Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po maltańsku. Sprawdź podstawowe zwroty

Jak się mówi dziękuję i dzień dobry po maltańsku? Sprawdź podstawowe zwroty

Malta jest słoneczną, ciepłą wyspą na Morzu Śródziemnym, która cieszy się ogromną popularnością jako kierunek turystyczny. Jeśli planujesz wybrać się właśnie tam na wakacje, dobrze jest nauczyć się chociaż kilku zwrotów w tym języku. Dzień dobry po maltańsku oraz inne słowa używane na co dzień sprawią, że lepiej się poczujesz na wyspie, a jej mieszkańcy na pewno będą bardziej przyjaźnie nastawieni.

Dziękuję po maltańsku
Dziękuję po maltańsku / shutterstock.com / Denys Bohdanov

Język maltański uważany jest przez turystów za jeden z najdziwniejszych i najtrudniejszych do przyswojenia. Nic w tym dziwnego, pod wieloma względami jest wyjątkowy. Należy do języków semickich, ale jako jedyny z grupy tych języków zapisywany jest za pomocą alfabetu łacińskiego. Stanowi swoistą mieszankę języka arabskiego i włoskiego z wieloma zapożyczeniami z języka angielskiego.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Jeśli chcesz nauczyć się cześć po maltańsku czy innych najważniejszych zwrotów, warto uczyć się zapisu fonetycznego oraz wymowy. Maltańskie słowa czyta się bowiem czasami zupełnie inaczej niż się pisze. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z internetowego tłumacza, który słowa wymawia, a także zapisuje w sposób fonetyczny. Język jest trudny, nie trzeba więc od razu uczyć się na pamięć wszystkich rozmówek polsko-maltańskich. Kilka podstawowych zwrotów w tym języku w zupełności wystarczy, aby zrobić dobre wrażenie na rodowitych Maltańczykach.

Sprawdź również najlepsze lasty na Maltę

Jak przywitać się w języku maltańskim?

Przywitanie w języku maltańskim można powiedzieć na kilka sposobów. Klasyczne dzień dobry wymawia się: lodła ttajba, natomiast cześć to: bodżiu. Jeśli chcemy przywitać się wieczorem, najlepiej powiedzieć dobry wieczór, czyli bonsła. Na przywitanie dobrze sprawdza się również sforumułowanie: jak się masz, czyli kif inti?

Jak się mówi dzień dobry po maltańsku
Jak się mówi dzień dobry po maltańsku / shutterstock.com / Zigres

Słowa przywitania w języku maltańskim dobrze jest sobie zapisać i mieć zawsze pod ręką. Będą bowiem przydatne praktycznie wszędzie: na lotnisku, w hotelu, restauracji, na plaży czy w atrakcjach turystycznych.

Jak podziękować po maltańsku?

Dziękuję po maltańsku i inne zwroty grzecznościowe również będą przydatne podczas wakacji na wyspie. Aby powiedzieć dziękuję, mówimy: gracci, natomiast dziękuję bardzo to gracci hafna.

od:
999 zł
Wakacje na Malcie

Zobacz najlepsze oferty wakacyjne na Malcie

Wśród grzecznościowych zwrotów warto również zapamiętać sobie przepraszam, czyli skuzi oraz proszę: jek jodżbok. Jak widać, niektóre słówka maltańskie są bardzo zbliżone do języka włoskiego, inne natomiast brzmią bardzo po arabsku.

Sprawdź również oferty na wczasy all inclusive na Malcie

Jak pożegnać się w języku maltańskim?

Klasyczne do widzenia po maltańsku to sah’ha. Wymawiamy je praktycznie w każdej sytuacji, gdy żegnamy się, zarówno z kimś znajomym, jak i z osobą całkiem obcą. Jedynie wieczorem można zamienić do widzenia na dobranoc, czyli: il lej lit tajeb.

Podstawowe wyrazy w języku maltańskim, które przydadzą Ci się na wakacjach

Jeśli planujesz nauczyć się podstawowych zwrotów, jakie przydadzą się Tobie na wakacjach, warto przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach były one potrzebne podczas przeszłych urlopów w innych krajach i kiedy żałowałeś, że nie znasz kilku słów w danym języku. Na pewno przyda się znajomość słów tak: iwa oraz nie: le.

Aplikacja

Przyda się również zwrot: nie rozumiem, czyli po maltańsku: musze ed nifem, a także: czy mówisz po angielsku, czyli: titkellem blingliz. Warto również nauczyć się pytania: ile to kosztuje – kemm jiswa da. Na pewno przyda się w miejscach, gdzie nie ma wywieszonych cen i trzeba pytać o nie bezpośrednio sprzedawców. Nauka nawet podstawowych zwrotów maltańskich może być trudna, dlatego najlepiej jest mieć je gdzieś pod ręką zapisane. W sieci można znaleźć na tyle sporo słowniczków czy tłumaczy, że można mieć je w telefonie w każdej sytuacji, gdy potrzeba odezwać się w języku maltańskim podczas wakacji.

Sprawdź również kiedy najlepiej lecieć na Maltę

Jak się mówi dzień dobry po maltańsku?

Dzień dobry po maltańsku to lodła ttajba.

Jak się mówi dziękuję po maltańsku?

Aby podziękować po maltańsku, mówimy po prostu: gracci.

Jak się mówi do widzenia po maltańsku?

Po maltańsku do widzenia to sah’ha.

Jak się mówi cześć po maltańsku?

Cześć po maltańsku to bondżiu.