Stany Zjednoczone to wciąż największa na świecie potęga gospodarcza. Z uwagi na swój ekonomiczny status państwo to każdego dnia obsługuje tysiące lotów z całego świata. Polacy zazwyczaj latają do USA w celach turystycznych, często również odwiedzają rodzinę czy szukają pracy. Ile trwa lot do Stanów Zjednoczonych?
Ile się leci do Stanów Zjednoczonych z Polski?
Czas lotu z Polski do USA wynosi zazwyczaj 9,5 h (bez przesiadki) lub kilkanaście godzin, gdy uwzględni się przesiadkę w jednym z europejskich miast. Ponadto należy uwzględnić rutynowe czynności lotniskowe, takie jak transport na płytę lotniska, odbiór bagażu czy przejście kontroli. W efekcie może to zająć kolejne kilkanaście minut.
Polacy, w zależności od wybranego lotniska i celu podróży często szukają w sieci informacji dotyczących tego, ile leci się do Stanów Zjednoczonych. Należy zaznaczyć, że to ogromny kraj, wobec tego wiele zależy od regionu USA. Przyjmuje się, że lot to Nowego Jorku trwa krócej od lotu do Los Angeles nawet o 2-3 godziny. Czas, jaki należy zarezerwować na podróż do Stanów Zjednoczonych powinien wynosić kilkanaście godzin.
Sprawdź również ile leci się na Dominikanę
Z jakich miast polecimy do Stanów Zjednoczonych?
Loty do Stanów Zjednoczonych oferowane są wyłącznie przez największe lotniska w Polsce. Najszerszą ofertę ma lotnisko Chopina w Warszawie, z którego regularnie odlatują samoloty do różnych regionów USA (Nowy Jork, Chicago, San Francisco, Miami). Popularnym połączeniem jest również rejs Kraków-Nowy Jork.
Najlepsze last minute oferują zwłaszcza mniejsze lotniska, w tym gdańskie czy krakowskie. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone czas trwania lotu zależy od miejsca docelowego. Lot z Polski do Stanów Zjednoczonych trwa do 13 godzin. Wybierając połączenie z przesiadką na jednym z niemieckich lotnisk podróż wydłuży się nawet do 20 godzin.
Zobacz także jak długo leci się na Malediwy
Z jaką prędkością leci się samolotem do Stanów Zjednoczonych?
Samoloty pasażerskie lecą z prędkością od 800 do 1000 km/h (220–280 m/s). Nieco większa prędkość występuje w etapie wznoszenia się samolotu. Warto również zwrócić uwagę na zjawisko występowania tzw. prądów strumieniowych. To stabilne wiatry, które wpływają na sam czas lotu, jak i zużycie paliwa. Ich występowanie sprawia, że rejs z Nowego Jorku do Warszawy jest krótszy niż z Warszawy do Nowego Jorku.
Wobec tego to, ile trwa lot do Stanów Zjednoczonych będzie zależeć od dokładnej prędkości osiąganej przez pilotów.
Na jakiej wysokości leci samolot do Stanów Zjednoczonych?
Szukając informacji dotyczących ile wynosi czas trwania lotu w przypadku połączenia Polska-Stany Zjednoczone rodacy wyszukują również, na jakiej wysokości będzie znajdował się samolot rejsowy.
Zalecana i optymalna wysokość dla maszyn lotniczych przewożących pasażerów wynosi 10-13 km. Poniżej pułapu powietrze jest zbyt gęste, poniżej zaś lot będzie niebezpieczny, gdyż mała ilość tlenu może zaburzyć pracę silników.
Czytaj też jak długo leci się samolotem na Bali
Kiedy szukać tanich lotów do Stanów Zjednoczonych?
Jak już wspomniano, Stany Zjednoczone to bardzo rozległe państwo. Z uwagi na ten fakt turyści z Europy podróżują do USA przez cały rok. Dzięki temu zwiedzić można zarówno Nowy Jork, Waszyngton, jak i Kalifornię. Warto jednak rozważyć podróż zwłaszcza jesienią lub wiosną, gdyż wówczas ceny w USA są najniższe. W teorii kończy się wtedy główny sezon turystyczny, a Amerykanie wracają do pracy.
Tanich lotów warto szukać szczególnie podczas akcji rabatowych oferowanych przez linie lotnicze. Można zdecydować się także na czartery. Biura podróży realizujące wycieczki zorganizowane do USA często udostępniają kilka miejsc w samolocie. Dzięki temu można zwiedzić Amerykę niższym kosztem. Wycieczka do Stanów Zjednoczonych to nie tylko zwiedzanie. Polacy coraz chętniej odwiedzają Florydę ze względu na bazę noclegową. Oferty all inclusive w amerykańskim Miami najniższe cenowo będą poza sezonem. Wtedy można wciąż cieszyć się dobrą pogodą, jednak koszty pobytu będą znacznie niższe. Warto także dodać, że pomimo iż loty z przesiadkami trwają odpowiednio długo, czasami są tańsze od bezpośrednich. Jeśli zatem czas przelotu nie jest szczególnie istotny, można zdecydować się na tę opcję.
Zobacz także ile trwa lot do Tunezji
Dużo zależy od regionu wybranego przez podróżnych. To, ile się leci z Polski do Stanów Zjednoczonych zależy również od przewoźnika. Ogólnie przyjmuje się, że czas lotu (bez przesiadek) szacowany jest na 9,5-13 godzin.
Samolot wykorzystywany do realizacji połączeń dalekobieżnych osiąga prędkość 800-1000 km/h. Dokładna prędkość, a tym samym czas trwania podróży do Stanów Zjednoczonych zależy od warunków atmosferycznych. Biorąc pod uwagę ogromny dystans, te mogą zmieniać się nawet kilkukrotnie.
Można oczekiwać, że samolot pasażerski lecący do USA będzie znajdował się 10-13 km nad ziemią. Zagwarantuje to bezpieczną podróż. Wychodzenie poza wskazany przedział jest niebezpieczne dla maszyn lotniczych.
Bezpośrednie loty do USA z Polski realizowane są wyłącznie przez największe lotniska w kraju. Szeroką ofertę ma zwłaszcza warszawskie lotnisko Chopina, skąd PLL LOT latają kilka razy w tygodniu do różnych części państwa.