Fiordy norweskie, które trzeba zobaczyć

Fiordy norweskie, które trzeba zobaczyć – czyli wycieczka do Norwegii w najlepszym wydaniu

W poszukiwaniu ciekawych, egzotycznych kierunków podróży, warto zwracać uwagę nie tylko na południowe destynacje. Północna Europa również ma sporo do zaoferowania turystom, którym zależy na zobaczeniu czegoś niezwykłego i przywiezieniu wspaniałych wspomnień z wyjazdu. W ostatnim czasie bardzo popularnym kierunkiem wyjazdowym są fiordy norweskie, które można zobaczyć w trakcie niemal każdej wycieczki do Skandynawii.

Fiordy norweskie
Fiordy norweskie / shutterstock.com / Andrey Armyagov
Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Czym są norweskie fiordy?

Fiordy to charakterystyczne, często mocno rozgałęzione zatoki, które wcinają się w głąb lądu i są otoczone stromymi brzegami. Takie ukształtowanie linii brzegowej można zobaczyć także na Islandii i Grenlandii oraz w północnej części Rosji. Ale to właśnie norweskie fiordy są najpopularniejsze wśród turystów z całego świata. Są nie tylko wyjątkowo piękne, ale również dość łatwo dostępne. Wycieczka do Norwegii może więc dostarczyć niezapomnianych wrażeń i być atrakcją na równi z wyjazdami w cieplejsze rejony świata.

od:
2 800 zł
Wycieczki objazdowe – Norwegia

Sprawdź najlepsze oferty na podróże objazdowe po norweskich fiordach!

Które fiordy norweskie są najbardziej atrakcyjne? Z tym pytaniem problem mają turyści z całego świata. W całej Norwegii jest ponad tysiąc niezwykłych fiordów, jedna wycieczka do Norwegii z pewnością więc nie pozwoli na poznanie z bliska wszystkich niezwykłych miejsc. Wystarczy jednak, że wybierzemy się na dwa czy trzy fiordy norweskie, aby w pełni poczuć ich niezwykły klimat.

Nordfjord

Wycieczka do Norwegii na fiordy to okazja do obcowania z bezkresną naturą, wspaniałymi polodowcowymi strukturami i dziką przyrodą. Jednym z ciekawszych miejsc na norweskich fiordach jest Nordfjord, który jest oblegany przez turystów szczególnie w sezonie letnim. Nordfjord jest potężnym fiordem, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wielbicieli trekkingu. Na północnym jego brzegu znajduje się miasto Rundereim. Kilka kilometrów dalej leży niewielka latarnia morska Krakenes, o którą efektownie rozbijają się fale w trakcie sztormów.

Nordfjord – Norweskie fiordy
Nordfjord – Norweskie fiordy / shutterstock.com / Nataliya Nazarova

Jeśli wybieramy się na wczasy w Norwegii, doskonałe zakwaterowanie znajdziemy w miejscowości Nordfjord, która jest doskonałą bazą wypadową dla wielbicieli wędrówek po fiordach.

Trollfjord

Trollfjord, którego nazwa pochodzi od mitycznego stwora – trolla – znajduje się w gminie Hadsel w hrabstwie Nordland w Nowegii. Fiord ma 2 kilometry długości, jest otoczony stromymi górami. Zapewnia wspaniałe widoki, a także wiele miejsc do intensywnych wędrówek.

Trollfjord – Wycieczka fiordy
Trollfjord – Wycieczka fiordy / shutterstock.com / AngieC333

Trollfjord to także doskonałe miejsce dla osób, które interesuje rejs po fiordach. Organizowane są stąd wycieczki statkiem, w trakcie których można podziwiać najpiękniejsze fiordy norweskie. Jeśli marzy nam się wycieczka do Norwegii, warto zaplanować ją tak, aby była okazja choćby do jednego rejsu po fiordach.

Hjørundfjord

Hjørundfjord to długa na 33 kilometry odnoga od większego Storfjorden. Zatokę po obu stronach otaczają wysokie, spiczaste szczyty górskie zapewniające niezwykłe widoki. Wielu turystów uważa, że jest to jeden z najpiękniejszych fiordów na świecie, gdzie można z bliska obcować z dziką, nietkniętą ręką człowieka przyrodą.

Hjørundfjord – Wyjazd do Norwegii
Hjørundfjord – Wyjazd do Norwegii / shutterstock.com / by-studio

Fiord można oglądać nie tylko od strony lądu, ale również z wody. W znajdującej się niedaleko miejscowości Alesund znajduje się przystań, która oferuje regularne wycieczki na fiordy. Jeśli wybierzemy się na taki rejs, fiordy norweskie z pewnością pokażą nam się od jeszcze innej, bardziej dzikiej i potężnej strony.

