lotów do Nowego Jorku bez przesiadek zaczynają się od 3000 złotych. To wygodna opcja, dzięki której dostaniemy się do USA w mniej niż 9 godzin. Loty z przesiadkami są nieco tańsze, ale zdecydowanie bardziej uciążliwe. Poniżej 3000 zł zapłacimy też za loty do Chicago oraz Waszyngtonu. Jeśli natomiast nie ma dla nas różnicy, kiedy wylecimy i gdzie wylądujemy, warto przeglądać oferty różnych linii lotniczych. Służy do tego najlepsza wyszukiwarka lotów, w której można trafić na ciekawe promocje i polecieć do USA nawet za kilkaset złotych.

Czytaj również:

Wielki Kanion – wycieczka do wielkiego kanionu
Aplikacja