Hawaje – najlepsze atrakcje

Hawaje – najlepsze atrakcje

Gdy myślimy Hawaje, atrakcje przychodzące nam na myśl są raczej podobne – piaszczyste plaże, kwiatowe wieńce, bary i wesołe dźwięki ukulele. Hawaje z pewnością są prawdziwym rajem na ziemi dla miłośników plażowania, nurkowania czy leniwego wypoczynku w eleganckich kurortach. Ale to zaledwie ułamek tego, co oferuje nam ten niezwykły archipelag wulkanicznych wysp. W rzeczywistości bowiem Hawaje są o wiele bardziej różnorodne, pełne niezwykłych cudów natury i miejsc, w których możemy zachwycić się niespotykaną działalnością sił natury.

Zapłać za wakacje w wygodnych ratach

Plaża Waikiki

Plaża Waikiki
Plaża Waikiki / shutterstock.com / yuruphoto

Co można zwiedzać na Hawajach? Odpowiedzią oczywistą są plaże, których jest całe mnóstwo, a wiele z nich pretenduje do miana najpiękniejszych na świecie. Jedną z nich jest plaża Waikiki, leżąca na południowym wybrzeżu największej hawajskiej wyspy Oahu. Ze względu na swoją niezwykłą popularność, plaża jest mocno zatłoczona, ale też zadbana i efektowna. Chętnie korzystają z niej miłośnicy opalania, nurkowania, surfingu, rejsów jachtami czy katamaranami.

od:
5 500 zł
Spędź niezapomniane wakacje na Hawajach

Zobacz najlepsze oferty

Wzdłuż Waikiki znajdują się najbardziej luksusowe i najdroższe kurorty na Hawajach. W pobliżu plaży znajdziemy również sporo innych atrakcji, latarnię morską Aloha Tower, stożek wulkaniczny Diamond Head, zatokę morską Hanauma, która utworzona jest ze stożka wulkanicznego oraz Waikiki Aquarium o dosyć bogatej historii. Obiekt założono w 1903 roku i jest jednym z najstarszych akwariów w Stanach Zjednoczonych.

Zatoka Hanauma

Jeśli planujemy wycieczkę na Hawaje, atrakcje warte zobaczenia znajdziemy na wyspie Oahu. Poza stolicą Hawajów Honolulu oraz słynną Waikiki Beach, niezwykłym miejscem jest Zatoka Hanauma. W języku hawajskim oznacza ona krzywą zatokę i jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Oahu i całych Hawajach.

Co zobaczyć na Hawajach - Zatoka Hanauma
Co zobaczyć na Hawajach – Zatoka Hanauma / shutterstock.com / segawa7

Zatoka słynie nie tylko z pięknej plaży i krystalicznej wody, ale również z wielu ciekawych gatunków zwierząt. Natkniemy się tu na efektowne papugoryby, zielone żółwie, a miłośnicy nurkowania w podwodnym świecie mogą podziwiać kilkaset gatunków ryb i morskich stworzeń. Ze względu na swoje wulkaniczne pochodzenie, bioróżnorodność oraz niezwykłe piękno, Zatoka Hanauma jest rezerwatem przyrody oraz jedyną plażą na całych Hawajach, na którą wstęp jest płatny. Ma to zapobiec nadmiernemu niszczeniu tego miejsca i sprzyjać zachowaniu jego pierwotnych walorów przyrodniczych.  

Park Narodowy Wulkanów

Na hasło Hawaje atrakcje powinien nam również przyjść na myśl Park Narodowy Wulkanów, który jest miejscem niezwykłym i unikalnym na skalę światową. Został on utworzony w 1916 roku, a od 1980 roku jest rezerwatem biosfery oraz obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej charakterystyczny dla tego miejsca jest krajobraz wulkaniczny pełen tufów i kraterów rozciągających się aż po horyzont.

Ciekawe miejsca na Hawajach – Park Narodowy Wulkanów
Ciekawe miejsca na Hawajach – Park Narodowy Wulkanów / shutterstock.com / Yvonne Baur

Co ciekawe, poza wieloma nieaktywnymi wulkanami, w parku znajdują się również dwa wulkany, które nadal wykazują aktywność. Niezwykłe w tym miejscu są również urzekające krajobrazy oraz dzika roślinność, wśród której spotkamy wyjątkowo rzadkie i unikalne gatunki. Zwiedzanie Parku Narodowego Wulkanów to doskonały pomysł na poznawanie Hawajów od nieco innej strony niż tylko plażowania nad ciepłym morzem. Wulkaniczny krajobraz z pewnością dostarczy wielu atrakcji i na długo pozostawi niezwykłe wspomnienia.

Park Narodowy Haleakala

Kolejnym miejscem na Hawajach, które po prostu trzeba poznać z bliska, jest Park Narodowy Haleakala. W rzeczywistości jest to ogromny wulkan znajdujący się na wyspie Maui. Wspinanie się na wulkan dostarcza nie lada atrakcji. Jest on na tyle duży, że po drodze na szczyt możemy w krótkim czasie minąć kilka stref klimatycznych. U podnóża wulkanu może być 31 stopni latem, podczas gdy po wejściu na szczyt temperatura spada nawet do zera stopni.

Park Narodowy Haleakala
Park Narodowy Haleakala / shutterstock.com / Pierre Leclerc

Planując zwiedzanie wulkanu i wchodzenie w wyższe partie warto więc zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania. Sporą atrakcją tego miejsca są niezwykłe wschody i zachody słońca, które można zobaczyć po wejściu na szczyt wulkanu. Ciekawą i niespotykaną atrakcją jest też Lasek Hosmer, w którym znajdziemy wiele egzotycznych drzew, które nie są charakterystyczne dla tego miejsca. Można tu spotkać między innymi himalajskie cedry, australijskie eukaliptusy oraz sporo japońskich drzewek.

Kanion Waimea

Jeśli ktoś planuje wyjazd na Hawaje, atrakcje warto zobaczenia znajdzie nie tylko na plaży, ale również w górach. Jedną z nich jest z pewnością Kanion Waimea, nazywany również Wielkim Kanionem Pacyfiku. To potężny kanion rozpościerający się na ogromnej powierzchni, pełen szczytów górskich, zielonych dolin oraz egzotycznej, bujnej roślinności. Kanion jest kolejną niezwykłą atrakcją, jaką znajdziemy na wyspie Kauai.

Kanion Waimea
Kanion Waimea / shutterstock.com / Martin M303

Niezwykłe są nie tylko widoki, ale również historia powstania tego miejsca. Około 5 milionów lat temu miało tu miejsce zjawisko zapadnięcia się wulkanu. W wyniku erupcji lawa rozlała się w poziome pasy wzdłuż krateru. Efekt końcowy działania sił natury jest zniewalający. W Waimea znajdziemy wiele pięknych tras widokowych, wśród których każdy turysta wybierze coś na miarę własnych możliwości i kondycji. Na zwiedzanie kanionu warto zarezerwować sobie cały dzień. Wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane.

Hana Road

Planując wyjazd na Hawaje, atrakcje możemy mieć praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jedną z nich jest Hana Road, czyli efektowna droga wiodąca do niewielkiego miasteczka Hana we wschodniej części wyspy Maui. Atrakcją jest tu nie cel podróży, a sama podróż. Droga liczy około 100 kilometrów, jednak jej przebycie nawet wprawionym kierowcom może zająć nawet 2 dni. Jest to bowiem typowa serpentyna górska, w wielu miejscach prowadząca tuż obok przepaści. Znajduje się tu ponad 600 ostrych zakrętów oraz 60 mostów. W wielu miejscach droga jest tak wąska, że nie są w stanie minąć się dwa samochody.

Hana Road
Hana Road / shutterstock.com / YegoroV

Po co więc wybierać się w tak żmudną i niebezpieczną trasę? Przede wszystkim dla widoków. W trakcie podróży możemy zobaczyć niemal wszystkie niezwykłe krajobrazy, z jakich słyną Hawaje. Po drodze miniemy wysokie, strome klify, czarne i czerwone plaże, bujne, egzotyczne lasy i niezwykłe wodospady. Jednym słowem, w trakcie stukilometrowej trasy zwiedzimy całe Hawaje w pigułce.

od:
5 500 zł
Spędź niezapomniane wakacje na Hawajach

Zobacz najlepsze oferty

Kauai – Hawaje

Gdy planujemy, co zobaczyć na Hawajach, nie możemy pominąć Kauai, czwartej co do wielkości i najstarszej wulkanicznej wyspy w całym archipelagu. Wyspa urzeka przede wszystkim wspaniałą roślinnością, zielonymi dolinami, wysokimi wodospadami, a także szlakami widokowymi, które prowadzą przez naprawdę rajskie miejsca. Jeśli chcemy dogłębnie poznać Hawaje, atrakcje na Kauai pozwalają przyjrzeć się z bliska tym najbardziej egzotycznym rejonom.

Kauai Hawaje
Kauai Hawaje / shutterstock.com / Maridav

Będąc na Kauai warto wybrać się na północne wybrzeże Na Pali, które uznawane jest za cud natury. Wzdłuż wybrzeża znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków widokowych na świecie. Na wyspie znajdziemy również wiele dziewiczych plaż i miejsc nietkniętych ręką człowieka. Można więc znaleźć tu spokój, ciszę i wypoczynek z dala od turystycznego zgiełku. Piękno hawajskiej Kauai dostrzegli też filmowcy. To właśnie tutaj kręcono między innymi słynny „Park Jurajski” czy „Poszukiwaczy Zaginionej Arki”.

Schody do nieba – Hawaje

Gdy wybieramy się na Hawaje, atrakcje godne zobaczenia i zwiedzenia znajdziemy w różnych rejonach wysp. Jednym z miejsc, w którym po prostu trzeba być i poczuć je do głębi, są schody do nieba na wyspie Oahu. Nazywane są również Schodami Haiku od nazwy miejscowości, w pobliżu której się znajdują. Schody są stalowe, jest ich ponad 4000 i prowadzą na szczyt łańcucha górskiego Ko’olau. Wybudowano je na potrzeby marynarki Stanów Zjednoczonych, gdyż na szczycie gór ustawiono antenę radiową. Schody ciągną się efektownie na zboczach porośniętych egzotyczną roślinnością. Im wyżej, tym piękniejsze są widoki na całą okolicę. Jest to z pewnością coś, co warto zobaczyć na Hawajach.

Schody do nieba
Schody do nieba / shutterstock.com / travellife18

Wejście na szczyt schodów jest dosyć męczące i czasochłonne, jednak wędrówka upływa dosyć szybko. Niestety, aktualnie schody są zamknięte i wyłączone z ruchu turystycznego. Wielu turystów nic sobie jednak nie robi z zakazu i wchodzi po schodach aż na sam szczyt. Kto ma jednak pecha i zostanie dopadnięty przez strażników, musi liczyć się z mandatem w dosyć słonej wysokości kilkuset dolarów.

Gaje kokosowe w Waialua

Waialua na Hawajach to nadmorskie miasteczko, znajdujące się na wyspie Oahu. Poza niezwykłymi widokami i wspaniałymi plażami ciekawą atrakcją turystyczną są tutaj efektowne gaje kokosowe. Spacer pomiędzy palmami pozwala wręcz na wyciągnięcie ręki doświadczyć egzotycznej, bujnej roślinności, która jest bardzo charakterystyczna dla całych Hawajów.

Waialua
Waialua / shutterstock.com / Hulabear

Gaje kokosowe najlepiej prezentują się na początku lata, po zakończeniu okresu deszczowego. Wtedy są najbardziej zielone, soczyste i przyciągające spojrzenia.

Szklana plaża na Kauai

Kauai Hawaje to kolejne miejsce, które z pewnością spodoba się osobom szukających ciekawych i niespotykanych atrakcji. Szklana plaża znajduje się na Kauai, czwartej co do wielkości wyspie w archipelagu Hawajów. Co ciekawe, zupełnie nie przypomina ona większości hawajskich plaż, które mają pochodzenie wulkaniczne i są dosyć ciemne.

Co można zwiedzać na Hawajach – Szklana plaża
Co można zwiedzać na Hawajach – Szklana plaża / shutterstock.com / Adrienne Wagner

Na szklanej plaży znajdziemy sporo jasnych kolorów, a jej najciekawszą atrakcją są miliony drobnych szkiełek, wypolerowanych przez fale. Nie są one jednak dziełem wyłącznie natury, plaża jest bowiem pozostałością po dawnych wysypiskach śmieci. Jeśli interesują nas ciekawe miejsca na Hawajach i nie chcemy spędzać wakacji wyłącznie na plażowaniu i kąpielach w morzu, szklana plaża z pewnością dostarczy nam niespotykanych wrażeń.

Pływanie z rekinami na Hawajach

Jeśli interesują nas nietypowe atrakcje na Hawajach, warto sprawdzić ofertę wycieczek, które proponują pływanie z rekinami. Ciepłe morze, krystalicznie czysta i przejrzysta woda to wręcz doskonałe warunki do zwiedzania podwodnego świata. Nie musimy jednak się obawiać, że rekiny będą dla nas wielkim zagrożeniem. Firmy oferujące pływanie z rekinami spuszczają turystów pod wodę w specjalnych klatkach, w których są oni stuprocentowo bezpieczni.

Nurkowanie z rekinami - atrakcje na Hawajach
Nurkowanie z rekinami – atrakcje na Hawajach / shutterstock.com / Martin Voeller

Taka atrakcja pozwalająca stanąć oko w oko z groźnym rekinem, dostarcza mnóstwa wrażeń i adrenaliny. Z pewnością pozostawia niezwykłe wspomnienia na długo po powrocie z egzotycznych wakacji na Hawajach. Jeśli natomiast zastanawiasz się kiedy warto lecieć na Hawaje – sprawdź październik!

od:
5 500 zł
Spędź niezapomniane wakacje na Hawajach

Zobacz najlepsze oferty

Czytaj również:

Hawaje najlepsze atrakcje
Aplikacja