Hardangerfjord

Jeśli planujemy wyjazd do Norwegii, warto wziąć również pod uwagę Hardangerfjord, który jest doskonałym celem podróży zarówno w czasie letnich wakacji, jak i zimowych wyjazdów.

Hardangerfjord – Fiordy w Norwegii
Hardangerfjord – Fiordy w Norwegii / shutterstock.com / Andreaxjqw

Hardangerfjord jest czwartym pod względem długości fiordem na świecie, a drugim w Norwegii. Rozciąga się na długości 179 kilometrów od Oceanu Atlantyckiego wzdłuż płaskowyżu Hardangervidda aż do górzystego wnętrza Norwegii. Fjord otoczony jest górami, które cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli wspinaczki oraz aktywnej pieszej turystyki. Niezapomniane widoki, dzika przyroda oraz niezwykła atmosfera sprawiają, że wycieczka na fiordy w region Hardangerfjord będzie z pewnością niepowtarzalna.

Aurlandsfjord

Jeśli wybieramy się na fiordy norweskie, wycieczka powinna uwzględniać przede wszystkim wyjątkowe i unikalne miejsca. Jednym z nich z pewnością jest Aurlandsfjord, który uważany jest za najpiękniejszy fiord w Norwegii.

Aurlandsfjord – fiordy norweskie
Aurlandsfjord – fiordy norweskie / shutterstock.com / Anetlanda

Znajdziemy tu niezwykłe, bajkowe widoki, które są inspiracją dla wielu twórców. Na brzegu fiordu w otoczeniu wysokich gór znajduje się niezwykła wioska Undredal, która była pierwowzorem miasta w popularnej na całym świecie bajce „Kraina Lodu”. Okolice Aurlandsfjord to doskonale miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, a także dla rowerzystów, którzy nie boją się trudnych i stromych tras. Fiordy norweskie w Aurlandsfjord można zwiedzać także z pokładu statku wycieczkowego, który zabiera turystów w najpiękniejsze, bajkowe miejsca w tej okolicy.

Lysefjord

Gdy celem naszej podróży jest chłodna Skandynawia, wycieczki powinny być zaplanowane tak, aby można było w krótkim czasie poznać jak najwięcej niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest przepiękny Lysefjord, nazywany też Granitowym Fiordem.

Lysefjord – Norwegia
Lysefjord – Norwegia / shutterstock.com / Nanisimova

Ciągnie się na długości 42 kilometrów i jest otoczony jasnymi, stromymi górami. Stąd też jego nazwa – „lyse” po norwesku oznacza bowiem „jasny”. Strome zbocza fiordu są tak strome i surowe, że te okolice są praktycznie niezamieszkane. Wyjątkiem jest samotna wioska Lysebotn znajdująca się na samym końcu fiordu.

od:
2 800 zł
Wycieczki objazdowe – Norwegia

Sprawdź najlepsze oferty na podróże objazdowe po norweskich fiordach!

Turystów zwiedzających fiordy norweskie na Lyseford przyciąga słynny Klif Preikestolen, czyli Ambona. Jest to niemal pionowa, 600-metrowa skała, która wyrasta z zatoki. Z Ambony rozciąga się niezwykły, zapierający dech w piersiach widok. Zamiast wchodzić na szczyt klifu, można go również oglądać z poziomu zatoki. Z niewielkiego portu w Stavanger pływają promy i statki wycieczkowe aż do Lysebotn. Jeśli interesuje nas dzika i nieujarzmiona Norwegia, fiordy w okolicach Lysefjord są z pewnością tym, czego szukamy.

Trondheimsfjord

Osoby, które planują zobaczyć fiordy w Norwegii, nie powinny zapomnieć o Trondheimsfjord, który ciągnie się na długości 130 kilometrów i jest trzecim pod względem wielkości fiordem w Norwegii.

Trondheimsfjord – Skandynawia
Trondheimsfjord – Skandynawia / shutterstock.com / Altrendo Images

Na brzegu fiordu leży między innymi Trondheim, czyli dawna stolica państwa wikingów. Fiord w większej części jest wolny od lodu przez cały rok, z wyjątkiem okolic wysuniętych najbardziej na północ. Tronheimsfjord jest bogaty w unikalną faunę i florę, ma również bogatą infrastrukturę dla turystów, którzy chętnie przybywają tu bez względu na porę roku. Jeśli interesuje nas wycieczka do Norwegii na fiordy, a zależy nam na dobrej bazie hotelowej, okolice Trondheimsfjord będą idealnym kierunkiem podróży.

Geirangerfjord

Geirangerfjord znajduje się w południowo-wschodniej Norwegii, ciągnie się na długości 15 km i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nazywany jest królem fiordów i stanowi prawdziwą wizytówkę Norwegii, pojawiającą się w większości folderów reklamowych i w katalogach biur podróży.

