Park Narodowy Yosemite

Park Narodowy Yosemite – wodospady, klify, sekwoje i niesamowita przyroda w jednym miejscu

Yosemite Park
Yosemite Park / shutterstock.com / Pat Tr

Zastanawiasz się co zobaczyć w USA? Stany Zjednoczone to nie tylko drapacze chmur, wielkie aglomeracje i monumentalne zabytki. To także możliwość przyjrzenia się bliżej niezwykłej potędze natury. Jednym z miejsc, w których człowiek może poczuć się naprawdę malutki, jest Park Narodowy Yosemite. O niezwykłości tego miejsca może świadczyć chociażby fakt, że jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą trafiają tylko najpiękniejsze miejsca na świecie.

od:
5 500 zł
od:
10 000 zł
od:
7 900 zł
<
>

Parki narodowe USA – Park Narodowy Yosemite

Parki narodowe USA przyciągają przede wszystkim tych turystów, którzy poza widokami wielkich miast chcą zabrać do domu także wspomnienia z dzikich wypraw w najbardziej odległe, niezwykłe i ciekawe przyrodniczo miejsca. Każdy z parków ma swój jedyny w swoim rodzaju klimat i jest znany z innych wytworów natury. Cel podróży warto więc wybierać w zależności od tego, co konkretnie chcemy zobaczyć.

Park Narodowy Yosemite USA
Park Narodowy Yosemite USA / shutterstock.com / Stephen Moehle

Park Narodowy Yosemite słynie z potężnych, granitowych klifów, wielkich wodospadów oraz gigantycznych sekwoi znajdujących się w pobliżu. To jeden z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Co roku odwiedzają go ponad 3 miliony turystów. Bez względu na termin podróży możemy więc mieć pewność, że nie będziemy jedynymi turystami.

Dawna dolina Indian

Park znajduje się w środkowej Kalifornii w paśmie gór Sierra Nevada. To potężny obszar rozciągający się na powierzchni ponad 3 tysięcy kilometrów kwadratowych, którego centralnym miejscem jest Dolina Yosemite. Ten wielki, polodowcowy kanion, to największy tego typu twór na świecie o długości 12 kilometrów i szerokości kilometra. Z obu stron otaczają go wysokie klify, które w wielu miejscach poprzecinane są kilkusetmetrowymi wodospadami.

Sierra Nevada i zwiedzanie Parku Yosemite
Sierra Nevada i zwiedzanie Parku Yosemite / shutterstock.com / melissamn

Kiedyś w Dolinie Yosemite zamieszkiwali Indianie i to z ich języka pochodzi współczesna nazwa parku narodowego. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych terenów wspinaczkowych. Park Narodowy Yosemite funkcjonuje od 1890 roku. Dzięki temu, że dosyć wcześnie zorientowano się, że tereny te mogą być nadmiernie wykorzystywane przez inwestorów, park zyskał ochronę prawną.

Miejsca nietknięte ręką człowieka

Oprócz potężnych skał i wodospadów znajdziemy tu również rozległe łąki, strumienie i niewielkie jeziorka. W skład flory w parku Yosemite wchodzi ponad 1400 przeróżnych gatunków roślin. Swoje miejsce do życia mają również zwierzęta, wśród których aż 160 gatunków zagrożonych jest wyginięciem. Można tu spotkać chociażby niedźwiedzie grizzly, które są sporym zagrożeniem dla człowieka. Dlatego do zwiedzania parku warto dobrze się przygotować i zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć przypadkowego kontaktu z niebezpiecznym niedźwiedziem. W parku Yosemite można spotkać olbrzymią różnorodność roślin i zwierząt oraz wszelkich form ukształtowania terenu.

Niedźwiedź Grizzly
Niedźwiedź Grizzly / shutterstock.com / Perpis

Miejsce to, choć tak popularne wśród turystów, jest również mocno chronione. Świadczy o tym chociażby fakt, że pomimo potężnego ruchu turystycznego ponad 95 procent powierzchni Parku Narodowego Yosemite stanowią tereny praktycznie nieprzekształcone ręką człowieka. Wybierając się na wycieczkę do Yosemite możemy więc mieć pewność, że jedziemy na spotkanie z dziką i nieprzewidywalną naturą.

Jak dotrzeć z Polski?

