Planujesz wakacje nad wodą i poszukujesz ciekawego miejsca? Wbrew pozorom, wcale nie musisz lecieć na urlop pod palmami, aby móc wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Najpiękniejsze jeziora w Polsce mają sporo do zaoferowania zarówno turystom poszukującym leniwego wypoczynku na plaży, jak i osobom, które czas wolny zdecydowanie bardziej wolą spędzać w sposób aktywny. Wybierając polskie jeziora na wakacje można mieć pewność, że urlop będzie udany i pełen atrakcji. Warto również szukać ofert last minute Polska. Być może trafimy na oferty, które cenowo będą dla nas atrakcyjne.
Z wodą, żeglarstwem, plażowaniem i kąpieliskami kojarzą się w Polsce przede wszystkim jeziora mazurskie, jednak nie jest to jedyny kierunek wakacyjnych wypadów nad wodę. Na terenie całego kraju możemy spotkać piękne, otoczone lasami jeziora, które zapewniają spokojny wypoczynek w niezwykłych okolicznościach przyrody. Jeśli zastanawiasz się, gdzie nad jezioro, sprawdź nasz subiektywny ranking polskich jezior i wybierz ten akwen, który najbardziej przypadnie Tobie do gustu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić kilka lub kilkanaście polskich jezior. Każde z nich ma swój jedyny w swoim rodzaju klimat i krajobraz, za każdym razem wypoczynek nad wodą może więc wyglądać zupełnie inaczej.
Jezioro Koronowskie
Choć najwięcej polskich jezior znajduje się na Mazurach, nasz subiektywny ranking najpiękniejszych jezior zaczynamy na Kujawach od Jeziora Koronowskiego. To w rzeczywistości sztuczny zbiornik wodny znajdujący się w odległości 25 kilometrów na północ od Bydgoszczy. Tworzą go spiętrzone wody rzeki Brdy, które po wybudowaniu zapory wodnej zalały okoliczne tereny i znajdujące się na nich niewielkie, naturalne jeziora. Jezioro ma ogromne walory turystyczne i jest uznawane za najpiękniejszy zbiornik wodny na południowym skraju polskich pojezierzy. Jezioro Koronowskie jest ze wszystkich stron zalesione, jego linia brzegowa jest mocno urozmaicona, sporo tu dzikich plaż, głębokich zatoczek wcinających się w ląd. To doskonałe miejsce zarówno dla turystów poszukujących wypoczynku nad wodą, jak i dla aktywnych żeglarzy, kajakarzy oraz wędkarzy.
Z myślą o żeglarzach nad Jeziorem Koronowskim stworzono bogatą infrastrukturę, w której skład wchodzą niewielkie porty, pomosty, kluby żeglarskie i wiele przystani. To świetny cel jednodniowych wypadów na wodę, a także rejsów trwających kilka dni. Jezioro Koronowskie jest dosyć duże, dlatego sporo czasu upłynie, zanim poznamy wszystkie jego magiczne miejsca, wysepki i odnogi. Dodatkową zaletą akwenu jest jego położenie w kompleksie leśnym Borów Tucholskich, co pozwala na obcowanie z dziką naturą, nieujarzmioną ręką człowieka. Jeśli planujemy wakacje nad jeziorem w Polsce, warto rozważyć Jezioro Koronowskie, które jest prawdziwym rajem dla turystów.
Jezioro Łebsko
W poszukiwaniu najpiękniejszych jezior w Polsce warto wybrać się nad… morze. Nieco na zachód od Łeby na Wybrzeżu Słowińskim znajduje się piękne przybrzeżne Jezioro Łebsko, położone w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Jeśli interesują nas największe jeziora w Polsce, ten punkt podróży będzie idealny. Łebsko jest trzecim pod względem wielkości jeziorem w Polsce o powierzchni ponad 71 kilometrów kwadratowych. W okolicach jeziora znajduje się wiele rezerwatów przyrody, obszarów Natura 2000 oraz rezerwat biosfery UNESCO. Poziom ochrony samego jeziora oraz znajdujących się wokół niego terenów wskazuje na jego wyjątkowe walory przyrodnicze. Turyści wypoczywający nad Jeziorem łebsko mogą wybrać się na spacer do położonych niedaleko ruchomych wydm Mierzei Łebskiej, które są jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w tym regionie.
Jezioro Łebsko posiada doskonale rozbudowaną infrastrukturę dla turystów. Znajdują się tu spokojne, piaszczyste plaże, na które chętnie wybierają się turyści wypoczywający nad pobliskim Bałtykiem. Jezioro jest spokojne i umożliwia kąpiele nawet wtedy, gdy nad morzem wiszą czerwone flagi. Wokół jeziora jest też sporo do zwiedzania. Na zachodnim brzegu akwenu znajduje się miejscowość Kluki, w której znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej. Natomiast w miejscowości Rąbka znajduje się przystań, z której wypływają statki pasażerskie na wycieczki po jeziorze. Jest więc okazja zobaczyć ten wspaniały teren nie tylko z plaży, ale również z poziomu wody. W Rąbce znajduje się również stara, drewniana wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na całe jezioro. To doskonałe miejsce do zrobienia pamiątkowych zdjęć z wakacji.
Jezioro Okonińskie
Jeżeli chcemy zobaczyć najpiękniejsze jeziora w Polsce, warto wybrać się również na zwiedzanie Borów Tucholskich. Znajduje się w nich Jezioro Okonińskie, jedno z najpiękniejszych jezior średniej wielkości w naszym kraju. Akwen rozciąga się około 60 kilometrów na północ od Bydgoszczy w samym sercu Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze położenie wśród lasów sosnowych gwarantuje nie tylko piękne widoki, ale również wyjątkowy, prozdrowotny mikroklimat. Lasy sosnowe wydzielają na tych terenach ogromne ilości żywicy. Według naukowców w powietrzu jest tu więcej jodu niż nad samym morzem. Przebywanie w takim miejscu ma więc walory nie tylko turystyczne i podróżnicze, ale również lecznicze. Szczególnie mieszkańcy dużych i zanieczyszczonych miast mogą nad Jeziorem Okonińskim odetchnąć pełną piersią.
