Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po portugalsku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po portugalsku? Sprawdź podstawowe zwroty

Język portugalski należy do tych języków, które przydadzą się nie tylko podczas wakacji w Portugalii. Tym językiem posługują się również mieszkańcy Brazylii, Wysp Zielonego Przylądka czy niektórych krajów afrykańskich. Jeśli wybierasz się więc na wakacje do kraju, w którym jest to język urzędowy, sprawdź, jak powiedzieć dzień dobry po portugalsku, jak się mówi dziękuję, proszę czy do widzenia. Nauka podstawowych zwrotów nie jest skomplikowana, a ich znajomość na pewno przyda się podczas urlopu.

Dziękuję po portugalsku
Dziękuję po portugalsku / shutterstock.com / Sean Pavone

Cześć po portugalsku, proszę, przepraszam czy inne podstawowe zwroty przydadzą się każdemu, kto wybiera się na urlop do kraju portugalskojęzycznego. Nie jest to oczywiście konieczność – praktycznie na całym świecie bez problemu można porozumieć się po angielsku.

od:
1 498 zł
Wczasy w Portugalii!

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży!

Znajomość kilku zwrotów w danym języku jest jednak mile widziana, a turyści, którzy potrafią powiedzieć proszę czy dziękuję, lepiej postrzegani przez rodowitych mieszkańców Portugalii. Nie trzeba od razu intensywnie uczyć się języka portugalskiego, wystarczą proste rozmówki polsko-portugalskie lub internetowy słownik albo tłumacz. Najlepiej taki, który nie tylko pokaże, jak wyglądają słowa napisane, ale również nauczy wymowy. Niektóre słowa wymawia się bowiem zupełnie inaczej niż pisze.

Sprawdź również oferty last minute do Portugalii

Jak przywitać się w języku portugalskim?

Przywitanie w języku portugalskim jest – podobnie jak w przypadku wielu innych języków – dwojakiego rodzaju, w zależności od tego, czy witamy się rano, czy też po południu. Rano, mniej więcej do południa mówimy dzień dobry: bom dia. Jeśli jednak chcemy przywitać się po południu, trzeba raczej powiedzieć: bom tarde.

Jak się mówi dzień dobry po portugalsku
Jak się mówi dzień dobry po portugalsku / shutterstock.com / Creative Cat Studio

Najszybszym powitaniem, szczególnie wśród osób młodych jest natomiast: ola, czyli cześć. Warto również przyswoić sobie zwrot: miłego dnia, czyli tenha um bom dia, który na pewno będzie sympatycznym zakończeniem rozmowy. Przywitanie w języku portugalskim na pewno przyda się w hotelach, restauracjach, środkach komunikacji publicznej, atrakcjach turystycznych czy sklepach. Warto więc się go nauczyć, szczególnie że jest dosyć proste w porównaniu do trudnych powitań w mniej znanych i mało popularnych językach.

Jak podziękować po portugalsku?

Dziękuję po portugalsku, a także inne zwroty grzecznościowe, to kolejne po powitaniu słówka, które będą pomocne w kontaktach z miejscowymi. Na pewno będziemy lepiej postrzegani i milej obsłużeni, jeśli wykażemy się znajomością kilku słów w obcym języku.

od:
1 498 zł
Wczasy w Portugalii!

Zobacz najlepsze oferty w biurach podróży!

Aby powiedzieć dziękuję, mówimy obrigado. Przepraszam po portugalsku to natomiast: com licenca. Proszę lub poproszę to: por favor. Można również nauczyć się grzecznościowego zwrotu jak się masz, czyli tudo bem. A jeśli ktoś nas tak zapyta, odpowiadamy estou bem, czyli dobrze się mam.

Sprawdź również oferty all inclusive Portugalia

Jak pożegnać się w języku portugalskim?

Do widzenia po portugalsku przyda nam się równie często, jak dzień dobry. Na do widzenia mówimy: adeus, chyba że jest wieczór i bardziej właściwym sformułowaniem będzie dobranoc. Wtedy wypada powiedzieć: boa noite. Wymowa portugalskich słów jest dosyć zbliżona do ich pisowni. Nawet jednak, jeśli nie do końca poradzimy sobie z wymową czy akcentem, na pewno nie będzie to niewłaściwie odebrane.

Podstawowe zwroty w języku portugalskim, które przydadzą Ci się na wakacjach

Wśród podstawowych zwrotów w języku portugalskim mamy nie tylko dzień dobry, do widzenia czy zwroty grzecznościowe, ale również wiele innych słówek, które mogą być pomocne podczas wakacji w krajach portugalskojęzycznych.

Aplikacja

Najważniejsze to między innymi tak: sim, nie: nao, a także ile to kossztuje: quanto custa. Ten ostatni zwrot na pewno przyda się w sklepie, punkcie sprzedaży pamiątek, restauracji, wypożyczalni sprzętu plażowego i wszędzie tam, gdzie przyjdzie nam zapłacić.

Sprawdź również kiedy lecieć do Portugalii

Jak się mówi dzień dobry po portugalsku?

Na dzień dobry w Portugalii mówimy: bom dia o poranku, natomiast po południu przestawiamy się na: bom tarde.

Jak się mówi dziękuję po portugalsku?

Dziękuję po portugalsku to obrigado.

Jak się mówi do widzenia po portugalsku?

Aby powiedzieć do widzenia po portugalsku, mówimy krótkie: adeus.

Jak się mówi cześć po portugalsku?

Cześć po portugalsku to po prostu: ola.