Do Parku Narodowego Yosemite najbliżej jest z lotniska Sacramento, które położone jest w odległości około 240 km od parku lub lotniska San Francisco, które znajduje się w odległości 280 km. Na to pierwsze dolecimy z jedną przesiadką praktycznie z każdego większego polskiego portu lotniczego. Do Sacramento dolecimy natomiast jedynie z Warszawy i także z koniecznością przesiadki. Z lotniska do parku trzeba będzie natomiast dojechać samochodem. Warto więc wynająć auto i przygotować się na 3-4 godziny w podróży. Na miejscu znajduje się sporo parkingów, pól namiotowych oraz innych elementów infrastruktury turystycznej, można więc spędzić tu nawet kilka dni.

od:
5 600 zł
Wakacje w Stanach Zjednoczonych

Zobacz najlepsze wycieczki do USA!

W samym parku kursuje bezpłatny autobus, którego trasa jest tak zaplanowana, aby można było w krótkim czasie zobaczyć jak najwięcej znanych atrakcji Yosemite. Zwiedzanie parku z okna autobusu to jednak rozwiązanie dla osób, które mają niewiele czasu na zwiedzanie w innej formie lub ze względów kondycyjnych nie mogą pozwolić sobie na pieszą wędrówkę. Większość atrakcji Yosemite jest zdecydowanie piękniejsza, gdy zwiedza się je na piechotę.

Noclegi w miasteczku w dolinie rzeki

Zwiedzanie parku Yosemite warto rozpocząć od niewielkiego miasteczka Yosemite Valley Visitor Center, które znajduje się w samym centrum doliny rzeki Merced. To spokojne, klimatyczne miejsce, które jest niejako wkomponowane w otaczającą zabudowania naturę. Znajdziemy tu sporo noclegów oraz punkty informacji turystycznej, w których dowiemy się, co warto zobaczyć i jak tam dojechać. W miasteczku działają również doskonałe restauracje serwujące pyszne jedzenie i piwo. Warto do nich zajrzeć przed dłuższą wyprawą w dzikie rejony parku. Po obu stronach rzeki jest tu całe mnóstwo parkingów i pól namiotowych, można więc zatrzymać się w tym miejscu na kilku dni i codziennie robić sobie wyprawy w inne rejony parku.

Park Narodowy Yosemite – Rzeka Merced
Park Narodowy Yosemite – Rzeka Merced / shutterstock.com / haveseen

Większość najpopularniejszych atrakcji trzeba zwiedzać na własną rękę (a raczej auto). Park Yosemite najpiękniejszy jest wiosną i latem. To wtedy jest tu też najwięcej wodospadów, które powstają w wyniku topniejącego śniegu na szczytach klifów. Jesienią i zimą wiele tras może być niedostępnych ze względu na zalegający śnieg. Co więcej, jest tu też wtedy dosyć chłodno, a pogoda nie zawsze zachęca do wychodzenia z hotelu, a tym bardziej nie zawsze pozwala na rozbicie namiotu.

Tunele widokowe i niesamowite widoki

Z miasteczka Yosemite Vallety Visitor Center można wybrać się do niezwykłego miejsca widokowego Tunnel View Point, z którego rozpościera się piękny widok na całą zieloną dolinę rzeki Merced. Z tego głównego punktu widokowego można zobaczyć między innymi skałę El Capitan, skałę Half Dome oraz sporo efektownych wodospadów. To dobre miejsce dla turystów, którzy chcą szybko i z jednego miejsca zobaczyć wszystkie najważniejsze obiekty naturalne w Parku Narodowym Yosemite.

Yosemite, El Capitan
Yosemite, El Capitan / shutterstock.com / Andrew S

Jadąc przez tunel dalej dotrzemy do kolejnego punktu widokowego Glacier Point, z którego jak na dłoni widać Half Dome. Miejsca widokowe są doskonałe nie tylko ze względu na wyjątkowe widoki, ale również na możliwość zrobienia jedynych w swoim rodzaju fotografii z wyprawy do parku.

Widok z Glacier Point na Park Narodowy Yosemite
Widok z Glacier Point na Park Narodowy Yosemite / shutterstock.com / Benny Marty