Geirangerfjord – Wycieczka do Norwegii
Geirangerfjord – Wycieczka do Norwegii / shutterstock.com / Eva Bocek

Wycieczka do Norwegii na Geirangerfjord to okazja do poznania tego miejsca z bliska i odkrycia jego największych atrakcji. Geirangerfjord leży na trasie tak zwanego Złotego Szlaku, który biegnie przez efektowne doliny, przełęcze, zapewniając przy tym niepowtarzalne widoki. Dużą zaletą tego miejsca jest dosyć łatwy dojazd, a także bliskość innych norweskich atrakcji, takich jak secesyjne miasto Alesund czy lodowiec Briksdalsbreen. Nic więc dziwnego, że na hasło „wycieczka – fiordy” większość biur podróży zaoferuje nam wyjazd na Geirangerfjord.

od:
2 800 zł
Wycieczki objazdowe – Norwegia

Sprawdź najlepsze oferty na podróże objazdowe po norweskich fiordach!

Geirangerfjord jest otoczony bardzo stromymi i trudnymi do zdobycia górami. Jedyna osadą nad nim jest miejscowość Geiranger mieszcząca się na końcu fiordu. Znajduje się tu kilka hoteli i lokai gastronomicznych. Miasteczko tętni życiem, ale wystarczy odejść nieco poza jego granice, aby być sam na sam z potężną naturą. Co ciekawe, mieszkańcy miasta żyją pod ciągłą groźbą lawiny z pobliskiej góry Akerneset. Jednak nawet widmo lawiny nie odstrasza turystów od odwiedzania tego niepowtarzalnego miejsca.

Sognefjord

Jeśli interesują nas najdłuższe fiordy Norwegia, warto koniecznie wybrać się na Sognefjord. Ciągnie się on na długości 203 km i jest najdłuższym fiordem w kraju. Jego początek jest w odległości około 72 kilometrów od miejscowości Bergen, a kończy się daleko w głębi lądu we wsi Skjolden. W pobliżu ujścia fiord ma łagodne brzegi, oddalone od siebie o 6 kilometrów. Jednak im bardziej w ląd, tym jest on węższy, a otaczające go góry wyższe i bardziej strome.

Sognefjord – Skandynawia wycieczki
Sognefjord – Skandynawia wycieczki / shutterstock.com / dibrova

Na fiordzie znajduje się sporo tras i punktów widokowych, z których można podziwiać niepowtarzalne widoki. Można również wybrać się w rejs, który pozwoli odkrywać to niezwykłe miejsce od strony wody. Będąc na statku na wodzie można poczuć prawdziwy ogrom otaczających zatokę wysokich gór.

Co jeszcze warto zobaczyć w Norwegii?

  • Preikestolen (norweski klif o wysokości ponad 600 metrów)
  • Park Vigelanda (park z niesamowitymi rzeźbami)
  • Jostedalsbreen National Park (jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Norwegii)
  • Oslo Winter Park (jeden z najlepszych ośrodków narciarskich w Norwegii)
  • Flåmsbana (linia kolejowa prezentująca w pełni urokliwy, norweski klimat)
  • Lovatnet (przepiękne, polodowcowe jezioro w górach)
  • Muzeum Narciarstwa w Oslo (najstarsze na świecie muzeum narciarskie)
  • Ogród zoologiczny w Kristiansand (ponad 60-hektarowe ZOO, będące jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Norwegii)

Czytaj również:

Aplikacja
Czy warto wybrać się w rejs po fiordach norweskich?

Oczywiście. Promy i statki wycieczkowe kursują po wszystkich większych fiordach. Pozwalają na okrywanie tych niezwykłych miejsc od strony wody. Widoki są niezapomniane.

Jakie fiordy są w Bergen?

Bergen jest stolicą krainy fiordów, a jednocześnie bramą do ich głębszego zwiedzania. Z Bergen możemy bez problemu trafić na wszystkie najważniejsze i najbardziej znane fiordy w Norwegii.

Jakie fiordy są w Tromso?

Tromso leży nad fiordem Skulsfjord na północy Norwegii. To idealna baza wypadowa nie tylko do zwiedzania najpopularniejszych fiordów, ale również do oglądania zorzy polarnej.

Jakie fiordy są w Trondheim?

Trondgeim leży nad Trondheimsfrord, który otoczony jest wysokimi górami z bogatą florą i fauną. Na brzegach fiordu znajdziemy sporo miejscowości turystycznych, w których można znaleźć nocleg i szereg innych atrakcji.

Czy fiordy lepiej oglądać w zimę czy w lato?

Fiordy latem i zimą to zupełnie inne doznania wizualne, jednak każda pora roku jest doskonała do zwiedzania tego niezwykłego kawałka świata. Latem jest zdecydowanie lepsza pogoda, jednak to zima sprawia, że fiordy prezentują się wręcz magicznie.