Jezioro Okonińskie jest idealnym akwenem dla osób, które poszukują spokojnego wypoczynku z dala od zaludnionych plaż i wielkich ośrodków wypoczynkowych. Nad całym jeziorem znajdują się trzy ośrodki, w których znajdziemy strzeżone kąpieliska. Linia brzegowa jest jednak pełna urokliwych, spokojnych zatoczek, na których znajdują się dzikie kąpieliska. Woda w jeziorze jest niezwykle czysta i mieści się w pierwszej klasie czystości, co jest rzadko spotykane wśród naszych jezior nawet na skalę całego kraju. Z tego też względu wiele osób uważa akwen za najczystsze jezioro w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że Jezioro Okonińskie jest również wyjątkowo głębokie, jego największa głębia dochodzi do 26 metrów. A to oznacza, że nie w każdym miejscu kąpiele w wodzie są bezpieczne.
Jezioro Niegocin
Choć wielu turystów na Mazury przyciąga przede wszystkim największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich sporo jest akwenów, które można zaliczyć do najpiękniejszych jezior w Polsce. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny urok, wiele miejsc rekreacji i aktywności nad wodą, a także niezwykłą historię pełną legend i baśni. Jednym z nich jest Jezioro Niegocin, które z pewnością zna każdy żeglarz pływający na szlaku wodnym z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy, Węgorzewa czy Pisza. Niegocin jest trzecim pod względem wielkości jeziorem na Mazurach o powierzchni 2600 hektarów. W porównaniu do wielkości jest to zbiornik stosunkowo płytki, bo jego największa głębia to 5 kilometrów. Największym i najbardziej znanym miastem nad Niegocinem jest oczywiście Giżycko, które posiada bogatą infrastrukturę dla żeglarzy i turystów. W mieście i okolicach znajdziemy sporo hoteli, ośrodków wypoczynkowych, a także rozbudowaną marinę ze wszystkim, co jest potrzebne żeglarzom podczas pobytu w porcie.
Jezioro Niegocin ma bardzo łagodną linię brzegową, sporo jest na nim zarówno strzeżonych kąpielisk należących do ośrodków wypoczynkowych, jak i kameralnych dzikich plaż, na których można wypocząć z dala od turystycznego zgiełku. Na Niegocinie co roku odbywają się liczne regaty żeglarskie i inne typowo wodne imprezy. Jeśli jednak interesują nas najczystsze jeziora na Mazurach, Niegocin niestety nie spełni wszystkich oczekiwań. Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku jakość wody w jeziorze była tragiczna, a akwen zamieniał się niemal w biologiczną pustynię. Po otwarciu oczyszczalni ścieków w Giżycku stan wody znacznie się poprawił, nadal jednak nie można nazwać Niegocina jeziorem czystym. Obecnie jego wody zaliczane są do trzeciej klasy czystości.
Jezioro Nidzkie
W poszukiwaniu miejsca na kąpiele i plażowanie warto wybrać się nad Jezioro Nidzkie, które również leży na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ale z dala od miejsc najbardziej uczęszczanych przez żeglarzy. Położone jest w samym sercu Puszczy Piskiej, jest dosyć rozległe, ale też stosunkowo wąskie. Jezioro sąsiaduje z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym, a spora część jego tafli jest rezerwatem przyrody. Nie spotkamy więc tu motorówek, łodzi na silnikach ani żadnej innej infrastruktury powodującej hałas. Strefa ciszy rozpoczyna się na wysokości linii wysokiego napięcia w Rucianym-Nidzie. Po jej przekroczeniu należy bezwzględnie wyłączyć wszystkie silniki. Dalej jest więc bardzo cicho, klimatycznie i można wsłuchać się w dźwięki natury. Brzegi jeziora są niemal w całości porośnięte lasami.
Wokół Jeziora Nidzkiego znajdziemy wiele typowo wypoczynkowych miejscowości, które latem tętnią życiem, a jesienią powoli zamierają. Sporo jest tu strzeżonych i niestrzeżonych kąpielisk, pól biwakowych oraz ośrodków wypoczynkowych, w których można spędzić nawet cały urlop. Jezioro Nidzkie jest bardzo popularne wśród żeglarzy poszukujących spokojnych szlaków, a także rodzin z dziećmi, które chcą wypocząć na łonie natury. Ciekawą atrakcją turystyczną jest leśniczówka Pranie, znajdująca się kilka kilometrów od Rucianego-Nicy. Mieszkał tu i tworzył poeta Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie leśniczówka pełni funkcję muzeum, domu artysty, a jednocześnie jest miejscem klimatycznych, kameralnych koncertów odbywających się tu w sezonie letnim.
Podsumowanie
Jak widać, jeziora Polski są niezwykle zróżnicowane nie tylko pod względem wielkości oraz czystości wody, ale również unikalnego klimatu. Wśród wielu miejsc na mapie naszego kraju znajdziemy zarówno niewielkie, klimatyczne jeziora, zapewniające spokojny wypoczynek w samym sercu natury, jak i duże akweny, wokół których znajduje się kompletna infrastruktura turystyczna. Co więcej, nie trzeba koniecznie na tak znane z jezior Mazury. W tak bogatym wyborze każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i na miarę własnych marzeń o wypoczynku nad jeziorem.
Czytaj również: