Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po albańsku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po albańsku? Sprawdź podstawowe zwroty

Choć Albania znajduje się nieco na uboczu najpopularniejszych kierunków turystycznych, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów. To wyjątkowo piękny i różnorodny kraj, który zapewnia całe mnóstwo możliwości ciekawego spędzenia urlopu. Jeśli planujesz w nim wakacje, warto nauczyć się, jak jest dzień dobry po albańsku, proszę, dziękuję czy do widzenia. Na pewno będzie to ułatwiało codzienną komunikację podczas pobytu na wakacjach.

Dziękuję po albańsku
Dziękuję po albańsku / shutterstock.com / Andrew Mayovskyy

Język albański jest dosyć rzadki i mało popularny, jeśli chodzi o naukę języków obcych. Dlatego też w księgarniach trudno jest znaleźć nawet proste rozmówki albańskie dla osób, które wybierają się do Albanii na wakacje. W sieci można jednak znaleźć sporo słowniczków, rozmówek, które pozwalają na szybkie przyswojenie podstawowych zwrotów. Zanim rozpoczniesz naukę, sprawdź jednak, jak się czyta poszczególne znaki w języku albańskim, a także posłuchaj wymowy. Nauka poprzez słuchanie jest o wiele bardziej efektywna niż nauka języka obcego wyłącznie w formie pisanej.

od:
1 498 zł
Wakacje w Albanii!

Zobacz najciekawsze oferty biur podróży na wakacje w Albanii.

Dlaczego warto wiedzieć, jak jest dzień dobry czy cześć po albańsku? Przede wszystkim dlatego, że będziemy dzięki temu o wiele pozytywniej postrzegani przez zagraniczną obsługę w hotelach, restauracjach czy atrakcjach turystycznych. Jest to bowiem dla obcokrajowców informacja, że zadaliśmy sobie nieco trudu, by się nauczyć choć kilku słów.

Sprawdź również oferty na wakacje last minute w Albanii

Jak przywitać się w języku albańskim?

Przywitanie w języku albańskim to jedno z pierwszych słów, których warto się nauczyć. Jest bowiem używane na co dzień praktycznie w każdej rozmowie, zarówno ze znajomymi, jak i z osobami, które widzimy po raz pierwszy.

Jak się mówi dzień dobry po albańsku
Jak się mówi dzień dobry po albańsku / shutterstock.com / Jana Janina

Aby powiedzieć dzień dobry po albańsku, mówimy: miremengjes. Natomiast cześć to: pershendetje. Jak widać słowa są naprawdę trudne i dosyć skomplikowane, warto się z nimi osłuchać, a na wszelki wypadek także zapisać. Nawet, jeśli się ich nauczymy, może się bowiem okazać, że bardzo szybko wylecą nam z głowy.

Zobacz także najpiękniejsze plaże w Albanii

Jak podziękować po albańsku?

Zwroty grzecznościowe są w czasie pobytu za granicą niemal tak samo ważne, jak słowa przywitania. Warto je przyswoić choćby w podstawowym wymiarze, takim, jakiego będziemy potrzebowali w codziennych kontaktach z mieszkańcami Albanii.

od:
1 498 zł
Wakacje w Albanii!

Zobacz najciekawsze oferty biur podróży na wakacje w Albanii.

Dziękuję po albańsku to: faleminderit, proszę: ju lutem, natomiast przepraszam to: me falni. Podczas nauki zwrotów grzecznościowych przydatne będą również słowa na zdrowie: shendet oraz pozdrowienia: te fala.

Sprawdź również najlepsze wycieczki all inclusive Albania

Jak pożegnać się w języku albańskim?

Do widzenia po albańsku możemy powiedzieć za pomocą zwrotu: lamtumire. Można również powiedzieć do zobaczenia: shihemi se shpejti. Wieczorem można zamienić do widzenia na dobranoc, czyli: naten e mire. A przez cały dzień, bez względu na porę, dobrze będzie brzmiało: kafolsh mire, czyli miłego dnia.

Podstawowe wyrazy po albańsku, które przydadzą Ci się na wakacjach

Oprócz powitań, pożegnań i zwrotów grzecznościowych, nauka podstawowych zwrotów w języku albańskim powinna obejmować także takie słowa, jak po, czyli tak oraz jo, czyli nie. Przydatne będzie również zapytanie: sa kushton, czyli ile to kosztuje. Na pewno wykorzystamy ten zwrot w sklepie z pamiątkami, podczas kupowania biletów wstępu do atrakcji turystycznych, a także w punktach gastronomicznych.

Aplikacja

Nauka albańskiego z pewnością nie jest prosta i trudno oczekiwać, byśmy w ciągu kilku dni przed wyjazdem przyswoili język w jakimkolwiek stopniu. Kilka podstawowych zwrotów jest jednak jak najbardziej możliwych do nauczenia, chociażby nawet podczas lotu na wakacje.

Sprawdź również kiedy jechać do Albanii, aby było ciepło

Jak się mówi dzień dobry po albańsku?

Aby powiedzieć dzień dobry po albańsku, mówimy: miremengjes.

Jak się mówi dziękuję po albańsku?

Dziękuję po albańsku to faleminderit.

Jak się mówi do widzenia po albańsku?

Lamtumire to do widzenia po albańsku. Można również powiedzieć do zobaczenia, czyli shihemi se shpetji.

Jak się mówi cześć po albańsku?

Cześć po albańsku jest dosyć trudne: pershedentje, ale warto się go nauczyć, bo przydaje się w codziennej komunikacji.