Granitowe monolity na wyciągnięcie ręki

Najbardziej charakterystyczne dla parku Yosemite są potężne skały wznoszące się nad doliną, które robią ogromne wrażenie i sprawiają, że każdy turysta czuje się wobec nich malutki. Jednym z symboli parku jest Half Dome, skała przypominająca wyglądem połowę kopuły. Dostępna jest dla turystów, którym niestraszna wspinaczka. Są na niej wytyczone szlaki z drabinkami i linkami asekuracyjnymi, jednak wejście na sam szczyt wzniesienia z pewnością nie będzie proste.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Najbardziej pożądana wśród miłośników wspinaczki jest jednak potężna skała El Capitan, która jest niemal pionowa i wznosi się na wysokość niemal kilometra. Ze skały spływa wodospad Horsetail, którego intensywność jest uzależniona od pory roku. Najbardziej imponujący jest głównie wiosną. Na El Capitan można się wspinać, jednak liczba wejść jest limitowana. Chodzi przede wszystkim o ochronę roślinności w tym miejscu, a także o bezpieczeństwo samych wspinaczy. Wśród wspinaczy najbardziej popularna jest granitowa ściana z 70 drogami wspinaczkowymi dla zaawansowanych. Dla mniej doświadczonych i wytrwałych jest jednak także trasa turystyczna biegnąca od Doliny Yosemite.

Wszechobecne wodospady

Dolina Yosemite jest jednym z wyjątkowych miejsc na świecie, w którym można spotkać dziesiątki wodospadów spływających ze wszystkich skalnych wzniesień. Największy i najpopularniejszy wśród zwiedzających jest wodospad Yosemite, którego wysokość to aż 739 metrów. To drugi pod względem wielkości wodospad w Ameryce Północnej, który robi naprawdę imponujące wrażenie.

Yosemite wodospad
Yosemite wodospad / shutterstock.com / Chad Michael Butler

Yosemite wodospad to obowiązkowy punkt zwiedzania parku, warto jednak pamiętać, że efektownych wodospadów w dolinie jest zdecydowanie więcej. Bardzo imponujący jest również wodospad Nevada, choć pod względem wysokości (181 metrów) jest zdecydowanie daleko w tyle za Yosemite. Główną siłą tego wodospadu jest siła wody, której potężne ilości spływają kaskadami, tworząc niesamowite widoki i przy okazji efekty akustyczne. Słuchając dźwięku wodospadu wśród potężnych skał można stanąć oko w oko z potężną siłą dzikiej i niemożliwej do ujarzmienia natury.

Wodospad w Parku Yosemite – Wodospad Nevada
Wodospad w Parku Yosemite – Wodospad Nevada / shutterstock.com / Jose Arcos Aguilar

Gigantyczne sekwoje

Zwiedzając Park Narodowy Yosemite warto zapuścić się nieco dalej niż tylko w popularne turystycznie miejsca. Będzie tam na pewno mniej tłocznie, ale za to bardzo urokliwie. Po drugiej stronie parku znajduje się między innymi piękne skalne jezioro Tenaya, którego tafla jest idealnie gładka. Odbijają się w niej okoliczne lasy i wzniesienia, tworząc niezwykły efekt wizualny.

Zwiedzanie Parku Yosemite Zobacz Jezioro Tenaya
Zwiedzanie Parku Yosemite Zobacz Jezioro Tenaya / shutterstock.com / TLF Images

W pobliżu parku Yosemite znajduje się inne niezwykłe miejsce – Park Narodowy Sekwoi. Podobnie jak inne parki narodowe w USA, także ten pokazuje naturę w jej olbrzymim i ponadwymiarowym wydaniu. Rośnie tu całe mnóstwo potężnych sekwoi, nazywanych również mamutowcami olbrzymimi. Największa i najbardziej znana sekwoja olbrzymia o słusznej nazwie Grizzly Giant ma 65 metrów wysokości, a jej wiek szacowany jest na 2700 lat.

Sekwoja olbrzymia – Grizzly Giant
Sekwoja olbrzymia – Grizzly Giant / shutterstock.com / Stephen Moehle

W Parku Narodowym Sekwoi rośnie obecnie ponad pół tysiąca drzew i jest to największe skupisko tego gatunku na terenie całych Stanów Jednoczonych. Oprócz potężnych, wznoszących się ku niebu drzew można tu także natknąć się na pnie tych już ściętych. Sekwoje wycinano w XIX wieku, a ich pozostałe pnie wskazują na to, że kiedyś drzewa te były jeszcze wyższe. Pozostałości dawnych sekwoi mają nawet 12 metrów średnicy, co wskazuje, że mogły osiągać wysokość nawet 140 metrów. Wyprawa do Parku Narodowego Sekwoi może być doskonałym zakończeniem zwiedzania Yosemite. Warto wiec zaliczyć oba parki w trakcie jednej wycieczki do tego wyjątkowego miejsca na ziemi.

od:
5 500 zł
od:
10 000 zł
od:
7 900 zł
<
>

Czytaj również:

Park Narodowy Yosemite